neprihlásený Utorok, 27. februára 2024, dnes má meniny Alexander
Dátové centrá Google sú napájané elektrinou z nového typu geotermálnej elektrárne

Značky: Googleelektrická energia

DSL.sk, 29.11.2023


Dátové centrá spoločnosti Google v americkej Nevade sú napájané elektrickou energiou zo siete, do ktorej už dodáva elektrickú energiu geotermálna elektráreň nového typu od startupu Fervo.

Spoločnosť Google o tom informuje v tomto oznámení.

Google na projekte startupu Fervo spolupracuje v rámci svojej iniciatívy prechodu jeho dátových centier na tzv. čistú energiu.

Na svete existuje množstvo geotermálnych elektrární, ktoré využívajú tepelnú energiu Zeme vo forme prirodzene zohriatej vody napríklad v podobe gejzírov.

Fervo chce budovať elektrárne nového typu, ktorý umožňuje využívať teplo v zemskej kôre v oveľa viac lokalitách. Po navŕtaní hlboko do zemského povrchu totiž elektráreň necháva zohrievať vodu dodanú z povrchu.

K zohrievaniu vody prichádza pri prechode medzi dvomi horizontálnymi navŕtanými dierami, v prípade nevadskej elektrárne Fervo sa podľa Google zrejme spodná nachádza v hĺbke 8-tisíc stôp, v prepočte viac ako 2.4 kilometra.


Popis nového typu geotermálnej elektrárne od Fervo v Nevade (video: Google)Pri konštrukcii elektrárne sa ale využíva technika tzv. frackovania, vytvorenia trhlín v skalách pomocou hydraulického tlaku. Proti frackovaniu sa vo viacerých regiónoch protestuje a nie je jasné, či je podľa kritikov problematické aj frackovanie parametrov potrebných pre budovanie takýchto geotermálnych elektrární.

Podľa skorších informácií Fervo elektráreň v Nevade dosahuje teplotu 191 stupňov Celzia a maximálne môže generovať 3.5 MW elektrickej energie. Podľa informácií Ars Technica a Wired elektráreň reálne vyrába medzi 2 až 3 MW elektrickej energie.

Spoločnosť Fervo aktuálne buduje oveľa väčšiu elektráreň tohto typu. Elektráreň v americkom Utahu má mať výkon až 400 MW, elektrinu má začať dodávať v roku 2026 a plnú kapacitu má dosiahnuť v roku 2028.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily
Operátori majú vyradiť kvalitný ČT Sport, podľa UPC sú za tým slovenské TV
Predstavený funkčný notebook s úplne priehľadným displejom
Vedci vyvinuli materiál pre optické médiá s kapacitou 200 TB
Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship
Na Mesiaci pristála prvá misia súkromnej spoločnosti
Počet elektronických podaní cez Slovensko.sk sa výrazne zvýšil, rozhodnutí ale znížil
Hodnota Nvidie sa priblížila dvom biliónom


Diskusia:
                               
 

Ááá - a už to hreje...! ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celá iniciatíva je chválihodná presne podľa toho, od koľkých metrov priekazne prebieha globálne otepľovanie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

..keby len globálne, ale aj lokálne ochladzovanie, najma po tom, čo sa na tejto strane zopár ken-toi, a taheenov ožralo jako 2-hlavé, 3-chvosté dogy, a potom za sebou zabudli "zavriet "Dvere" (dvere Fedik), čím spôsobili síce drobné, ale Boritelmi detekovatelné pnutia, a oscilácie, záchvevy Paprsků 2, a 3, želvy a šardika, a tým posun v harmonograme Dekompozície
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Google môže ísť akurát tak priekazne tam, do geotermálné prdele.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Pretoze na zemi je priekazne malo vulkanov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze, super, ze sa snazia, ale frakovanie? Ked vsade, kde to typci skusali kvoli rope to sposobilo hrozne nasledky? Od zamorenia pitnej vody po zemetrasenia?
Nuz, dufajme, ze dalsiu elektraren postavia na mieste, kde geotermalny gradient bude fungovat aj bez frakovania.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nic není bez následkú aneb každá akcia má reakciu. Len tak z pyzdy ale, je reakčný následok priekazne zvyklozvykle, katastrofálny. A prestaňme sa prosím naivne tváriť, že ich to čo i len na sekundu tisíciny pol percenta trápí. Realizmus v ponímaní biznisu proste nepustí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa zbavujú usadenín a minerálov, čo sa im usadzujú v trubkách?!?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár