neprihlásený Nedeľa, 5. mája 2024, dnes má meniny Lesana
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke

Značky:

DSL.sk, 24.4.2024


Európsky parlament v utorok schválil novú smernicu, cieľom ktorej je predĺžiť životnosť produktov pomocou zabezpečenia lepšej dostupnosti opravovania pokazených produktov a motivovania spotrebiteľov aby si zariadenia nechali opravovať.

Nová smernica zavádza dve kľúčové zmeny. Výrobcovia budú povinní zabezpečovať pre definovaný okruh produktov opravu aj po skončení zákonnej dvojročnej záručnej lehoty, podľa typu zariadení to má byť po dobu do 10 rokov.

Povinnosti výrobcov sú definované ale pomerne všeobecne a ako to bude vyzerať v praxi nie je zatiaľ jasné. Napríklad takáto oprava už nebude musieť byť zadarmo ale bude musieť byť za prijateľnú cenu. Oprava tiež nebude povinná ak nie je možná.

Druhou kľúčovou zmenou je predĺženie záruky produktu ak je počas záručnej doby opravovaný o ďalší rok, zákonná záruka sa tak v tomto prípade predĺži na tri roky. To má motivovať spotrebiteľov, aby si zariadenia nechali opraviť.

Nové pravidlá sa zatiaľ budú týkať najmä rozličných domácich spotrebičov ale tiež viacerých typov elektronických zariadení, podľa dostupných infomácií aj TV, mobilov, tabletov a serverov. Konkrétny presný zoznam s dĺžkou povinnej pozáručnej opravy oznámenie Európskeho parlamentu neuvádza.

Zoznam typov produktov sa bude môcť v budúcnosti rozširovať.

Novú legislatívu ešte musí schváliť Rada EÚ, v takom prípade po jej nadobudnutí platnosti budú mať jednotlivé krajiny dva roky aby zmeny zapracovali do svojej legislatívy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia


Diskusia:
                               
 

Nie uplne zla inciativa, ale po skonceni zaruky su ceny opravy casto neprimerane vysoke(casto je cena opravy polovicna oproti cene noveho produktu), chapem ze navrh chce riesit aj to, ale nejako tomu neverim.
Inak vsetko co mam doma ma min 5 rokov, a nepokazilo sa nic zatial. By som povedal ze vdaka povinnej dvojrocnej zaruke sa vyrobcovia uz snazia vyrabat kvalitnejsie.

Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ja mam taku skusenost, ze ta kazivost zavisi od kvality vyrobku. Nie nadarmo sa hovori, ze nie som taky bohaty aby som kupoval lacne veci. Tiez sa mi veci moc nekazia, ale kupujem si vacsinou vyssie modely, lacne smejdy odchadzaju vzdy rychlo.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Ak výrobok dokáže zberať dáta, spravidla sa tak skoro nepokazí.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Ja mam bohuzial opacnu a po tej skusenosti som sa rozhodol, ze nebudem kupovat predrazene vyrobky, ktore sa aj tak po 26 mesiacoch pokazia. Napr. whirlpool ma platenu extra zaruku 5 alebo 9 rocnu. Takze sa viac oplati kupit najlacnejsi vyrobok a doplatit cca 50 eur za 5r zaruku ( praca a material v cene).
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

..takze kupujes vzdy to najlacnejsie,

(..a potom sa ciitiis jako chudak.. )

mno, nechcel by som..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja sa cítim ako boháč, lebo si môžem kúpiť dva až tri výrobky namiesto jedného predraženého. A ešte mi aj zostane na kávu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja napriklad som chcel kavovar po 8 rokoch opravit, bo mi bolo luto kupit novy,ked k tomu, co som mal uz deti v cine vyrobili plechy a aj pripojny kabel a vidlica bola dobra. Cena povodne bola 120e (klasicky pakovy kavovar). Teraz podobny model stal cca 130e. Opravu mi nechceli vycislit. Ze by bola nerentabilna. Tak som sa s nimi kusok pohadal, ze by som si rentabilnost rad vyhodnotil sam. Interne som si povedal, ze do ceny 120e som ochotny zaplatit opravu. Vycislili mi to na 150, pricom 50 bola praca (beriem, ze aspon neklamu) a material bolo vpodstate cerpadlo a panel s tlacidlami, ktore boli zatecene a skorodovane). A ano nahradne diely sa v tej cene cca dali zohnat na internete... Ak by som mal viac casu a bol zrucnejsi, zvazil by som opravu svojpomocne. Ale nemam ani dost casu (dsl ho kus zozerie!) a ani tu istotu v zrucnosti.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Problem je casto zly dizajn produktu a neustale zmeny produktu, takze mas dnes za dekadu 1000 odlisnych produktov co robia to iste namiesto 50tich.

V minuloti si mal produkt kde vnutro bolo rovnake len plasty okolo boli poprehadzovane, dnes sa menia kazdu generaciu aj vnutorne veci , takze za dekadu mas 1000 verzii displeya , motorcekov, cerpadiel... (kazda jedna verzia ma iny rozmer..) pritom niesu drmaticky odlisne

Jednoducho sa vyraba neekologicky, to co ti v servise uctovali bolo asi displey z ineho pokazeneho kavovaru a praca, lebo standardne je sa velmi tazko dostat k originalnym suciastkam po par rokoch

EU/EU by mala pre vacsich vyrobcov natlacit standardy pre porty (vid pripad s USB) a orvorene firmvery, aby vservise lahko mohli nahradit danu cast a nemuseli vzdy pouzivat "originalne" suciastky
Odpovedať Hodnotiť:
 

A USB bola - je aká výhra?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kedysi platilo, že za kvalitu si si priplatil a dostal si ju. Dnes si priplatíš, ale dostaneš ilúziu, že máš niečo lepšie...
Snáď si nemyslíš, že Whirlpool má jednu linku na šmejdy a vedľa druhú pre lepších ľudí, ktorí si radi priplatia... Je to práve naopak - 5 modelov (a často aj modely iných značiek) idú z jednej linky a na konci sa niečo maximálne sw zamkne, alebo namiesto tlačidla sa dá záslepka, prípadne sa namiesto dotykového displeja namontuje monochromatický, alebo "kolieska". To je dnešná "konkurencia". To platí pri elektronike, kozmetike, náradí, ďalších segmentoch.
Ak "si rád priplatíš", nech sa páči, ale pravda je taká, že je to len ilúzia a dostaneš presne taký istý šuviks, ako ostatní.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Aj dnes si za kvalitu musis priplatit. Ale je pravda, ze vyssia cena nie je zarukou kvality a o to viac treba mat prehlad. Niekde plati tak ako hovoris, niekde nie. No a klucove je rozlisit kde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ved prave to je problem. Mozno by pomohol zakon kde by museli uvadzat kompletnu vyrobnu cenu kazdeho vyrobku. Velkovyrobcovia by mali byt povinny dodavat casti aj mensim vyrobcom, takze by sa nestalo ze by predrazeu cenu schovavali za super "softver" a podobne nezmysly
Odpovedať Hodnotiť:
 

Plati ze vyssia cena nie je zarukou kvality. Ale je zarukou ze za nizku cenu dostanes srot.
Najviac sa oplati kupovat nie najnizsiu a nie najvysiu radu, ale niekde medzi tym.
A samozrejme potom zalezi od rozpoctu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

absolútny súhlas!

netreba kupovať najdrahšie ani najlacnejšie, ale tak akurát. proste aby dobre bolo. veď viete ako
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uvidime ako sa to prejavi na cene produktov. Za dvojrocnu zaruku sa plati (je zapocitana v cene produktu) tak ako sa za viac-rocnu doplaca. A takyto "support" tiez urcite nebude zadarmo. Ale ak to sposobi zmiznutie low-cost haraburd z trhu, tak som za.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No to doplacanie zaruky je podla mna dost blbe. Totiz ku kazdemu spotrebicu si musis kupit zaruku zvlast. Lepsie su podla mna zaruky na celu domacnost (viacero spotrebicov).

Ono by mozno pomohlo keby boli vyrobcovia donuteni bud pouzivat unifikovane suciastky napriec vyrobcami a zariadeniami alebo dalsia moznost je aj zacat suciastky delit. Cize ked sa napr. pokazi pracka, tak nevymenit cely "modul" ale iba cast ktora sa pokazila. Dost casto sa stava ze z "pokazeneho" modulu sa pokazila iba nejaka hlupost ktora stoji smiesnu sumu ale tym, ze je to modul sa musi vymenit cely. Mozno by to malo byt stanovene aj tak, ze najdrahsia vymenitelna suciastka nemoze presiahnut napr. 20% ceny noveho spotrebica. Taktiez by vyrobcovia mali byt donuteni robit vyrobky tak, aby som si to pripadne vedel opravit aj ja sam, zakupenim takej suciastky.

Moznosti je vela ale v EU su hlupaci, takze pochybujem, ze nieco z toho bude.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A kde konkretne nie su hlupaci? Realisticky, ked vezmeme cely svet, kto ma mensie zastupenie hlupakov v populacii ako EU? Pakistan, India, Mordor?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

^^ si chcel asi mapisat "vacsie", vacsie zastupenie hliupakov, v populacii
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Myslim ze EU je v tomto, ze globalne maximum.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie, nemusi sa vymenit cely modul, ale diagnostika konkretnej priciny zabera cas, a ten cas niekto musi zaplatit, a moze ist o tak komplikovanu vec, ze je proste lacnejsie vymenit cely modul. Ono totiz tie moduly uz nemaju 35 suciastok ako v Tesle Oravan, a posrat sa moze kazda, pripadne cela rada suciastok. Sem tam opravujem elektroniku kamaratom, a poviem ti, ze nikto z nich by mi ten cas nechcel zaplatit, lebo by sa nedoplatili, aj ked vo finale vymenim mozno suciastky za euro patdesiat.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Toto je pravda. A za mna je problemom pocet modelov vyrokbok, ktore trh generuje. Ak by bolo 5 druhov praciek a nie 500 na trhu, tak je 100 krat jednoduchsie naucit sa diagnostikovat poruchu... A to plati i pri dalsich segmentoch tiez.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne, POCET produktov a ich casto zbytocna "generacna" obmena (pricom niesu podstatne lepsie ako ta predchadzajuca generacia, ci v niektorych priadoch su aj horsie ako predosle (enshitification)..)


Zaviest registracny poplatok za kazdy produkt a zaviest neake regulacie a standardy, ktore musi vyrobok splnat

a vyrobca si musi zaplatit cely kontrolny proces, ktory by trval kludne aj rok (dat vynimku na prvyh par produktov LEN pre MALE firmy, aby sme zabezpecili konkurenciu)

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som nepovedal, ze vyrobca schvalne navrhne nieco zle, len je tlak na cenu a tym padom sa proste vyrobi podla poziadaviek zakaznika ergo vyrobcu smejd, ktory robi problemy.

Z bielej techniky som menil po 9 rokoch umyvacku, lebo zacala vymyslat RJ a susicka z rovnakeho dovodu. Susicku som raz dal do servisu, kde ju len vycistili a to malo efekt na pol roka a potom zacala znovu blbnut. Polroka som ju este toleroval a sla prec. Lebo oprava 20% z ceny a jebat sa s prevozom. Takze dalsiu opravu uz nemala narok.

Teraz aktualne napriklad mam problem s ulomenym joystickom na RC ovladaci, staci prepajkovat nahradny, lenze v EU nezohnatelne a budem to musiet objednat z ciny.



Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Kopu veci je ucelovo navrhnutych zle.

Naprikald generacna obmena ktora nedava zmysel, jedina vyhoda je pre vyrobcu - tycm ze ti uz nedovoli kupit lepsi stary dobry produkt a mas na vyber uze len horsi novy.

Zahltenie trhu mnozstvom vyrobkov ktore su nazajom nekompatibilne (naprikald vymena cerpadla - staci ze ma trocha iny rozmer pricom vukonovo/uzitkovo su rovnake)

Pekny priklad je z notebookami - ak chces kupi starsi notebook tak neklesa na cene (ale dokonca stupa, co je v rozpore s volnym trhom) ale vyrobca ho radsej stiahne z trhu,

hoci ty by si rad usetril a pouzil o generaciu starsi CPU/GPU - oni stale ceny drzia umelo vysoko.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to nechapes spravne. Navrh podla mna vysoke ceny oprav vobec neriesi. Co by mozno pomohlo by bolo predlzenie klasickej zaruky z 2 na 5 rokov na elektricke spotrebice (pracky,susicky,el. rury, mikrovlnky,...) ale aj to je dost otazne. Problem oprav je totiz v tom, ze vyzadaju dopravu, manualnu pracu cloveka, novy nahradny diel a pod. To vsetko je podla mna jednoducho drahsie, nez to koncentrovat v nejakej tovarni a vyrobit jednoducho novy kus. Dalej je tu samozrejme aj moralne zastaravanie.

Nejake pravo na opravu je dobra hlupost. Kazdy spotrebic sa da opravit aj dnes. Dokonca vyrobca je tusim povinny vyrabat nahradny diel do nejakeho casu po ukonceni jeho vyroby. Takze neviem co vlastne chcu riesit.

Podla mna by mohol pomoct nejaky system unifikacie komponentov, kedy komponenty (napr. ele. riadace systemy) by boli zdielane cez viacerych vyrobcov a ich vyrobkov, co by ich mohlo zlacnit.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nuž, ty si teda pekne mimo...
"oprava je drahšia než výroba nového"
Áno, pretože to tak výrobcovia chcú a tak si aj nastavili ceny. Majú rýchlejší zisk na výrobe nového, ako oprave starého. V tvojom porovnaní ešte chýba recyklácia starého spotrebiča, keďže ho nevyhodíš len tak do lesa.

"morálne zastarávanie"
To je kktský výraz pre zvyšovanie predaja, nič viac. Ak mám práčku 20 rokov a stále perie, aký mám dôvod kupovať si novú? V čom je lepšia tá nová? Ak má funkciu naviac (odložený štart/upload fotky na instagram) a nedokážem bez nej existovať, ok, ale to už porovnávame rôzne výrobky (nie zastarávanie).

"právo na opravu je hlúposť"
Kopni sa prosím do zadku, možno ti to dôjde.

"výrobca je _tuším_ povinný..."
Tušíš zle.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Stara pracka bude zrat viac. Tak ako chladnicka a pod. Bude mat spravidla mensi objem a to moralne zastaravanie je presne to, co ty nazyvas iny vyrobok. Lebo nove ma proste funkcie alebo moznosti co stara nema. U starej pracky moze byt dalsi argument hygiena - zaneseny privod, vyvod, filtre a ja neviem co. Samozrejme treba zobrat do uvahy nejaky vek, lebo asi nikto pricetny nevyhadzuje povedzme pracku po 2 rokoch lebo chce mat novsiu funkciu. Ale vymenit uz 15-20 rocnu je uz celkom ziaduce.

Pravo na opravu hlupost bude, pretoze aby to malo vyznam, tak by to malo byt pravo na opravu za primerane naklady vzhladom k obstaravacej cene. A fakt je ten, ze ti moze byt jedno, ze suciastka stala jedno euro, ked realna praca moze byt na 3 hodiny + naklady a cas na cestu aj keby si po to prisli, tak sa vysplhaju na taku sumu, ze to urobis maximalne tak raz a druha taka oprava uz zaplati novy spotreic s ktorym bude x rokov pokoj.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ludia v cene servisu vidia iba cenu nahradneho dielu/suciastky, ale akosi zabudaju, ze treba dopravu, nejaku spravu objednavok, nejake priestory, energie, spotrebny material a hlavne cas technika, ktory urobi diagnostiku, navrhne riesenie, zjedna napravu a na konci overi funkcnost. Vsetci si to predstavuju tak, ze otvori trubu na pecenie a vymeni ziarovku a je vymalovane :) Doprial by som im robit diagnostiku dnesneho televizoru alebo projektoru na suciastkovej urovni. By som sa zasmial, kolko casu na tom vypalia, a s neistym vysledkom.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ano, ta cena prace byva niekedy aj viac nez nahradny diel. Ludia su jednoducho drahsi (auto vyrobene rucne je drahsie nez auto vyrobene vo fabrike robotom). Vo fabrike to urobi robot a naseka ti praciek kolko chces. Naviac, ked aj spotrebis opravis odide ti ina suciastka a potom to nema vyznam.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Prace predrazenych servisnych technikov - (mozno sa neoplati uz menit maly kondenzator no stale by to nemalo byt vyhodne menic CELY kus za CELY kus, rozumna miera opravy by stale mala byt mozna)

Ak by si mal otvorenu dokumentaciu, otvoreny firmver , STANDARDIZOVANE ROZHRANIA (softverove API, porty - USB...) a produkt by bol dizajnovany aj na to ze sa da jednoducho nasjt a diagnostikovat aj chyba tak by to bolo podstatne lacnesie.

Dalej je tu kopec veci co ludia vyhodia a niekto ich opravi , cim znizuje ekologicku zataz...

To ze mi robot dokaze lacno vyrobit kopu odpadu ma nezaujma, zaujma ma ci dokaze vyrobit nerychlosakaziace vyrobky a ci si dokaze po sebe aj ten bordel ekologicky upratat - a nie spalovanie plastov nieje ekologicke, pripadne ich falosna "recyklacia" - nasledna rychlesia degradocia plastu a rozprasenie mikroplastov do ovzdusia , zivotneho prostredia (= RAKOVINA, alergie, neplodnost, autoimunne ochorenia, ...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

(bezny majster si uz po telefone vie odhadnut co je za problem a vie si nahradnu suciastku pripravit dopredu ) a je to pre beznych ludi aj cenovo dostupnejsie

Pripadne vies stary vyrobok predat do servisu a vyrobok nemusi hned skoncit na skladke a zasierat krajinu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto su take socialisticke dristy co tu predvadzas. Ad1 - predrazene prace technikov. Ty si na kolko cenis svoju robotu? Pretoze ked len uvedies cenu 20€/hod brutto, tak 3hodinovy problem ta prave stal 60€ hoc vymeni suciastku za euro. Kolko by si mu tak asi za taku opravu chcel zaplatit aby to akoze bolo adekvatne? By ta kazdy technik poslal do haja. Nikto nerobi charitu. To mozes dat takto kamosovi co nema co robit a ako konicek ma vrtanie sa v pokazenych haraburdach.

Ad2 - otvorena dokumentacia je pekna vec na to, aby ta niekto skopiroval ak robis nieco dobre, tak ta konkurencia nasledne zozere, lebo tvoje knowhow jednoducho okopci bez nakladov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stara pracka bude zrat viac ako treba na čisto elektrickú ( žiadne tavenie kovov uhlím či vypalovanie cementu odpadom) výrobu novej? Či aj to treba ešte prepočítať s rozdielom veľkoodberateľských cien elektriny v Číne a silovej elektriny na Lipskej burze pri bezvetrí, aby to bolo aspoň finančne priekazne pod sto rokov?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Prečo by mala žrať viac? Aj dnešné chladničky majú 140W kompresor ako tie spred 25 rokov. Ale tie dnešní sú hlučné a vydržia ak, tak možno 5-10 rokov. A ja na nej nepotrebujem displej, alebo nálepku A+
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Lebo zerie a ak mi neveris, chod si to odmera. Nejde o prikon kompresora, ale o jeho cas pri nominalnom vykone. Je rozdiel ak ten 140W kompresor ide takmer nonstop a ked ide 20% z toho, lebo staci. Kolkokrat si menil tesnenie na chladnicke? atd
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Stará práčka bude žrať úplne rovnako ako nová. Na zohriatie 50 litrov vody z 20 °C na 40 °C treba, prekvapivo, vždy rovnaké množstvo energie. Usporiť na praní sa dá len kratším cyklom alebo radikálnym znížením teploty, a oboje vedie akurát k horšiemu vypratiu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Nemas pravdu, pretoze som rok pracku odpisoval. Aj staru aj novu. Na elektrike az taky rozdiel nie je, ale na vode je. Na pracom cykle rozdiel 6-10 litrov podla programu. Novsia potrebuje menej vody, prepracovanejsi program. To ale nie je na prvy pohlad az taky extremny udaj. Podstatny rozdiel je, ze som zvecsil objem kvoli pradlu zo 7 na 10,5 kg. Takze kym priemer 7kg pracky bolo na program cca 66l vody, na 10,5kg pracke stacilo len 58l. Lenze skrz rozdiel objemu sa znizil pocet pracich cyklov o 30% a to je uz uspora cca 900 litrov vody.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No a čo tú vodu odstraňuje z kolobehu vystreľovaním do vesmíru? A aj čističky sú stavané na určitú koncentráciu, takže ju tam priekazne aj tak prilejú.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Čo to je za práčku, na 10,5 kg? Robíš v profesionálnej práčovni? A ušetril si 900 l za rok? To je 5 € za rok?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hladaj, uz su bezne dostupne. Nerobim. ~1kubik mesacne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pri ušetrení ~1kubika mesacne je už priekazne vhodné uvažovať o používaní podbradníka a stareckých plienok, nakoľko bežný človek sa tak zajebať nedokáže.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Každý druhý deň prať 10 kg prádla? To čo je? To asi nebudú len spodky a košele jednej rodiny.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ze riesis zase uplne kokotiny miesto podstaty.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak prať denne ohromné množstvo prádla nie je úplná kokotina a treba na to celkom iné stroje ako tie, čo sú bežne v obchode.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ale kde je 10kg ohromne mnozstvo... Male deti - blato, nocne pocikanie. Mensie deti - latkove plienky... Sa ti nazbiera v pohode. Inak co sa tu spominala zbytocna susicka samostatna, tak u nas bezne ide naraz spolu s prackou. Ked napr. neperies biele s farebnym, tak kym prvu varku susis, druhu uz peries... To som ale gazdina, co?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Porovnavas hrusky z jablkami. Samozrejme za vacsia pracka bude ekonomickejsia.

Nahriat vodu pre 3x7kg a 2x10kg je zasadny rozdiel. A krutit 2x namiesto 3x je skoro rozdiel 1/3!!

Mimochodm to ze pracka spotrebuje menej vzdy na kilogram je len to ze nemas hygienicky oprate pradlo (ekologickejsie je prat na vyssej teplote za kratsiu dobu a z minimom pracieho prasku)

, a ak je rezim dlhsi (ze sa moci pradlo vo vode dlhsie) tak sa ti nicia veci rychlesjie - co je neekologickejsie!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som objem vody.

Normy su casto zbytocne prehnane, nieco podobne sa satlo z vysavacmi kedy kvalitny vysavac co aj nieco vysava je problem zohnat.

Namiesto toho aby riesili podstatu, menej neekologickeho pracieho prasku, pripadne lepsie bezsackove vysavace ktore si dokaze jednoducho ocistit clovek aj sam a kde niesu predrazene filtre (menej jednorazovych filtrov, sackov... = menej neekologickeho odpadu)...

Problem nieje v spotrebe vody ale jej znecisteni pracim praskom , olejami a podobne - preto su cisticky vody , ktore idu do koncovej ceny vody take drahe!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bezsackove vysavace pozeru tak hruby bordel, kvantum prachu dokazu prepustit. Navyse tie filtre su defacto jednorazove. Papierovy hepa filter neumyjes aj ked to niektori tvrdia. Urobis to raz a ten filter znicis. Taktiez ten pseudofilcovy filter motora ti je na dve veci ,ked sa zosuveri po okrajoch a prelezie ti ten bordel cez motor. A filter bezsackovej nadoby sa umyt sice da, ale to je tiez tak na jeden krat a druhykrat radsej kupis novy. Pretoze je to problem vysusit a vytvoris si genialne prostredie na plesne. Dalsia moznost je ho hodit do mikrovlnky - z coho bude tyzden ta rura smrdiet.
Vyskusane mam vsetko z toho, nakoniec som skoncil so sasckovym s certifikovanymi sackami a za 10 rokov som filter motorva vymenil raz, lebo je standardne cisty (Sacok nic von nepusti).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neporovnavam hrusky z jablkami. V case, ked som kupoval tu 7kg, sa vecsie nerobili. O 10 rokov neskor som kupoval tu vecsiu. To je ten posun za 10 rokov - vo vyvoji a zmene komponentoch. A no shit sherlock, ze si zopakoval to, co som napisal vyssie o znizeni poctu cyklov vdaka vecsiemu objemu.

Nie, pradlo sa ti v moceni vody rychlejsie neznici, rychlejsie ti ho znici susicka ak ho neustale pouzivas a neustale peries a neustale susis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okrem toho co pise clovek vyssie viem si prestavit aj lepsiu izolaciu, tak aby teplotne straty neboli take vysoke a teda nemusi vodu casto prihrievat. Rovnako sa snazia vyrobcovia rozne optimalizovat tej praci cyklus a napr. zvolena teplota vody sa vlastne ani nepouzije (program ma 40 ale teplotu vody 35 a pod) a vylepsuju to napr. tvarom bubna, roznymi pohybmi bubna a pod. len aby dosiali vyssiu efektivitu prania. Ako nie so odbornik ale je dost podstatny rozdiel v pracke teraz a z pred 8 rokmi pokial berieme rovnaku cenovu hladinu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Beriem, ze tam rozdiely su. Je otazka ale, ci stoja za to, aby clovek vygeneroval elektroodpad o hmotnosti pracky. Ci uz plne funkcnej, alebo s poruchou typu "pretekajuce tesnenie, odideny kondenzator na zdroji,...". Osobne by som radsej opravil tu pracku a tu vodu navyse obetoval. Idealne ak by sa dal budon s lepsim ohypom pouzit pri najblizsom servise pretekajuceho bubna... Ale to by vyrobca nemohol vyrabat kazdy model s roznymi rozmermi (co niekedy opodstatnenie ma a inokedy nie).
Je to komplikovane a nie je jednoducha odpoved. Za mna sa ale spotrebitelia pozeraju na veci iba cez peniaze a nemyslia na svoje vnucence a zivot na Zemi. A preto sa EÚ kusok (velmi malo za mna) snazi zlepsit tento aspekt. Aby to bolo riesene cez peniaze a nie cez kazdeho osobni vyskum, ze kolko sa vlastne usetri/uahodi pri vymene spotrebicu, alebo oprave.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No hlavne z takej pracky je 90% neelektro odpad. Ked sa to tak vezme tak ani elektromotor by som za elektro odpad nepovazoval, nakolko sa da pekne rozobrat a plne recyklovat (hlavne ta med ;)). Problem su plastove casti (ale tych mame ovela viac inde) a potom skutocny elektroodpad v podobe napr. cipov, regulatorov a pod. Nieco sa zrecyklovat da a nie co nie.

Ono samozrejme da sa toho robit vela. Napr. ak si vsimnete, tak vacsina pracok sa na seba velmi podoba a to aj technologicky. Cize ma to invertorovy motor s nejaky ovladanim, loziska, riadiacu jednotku. Toto vsetko by sa dalo spravit univerzalne. Cize netreba kupovat radiacu jednotu XYZ ale stacilo by iba jednu univerzalnu, pricom software v nej je uz na pleciach vyrobcu. Keby sa zlepsila napr. dostupnost k vnutru pracky, tak niektore veci by si dokazal klasicky pouzivatel vymenit sam alebo by to urobil technik na mieste.
Odpovedať Hodnotiť:
 

K tomu, ze vyrobcovia to tak chcu a tak si aj nastavili ceny:

Oprava NB HP ProBook 470 G4 - nezapina sa.
Pokazil sa mikrospinac pod tlacitkom na zapnutie.
Nastastie nie je na zakladnej doske, je tam samostany modul
Vid - ebay.com/itm/226108530378
Je to plosak cca 1.5cm^2, kde je jeden mikrospinac, jedna LED a jeden konektor na 4 vodicovy plochy kabel. To je vsetko.

Odpoved HP autorizovaneho servisu:
- vymena dielu = 54,- s DPH (to sa este da pochopit, treba nejake zazemie a zaplatit cloveka)
- cena dielu = 74.40 s DPH

Ta cena toho dielu je pre mna nepochopitelna - ani s leteckou dopravou. Servis samozrejme tvrdi, ze oni cenu neurcuju, ze to vyrobca. Urcite aj servis na dany diel musi mat sialenu marzu, neviem ci sa mi podari zistit stanovisko vyrobcu ale skusim to. Lebo mat na webe plno kecov o tom, ako su GREEN a potom si za nieco taketo vypytat 75 Eur, to mi s tou ekologiou nevychadza.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naprikald v automotive to funguje tak, ze vyrobne naklady na diel su ja neviem 10€. Automobilka si zazmluvni x kusov za 5€ (teda pod vyrobne naklady) a cokolvek nad tento objem a ako ND si budu kompenzovat dajme tomu 50€. Keby bolo treba dvojnasobny pocet takej suciastky ako ND, tak jej teoreticka cena moze byt 15€ aby sa to vyrovnalo na nulu, lenze tym, ze musia pokryt nizkym objemom pomerne velku stratu, tak su preto ceny ND uplne v prdeli. A kym sa nevyriesi toto, tak mozu byt prava, zakony a regulacie ake chcu, lebo ten diel proste drahy bude.

Inak podobnu situaciu som mal s dell ntb ked som chcel menit display. dell servis si to nacenil na 499€ bez DPH a bez prace. novy ten isty disp z Ciny za 80. Vyriesil som to vtedy externym monitorom za stovku, ale cloveka to nasere.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Wrong. Nikto Ti pod cenu nepôjde, dokiaľ to není dotované výhodným balíkom. A dupľom nie v automotive.

Čo sa ND týka - pri podpise zmluvy sa rieši kapacita + flex, ako aj ND. Zvyčajne býva napr. plus 2 dodávky po eop, cena je stejna (pre mnohé automobilky aj pri proto dieloch)
V prípade, že potrebuješ surovinu, tá sa rieši fixom podľa burzy a ide mimo dohodnutú cenu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ako som kupil, tak som predal. Mozno zavisi ako kto. Ale viem, ze aj samotne automobilky maju od subdodavatelov pri niektorych komponentoch rozne ceny. Sada nejakeho identickeho HW je pre Hcko ina cena ako pre bmw napriklad. Ked objednavame niektore veci, tak sa nas obcas vyrobca spyta pre koho to ide a podla toho nastavi cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto sa vždy robí štúdia vyrobitelnosti a následne sa stanoví nejaká adekvátna cena.
A potom sa handluje - napr. poviem, ak Ti neni treba takýto finish a takéto tolerancie, dám dole 15 centov na kuse.

Za ďalšie, každá automobilka ma svoje špecifiká, podľa ktorých musíš riešiť isté veci - s tým súvisia funkčné požiadavky na produkt, tolerancie, životnosť, a na koniec aj cena.

A hlavne, ego a prémiové značky vs štandardný šunt: majú síce dosť komponentov rovnakých, akurát na tých premium je to ten 95 percentile, a na tých druhých tie s menšími chybami, ktoré nevadia používaniu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No moze byt ako pise. Ze suciastky do vyroby kupim za 5 ale nahradne diely za 50. S tymto EU nic neurobi. Jedine co by mohla je ze da recyklacne cinnosti na plecia vyrobcu, takze potom by teoreticky sa vyrobca snazil o kvalitnejsie produkty aby usetril na recyklacii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Väčšinu ND si spravíš počas série a jebneš na sklad. Nestojí Ťa to o nič viac.

Že to užívateľ preplatí je len štandard dopyt/ponuka. ND je menej a potrebuješ ich viac, tým pádom si ochotný viac zaplatiť. A ja chcem predať za tak vysokú sumu, akú si mi ochotný dať - a ani o cent nie menej.
To je o tom, že ja mám väčšiu maržu, nie o tom, že som robil dlhodobo pod cenu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moze byt ale ako pisem EU s tym nic neurobi. Ono robit sa s tym ale nieco da, len to treba ponat uplne inak a na to ludia z EU nemaju aby take nieco vytvorili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Recyklácia už je - napr. smernica 2000/53/ec, ktorá upravuje zrovna autíčka po uplynutí ich životnosti.

Tak isto tu máš pokokot aj kúsok smerníc na chemikálie, životné prostredie, atď...
Odpovedať Hodnotiť:
 

EU stym moze urobit velmi vela, staci zakazat dumpingove ceny (minimalna cena musi zodpovedat vyrobnym nakladom), dalej otvorene standardy pre nahradne diely, konektor pre svetlo moze by standardizovany, Dalej po 1-2 rokoch prinutit vyrobcu zdielat kompletnu vyrobnu dokumentaciu dielov takze sa vytvori zdravy trh pre nahradne diely (sikovnych firiem sa najde kopu)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konektor na svetlo moze aj nemoze byt rovnaky - to by platilo ak mas vzdy podobne svetlo. A to nemas a cim dalej technologie idu, tym menej. Dnes svetlo nema len napajacie piny pre jednu funkciu tpu stretavacky, dialkove, smerovka - to plati este pre jednoduche svetla. Coraz viac mas vo svetle cipy s elektronikou s x funkciami a to nestandardizujes. A naopak kvoli kybersecurity sa este viac podmienky sprisnuju a dokumentacia utajuje aby nikto, kto nemusi ju nevedel a nemohol citat. A znovu - vela stastia s donutenim vyrobcu aby svoje tazko vynalozene prachy do vyvoja len tak pustil do sveta aby ho cinan skopiroval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neni problém - ak vrazím 7 mega do vývoja a viem, že po predaní 250 tisíc súciastiek ho dostane každý, tak každá súčiastka bude o minimálne 40 eur drahšia.

Samozrejme, potom nebudem robiť ND - lebo tech je free, vie si spraviť každý. Samozrejme na strojoch za 40 mega s náradím za ďalších päť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mno, uplne rovnaku zavadu nie, jej opis by vydal na damostatny blog, clanok, - ale proste - po cca 8 rokoch sa vekom, a unavou materialu ohla, /resp.zmakla, velmi mala nazicka na boku power buttonu, ktora stlaca samotny spinac power-on,off, a tato "nozka" je navyse vedena nasilmo, pod cca 50 ~ 60 ° uhlom, lebo ten damotny spinac (nie len snimac) neni, NIE je priamo, PRIAMO POD tym power-button key-om, - ale kus trochu ..naboku..

well, tomuto sa uz povie genialne kurvitko, proam kraal-ovna vsech kurvitok

som najprv vyrezal cely ten power-button key, a panii si paar dni, 2 - 3 tyzdne zapinala so sparatkom, a potom s ciinskou nudle- palickou, vse drevenne (tuskou grafitovou som jej zakazal), a ted som uz konecne zohnal, nasiel a objednal jej tam cele novy upper-cover, palmrest, komplet horny plast.kryt, za 28 ~ 33€ kryt, + 15 ~ 20 praca, a hotovo, zadna veda! no problem, iizy
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

^^..samostatny

^^..nozicka

d ~~ s
Odpovedať Hodnotiť:
 

No podla mna genialne kurvitko je v tlaciarnach. Tam je pocitac vytlacenych papierov a ked dosiahne nejaku hodnotu tak odmietne tlacit a chce vymenu (cena dielu = 50% ceny tlaciarne). Nastastie na nete je kopec navodov ako tam pridat jeden odpor za ani ne 1 euro, vsetko sa vyresetuje a tlacim cez wifi vo velkom kancli dalej :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hmm tak som zvedavy akym sposobom ich chces donutit aby tieto ceny znizili?

Recyklacia je zvlast poplatok co platis mimo vyrobcu pri kupe, takze to do toho nerataj.

No moralne zastaravanie je celkom pekne vidiet aj pri prackach. Napr. teraz sme po 8 rokoch menili pracku. Zrazu maju pracky invertorovy motor, co bolo vtedy iba pri drahsich modeloch. Zrazu su skoro vsetky pracky parne a zrazu pouzivaju dokonalejsie AI a su ovela efektivnejsie ako v prani, tak vo vyuziti energie a pod. Treba si kupit novu pracku a pocitis ten rozdiel. A to nie je vsetko, uz su na trhu prve pracky so susickami s tepelnym cerpadlom (zatial drahsie a iba par typov). To bude o 5-10 rokov standard.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pracka so susickou nedava stale zmysel a podla mna davat ani nebude - ono je to fajn, ak vela nepotrebujes prat alebo chces vehementne susicku a nezmesti sa ti uz ku alebo na pracku.
Kedze pracie cykly sa skor natahuju lebo eko programy a pod a ked si priratas k tomu susenie, tak jeden priemerny cyklus prania + susenia ti kludne vyjde na 4-5 hodin podla programu. 4 hodiny kym ides zmenit davku sa mi perie uz tretia varka a bude pomaly koncit a druha sa mi ide dosusit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie dlhé eco programy som akosi nepobral. Pri nich platia údaje ktoré sú na štítkoch. To akože pri iných kratších cykloch to zožerie viac energií?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, zozerie viac vody a elektriny (viac stupnov aby sa dobre vypralo)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri prackach je to oyeb

Nic sa nezmenilo len prisli prehnane eko normy , usetri sa na vode ale budes mat nehygienicky vyprate veci (polovyprate)

Dalej sa ti kazia viac veci ak stoja dlho vo vode!!

Najvacsi ekologicky problem pri prackach je prasok na pranie (a jeho mnozstvo a koncentracia), nie spotreba vody alebo ektriny.

Ekologickejsie je prat s viac teplou vodou a bez prasku alebo len minimalnym mnozstvom prasku a intezivne nie mocit to vo vode par hodin.

Ale to je dosledok falosnych ekoteroristov - ti skutocny ochrancovia prirody by to robili tak ako som napisal
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ako pise kolega vyssie. Povedzme v eco programe mas 50 l spotrebu vody a el.ti nepoviem. Peries na 40. Ale ak das dajme tomu nejaky rychlejsi program na 60 - logicky elektriky kvoli zohriatiu bude viac (ale prakticky zanedbatelne), lenze uz to nebude 50l vody ae kludne 70l. No miesto 2:45 bude prat 1:10 napriklad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Kopni sa prosím do zadku, možno ti to dôjde."
Ako robit zo seba debila je pre teba OK? Co mi ma dojst? To sa nevies vyjadrovat priamo? Dnes som bol dat opravit staru susicku. Sranda, ze jej oprava je drahsia nez kupa novej. Pravo na opravu stale mam a to aj pri starych spotrebicoch. Nahradne diely sa stale predavaju, na spotrebice stare do 10 rokov. Nevadi, susicku kupujem novu a s bonusom ze bude susit vacsi objem pradla. Rozdiel medzi opravou a novou je cca 100eur. Ale exot ako ty by si radsej priplatich tych 100 eur za opravu, ze? Vies ono udrziavat tie suciastky pre stare typy je drahsie nez vyrobit nove, preto su drahe. Opravar zivnostnik to urobi tak, ze najde na trhu iny pokazeny stroj a z neho sa snazi pouzit suciastky pre opravu ineho. Vtedy to mas lacne. A orig. diely nie su take drahe. Napr. pri tej pracke odislo lozisko. Za nove chceli 200 eur tak som skusal inu cestu. V CZ je firma co ti to opravi za 70 + doprava + praca a skocnis s podobnou cenou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"..A orig. diely nie su take drahe.."

tak ako - ktore, ako -kde,
mozno niektore nie su tak moc drahe, ale obecne, vacsina orig, genuine, dielov je draha fest, (preto su to v kategrii originale.. == drahe, alespon "drahsie.. )
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chel ti len povedat ze ty si debil.

Ak za originalne lozisko chceli 200 tak 70+doprava za neoriginal je stale o viac ako polovicu lacnejsie (neviem preco do toho zapocitavas pracu)- spravne by to malo fungovat tak ze ti to namieste vymeni neoriginalny servisak za rozumnu cenu, po pride zoberie a dovezie ti to aj naspat v ramci okresu.

Len tam je doleziet to pravo na opravu aby sa NEORIGINALNY servisak mohol k tomu nahradnemu dielu dostat.

Dalsie problem je ze vyrobca zbytopcne predrazuje nahradne diely, to sa da riesit tym ze vyrobca by mal byt povinny zverejnit komplet vyrobnu dokumentaciu po 1-2 rokoch aby sa vytvoril zdravy trh s nahradnymi dielmi.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalej robit pravidelnu registraciu odpadu - aka znacka auta alebo pracky - a vyrobca by mal platit za jeho likvidaciu. Hned by vyrobcovia standardizovali rozhrania (softverove APi, otvoreny standard pre porty/konektory ) a testovali vyrobok pred jeho uvedenim na trh aby usetrili na poplatkoch na ekologickej likvidacii... Ziadne kazive panty na notebookoch alebo zahadne zlihanie tlacitka, pripadne lacne loziska v pracke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Tušíš zle."
To mi vies isto lepsie zargumentovat, nez len jednoduchou vetou hodnou skolkara.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je to kvôli povinnej 2-ročnej záruke. To je len u nás, v EU je len 1 rok. Výrobca kvôli slovensku nevyrába inú kvalitu ako pre iné štáty. Vyrobiť notebook aby vydržal aspoň 2 roky nie je až taký problém, 3 a viac rokov je už o niečom inom....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale predava drahsie aby sa mu vratili naklady na reklamacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V dnesnej dobe nieje problem vyrobit notebook ktory vydrzi viac ako 10rokov!! Co trepes o 2 rokoch?

Mam stary notebook ktoreho jedina nevyhoda je slaby procesor a stary displej. Staci 7nm procak kompatibilny zo starym soketom a je ho mozne pouzivat dalej, displej sa da tiez vymenit z TN na IPS.

A bezne 10 rokov stare notebooky sa vascsinou kazia kvoli nedostupnosti nahradnych dielov a kurvitku (kedy by stacilo ak by bezpecnostny modul bol oddeleny a na samostatnom porte - kvoli zastaralym certifikatom = tie su dolezite pre bezpecne updaty OS, aplikacii), pripadne odchdzaju "panty"!!

Keby vyrobcovia boli prinuteny zdielat kompletnu dokumentaciu po 1-2rokoch tak by sa vytvoril trh pre vyrobcov kompatibilnych nahradnych dielov.

A dlhsia zaruka by mala platit minimalne aspon 5 rokov.

DOCASNU vynimku by mali dostat len nove typy vyrobkov - VR okuliare...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Mi to príde ako všetky tie rozprávky, kde princezná kladie pytačom rôzne úlohy. Matematicky priekazne táznou je ale postačujúcosť kladenia úloh i pre platnosť opačnej implikácie u starej dámy.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

nebolo by jednoduchsie to out-sourcovat?

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Kazivosť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyrobca by zverejnil po skonceni vyroby specifikacie
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedine co dosiahnu je zvysenie cien vsetkeho. ...tak to vypada v stagnujucej europe kde sa "prebytocne" peniaze neinvestuju, ale minaju cez podobne regulacie.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

take usb nabijacky to nebola zla vec co presadili
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ono sa cena zvysit musi. To, co vidis na temu a podobne nie je cena produktu, ktora by zohladnovala normalnu odmenu za pracu a ktora by zohladnovala nevypustanie zvysnych chemikalii z procesov do prirody nahodne... Napriklad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak cupitaj zit niekam, kde tieto zbytocne regulacie nie su.
Mas slobodu (zatial)...
Kazdopadne, tie regulacie su zodpovedne za kopec veci, ktore si ako Europan ani neuvedomujes - napriklad fixny cas na zarucnu opravu, alebo moznost servisovat auto v neznackovom servise, potrebu dokazat, ze tvoj zasah sposobil opravu mimo zaruky namiesto "waranty void if sticker removed" a podobne.
Ako som povedal - frflat vie kazdy, ale ked zrazu o tie regulacie prides, tak zistis, co pre teba robili.
A zvlastne je, ze tu, kde zijem ja, su vsetky Europske zaruky na mieste a zaroven su tu casto ceny nizsie, ako v US... Cize mozno to nie je nutne zarukami, ale proste faktom, ze predajca moze bohatych Europanov zmykat, kolko sa len da.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pani, vsetci mate pravdu vo svojej veci, ale ani jedna priamo nereaguje na moju poznamku, cisty whatabouterism.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja umyvacka riadu ma uz 60 rokov a stale je funkcna. Sice moralne a fyzicky zastarala, ale cula a stale plni svoju funkciu. Do opravy mi ju nikde nevezmu, aj ked onehda mi isty plasticky chirurg dal ponuku na upgrade, ale na to nemam...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No, ale kolko ta umyvacka uz zozrala prostriedkov za 60 rokov manzelstva :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach, keby to citala tvoja stara, tak ti schova zuby ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

zozrala, ale ekologicky vratila prirode
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak sa predĺži záruka, tak výrobcovia úmerne tomu nastavia kurvítka a dvihnú cenu. A je to vybavené.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tiez problem N.D.

proste zohnat na starsiu techniku, na starsie, a teprv velmi stare masiny, potvory, ~ je uz kus problem, nekdy ajz nemozne
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Do vyrobkov nie starsich nez 10 rokov by to malo byt mozne. Starie uz ale maju problem aj ked tam je zas konstrukcia jednoduchsia. Predsa remen ci lozisko je to iste ako bolo pred 50timi rokmi. Elektroniku ale nedas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Limit 10 rokov na opravu is the new dvojročná záruka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najmä keby šlo o skutočné závady, tak je to iné, ale pri zinscenovaných za účelom psychologického profilovania sa môže predĺženie testovania priekazne nenápadne zvrtnúť ku kto mečom narába...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby nedošlo k diskriminácii, aj deti by mali mať možnosť si opraviť známky v škole po dobu 10 rokov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Ja mam taku skusenost, ze ta kazivost zavisi od kvality vyrobku. Nie nadarmo sa hovori, ze nie som taky bohaty aby som kupoval lacne veci. "
LED Osram, cena 8.99, svietila 4 mesiace . . .
LED z lidla, ale jedna z uplne prvych, este hlinikove telo kvoli chladeniu, neblikajuca, svieti uz mozno viac ako 10 rokov . . .
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tomto príklade priekazne nie si taký bohatý, aby si si kupoval drahé veci. Lacné z Lidla poslúžia lepšie a dlhšie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo si asi niekto v LIDLI dal tu namahu a najal odbornika urobil aspon zakladne testy kvality

Preto treba predlzovat zaruku pre bezne jednoduche spotrebice ako pracka , chladnicka ziarovka. Nech je tlak na kvalitu.

Aj bezne oblecenie - vsetko co obsahuje plasty tak by malo byt extra zdanene a mat zaruku aspon 4 roky -usetrilo by sa tona odpadu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo si má priplácať na ten istý výrobok? Priplatím napr. aj za predĺženú záruku, ale ak viem, že tie výrobky sú kvalitnejšie vyrábané. Nechcem niečo reklamovať! Chcem aby sa to hodne dlho nepokazilo a to je dosť rozdiel!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár