neprihlásený Štvrtok, 29. februára 2024, dnes má meniny Radomír
Výrobca gigantických AI čipov predstavil 4-exaflopový superpočítač, pripravuje ďalšie

Značky: superpočítačeumelá inteligenciačipy

DSL.sk, 21.7.2023


Spoločnosť Cerebras, tvorca gigantického čipu WSE-2 pre výpočty v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie, aktuálne oznámila postavenie superpočítača Condor Galaxy 1 s výkonom až 4 exaflopy / s.

Superpočítač je v Kalifornii v USA, na jeho postavení spoločnosť spolupracovala so spoločnosťou G42 zo Spojených arabských emirátov.

Pre porovnanie teoretický špičkový výkon súčasného najvýkonnejšieho superpočítača Frontier z rebríčka Top500 je 1.68 exaflopu / s a jeho maximálny nameraný výkon 1.194 exaflopu / s, špičkový výkon superpočítača Aurora, ktorý je už nainštalovaný a v blízkej budúcnosti sa zrejme stane najvýkonnejším, je viac ako 2 exaflopy / s.

Výkon Condor Galaxy 1, CG-1, a najvýkonnejších superpočítačov nie je udávaný podľa rovnakej metodiky, keď výkon superpočítačov v Top500 sa meria benchmarkom Linpack a výkon CG-1 je dosahovaný vo výpočtoch s typom FP16 a zrejme pri špecifických operáciách používaných pre strojové učenie a umelú inteligenciu. Aký výkon by CG-1 dosahoval v Linpack nie je jasné.

Cerebras vyvinula a vyrába gigantický čip WSE-2, Wafer Scale Engine. Kým u bežných čipov sa na jednom pláte s priemerom desiatok centimetrov vyrábajú desiatky čipov, WSE-2 využíva plochu takmer celého plátu a na jednom pláte sa vyrába len jeden. WSE-2 je vyrábaný 7-nm procesom TSMC, má plochu 462.25 cm2, 2.6 biliónov tranzistorov, 850-tisíc jadier a 40 GB SRAM pamäte na čipe.

Čip sa používa v systéme CS-2 postavenom na jednom WSE-2, použité sú tiež bližšie nešpecifikované AMD Epyc procesory. WSE-2, CS-2 a CG-1 sú určené najmä pre trénovanie tzv. neurónových sietí, dnešnej často používanej metódy strojového učenia a umelej inteligencie, a to okrem iného veľkých jazykových modelov a v poslednej dobe populárnej tzv. generatívnej AI.

CG-1 sa skladá zo 64 systémov CS-2, spolu má 54 miliónov AI jadier a 72.7-tisíc procesorových jadier AMD Epyc.

Cerebras a G42 postavia aj ďalšie takéto superpočítače. Na začiatku budúceho roka to majú byť ďalšie dva, systémy budú prepojené a budú mať tak celkový výkon 12 exaflopov / s. V priebehu budúceho roka spoločnosti plánujú spustiť ešte ďalších šesť takýchto superpočítačov a celkový výkon všetkých týchto superpočítačov tak bude 36 exaflopov / s.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Chrome má plošne zapnúť šifrovanie odolné kvantovým počítačom v apríli, časť užívateľov ho už využíva
Raspberry Pi sa doteraz predalo 61 miliónov kusov
Samsung predstavil microSD kartu s reálnou rýchlosťou 800 MB/s
Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu
Vydaný nový Tails 6.0
Vo vlakoch do Prahy sa výrazne zlepší WiFi


Diskusia:
                               
 

Taký gigantický AI čip by už určite vedel odhaliť, či je v parlamente zasadací poriadok 11 lavíc po 8 miest priekazne v poriadku.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

nemyslím si
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

42
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Našinci si skôr vážia nášho tradičného Aurela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Škoda že nemôže mať deti mal by skvelú budúcnosť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel je ale úplne iná kategória, zvládajúca i tie najkomplexnejšie výpočty priekazne bez handrkovania sa za AI sa vydávajúcim niečim.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takže slovenský AI 1-exaflop je už teda na 2 veci. Dobre vedieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na prácu a výskum.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ten vyzkum by som priekazne nahradil platenim faktur za energie...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A tachyum prodigy? ten ma byt predsa najgigantickejsi superchip na celej planete, vyrabat ho maju zacat kazdu chvilu, uz 5 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri tachyum prodigy tento výkonový parameter nedáva zmysel, nakoľko za účelom dôrazu na priekaznosť ohromuje až výkonmi priekazne od 2 sekúnd.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár