neprihlásený Pondelok, 24. júna 2024, dnes má meniny Ján
Android zrealizuje agresívny krok k 64 bitom

Kým platforme osobných počítačov x86 trval a trvá úplný prechod na 64-bitovú platformu mnoho rokov, tiež pomerne rozdrobená platforma mobilného operačného systému Android to zrealizuje vďaka aktuálne avizovanému kroku Google výrazne rýchlejšie. Google totiž cez svoj obchod Google Play, samozrejme najdôležitejší obchod pre vývojárov aplikácií pre Android, zatlačí na vývojárov aby ich aplikácie plne podporovali 64-bitové platformy.

Značky: 64 bitovAndroidGoogle

DSL.sk, 18.1.2019


Kým platforme osobných počítačov x86 trval a trvá úplný prechod na 64-bitovú platformu mnoho rokov, tiež pomerne rozdrobená platforma mobilného operačného systému Android to zrealizuje vďaka aktuálne avizovanému kroku Google výrazne rýchlejšie.

Google totiž cez svoj obchod Google Play, samozrejme najdôležitejší obchod pre vývojárov aplikácií pre Android, zatlačí na vývojárov ohľadne podpory 64-bitových platforiem.

Mobilné zariadenia postavené dominantne na ARM procesoroch boli donedávna 32-bitové. ARM oznámila 64-bitovú platformu len v roku 2011, prvý 64-bitový procesor a to od Apple prišiel len pred piatimi rokmi a 64-bitové procesory sa širšie presadzujú v Android smartfónoch až v niekoľkých posledných rokoch.

Súčasné 64-bitové ARM procesory podporujú aj beh 32-bitového kódu, do budúcnosti sa podľa Google ale očakávajú CPU podporujúce už iba 64-bitový kód. Preto chce Google evidentne dosiahnuť maximálnu podporu 64-bitových platforiem aplikáciami.

Kód Android aplikácií písaný v Jave alebo Kotline kompilovaný do bajtkódu nie je závislý na platforme a automaticky tak podporuje aj 64-bitové platformy, explicitnú podporu 64-bitových platforiem musí mať ale natívny kód používaný niektorými aplikáciami. Od 1. augusta tohto roku tak bude Google Play v prípade aplikácií s natívnym kódom akceptovať len nové aplikácie ale tiež aktualizácie pre existujúce aplikácie, ktoré majú popri 32-bitovom natívnom kóde aj 64-bitový.

Následne o dva roky od 1. augusta 2021 prestane Play ponúkať na 64-bitových zariadeniach inštaláciu aj starších aplikácií, ktoré sú len 32-bitové.

Pravidlá majú niekoľko výnimiek. Netýkajú sa platforiem Wear OS a Android TV, ktoré zatiaľ nepodporujú 64 bitov. Zároveň sa netýkajú aplikácií, ktoré sú distribuované len pre nižšie verzie Androidu ako Android 9.

Okrem toho povinnosť 64-bitového kódu od tohto augusta sa netýka hier s enginom Unity 5.6 alebo starším, keď Unity začalo podporovať 64-bitové platformy len nedávno. Druhý termín 1. august 2021 ale platí aj pre tieto aplikácie, odkedy jednak pre ne nebudú akceptované aktualizácie a zároveň nebudú ponúkané na 64-bitových platformách.

Zmeny sa v princípe zatiaľ priamo nedotknú 32-bitových zariadení, na ktorých sa budú ponúkať aplikácie len s 32-bitovým kódom aj po auguste 2021. Všetky aplikácie a aktualizácie budú ale evidentne pochádzať podľa týchto podmienok spred 1. augusta 2019, po ktorom už len 32-bitové aplikácie a aktualizácie vývojári nebudú môcť pridávať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka
Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch


Diskusia:
                               
 

pre uzivatela prinos ziadny, no zmysel to ma.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Tento krok mozno povazovat za pomerne relativne vyrazne agresívny.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

+100 bodov :)
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

To aby programátor bol aj kuchárom. Kód napísaný v Kotline znie chutne.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Možno tým mysleli Tatranskú kotlinu.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A ja že ostrov pri Peterburgu. A asi aj hej.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

a ked je to koktaty kuchar tak v ko kotline...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nedajboze aby programator musel nieco navysero robit, hned zdvihne sadzbu za pozeranie internetu teda za pracu z 50 na 80euro na hodinu.
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

podla mna to ma za ulohu zvysit bezpecnost, podpora 32 b a 64 na 64 bit platforme nesie so sebou logicky viac rizik, nez podpora 64 b na 64b. skratenim prechodneho obdobia sa skrati aj riziko. Je to ale len moj pohlad, tunajsi odbornici ma urcite zasiju pod zem do par minut
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

No ale hovoríme o androide ktorý je deravý už len z princípu a z faktu že podpora takýchto zariadení je len pár ročná (niekedy ani ten rok) a len pár aktualizácii ročne. Čiže bezpečnosť to zvýši len teoreticky. V praxi trebárs bezpečnostné diery čisto 64 bitovej verzie aj tak opravené nebudú a podľa mňa tebe ako používateľovi je jedno či máš neopravený 32-bit alebo neopravený 64-bit. A ospravedlňujem sa, priekazne mi to trvalo až 810 minút (čo ale spĺňa podmienku, keďže je to párny počet)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A keďže nie som ani čech, maďar či poliak, tak spĺňam aj podmienku že som tunajší... a nenechaj sa zmiasť tým že sa volám Standa Béla Wittoczki, to len matrikár bol opitý. A dokonca spĺňam aj poslednú podmienku, som aj odborník .. teda... hlavne čo sa týka žien a postelí *wink* *wink*
hah
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Baba z okolia ZV to vyslovovala : Kotľin
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

odkedy zmenili ovladanie hlasitosti, je android nepouzitelny system.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A čo tam zmenili? Pýtam sa ako BlackBerry-sta
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

toto: https://bit.ly/2nwIPbo

mám android 9 a je to teraz lepšie, UI aj výdrž baterky uplne super
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Mam Xiaomi Redmi Note 4 s Androidom 7 a tam je predvolene zvuk medii. Raz sa mi stali ze nechtiac som mal zvonenie stisene. Mam LG G6 s Andoidom 8 a tam je predvolene zvuk zvonenia.

Lepsie je predvolene zvuk zvonenia pripadne nech to pridaju do nastaveni co sa ma nastavovat predvolene.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

proste pustosenie zeme a pokrok nezastavis o)))
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Niekto sa zrejme nepoucil z meltdown a spectre zraniteľnosti. A to budú postupne 64bit aj cpu v mobiloch? Mam obavy že to sa odzrkadlí na spotrebe.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Meltdowm a Spectre nema nic so 64-bit vs 32-bit.

Uz su davno a na spotrebe sa to moze odzrkadlit len pozitivne, uz len tym ze pri pocitani vacsich cisel to stoji menej cyklov CPU.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Apple 32bit odrezal uz davno. Spotreba by mala byt mensia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Agresívny krok? Po slovenský útočný. A na koho/čo útočí Google s týmto krokom? Lepší nadpis je rozhodný, nie?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tru64 UNIX
Odpovedať Hodnotiť:
 

kosher certification

https://www.koshercertifications.in

Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.halalcertificationindia.com/
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.meripharmacy.in
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár