neprihlásený Utorok, 22. októbra 2024, dnes má meniny Sergej
Vedci sa pokúsili nájsť bežný mimozemský signál zaujímavou metódou, nič nenašli

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 18.10.2024


Vedci zo SETI Institute a Penn State University sa snažili zaujímavou metódou detekovať signál prípadnej mimozemskej civilizácie v planetárnom systéme TRAPPIST-1, aký by mohli mimozemské civilizácie používať na bežnú komunikáciu. Analýza ale neodhalila žiadny takýto signál.

SETI Institute o tom informuje v tomto oznámení.

Aktivity SETI snažiace sa zachytiť signál prípadnej mimozemskej civilizácie typicky pátrajú po rádiovom signále, ktorý by vzhľadom na vzdialenosť prípadného zdroja, citlivosť našich prijímačov a klesanie intenzity signálu so vzdialenosťou musel mať pri vysielaní extrémne vysoký výkon. Zrejme by tak muselo ísť o signál, ktorého cieľom je kontaktovanie iných civilizácií, a navyše by zrejme musel byť veľmi presne zacielený.

V aktuálne oznámenom projekte vedci hľadali signál, ktorý by mimozemská civilizácia mohla využívať pri svojej bežnej komunikácii. Analyzovali totiž signál zo smeru systému TRAPPIST-1 v časoch, kedy sa z pohľadu zo Zeme nachádzali dve planéty z tohto systému v zákryte. Ak by mimozemská civilizácia posielala signál zo vzdialenejšej planéty na bližšiu z nášho pohľadu podobne ako my komunikujeme so sondami pri iných planétach solárneho systému, tento signál by sme mohli zachytiť.

TRAPPIST-1 má sedem planét a vedci analyzovali celkovo 28 hodín zachyteného signálu z októbra až novembra 2022 v časoch, kedy malo prísť k spolu siedmim zákrytom planét z pohľadu zo Zeme. Signál bol zachytený poľom teleskopov ATA, Allen Telescope Array. Analyzované bolo celkovo pomerne široké pásmo s viacerými frekvenčnými blokmi medzi 0.9 GHz až 9.3 GHz.

TRAPPIST-1 sa nachádza približne 41 svetelných rokov od Zeme. Citlivosť použitého teleskopu by bohužial nestačila na zachytenie tak silných mimozemských signálov ako je signál z veľkých 70-metrových antén DSN, ktoré NASA používa na komunikáciu so sondami v našom solárnom systéme. Experiment by ale zachytil signál, aký dokázal vyslať v súčasnosti už nefunkčný teleskop Arecibo.

Vedci našli celkom 2264 signálov, ktoré sa vyskytli v čase zákrytu planét v systéme TRAPPIST-1. Nenašli medzi nimi ale žiadny signál, ktorý by mal umelý mimozemský pôvod.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft Azure na konci mesiaca vypne podporu TLS 1.0 a 1.1
Ukážka z novej série populárneho Star Trek seriálu
Qualcomm predstavil CPU pre smartfóny postavený na novom jadre, je podľa neho výkonnejší ako Apple CPU
Objavené nové najväčšie prvočíslo, prvýkrát pomocou GPU
Oznámený termín nového Star Trek filmu, príde o pár mesiacov
Microsoft sprístupnil virtuálne servery postavené na jeho vlastnom ARM procesore
O2 znovu oznámilo zlepšenie pokrytia 5G
Intel ukázal CPU pre PC vyrobený procesom Intel 18A
Budúci rok má byť na cestách už 85 miliónov elektromobilov
V Česku má byť pozemné DVB-T vysielanie aj po roku 2030


Diskusia:
                               
 

to je ako keby pred 65M rokmi hladali dinosaury Mont Everest. Pruser je, ze pred 65M rokmi ziadny nebol, lebo buduca india este nenaburala do buducej azie. Rovnako to je aj s civilizaciami, cudzia civilizacia musi existovat v rovnakom case ako my, +/- cas potrebny na sirenie signalu az knam. Takze ked prave teraz existuje civilizacia vysielajuce radiove vlny napr. milion svetelnych rokov od nas (to je tu kusok), tak ten signal sem pride pri najlepsom o milion rokov. O milion rokov tu ale ziadny clovek nebude, aby ho zachytil a s vnavacsou pravdepodobnostou aj ta civilizacie uz bude davno pradavno po smrti.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Teba je skoda na dsl.sk
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

"TRAPPIST-1 sa nachádza približne 41 svetelných rokov od Zeme."

nie 41 milionov...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

tak znova.. museli by byt presne na nasom stupni vyvoja. Radiove vlny vynasiel nejaky typek, co sa narodil 1826, takze radovo 200 rokov. Pravdepodobnost, ze 41 LY daleko je civilizacia, ktora presne v 200rocnom okne pouziva radio je tak nizka, ze je zbytocne ten teleskop aj natacat na tu planetu. Proste kktina, vykazuju cinnost, aby dostali prachy.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Ak sa nevratime k dymovym signalom, nevypasieme to tu ako sarance, alebo neupgradnes standardny model tak radiove signaly sa budu pouzivat tisicrocia.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

nebudu, uz teraz testuju komunikaciu so sondou pomocou lasera.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pre specificku komunikaciu 1:1 vo vesmire mozno laser. Inak sa budu pouzivat. Do jadroviek sa nikomu nechce, a ani rusom velmi. Zlikvidovanie biosfery by biznis nepodporilo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A laser je co? Tiez elektromagneticke vlnenie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No a skus to hladat na vzdialenost 42 svetelnych rokov..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a hlavne tu nebudeme tisicrocia, lebo ludia su megak.ti a stale sa v 21. storoci zabijaju na zaklade nabozenstva vid Izrael vs Iran. A ti dalsi, co maju spolocne alebo velmi podobne nabozenstvo sa zas zabijaju, lebo Putinovi na stare kolena preplo. Nedopadneme dobre...
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

..nemuseli

by byyt presne na takom istom stupni..

jedina podmienka by mala byyt, aby aj oni, / ta "2.ha strana", bola uz tiez dostatocne skusena, acquaintained, v pouzivani radia, radio-technologii, teda tiez tych cca min.~200 rokov od jeho vynajdenia, ( ~150~ 300 rokov od.. )
ale ~ proc by nemohli byyt ( a pravdepodobne by aj boli, / budu.. ) x stoleti, x (10) tisiicroci pred nami ?
( ..ale v takom pripade by uz mali v tejto hvezdnej sustave, aj na tejto planete, za sebou uz dlhu historiu viacerych, aaj dlhodobejsich navstev.. / stalu 'sondu', AI-autonomny satelit )
(E.Daeniken a col.)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nič také ako "milión svetelných rokov od nás práve teraz" vôbec nemá zmysel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak este skusim inak.. Mohol ist Davinci na kavu s Caesarom? Ved priestorovo byvali od seba par kilometrov. Problem ale je, ze ich deli cca 1600 rokov v case. Vo vesmire sa k tomuto problemu pridava este aj ten priestor, to nieje tak, ze z pariza do rima mas cojaviem 3 hodiny lietadlom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Podľa rímskeho práva s ním mohol ísť priekazne aj na mrkvové latéčko, nakoľko čo nie je zákonom zakázané, je dovolené.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mohol,
spolocne by vosli do malych, velmi malickych dveri, toho najmensieho caffee Espresso nuit-baru v celom Brooklyne, ozaj velmi maeho, utulneho, a cozy ~ kozy, a
{ ~~ polo- prestrih obrazu }
..dali by si ju yu priekazne, doniest, aaj popit, na na_zeriavy- zavesenych nosnikoch, vo vyske, nad mrako.. kozmo-drapmi New New Yorku, Noveho - noveho yorku!
a servirovala by im ju, a spolocnost im robila, Lady in Blue, Velvet Blue
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidno, ze o problematike vela nevies.
Ak je nieco vzdialene milion svetelnych rokov, nezaujima nas to pri sucasnej technike.
Ved nass kalaxia ma na hrubku 1000 LY a prieker 100 000 LY.

Za dalsie hovoria tie nieco generacie hviezd? Fajn. Takze len pri tej generacii ako nase Slnko moze vzniknut zivot ako my. Delpfiny mali casu dostba daleko to nedostali. Statisticky v nasej galaxii zivot urcite je. Otazka je ako inteligentny a ako vyspely. Urcite musime patrat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vedieť, žeho nenašli, môžu len tak, že presne vedia ako vyzerá. Z toho vyplýva jediný logický záver. Vedci sú priekazne mimozemšťania.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ako si mozu vedci byt isti, ze alieni vyuzivaju na komunikaciu medzi sebou radiove signaly ? Co ked komunikuju telepaticky ? SETI by mala najat hordu carodejov a carodejnic namiesto plytvania prostriedkov na drahu techniku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..na Dukeovwj Uni (usa) sa dlhe roky, dekady robil presne taky vyzkum, psi -javov, extra-sesnoric,
mimozmysloveho vnimania,
aj v Nemecku (zvlst v 3.reichu) aj v Rusku, Japonsku, Cine, Izrael urco tiez..
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^
..Duke'ovej uni

..extra -sensoric perception (ESP skills, & PSI -phenomenes, a javy)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár