neprihlásený Utorok, 9. júna 2026, dnes má meniny Stanislava
Číňania spustili do prevádzky podmorské dátové centrum

Značky: dátové centráelektrická energiachladenie

DSL.sk, 19.5.2026


V čínskom Šanghaji bolo do prevádzky uvedené dátové centrum, ktoré sa nachádza pod hladinou mora.

Na základe informácií čínskych médií na to upozornil Offshore Energy.

Najmä veľké dátové centrá stavané v poslednej dobe pre infraštruktúru pre aplikácie využívajúce metódy strojového učenia a umelej inteligencie výrazne zaťažujú distribučné siete elektrickej energie a vyžadujú aj významné zdroje na svoje chladenie.

Nové podmorské dátové centrum v Číne rieši niektoré z problémov pozemných dátových centier, samozrejme ale je okrem iného náročnejšie po konštrukčnej stránke.

Kompletné parametre nie sú jasné, dátové centrum má byť ale 10 metrov pod hladinou a mať kapacitu v podobe elektrickej spotreby 24 MW. Na chladenie samozrejme využíva morskú vodu. Zároveň sa nachádza blízko veterných elektrární v mori a 95% spotreby má pochádzať z nich.

Efektivita elektrickej spotreby celej prevádzky PUE má dosahovať 1.15.

V poslednej dobe sú ďalšou pripravovanou alternatívnou pozemných dátových centier dátové centrá vo vesmíre na obežnej dráhe Zeme. Vo vesmíre je k dispozícii množstvo bezplatnej elektrickej energie generovateľnej z intenzívneho slnečného žiarenia, na rozdiel od povrchu Zeme pred prechodom atmosférou a podľa pozície satelitov potenciálne nepretržite 24 hodín denne.

Problémom respektíve otázne sú samozrejme ale náklady na vynesenie infraštruktúry, problémy s neservisovateľnosťou hardvéru, oblasť chladenia. V každom prípade takéto iniciatívy realizuje viacero spoločností.



Najnovšie články:

Amazon nestíhal vyniesť satelity pre internetové pripojenie Leo, úrad mu zrušil termín
Český astronaut by mal budúci rok letieť na ISS, má pilotovať SpaceX Dragon
MS vo futbale cez Internet budú na Slovensku prvýkrát spoplatnené - aktualizácia 1
Zlý signál vo vlakoch majú aj vo Veľkej Británii
Nové Intel CPU boli údajne posunuté a prídu v 2027
Na najväčších trhoch je najpredávanejší iPhone, výnimkou je Južná Kórea
Výrobcovia SSD radičov pre PC predstavili PCI Express 6.0 radiče, zatiaľ pre servery
Raspberry Pi zdražilo kvôli pamätiam, teraz avizuje vysoké zisky aj vďaka RAM zo skladu
Na Slovensku fotovoltaika vyrába 3% všetkej elektriny
V 2029 má byť viac ako tretina nových notebookov ARM


Diskusia:
                               
 

Mám len 2 otázky:

1) nebudú podmorské dátové centrá prispievať k topeniu antarktídy?

2) nebudú pečené deziorentované rybičky priamo servírovať v nedaľekých molo-fast-foodoch?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

1. - mizerne minimalne :).
Ak chladis datove centrum vzduchom (finalny vymennik tepla napr. z vodneho chladenia v detovom centre), si uplne inde co sa tyka spotreby na chladenie, ako ked je datove centrum chladene morskou vodou.

2. - znie to mozno vtipne, ale infrazvuk generovany datovym centrom resp. celkovo cele spektrum sa bude sirit dalej a rychlejsie, ako keby bolo postavene na zemi. Ryby mozu aj ohluchnut alebo sa zblaznit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Politik keď získa 5% hlasov príde o rozum a keď získa 10% tak sa zblázni. Sláva a moc najviac poškodzujú príčetnosť ľudí. Také ryby nemôžu prísť o rozum, lebo by sa utopili.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že budú prispievať. Všetko, čo páli podzemný uhlík alebo urán, ohrieva Zem viac a viac. Ale 24 MW je nič.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Sa nejak vyznas v matematike, boomer
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

dátové centrum, poháňané uholnou elektrárňou zohrieva planétu oveľa viac.
Teplo zo servera +
teplo pri výrobe elektriky ++
CO2 skleníkový efekt +++
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jednym? Nijak extra

Ale keď to začnú robiť všetci :) tak áno. Spýtaj sa znova keď bude Nvidia stavať svoje 89te dátové centrum hneď vedľa 40teho microsoft dátového centra tam kde kedysi boli tie oné, koralové útesy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

trumeta tiež chcel posielať atomovky na hurikány, takže aby som vám to zjednodušil, ohriať oceán datacentrom je ako ohriaň vaňu vyprsknutým uhlíkom z ohňa
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a co butterfli efekt?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Otazka by mohla byt aj, co sa stane po skonceni zivotnosti (alebo po nehode). Budu to vytahovat, alebo to tam nechaju rozlozit rovno v oceane ? Ale fajn, ze to neplytva pitnou vodou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poslu potapacou a ty odstrania teplovodovu pastu a o ostatne sa postaraju cinsky zberacy kovou spolu s pestitelmi ryze to odvezu na karickach a problem solvet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je to 10m pod hladinou nie za Kuiperovým pásom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Da sa tomu verit? Nie je to cele podvod(ne)?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár