neprihlásený Pondelok, 21. apríla 2025, dnes má meniny Ervín
Helikoptéra na Marse znovu poletí, pri predchádzajúcom lete mala veľké problémy

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 5.6.2021


Dron Ingenuity Mars Helicopter americkej vesmírnej agentúry NASA má naplánovaný svoj siedmy let, ku ktorému podľa NASA príde najskôr zajtra 6. júna.

NASA o tom informuje vo veľmi stručnom oznámení.

Dron poletí 106 metrov na juh a pristane v novej lokalite, ktorú predtým nepreskúmal. NASA sa pri výbere lokality spoliehala na snímky zo satelitu MRO, pričom lokalita by mala byť relatívne rovná a mať len málo prekážok na povrchu.

O detailoch letu, výške, rýchlosti a prípadne snímkovaní počas letu, oznámenie neinformuje. Zároveň NASA zrejme doteraz neinformovala, aké príčiny konkrétne technicky spôsobili problémy pri predchádzajúcom lete a či ich odstránila.

Ako sme popisovali v tomto článku, pred koncom prvého úseku šiesteho letu začal dron opakovane upravovať svoju rýchlosť a náklon tam a späť v oscilačnom vzore a takto pokračoval až do konca letu. Podľa telemetrie sa pred pristávaním nakláňal aj o viac ako 20 stupňov a mal výkyvy v spotrebe. Napriek problémom dron preletel aj ďalšie naplánované úseky a pristál približne 5 metrov od pôvodne plánovaného miesta pristátia.


Tretí let Ingenuity na Marse (video: NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS)



NASA podľa májového popisu už poznala aj príčinu tohto správania dronu, ktoré bolo zapríčinené spôsobom softvérového zisťovania pozície po nesprávnych navigačných dátach. Ingenuity používa pre zisťovanie svojej pozície dáta zo senzoru IMU, Inertial Measurement Unit, merajúceho zrýchľovanie a rotáciu s odhadmi upravovanými analýzou snímok povrchu pod dronom z navigačnej kamery.

Približne po 54 sekundách letu prišlo k problému, pre ktorý bola stratená jedna snímka. Následne ale všetky ďalšie snímky mali nesprávne časy a táto nekonzistentnosť viedla k neustálemu upravovaniu odhadov navigačným systémom a oscilovaniu. Čo konkrétne technicky spôsobilo stratu jednej snímky a následne chybné časy ďalších pôvodné oznámenie neuvádzalo.

Dronu sa podarilo podľa NASA pristáť vďaka návrhu s toleranciou významných chýb a tiež vďaka nepoužívaniu snímok z navigačnej kamery v poslednej fáze pristávania.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Satelity Amazonu pre službu satelitného pripojenia budú vypustené až na konci mesiaca
Pripravuje sa ďalší Star Wars film, s Ryanom Goslingom
Používanie HDD má oveľa menšie emisie ako SSD, tvrdí Seagate
Vydané Ubuntu 25.04, s oficiálnou verziou aj pre ARM notebooky
Intel predáva polovicu výrobcu FPGA čipov Altera
Astronómovia tvrdia, že objavili možné znaky života na inej planéte
Digitálnym rádiom sa v Česku začali vysielať tri významné komerčné stanice
Sonda Lucy sa tento týždeň priblíži k asteroidu
Musk sľubuje, že Tesla príde sama k zákazníkovi domov tento rok
Vydaná Fedora 42


Diskusia:
                               
 

pokúšajú
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. Už je to len ohrozovanie primárnej misie. Teda ak to neplánujú úmyselne napáliť do Perseverance, aby sa neprišlo na to, že aj tam niečo odflákli a hodiť zlyhanie na zjašený dron niekomu priekazne náramne vyhovuje.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

ten dron presúša?...však je tam všade všetko rovnaké, +- nejaká iná skala!
Treba Phobos preskúmať, vraj sú tam nejaké anomaly :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Stratená snímka bude uložená na pevnom disku a preto ju treba obnoviť nástrojom Recuva.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Pojeb sa ty kokot aj so svojou reklamou. Vsetci vieme, ze predavas.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Boze nebud lakomy a kup to
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Vyvstala zásadná filozofická otázka, kto sú všetci?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jeden za všetkých, priekazne všetci za jedného.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

potomkovia tretej rise si na marse pilotuju drony, zatim co tu dole jebnuta luza kape na indickymi paprckami ocapkane pečivo,na marse sa uz teraz delia pozemky:) dle prava tam leteli amíci jako první,) tak samo nezabudnut na pesnicku od King Gitard a lizard wizard , mars for the rich. nakolko je zivot obcas aj pekny davam tomu stale sancu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Len aby tam nedosla bieloruska stihacka s "raznym odporucanim" pristat
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Také riziko je minimálne. Je to hrdý národ, takže určite nebude riskovať, že si pri ďalšej odsudzujúcej rezolúcii už nejaká slabšia povaha od smiechu cvrkne do gatí.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak dajce daky recept aby neboli problemy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naprasilo sa do lozisk, takze to trosku pridrelo. Toto uz je jeden s poslednych letov. Treba sa posadit do prvej rady, nieco podobne sa nemusi uz opakovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem kto by na MARSe používal nejaký ložiská, ktoré by ovplyvnil prax. Skôr sú problém dosť rozdielne teploty a prachotesné ložiská všakovakých druhov a prevední už hádam zvládli v NASA aj bez DSL. Ale iste, nenašepkávaj, aby sa to náhodou aj nestalo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem kto by na MARSe používal nejaké ložiská, ktoré by ovplyvnil prach.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dnešní mladí sebavedome a hrdo trepnú a navrhnú prvé čo ich napadne.
A potom to riešia za chodu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Skôr by som povedal že hooodne sa naučili chlastať a rovno z poldecákov. A najmä mladé baby.
Des!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak na InSight zo zufalstva cistia prach pieskom zrejme tu s nim nebude ziadny problem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To bude asi pre nich strašný problém, dať tam niečo, čo moc neváži, ale jedno pretretie hustou kefou po paneli by ich odbremenilo od problémov s elektrinou! To sú tí amíci takí sprostí???
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár