Súkromná spoločnosť Axiom Space zatiaľ úspešne smeruje k postaveniu komerčnej vesmírnej stanice. Spoločnosť získala od NASA finančné prostriedky na vybudovanie obytného modulu, ktorý sa pripojí k súčasnej vesmírnej stanici ISS a bude slúžiť na komerčné účely.
Keďže prevádzka ISS má byť zrejme v neďalekej budúcnosti ukončená, Axiom Space následne plánuje oddeliť svoje moduly a vytvoriť z nich novú vesmírnu stanicu.
Cieľom dátového centra je poskytovať pre potreby vesmírnej stanice cloudové služby nezávisle na Zemi. Z nízkej orbity Zeme, na ktorej je ISS, je samozrejme bez veľkej latencie možné využívať aj počítačové zdroje na Zemi. Pri potenciálnych budúcich projektoch na Mesiaci a najmä Marse to už ale vzhľadom na vzdialenosť a dobu letu signálu možné nie je a plánované dátové centrum na orbite môže slúžiť na testovanie pre budúce projekty v týchto vzdialenejších lokalitách.
Spoločnosť zároveň oznámila spoluprácu s dvomi spoločnosťami, ktoré budú jej stanici a dátovému centru poskytovať cez ich satelity konektivitu so Zemou pomocou optickej laserovej komunikácie. ISS je na orbite približne 400 km, cez satelity od spoločnosti Kepler Communications na orbite 575 km bude zabezpečená v oboch smeroch optická komunikácia rýchlosťou 2.5 Gbps a cez satelity SkyCompass-1 od spoločnosti Skyloom Global na geosynchrónnej orbite približne 35.8-tisíc km v oboch smeroch optická komunikácia rýchlosťou 10 Gbps.
Prezentácia vývoja komerčnej vesmírnej stanice od Axiom Space (video: Axiom Space)
Aké parametre bude mať dátové centrum, ktorého prvá fáza má označenie ODC T1, oznámenie neuvádza. Prototyp technológie plánuje spoločnosť začať testovať na ISS v budúcom roku a do roku 2027 plánuje vyniesť serverový rack o objeme pol metra kubického. Dátové centrum ODC T1 sa bude nachádzať v module Axiom Station Hab One, AxH1, pripojenom k ISS a spoločnosť ho plánuje spustiť tiež do roku 2027. Akú bude mať kapacitu a či bude počiatočná veľkosť väčšia ako jeden uvádzaný rack nie je z oznámenia jasné.
Re: ultraradikálny špecifikácionalizmus
Od reg.: Sheep
|
Pridané:
31.12.2023 23:03
Nakoľko vesmírne družice sú považované za vozidlá a nie za budovy, stačí im len homologizácia, ktorú priekazne môžu získať poskytnutím úplatku na tomto úrade.
Re: super
Od reg.: Umrelá inteligencia
|
Pridané:
31.12.2023 21:32
Výmena vadných komponentov bude tiež v poho, lebo 400km vyslať technika neni problém ;-) . Najmä pri takýchto väčších veciach sa s tým ráta. A tiež to nemajú šancu vyhľadať a sejmout CCCP, KĽDR, PCR rachejtle :-)
Myslim si, ze existuje vela mosnosti, ktore prichadzaju do uvahy, aby aj moderne CPU ci RAM zvladli dlhdobejsi pobyt vo vesmire na nizkej obeznej drahe a sucasne boli odolne voci chybam sposobenym na HW urovni. Mimo ine je mozne pouzit aj zosilnenu fyzicku ochranu voci rychlym ionom ci samoopravne OS.
Veľa? No neviem či zrovna veľa možností. V prvom rade sú najväčší problém dnešné nanometre. Potom tieniaci kryt na všakovakých čipoch, spoľahlivosť výroby dosiek plošných spojov a nekvalita aj pomocných súčiastok. Niečo ako VOYAGER sa už opakovať nebude. A samoopravné OS? To dnes sotva niekto vyrobí. Kam zmizli úvahy o takomto Windows z čias keď prichádzali viacjadrové CPU na trh? Zaregistroval si také snahy vtedy?