neprihlásený Nedeľa, 21. júla 2024, dnes má meniny Daniel
WD avizuje výrazné vylepšenie architektúry klasických HDD

Spoločnosť Western Digital, spolu so Seagate jeden z dvojice dominujúcich výrobcov klasických pevných diskov, aktuálne oznámila podľa nej výrazné vylepšenie architektúry HDD pomocou flash pamäte. Flash pamäť nie je využitá na ukladanie užívateľských dát a to podľa popisu zrejme ani ako štandardná cache pamäť. Využitá je na ukladanie rozličných interných dát a metadát, čo umožňuje ukladať dáta na klasický magnetický HDD hustejšie a tiež zvýšiť výkon.

Značky: HDDWestern Digital

DSL.sk, 2.9.2021


Spoločnosť Western Digital, spolu so Seagate jeden z dvojice dominujúcich výrobcov klasických pevných diskov, aktuálne oznámila podľa nej výrazné vylepšenie architektúry HDD pomocou flash pamäte.

OptiNAND

Technológia má označenie OptiNAND a využíva NAND flash pamäť v podobe iNAND EFD, Embedded Flash Drive. Aká kapacita flash pamäte je využitá spoločnosť nespresnila.

Flash pamäť nie je ale využitá na ukladanie užívateľských dát a to podľa popisu zrejme ani ako štandardná cache pamäť. Využitá je na ukladanie rozličných interných dát a metadát, čo umožňuje ukladať dáta na klasický magnetický HDD hustejšie a tiež zvýšiť výkon.

Metadáta RRO

V doterajších klasických HDD je na disku uložená časť metadát o pozičnej chybe hlavičiek, ktorá sa pre daný disk nemení a je generovaná v továrni. Tieto metadáta majú označenie Repeatable runout, RRO.

V diskoch s OptiNAND sú tieto dáta uložené vo flash pamäti, čím sa uvoľní miesto na disku pre užívateľské dáta a zároveň sa podľa spoločnosti zrýchľuje prístup k dátam.

Metadáta kvôli ATI

Aj klasické HDD so štandardnými technológiami záznamu s neprekrývajúcimi sa stopami majú problém s ovplyvňovaním susedných stôp pri zápise dát, tzv. Adjacent Track Interference, ATI. Po opakovanom zápise musia byť tak dáta v susedných stopách obnovené, teda prečítané a znovu zapísané.

S čoraz bližšími stopami je podľa spoločnosti potrebné obnovovať dáta po 10 zápisoch a pri niektorých sektoroch po 6 zápisoch.

Disk tak uchováva metadáta o počte zápisov. V doterajších diskoch sú tieto metadáta pri zapnutom disku v RAM, pričom sú uchovávané iba na úrovni celých stôp. Obnovované sú tak celé stopy, aj keď to nie je potrebné.

Potreba obnovy dát kvôli dopadu na výkon pri príliš častej obnove limituje, ako blízko môžu byť pri sebe stopy.

S OptiNAND sú metadáta potrebné kvôli ATI uložené vo flash pamäti a to na detailnejšej úrovni jednotlivých sektorov, vďaka čomu je obnova dát potrebná menej často. Stopy tak môžu byť bližšie pri sebe a kapacita jednej platne disku môže byť väčšia.

Výkon pri vypnutom aj zapnutom cachovaní

OptiNAND tiež výrazne zlepšuje výkon disku v režime s vypnutou zapisovacou cache pamäťou, v ktorom by disk mal zapísať všetky zapisované dáta a nestratiť žiadne dáta ani pri neočakávanom výpadku napájania.

Doterajšie HDD pri strate napájania dokázali dáta nezapísané na disk ešte uložiť do prítomnej pomalšej flash pamäte, podľa spoločnosti zvládali uložiť približne iba 2 MB.

S OptiNAND dokáže disk uložiť pri strate napájania do flash pamäte viac ako 100 MB a môže tak aj v režime s vypnutou zapisovacou cache pamäťou optimalizovať výkon zápisu zmenou poradia zápisov zrejme až takéhoto množstva dát. Podľa spoločnosti sa vďaka tomu výkon náhodného zápisu v tomto režime blíži výkonu pri zapnutej cache pamäti.

Zároveň sa podľa Western Digital zlepšila aj latencia, vďaka menej častej obnove dát kvôli ATI a menšiemu počtu vyprázdnení cache v režime so zapnutou zapisovacou cache pamäťou.

HDD s OptiNAND

Aké konkrétne zlepšenie parametrov majú priniesť jednotlivé zlepšenia vďaka OptiNAND spoločnosť nespresnila.

Nová technológia umožňuje ale celkovo dosiahnuť pri klasickom zápise CMR s neprekrývajúcimi sa stopami, technológii s energetickou asistenciou označenú ePMR, Triple Stage Actuator, TSA, a HelioSeal kapacitu 3.5" platne 2.2 TB, pričom spoločnosť dodáva vzorky disku s deviatimi takýmito platňami s celkovou kapacitou 20 TB.

Spoločnosť má už dlhšie v ponuke aj 20 TB model Ultrastar DC HC650, ten ale popri ePMR využíva technológiu prekrývajúcich sa stôp SMR.

WD podľa oznámenia plánuje OptiNAND začať využívať v HDD pre rozličné segmenty. V druhej polovici tejto dekády podľa spoločnosti umožní ePMR s OptiNAND disky s kapacitou 50 TB.

Western Digital v aktuálnom oznámení nespomína prechod na pokročilejšie technológie záznamu MAMR a HAMR a prípadne ďalšie technológie, ktoré sa napriek avízam v minulosti stále výraznejšie nepoužívajú a na trhu sú len prvé disky s HAMR a MAMR zatiaľ neprinášajúce výrazné zvýšenie kapacity.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Ked teraz z pivnice vytiahnem 20 rocny disk, pravdepodobne z neho precitam data.
Ked o 20 rokov vytiahnem disk ktory ma vo flash pamati zapamatane metadata, ako napr kam ma posunut hlavicky od vyroby, precitam z neho data ? Alebo tam ostanu bezpecne ulozene na veky ?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nepotrebujes o 20 rokov citat data zo zastaralych nosicov.
data si vzdy migrujes ako prichadzaju nove technologie.

Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

H16 mali pre pochybovačov skladbu uz dávno (iný ako oni)

prinášam kvalitu, čekuj moje nosiče
všetci čo o mne pochybujú choďte do p*če
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ešte že si tam jebol tú hviezdičku.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ale my vieme! :-)
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

rovno mal napísať dopice.sk!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

toz to je tak, ked niekto nechape co je:
A) archivacia
B) zalohovanie
C) a ako sa tu hovori take kazdodenne domace zuvanie storage medii

ono totiz nikto nikdy nepredpokladal pouzivat 1/4-1/3-1/2-storocia ci cele storocie odpojeny HDD ako archivacne medium, bars aj 40 MB model z roku pana 1991; na archvaciu sa pouzivaju ine media a tie ked ich niekto vytiahne po tisic rokoch, tak data z nich precita za dvcj podmienok: ze boli datove media patricne skladovane (nemozu byt volne hodone v prirode) a za druhu budu k tymto mediam citacie zariadenie
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

Takže tie dáta vytesáš do kameňa, lebo to sa ukázalo zatiaľ ako jediné trvácne uchovávanie informácií po tisícoch rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono je to dvojsecna zbran mat datove medium co pri patricnom skladovani udrzi data tisic rokov, pretoze ani diva srnka v case ruje skrizena s besnym danielom netusi co bude za tisic rokov ako za tisic rokov z toho media tie data precitame, preto v podstate najlepsi sposob dlhodobej archivacie je mat A) dvoj-druhovu redundancia (archivacne media vs. spotrebny storage) a B) snaha o kopirovanie sa novsie súdobé média oboch druhov (archivacne media a spotrebny storage)

- pouzivat sucasne najlepsie archivacne media, napr. co vydrzia tisic ci desattisic rokov (nejake super-speci diamantove opticke media ci super-speci mikro-filmy z odolneho plastu atd) a natrieskat to na ne a uschovavat v patricnych zariadniach, samotna redundancia musi byt aj v ramci tychto nosisov, ak sa za sto rokov vymysli lepsi archivacny nosic, preniest to nan
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

- pouzivat sucasny "spotrebny storage" (napr. HDD RAIDy 50/60/100 z desiatok/stoviek/tisicov diskov podla velkosti dat) idealne na dvoch-troch geograficky odlisnych miestach, samozrejmostou je kontinualne prenasanie na dalsie/novsie súdobé média, t.j. stale nove a nove HDD polia, pripadne ak sa v roku 2055 ukaze ze svetielkujuci zeleny krystal z planety Krypton je lepsi "spotrebny storage", tak sa to prenesie tam

toto je jedina moznost
problematika dlhodobej archivacie inak nie je jednoducha vec
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Od: _kubo_ | Pridané: 26.2.2021 20:43

Milý neznalec,
úvodom svojho komentára Ťa čo najsrdečnejšie pozdravujem,
ale na komplementárnu (popr. priekaznú) odpoveď si
uviedol minimum faktov.

Množstvo - MB/GB/TB?
Dôležitosť - tajné, súkromné, dôkaz trestného činu...
Prístup - jednorazová archivácia/dopĺňanie, raz začas/neustále...

Najjednoduchšie - 3.5" HDD - množstvo podľa počtu kópií ;=)
HDD stačí raz do roka roztočiť - (na podobný účel mám vzadu cez slot vyvedený napájací a dátový kábel) - čiže nie v PC!!!
(Kúp rovnakú kapacitu, ale od rozličných výrobcov
a v 5-ročných intervaloch informuj odborníkov na dsl.sk ;=)
Ručím Ti za to, že tie kópie Ťa prežijú...

BTW - na archivovanie sa najdlhšie používajú (a budú používať) pásky.
BTW2 - 4TB externý SeaGate funguje dlhé roky, 1TB Ti utiahne aj mobil.

Odpovedať Známka: 10.0
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


BTW3 - prakticky - vyskúšané!!!

Za 200€ kúpiš v bazári slušné PC s Win7.
(Bez grafickej karty, s max. počtom SATA na MB - 8.)
Na systémovom HDD iba Win7. No net, WiFi, BT apod.!
Nejakú PS/2 alebo USB klávesnicu a myš niekde nájdeš...
Ak nenájdeš monitor (ideálne DVI, kľudne aj 4:3 - tým neodchádza podsvietenie), tak kúp - za 100€ Ti k nemu pridajú aj zdroj...;=)))
HDD môžeš použiť v kombinácii 1x7, 2x3 či 3x2.
16TB HDD za 260€ - netto 14.5TB = 18€/TB - čo ešte viac???
Túto zostavičku 2,3x ročne oživiť (pár minút - otvoriť jednotlivé HDD, popr. foldery..)
a táto prežije dsl.sk, Pa3ka, Slovensko...

BTW4 - baviť sa o 1000 ročnej trvanlivosti je (slušne povedané) úsmevné...
Keď bude po desaťročiach končiť formát USB či FireWire (zabudol som - ak na MB nebude FW, tak dokúpiť PCI kartu s ohnyvým drátem), tak bude načase zmeniť zostavičku...
Kua, ale za 2200€ mať 101TB backup...

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

presne ako som pisal: ludia nechapu pojem "dlhodoba archivacia"

a s tvojimi TLO pasockami chod vies kam - ano mame bezne zalohovacie pasky a potom archivacne pasky, ale aj tie maju istu garantovanu dobu skladovatelnsti napr. 20-30-50 rokov a potom ani diva srnka za udaje neruci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A pritom by stačila kamenná doska alebo poslať signál okolo čiernej diery odkiaľ sa vráti späť. Bože, toľko nevedomostí, až by som sa hanbil byť tebou.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

v tomto vesmire plati jedna z mnohych nepriamych umernosti: cim vyssia trvacnost dat, tym ich musi byt menej a opacne, cim je dat viac (vyssia datova hustota), tym maju nizsiu trvacnost ... ak to ma byt cele len tak bez starosti volne pohodene desattisic rokov v prirode

takze ano kamen by to zvladol, ale na 1 m^2 by viac ako par stoviek bajtov (jednotiek kB) nevoslo (mame kamenne dosky s hieloglyfmi ci inymi typmi archaickych pisiem/reci)

věstonická vrubovka (kost vlka s 55 zarezmi) je stara takmer 30 tisic rokov, kapacita 55 bitov (takmer 7 bajtov)

ak chceme super-vysoku datovu hustotu, musi to byt riadne skladovane a byt v riadnej strarostlivosti, t.j. pravidelne zapinane, opravovane, refresovane (aby nam napr. quibity v kvantovom pocitaci neskolabovali), ale casom sa neda vyhnut tomu, ze sa to cele musi "prekopirovat" na nove miesto/medium
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Naco dlhohoba archivacia? Cez par generacii su informacie nepouzitelne. Ked si pozries ako su spolocenske informacie ohybane teraz, aku maju hodnotu o 100 rokov?
A technicke ? Ak civilizacia upadne, bolo by vhodne aby nejaky egypsky knaz poskladal podla navodu atomovu bombu? Ak neupadne, ako nas obohati poznanie parneho stroja?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A čo budú potom robiť informační archeológovia...?
Na to si už nepomyslel?!
;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoľko metadata sa majú k datam zhruba ako prd ku hovnu, je životnosť z koprolitov priekazne odvoditeľná.
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Pravdepodobne neprecitas.
Z dovodu, ze nebudes mat na com(lebo nebudes mat rozhranie na jeho pripojenie) alebo to neprezili mechanicke casti alebo sa stratia lebo aj na magnetickych diskoch sa stracaju data.


Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

mam zbierku starych diskov (kapacity v rádoch megabajtov) a mozem povedat ze vacsina je funkcna
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Disposofóbia je priekazne častým indikátorom utiekania sa k náhražkám pri problémoch s vytváraním sociálnych kontaktov.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tak toto je mocná sebakritika!
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ja precitam este aj diskety, experimentalne som cital aj z rozobrateho disku a drgal som mu do hlaviciek, uplne v pohode fungoval.
IDE(PATA) rozhranie este nieje take stare zeby sa nedalo nikam pripojit. Uvidime ako dlho prezije SATA, ale uz je to chvila co len zrychluje a nemeni sa.
Jasne nechcem na to ulozit bitcoiny, ale poukazoval som na to ze tie flash srandy vedia zlyhat celkom nahle a v tomto pripade celkom nahle odide cely disk a tie data budu sice v pohode ulozene, ale tazko dolovatelne.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

šPATA?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na magnetických diskoch sa dáta nestrácajú!
Ani na flashových!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že sa strácajú inde. Predsa ani kľúče sa priekazne nestrácajú vo vrecku.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

No to máš ale pravdu..nad tým misím porozmýšľať!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam IDE HDD z 90 roku (conner CP3000) a funguje stale OK, no disky z rokov 2012-2015 maju uz kopec zlych sektorov a to maju nabehanych len par stoviek hodin. Takze odpoved znie logicky - ked ti u tychto novych HDD nezlyha flash a opravny algoritmus, tak ti zacne zlyhavat celkom urcite medium.
V diskovom poli nam postupne odchadzaju vsetky 4TB WD RE disky takmer do polroka po skonceni ich 5r zaruky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Neviem ako u vas, ale disky v datovom poli je dobre menit kazde 2-3 roky, spoliehat sa ze vydrzia dlhsie ako je zaruka je ciste zufalstvo. Nove vyrobky maju planovanu zivotnost. Vo firme menim disky kazde 2 roky, doma kazde 3 roky, stare disky predam a dolozim na nove. Postupne sa zvusuje aj kapacita diskov, aktualne vyuzivam 6TB a 8TB WD GOLD
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Kvalita sa nevyraba ale kvantina je kapitalizmus potrebuju cisla bohatnut ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú to len metadáta a pravdepodobne sa to bude da prečítať aj bez nich. Bude to asi dlhšie trvať, podobne ako keď zdochýňajúci HDD sa snaží prečítať dáta. Prečíta ich, ale strašne pomaly. To beriem ako výhodu oproti SSD, ktoré keď skape, tak úplne.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze tie metadata nebudu nutne znamenat problem. Resp. by som sa nedivil, kebyze metadata budu duplikovane aj na HDD s tym, ze ich bude preskakovat ak ich uspesne nacita z NAND casti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto môže primäť užívateľov aby si ho osadili do herného pc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj klasické HDD so štandardnými technológiami záznamu s neprekrývajúcimi sa stopami majú problém s ovplyvňovaním susedných stôp pri zápise dát, tzv. Adjacent Track Interference, ATI. Po opakovanom zápise musia byť tak dáta v susedných stopách obnovené, teda prečítané a znovu zapísané.

A nikde som sa to ani nedočítal, že na trebárs 40GB disku je treba zapisovať aj susedné stopy! :-)))
A prečo po opakovanom?? Nestačí raz zapísať dáta, aby ten disk musel čítať a prepisovať susedné stopy?? :-))))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Snad to nebude 10x to iste co sa na stopu bude zapisovat. Alebo si to ty, Maniak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

..ale nikdo sa nepýta, či nezávisí celá existencia Universa Duny, tak, jako bude prebiehat jeho multi-dynamic timeline, o ~~15 ~ 20 tisíc rokov odtialto, priekazne od istého, celkom konkrétneho okamihu, a činu, 1 - 2 osôb

hoci je to diskutabilné, ale vykonávacie predpisy stavebného, a exekučného úradu už tieto alternatívy nezahrnajú, a to aj napriek reumatizmu kuchára, jeho kočky, a školníčky, a jej psa, a myška-kanárika!
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

človeče ja nikdy neviem kedy sranduješ a kedy píšeš vážne
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Takze, teraz uz z HDD nebude mozne zahranit data ak dojde k poskodeniu elektroniky, resp tej FLASH pamate
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jste jednotlivec nebo profesionál? Potřebujete hotovostní půjčku k řešení finančních problémů; Nebo se konečně dostaňte z slepé uličky způsobené bankami tím, že zamítnete své žádosti o půjčku. Nebojte se, máme kapitál použitý na poskytování půjček od 2000 do 86000 000 KC s úrokovou sazbou 3% ročně. Poskytujeme však finanční půjčky v různých oblastech a také poskytujeme prostředky na financování vážných projektů. Zaručujeme vám bezpečnost v souladu s právními pravidly.
E -mail: Rollerovadominika@seznam.cz
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mila dominika, chod do piče.sk a zdochni.sk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uplne postacuje backup na cca 40 rokov. Viac tie data budu na smiech,,,

youtube. com/ watch?v=10CF7rCNFfs
Odpovedať Hodnotiť:
 

I had charge offs account from when I was younger and it’s been my report since 4/2015; this gave me serious concern and kept messing up my score. I know I had some other items which I may not be able to list here, I read about Rock Base Credit Repair and decided to give him a try and that was the end of my credit trouble. The charge offs have been taken off permanently and my score increased to 780 on MyFico score. I highly recommend their services RockBase @ protonmail dot com or 972 449 1968. Let him know Fred referred you. Cheers!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aj tak vsetci zomrete, naco su vam data :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak Vazeny ten hoax o tom ze ssd odpojene a volne pohodene ze z neho zmiznu data je blbost.

pretoze moj ssd kingston bol volne pohodeny cca 2 roky a zapojil som a vsetko tam bolo a vsetko fungovalo takze tak.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A viete ze som napaloval a zalohoval take ze far cry 1
dneska uz nenacita a to som napaloval na drahe a kvalitne dvd..

a nist ani to uz nespustim v pc tak naco som to napaloval na drahe a kvalitne?

vysvetlite mi to lebo ja neviem naco som to na drahe a kvalitne...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nemal si ho napalovat navyssou rychlostou napalovacky, ale len 4x. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://pohatalks.com
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár