neprihlásený Nedeľa, 15. septembra 2024, dnes má meniny Jolana
Linux si na PC drží podiel 4%

Značky: LinuxWindowsPC

DSL.sk, 18.4.2024


Operačný systém Linux si po februárovom dosiahnutí 4% podielu spomedzi desktopových operačných systémov pre PC aspoň podľa štatistík Statcounter tento podiel udržal aj v marci, kedy konkrétne dosiahol 4.05%.

K dosiahnutiu podielu 4% prišlo po tom, ako v júni minulého roka Linux prvýkrát podľa dát Statcounter dosiahol podiel 3%.

Do podielu Linuxu nie je započítaný ChromeOS, ktorý je tiež postavený na Linuxe. Ten mal v marci podiel 2.27%.

Dominuje stále Windows s podielom 72.47%, macOS mal podiel 14.68%, neznáme respektíve neidentifikované operačné systémy mali podiel 6.52% a ostatné systémy 0.01%.

Reprezentatívnosť štatistík Statcounter je ale otázna, keď podiely operačných systémov zisťuje zo štatistík návštevnosti viac ako 1.5 milióna webov ale tieto až na dve výnimky neupravuje, nezisťuje unikátne prehliadače respektíve počítače, počíta iba podiely zobrazených stránok a zároveň napríklad ich ani neupravuje podľa geografickej reprezentatívnosti zdrojov. Z dát iba odstraňuje botov a zobrazenia spôsobené prerenderovaním v prehliadači Google Chrome.

Otáznu presnosť dokumentujú aj štatistiky za predchádzajúce mesiace, keď napríklad v decembri prišlo zrazu k náhlemu poklesu podielu macOS z 21.01% v novembri na 16.38% v decembri a naopak nárastu podielu Windows zo 69.02% na 72.72%.

Dlhodobý trend posledného obdobia je ale postupný pokles Windows, napríklad v prvom mesiaci dostupnom v štatistikách na stránkach Statcounter v januári 2009 mal Windows ešte podiel 95.42%. Naopak dlhodobo rastie najmä podiel macOS a postupne aj Linuxu.

S prechodom na používanie najmä webových služieb v posledných rokoch a tiež lepšou podporou ostatných operačných systémov sa zmenšila konkurenčná výhoda Windows v podobe dostupnosti rozličných softvérov s nedostatočnou alternatívou na unixových systémoch a pre čoraz viac užívateľov vyhovujú z plnohodnotných desktopových operačných systémov ich potrebám aj macOS a rozličné linuxové distribúcie. Pre využívanie macOS je štandardne potrebný počítač od Apple, rozličné linuxové distribúcie sa samozrejme dajú využívať na osobných počítačoch od rozličných výrobcov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA bude merať presný čas na Mesiaci viacerými atómovými hodinami, čas tam beží rýchlejšie
Nemecko finančne podporí vývoj Samby
Prototyp SSD pre PCI Express 5.0 s novým radičom s nižšou spotrebou vyzerá nádejne
Telekom dnes na Predplatenkách dáva 100% bonusový kredit, platí iba 30 dní
Android pridáva podporu okien pre aplikácie
Slovenská sporiteľňa bude mať dlhšiu odstávku služieb, v oba víkendové dni
4ka spustila 5G v niekoľkých ďalších mestách, pokrytie vôbec neudáva
Samsung spustil výrobu QLC čipov takmer 300-vrstvovej flash pamäte
T-Mobile už otestoval použitie Starlink satelitov ako svojich základňových staníc
Aj Toshiba sa priblížila v kapacite HDD k 30 TB


Diskusia:
                               
 

Som zvedavý či linux ešte posilní vzhľadom na koniec podpory W10 na záver budúceho roka. MS si to všetko sám pokazil.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

m$ si to u mna pokazil uz s Vistou.
na linuxe od 2008 :P
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

...ja sa chcem tiež pochváliť dátumom

od 2014 som na liekoch na hlavu, ale nikomu to nehovor.

#CoUz #NoaCo

ja som Vistu ani nemal nikdy nainštalovanú
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Áno,lebo keď bola vydaná Vista, mal si 8 rokov a zaujímal si sa o plyšové zvieratká.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Kazdy Win bol problem prvy rok/dva.
Ale Vista bola fakt extrem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o tom ako linux stupne pocuvam najmenej 20 rokov. Drzi si stabilne svoje a na viac jednoducho nema a to uz bezohadu co vsetko MS dojebe.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Nemoze mat viac uz len z principu, kedze to nie je system, ktory by bol masovo pouzitelny, ale naopak, pre ludi, co si to vedia nainstalovat a vyladit a to naozaj nie je pre kazdeho. Taktiez kym za OS nestoji korporacia, tak proste vyvoj je nielen pomaly, ale aj malo inovativny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prdlajs.Nemoze mat viac uz len z principu, že na udržanie toho podielu je vynakladaných toľko zdrojov, že na ďalšiu penetráciu priekazne nevychádza.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Masovo pouzitelny by aj bol, lenze to by za tym musel niekto stat a robit support a zadarmo to nebude. A tym je povedane vlastne vsetko. Aj mesta, ktore chceli prejst na OO riesenie na baze linuxu, tak sa po niekolkych rokoch vratili po par rokoch nazad prave z dovodu, ze bud ti na tom nieco nefunguje co fungovat ma, alebo musis platit support, ktory cuduj sa svete zadarmo nie je. Takze uspora prakticky ziadna.
Dalsi priklad je priemysel, kde kvantum specializovaneho SW pod linuxom nerozbehas alebo nie polnohodnotne, alebo ti v pripade pruseru neposkytnu support a ries si to sam - to moze robit ale iba clovek, co tomu rozumie a ma to v ramci naplne prace, nie ked ti stoji oddelenie o x ludoch a nemozu pracovat z dovodu OS.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nie je to v priemysle prave naopak?
mas kopec firiem kde user interface je win pretoze ludia tomu rozumia aj ked to stoji na linuxe take ludia vlastne nerozumeju s cim robia, uz som videl "technika" co testoval systemovy disk rovno pod windowsom ... bolo to velmi davno ale ms kedysi natocil naborove video pre administratorov, to bolo este predtym nez zacal ms integrovat linux rovno do windowsu, o tom uz sudruhovia z wall streetu mlcia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som sa v priemysle s linuxom este nestretol a je jedno ci je jadro winu na nom postavene. Moj SW nema oficialnu podporu linuxu a support by moj problem neriesil. Rovnako kolegovia z ineho oddelenia s inym SW. U nich ak nesedi HW konfiguracia presne podla specifikacie, tak nikoho nezaujima, ze platis servisnu zmluvu ukazali by ti prostrednik za nedodrzanie specifikacie. A to hovorime o sumach, kde za moznost supportu sa plati 4 ciferne sumy rocne len aby ti zdvihli telefon. Tam nikoho nezaujima cena licencie za OS, co su v porovnani s tym uplne smeti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no v priemysle sa x86 nepouzivaju, tam by najskor pohoreli
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale používajú...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a este jedna pikoska, videl som ako restart po update vo windowse sak to samo vie najlepsie co ma robit zastavil stroje vo fabrike, nepretrzita prevadzka :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to o ľuďoch, ak tam robí nejaký truhlík čo ti pomôcť nechce, nejaký dôvod si nájde. Je pravda zase to že firmy nechcú vyhradzovať nejaké ďalšie zdroje na podporu linuxu, pretože ho málo ľudí používa. Som ale toho názoru že pokial sa v priemysle budú viac využívať AI a neuronové akcelerátory, tak už nebude stačiť aby stroje riadili jednočipové radiče ale budú tam plnohodnotné CPU požadujúce efektívny OS, v tomto smere je linux prakticky jediná voľba. Windows je front-end ale čo sa back-endu týka, celá Zem žije na linuxe už dávno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preveze s nastupom AI bude hrat prim proprietarny SW a open-source pojde do uzadia. Linux v tejto novej epoche AI nebude mat vobec co ponuknut. Nie na uzivatelskej urovni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nehovorím o užívateľskej úrovni, servery na ktorých bežia AI programy majú linux. A to sa bude len rozšírovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Specializovany sw =linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak urcite ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze arduino win?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na to je lahka odpoved - nie.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Za mňa áno. W10 bude posledný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ked poviem ze som stvorpercentny je to korektne?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

To vôbec nie je podstatné, nakoľko ak si úplný, nie je to aj tak priekazne pravda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

eh, tie Linuksy su pre hipsterov

sakra, chcem instantnu, INSTANTNU!! kaviku!
z mletej ma skriabe v krku, a je z nej vsade ten soos, bordel, len viic hnojiva pod kviaty, do zahrady, jako kaviky!
zas to budem surove, studene pit! to zas bude vyzerat!, ta kavika!! surove, nepomlete to budem zrat!!!
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Ten podiel znaci len jedno a to ze viac ludi sa zacina venovat IT profesionalne. Medzi beznych ludi sa vsak asi nikdy nedostane ako mainstream, aspon nie v modeli, v akom funguje, teda zalozeny na komunite.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

spytaj sa v cine
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár