neprihlásený Streda, 4. decembra 2024, dnes má meniny Barbora
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil

Značky: programovaniewebInternet

DSL.sk, 16.9.2024


Projekt klonu populárnej databázy Redis zastrešovaný Linux Foundation s označením Valkey aktuálne vydal úplne novú verziu Valkey 8.0, ktorá prináša veľké zlepšenia.

Spoločnosť Redis stojaca za rovnomennou databázou v marci oznámila plán od novej verzie Redis 7.4 zmeniť licenciu tohto softvéru z otvorenej BSD licencie na duálne licencovanie s licenciami RSALv2 a SSPLv1. Tie nedovoľujú softvér voľne využívať na niektoré komerčné využitia.

V reakcii na to organizácia Linux Foundation oznámila zámer vytvoriť plne open source alternatívu Redisu s označením Valkey, ktorý má licenciu tzv. BSD 3-clause rovnako ako Redis doteraz a odštartovala ako klon Redisu. Iniciatívu podporujú a budú zrejme do nej prispievať aj IT giganti a ďalšie spoločnosti Amazon, Google, Oracle, Ericsson a Snap.

Projekt v apríli vydal prvú stabilnú verziu Valkey 7.2.5, ktorá bola funkčne identická s poslednou verziou Redisu s pôvodnou licenciou, Redis 7.2.4.

Dnes projekt vydal úplne novú verziu Valkey 8.0, ktorá je čo sa týka príkazov spätne kompatibilná s predchádzajúcou verziou ale interne prišlo k viacerým významným zmenám.

Tvorcovia vyzdvihujú najmä veľké zvýšenie výkonu, keď minimálne pri ich teste sa výkon zvýšil viac ako 3-násobne z 380-tisíc požiadaviek za sekundu na 1.2 milióna. K zvýšeniu výkonu prišlo používaním asynchrónnych I/O vlákien, inteligentným využívaním jadier a optimalizovaním prístupu do pamäte s prednačítavaním často sprístupňovaných dát aby sa minimalizovala potreba pristupovať do hlavnej pamäte v prípade nenájdenia dát v cache pamätiach CPU.

Nová verzia obsahuje ale aj viacero ďalších dôležitých noviniek, okrem iného zvyšuje efektivitu využívania pamäte a znižuje množstvo potrebnej pamäte a zrýchľuje synchronizáciu pri replikácii. Novinky tvorcovia detailnejšie popisovali napríklad v oznámení vydania prvej RC verzie v auguste.

Redis, Remote Dictionary Server, je mimoriadne populárna NoSQL databáza uchovávajúca dáta v podobe kľúčov a ich hodnôt, pričom je zameraná na rýchlosť a dáta uchováva primárne v pamäti.

Redis podporuje aj distribuované škálovateľné využívanie respektíve vysokú dostupnosť vďaka replikácii medzi servermi a podpore klastrového riešenia Redis Cluster prípadne riešenia Redis Sentinel.

Vďaka týmto vlastnostiam je Redis okrem iného vhodný a často sa využíva vo webových aplikáciách najmä na ukladanie rozličných dočasných dát a napríklad ako cache. Redis ale podporuje aj trvalé ukladanie dát.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc
Rast podielu Windows 11 sa zastavil
CEO Intelu odstúpil
mBank spustila podporu okamžitých platieb, zatiaľ ich iba prijíma
Sprístupnená testovacia verzia LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
Platené DVB-T zvýši od nového roka cenu
Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt
Raketa Falcon 9 dosiahla 400 úspešných štartov


Diskusia:
                               
 

Kto este nema svojho klona, prihlaste sa u sudruha Zincicu.
Uz vidim tie inzeraty na profesii o dva roky - hladame programatora so znalostami Valkey..
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

no a teraz ked redis vidi jak to pansky vylepsili, tak si ich fork mergne do seba nenazranec
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo všetci používatelia na synchrónnych I/O postavených databáz nevedia, prečo tak činia, a bez zaváhania obetujú všetky výhody za rýchlosť čítania v testovacom prostredí? To nie ja, ale kebyže mám kamaráta, by sa priekazne pýtal.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

no ke+d nemáš use case na použitie in-memory databázy, tak sa čuduješ zbytočne.
hint: pozeraj sa inam. :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, ale redis uz bude len "dozivat" na existujuich instalaciach. Na novych projektoch uz nema vyznam ho nasadzovat z dovodu licencie. Ja pouzivam redis na jednom projekte ako "session" ulozisko. Je neskutocne stabilny, v podstate o nom vobec neviem, ale teda z dovodu vykonu ho za valkey menit urcite nebudem. 1,2 miliona poziadaviek za sekundu pri tomto projekte nikdy nedosiahnem.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len pre info, na novom projekte sa potom uz redis ani valkey pouzit nemusi. Session vysli z mody a pouziva sa teraz "token authentification". Zvycajne jwt. Lahsie sa to skaluje a zvacsa je to jednoduchsie na skalovanie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ale ved tam nedavas len samotny auth token, ale hlavne dalsi bordel, ktory je s danou session zviazany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nepouzivam redis ani nebudem ale myslim ze scylla je top 1 ak ide o vykon. primarne lebo si od podlahy nakodil ivsetko sami a nie su limitovany existujucimi kniznicami, OS a podobne. tu ide len o kvdb co zvladne hociaka db takze redis nema nejaku konkurencnu vyhodu. len ma brand recognition, ktore si ale zabili zmenou licencie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si vystačím s Grafbase.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Redis a Scylla su uplne rozdielne databazy na uplne rozdielne use-casy…
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár