neprihlásený Utorok, 9. júna 2026, dnes má meniny Stanislava
V európskej časti lode Orion uniká hélium, posádku a pristátie Artemis II to nemá ohroziť

Značky: NASAMesiacvesmír

DSL.sk, 10.4.2026


V lodi Orion letiacej s posádkou naspäť od Mesiaca k Zemi uniká hélium, nemá to ale ohroziť posádku a pristátie misie Artemis II na Zemi.

NASA o tom informovala na tlačovej konferencii v noci na dnes, upozornila Ars technica.

Hélium neuniká von z lode a nemení tak jej trajektóriu. K úniku prichádza vo ventiloch systému pre tlakovanie oxidantu pre palivo v tzv. servisnom module, ktorý pre misiu vyvinula európska vesmírna agentúra ESA.

O malom úniku NASA vedela už pred štartom, únik sa ale výrazne zvýšil po uskutočnení manévru prechodu z orbity Zeme na trajektóriu Mesiaca pomocou hlavného motora servisného modulu.

Orion má pri misii Artemis II dostatočnú rezervu paliva a misiu to nemá ohroziť. Pri vstupe do atmosféry budú použité vlastné motory v module pre posádku a servisný modul bude ešte pred vstupom do atmosféry odpojený a zhorí v atmosfére.

NASA tak nebude môcť preskúmať stav problematických ventilov, pre misiu Artemis IV pristávajúcu na povrchu Mesiaca bude podľa predstaviteľov zrejme potrebné ale ventily prepracovať.

Podľa posledných informácií NASA má loď pristáť do Tichého oceánu pri pobreží pri San Diegu v Kalifornii v noci na zajtra, 11. apríla o 2:07 nášho času.



Najnovšie články:

Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon
MS vo futbale cez Internet budú na Slovensku prvýkrát spoplatnené - aktualizácia 1
Zlý signál vo vlakoch majú aj vo Veľkej Británii
Nové Intel CPU boli údajne posunuté a prídu v 2027
Na najväčších trhoch je najpredávanejší iPhone, výnimkou je Južná Kórea
Výrobcovia SSD radičov pre PC predstavili PCI Express 6.0 radiče, zatiaľ pre servery
Raspberry Pi zdražilo kvôli pamätiam, teraz avizuje vysoké zisky aj vďaka RAM zo skladu
Na Slovensku fotovoltaika vyrába 3% všetkej elektriny
V 2029 má byť viac ako tretina nových notebookov ARM


Diskusia:
                               
 

čiže pristanú podľa plánu, len budú mať divné hlasy. :) :-D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

mozno uz teraz maju hlas ako chip&dales ;)

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Houston máme problém :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takze keby sa islo podla plneho planu (a ESM by zabrzdil na obeznu drahu Mesiaca), bolo by otazne, ci by vobec spustili ESM pri odchode z obeznej drahy.

Kde jenom soudruzi z Airbusu udelali chybu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/tZI
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"Pri vstupe do atmosféry budú použité vlastné motory v module pre posádku a servisný modul bude ešte pred vstupom do atmosféry odpojený a zhorí v atmosfére." máte tam chybu, modul pre posádku nemá vlastné motory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a čo s tým jedným okom kyklop nevidíš v tom príspevku nad tebou, ako sa pred štartom ostrelili?
Verí NASA ešte niekto?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cize v americkej casti je vsetko v poriadku? Alebo tam nic nie je a je to v poriadku? Nazov clanku je uplne mege ...v Europskej casi....Cize opat raz pan Donald za nic nemoze?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár