neprihlásený Pondelok, 6. mája 2024, dnes má meniny Hermína
Android kontroverzne blokuje posielanie správ cez RCS na rootnutých aj iba odomknutých smartfónoch

Značky: GoogleAndroid

DSL.sk, 4.3.2024


Spoločnosť Google evidentne neumožňuje v jej aplikácii Google Messages komunikáciu cez internetový protokol RCS na Android zariadeniach, ktoré sú rootnuté, aj na zariadeniach, ktoré nie sú rootnuté ale majú odomknutý bootloader.

Užívatelia na to začali upozorňovať napríklad v tejto diskusii.

Google blokovanie potvrdil pre The Verge, odpovedal zrejme iba na otázku na blokovanie na rootnutých zariadeniach. Podľa sťažností užívateľov sa tak deje ale aj na zariadeniach, ktoré nie sú rootnuté ale majú odomknutý bootloader.

Štandard RCS, Rich Communications Services, pre internetovú textovú komunikáciu je nástupcom SMS a MMS. Jeho výhodou oproti SMS je podpora pokročilých možností a navyše vzhľadom na posielanie správ cez Internet operátori tieto správy nespoplatňujú. Oproti rozličným aplikáciám je RCS ako štandard podporovaný mobilnými operátormi, užívatelia sú identifikovaní mobilnými číslami, RCS je štandardne podporovaný v Androide a bude podporovaný aj na iPhonoch a užívatelia si tak nemusia inštalovať iné aplikácie a vyhľadávať ostatných užívateľov.

Rootnuté zariadenia sú zariadenia, na ktorých sa nachádza modifikovaný Android umožňujúci jednotlivým aplikáciám získať administrátorské root oprávnenia. Zariadenia s odomknutým bootloaderom umožňujú nabootovať a tým aj nainštalovať iný operačný systém ako od výrobcu telefónu, najčastejšie upravenú verziu Androidu ako napríklad LineageOS.

Na rootnutých zariadeniach sú už dlhšiu dobu blokované napríklad niektoré aplikácie pre platenie a bankové aplikácie. Tieto aplikácie sú zrejme často terčom rozličných útokov a táto praktika pomáha bojovať proti niektorým typom útokov, aj táto praktika môže byť považovaná za čiastočne kontroverznú a obmedzujúcu pokročilých užívateľov udržiavajúcich svoje rootnuté Android zariadenie bezpečnejšie ako bežní užívatelia ich nerootnuté zariadenia.

Blokovanie takej funkčnosti ako posielanie správ cez RCS sa javí pomerne kontroverzné a to výrazne, ak sa deje aj na zariadeniach, ktoré nie sú rootnuté ale majú odomknutý bootloader a napríklad je na nich iná verzia Androidu ako od výrobcu.

Ako Google presne zdôvodňuje toto blokovanie, nie je jasné. The Verge cituje iba vyjadrenie spoločnosti, podľa ktorého ide o prevádzkové opatrenia definované RCS štandardom. Následne uvádza, že je to za účelom zabránenia spamu a zneužívania v Google Messages, nie je ale jasné či to zdôvodnil presne takto Google alebo ide o interpretáciu jeho stanoviska.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer ďalšieho nového Star Wars seriálu
Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt


Diskusia:
                               
 

No a takto to vyzerá keď Googlu stúpne sláva do hlavy. Najprv si robiť srandu z Applu že nemajú RCS, potom záhadne nevydávať avizované API k RCS a nakoniec navymýšlať rôzne pseudobezpečnostné sprostosti. A paradoxne, tí čo dostali Android tam kde je, boli zrovna custom ROMkári. Len nech si ten Android topia ďalej..

uvidíme kto im to ešte bude žrať.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Ja osobne pouzivam odGooglovany android uz par rokov, ale je to cim dalej tym tazsie. V podstate okrem par modelov je celkom problem zohnat ROMku na novsie modely telefonov.
Tak neviem, ci nezacnem pozerat po nejakom linuxovom telefone pomaly...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Rootnutý Android existuje asi sak ako jailbreaknutý iPhone, nakoľko definícia otvoreného intervalu je na hraniciach pri oficiálnej špecifikácii celkom jasná. To už sa dá rovno žvatlať o pseudobezpečnostnej sprostosti priekazne pri väzňovi na úteku.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

ved tych zadnych vratok tam maju habadej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

google, apple... vsetko je to len zlata klietka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No a? V relativistickom vesmíre má i tá dnu priekazne von.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to im v Googli zas drbe? blokovať obyčajné RCS správy nielen na rootnutých, ale aj nerootnutých telefónoch len kvôli custom ROM... a ešte to dorazili tým, že používateľ ani nedostane upozornenie, prečo mu to vlastne blokli, ale jednoducho to iba prestane fungovať...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nerozumies, to je ficura. Ked si advanced user (kedze mas rootnuty, alebo aspon odomknutelny telefon), tak ti usetria usilie vypinat nieco, co by si aj tak nechcel pouzivat.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Iba americania pouzivaju RCS, cely svet uz davno presiel na ine messengre. Nech si to vyzeru.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Keď si kúpim zariadenie, mal by som mať právo, dať si do zariadenia to, čo chcem. Ak sa jedná o bezpečnosť, tak predsa moju. A ak dostanem niečo neželané, tiež je na mne, Ako a či vôbec sa s tým (chcem) vysporiadam. Na druhej strane, ak dostanem niečo neželané na nerootnutom zariadení, tiež sa s tým musím vysporiadať sám.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Je mi jasné, že aj v aute si prerábaš firmvér. Však iste, ide o tvoju bezpečnosť. Tak napríklad aby si sa nezabil.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A co si myslis ze robia ti, co sa hraju s tuningom?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

vsak normal tuning v style ze "tu bola zelena LEDka tak sem dame cervenu", "sem pride 150 chromovych nalepiek"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovolim si nesuhlasit. Ano, zariadenie je tvoje a mozes si s nim robit co chces, avsak operacny system nie je tvoj, mas ho v podstate prenajaty. Cize ak tvorca operacneho systemu nechce, aby to na tvojom telefone islo, mozes sa pokrajat na kocky do gulasa, nepomozes si.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To nie je tiez celkom presne.

Operacny system nemas prenajaty, ani len v podstate. V pripade proprietarneho software ho mas licencovany.

To, ze je licencovany ale vobec neznamena, ze sa ho nemozes ani dotknut. Mozes donho rypat, kolko len chces. V pripade, aby si na nom sprevadzkoval nezavisle vytvoreny software, je to dokonca tvoje pravo uz od prvych verzii autorskych zakonov, ktore upravovali copyright pre software. Jeho tvorcovi sa to moze nepacit, ale to je jedine, co s tym moze (netechnicky) urobit.

Co zase nemozes urobit ty, je distribuovat taketo zmeny, pokial obsahuju licencovany software. Mozes ale inym povedat, ako si tie zmeny mozu urobit sami.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tie vase vymysly a nezmysly. je to uplne tak, ako je v zmluve. jasne?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nie, zmluvou nevies zmenit zakon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Android nie je nahodou free & open-source pod licenciami GPL a Apache?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár