neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Raspberry Pi má nový model, s ARM aj RISC-V jadrami

Značky: Raspberry Pi

DSL.sk, 8.8.2024


Spoločnosť Raspberry Pi stojaca za populárnym rovnomenným ARM minipočítačom dnes uviedla nový produkt Raspberry Pi Pico 2.

Raspberry Pi Pico 2 je nasledovníkom Raspberry Pi Pico a ide teda o miniatúrny počítač z triedy tzv. mikrokontrolerov. Nie je tak určený ako náhrada osobného počítača a užívateľ nemôže na ňom spúšťať plnohodnotnú linuxovú distribúciu, má nízku spotrebu a výkon a dá sa použiť napríklad na I/O s nízkou latenciou a spracovanie analógového vstupu.

Pico 2 je opäť postavený na vlastnom procesore vyvinutom tvorcami Raspberry Pi, RP2350. Nový model je výkonnejší ako predchádzajúci model RP2040, má viac pamäte, možnosť integrovať flash pamäť a podporu nových funkčností.

Procesor má konkrétne dve jadrá Cortex-M33 taktované na 150 MHz, 520 KB integrovanej SRAM, podľa verzie 30 alebo 48 GPIO pinov a k dispozícii je aj vo verzii s 2 MB flash integrovanej v puzdre s procesorom. Novinkou je podpora bezpečného bootovania umožňujúca nabootovať iba podpísaný kód.

Zaujímavosťou je integrovanie aj dvoch RISC-V jadier Hazard3, pričom RP2350 môže nabootovať v ARM režime alebo RISC-V režime a používať teda jadrá jednej alebo druhej architektúry. Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim.


Predstavenie Raspberry Pi Pico 2 (video: Raspberry Pi)



Raspberry Pi Pico 2 je postavený na verzii RP2350 bez integrovanej flash pamäte a používa 4 MB externej flash. Programovať sa dá v jazyku C a MicroPythone, pričom sa pripravuje aj podpora programovania v Ruste.

Stojí 5 dolárov a dostupný je oddnes. Predajcovia majú podľa oznámenia dostupné zatiaľ relatívne malé zásoby, výroba ale beží na plnú kapacitu a predajcovia budú zásobení v nasledujúcich týždňoch.

RP2350 sa podobne ako RP2040 predáva aj samostatne a na RP2350 je postavené aj množstvo produktov od iných výrobcov, ktoré sú už dostupné zároveň s uvedením alebo majú byť dostupné v nasledujúcom mesiaci.

Do konca roka očakáva Raspberry Pi aj vydanie verzie Pico 2 W s bezdrôtovou komunikáciou pomocou modemu Infineon 43439, ktorý sa používa aj v bezdrôtovom modeli Pico W.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS
Starlink má mať podľa SpaceX v budúcnosti rýchlosť 2 gigabity / s


Diskusia:
                               
 

Je to len malý mikrokontroler pre človeka, ale priekazne veľký pre ľudstvo.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Mikrokontrollerov z Risc-V mam doma po suflikoch neurekom a nie su to RPI ale ESP32 (niektore modely maju Risc-V, niektore maju Xtensa LX6 a LX7). Napriklad ESP32-C2 ESP32-C3 ESP32-C6.

Na to aky je to maly cip toho dokaze celkom dost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oprava: napriklad ESP32-C2 ESP32-C3 ESP32-C6 maju RISC-V
Odpovedať Hodnotiť:
 

Taka otazka, ze ci risc-v bude nastupca arm? Podla mna by to mohla byt zaujimava alternativa, ktora by naviac nebola pod licenciami. Mozno by bolo zaujimave keby ju zacal podporovat taky Intel ako alternativu k arm a mozno buducu nahradu za x86.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to máš doma pekný bordel, keď to máš kade tade po šuflíkoch. Treba to poriadne potriediť a zadeliť do správneho chlievika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ktora verzia esp umozni naraz pouzivat wifi a aj bt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je odpoveď na akú/ktorú otázku?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár