Spoločnosť Oculus VR, tvorca okuliarov pre virtuálnu realitu v súčasnosti už vlastnený Facebookom, vo štvrtok predstavila po viacerých vývojových verziách finálnu podobu svojich okuliarov Oculus Rift.
Finálny model, ktorý bude uvedený do predaja, používa na zobrazovanie dva AMOLED displeje so spoločným rozlíšením 2160 x 1200 pri 90 Hz, teda rozlíšením 1080 x 1200 na jedno oko. Oči užívateľa sa na displej dívajú cez šošovky, ktorých vzájomnú vzdialenosť je možné vo finálnej verzii nastavovať individuálne.
Na rozdiel od prvých vývojových verzií sú vo finálnej verzii zabudované slúchadlá a mikrofón.
Spoločnosť zatiaľ nezverejnila kompletnú technickú špecifikáciu okuliarov a známa napríklad nie je ani uhlová šírka zorného poľa užívateľa.
Kľúčovou funkciou okuliarov pre virtuálnu realitu je detekovanie presnej polohy a orientácie okuliarov a hlavy, podľa ktorých sa mení zobrazovaný obraz. Vo vývojových verziách to zabezpečovali s frekvenciou až 1000 Hz tri interné senzory, gyroskop, akcelerometer a magnetometer, a externé snímanie polohy so 60 Hz pomocou externého CMOS snímača a LED v blízkom infračervenom pásme.
Oculus Rift, ovládač Oculus Touch a infračervený snímač polohy, kliknite pre zväčšenie (foto: Oculus VR)
S predstavením finálnej podoby predstavil Oculus aj nový bezdrôtový ovládač Oculus Touch. Ten sa bude skladať z dvoch kusov, jedného pre každú ruku. Aj ich poloha je detekovaná pomocou infračerveného senzora.
Jeden ovládač má dve tlačidlá, analógový joystick, analógové tlačidlo a senzory dotyku zabudované po obvode kruhového oblúka ovládača schopné detekovať polohu prstov a gesto celej ruky.
Predstavenie Oculus Rift (video: Oculus VR)
Kým Oculus Touch nebude súčasťou štandardnej dodávky, k okuliarom sa bude štandardne dodávať bezdrôtový ovládač Xbox One.
Odporúčanou špecifikáciu pre PC pre využívanie Oculus Rift je CPU Intel Core i5-4590 alebo lepší, grafika Nvidia GTX 970 alebo AMD 290 alebo lepšia, minimálne 8 GB RAM, výstup kompatibilný s HDMI 1.3, dva USB 3.0 porty a Windows 7 SP1 alebo novší.
Spoločnosť zatiaľ ale neoznámila presnú cenu Oculus Rift. Dodávať sa začne v prvom štvrťroku 2016, ovládač Oculus Touch v prvom polroku 2016.
Takze tu je ukazka ako FB vnucuje zarabat na tom co najviac: cely cas sa snazia znizit latenciu headsetu na co najnizsie hodnoty a drb do final verzie hodia najzalagovanejsi ovladac ktoremu bezdrotovy pristup este zhorsuje latencie. Final verzia, predrazme co najviac produkt zbytocnostami ktore nedavaju zmysel. Bezdrotovy ovladac? Este sa divim preco tam nedali 2560x1440 display.
Re: Bezdrotovy ovladac
Od: marha jedna
|
Pridané:
12.6.2015 13:23
bezdrotove spojenie ide rychlostou svetla tak aka latencia? Latencia je problem len ked chces posielat velke mnozstvo dat, napr bezdrotove video, ale pri nejakom ovladaci to problem nie je, naopak kabel by pri pohybe velmi zavadzal
Re: Bezdrotovy ovladac
Od: marha jedna
|
Pridané:
12.6.2015 16:48
Poslat aj 100x nejaku informaciu o stlacenom tlacitku nemusi byt problem. Bezdrotove gamepady sa bezne pouzivaju a latencia tam je minimalna. Tiez si treba uvedomit, ze pri virtualnej realite je velmi dolezita najma latencia headsetu, inac dojde cloveku nevolno. Ale latencia ovladaca taka dolezita nie je a kludne moze byt aj par desiatok ms.
Re: oculus pre konzole
Od: block
|
Pridané:
13.6.2015 12:46
Nie. To bude práve pre drvivú väčšinu hier, nielen starších. VR vyžaduje vysoké FPS (ideálne nad 60 fps pre každé oko, tzn. 2x), ktoré súčasná generácia konzolí ani náhodou nedokáže poskytnúť v moderných hrách.
Takže na konzolách môžeš s "normálnym" VR pohľadom počítať leda v nejakých jednoduchých casual hračkách, alebo sa uspokojiť s týmto srandovným VR módom, kde už je jedno, koľko FPS má hra na tej virtuálnej telke...
s ikuliarmi bez problemov. uz dk1 a dk2 som pouzival s okuliarmi a dalo sa. tento ma byt na to dokonca priamo prisposobeny. 1440p by samo bolo lepsie ale som spokojny aj s tym co tam dali. myslel som ze sa toho uvedenua na trh u nedockam takze som velmi rad tejto sprave. uz aby sa dalo pre-order*nut
Radšej počkať na FOVE
Od reg.: Gyrxiur
|
Pridané:
12.6.2015 13:25
Počkám na FOVE, to má aj sledovanie očí a na základe toho bude v hre fungovať depth of field a aj postavy budú reagovať na to, keď im pozriete do ksichtu a tak.
ovladac
Od: marha jedna
|
Pridané:
12.6.2015 13:27
Ako najvacsie nedostatky vidim to, ze pohybovy ovladac nebude standardnou sucastou balenia. Dalej to ze jedna kamera nestaci na snimanie polohy headsetu a dvoch ovladacov, lebo pouzivatel zakryje ovladace telom. V baleni mali byt aspon 2 kamerky, pricom kazda pojde do opacneho rohu miestnosti. HTC Vive je v tomto pred Oculusom popredu, a pritom pride na trh o par mesiacov skor.
Neviem, ako tie ovládače (sú to len prototypy, final sa môže dosť líšiť), ale snímanie hlavy zabezpečuje gyroskop, tá kamera len spresňuje. + Na tej včerajšej konferencií bol predstavený dodatočný senzor, ktorý sa umiestni na stôl.
Re: ovladac
Od: marha jedna
|
Pridané:
12.6.2015 16:43
Snimanie polohy hlavy zabezpecuje kamera, gyroskop zabezpecuje snimanie len otocenia hlavy, co ale pre dobry zazitok nestaci. Devkit 2 mam doma a ver mi, ze ked sa dostane mimo zaber kamery tak si to hned vsimnes, a pri niektorych FPS sa to stava dost casto.
Nechapem, ako moze oko zaostrit na nieco, co je tak blizko. Nevidi clovek ten obraz uplne rozmazany? To plati aj pre Google Glass. Vie mi to niekto vysvetlit?