Spoločnosť Raspberry Pi stojaca za populárnym rovnomenným ARM minipočítačom dnes uviedla nový produkt Raspberry Pi Pico 2.
Raspberry Pi Pico 2 je nasledovníkom Raspberry Pi Pico a ide teda o miniatúrny počítač z triedy tzv. mikrokontrolerov. Nie je tak určený ako náhrada osobného počítača a užívateľ nemôže na ňom spúšťať plnohodnotnú linuxovú distribúciu, má nízku spotrebu a výkon a dá sa použiť napríklad na I/O s nízkou latenciou a spracovanie analógového vstupu.
Pico 2 je opäť postavený na vlastnom procesore vyvinutom tvorcami Raspberry Pi, RP2350. Nový model je výkonnejší ako predchádzajúci model RP2040, má viac pamäte, možnosť integrovať flash pamäť a podporu nových funkčností.
Procesor má konkrétne dve jadrá Cortex-M33 taktované na 150 MHz, 520 KB integrovanej SRAM, podľa verzie 30 alebo 48 GPIO pinov a k dispozícii je aj vo verzii s 2 MB flash integrovanej v puzdre s procesorom. Novinkou je podpora bezpečného bootovania umožňujúca nabootovať iba podpísaný kód.
Zaujímavosťou je integrovanie aj dvoch RISC-V jadier Hazard3, pričom RP2350 môže nabootovať v ARM režime alebo RISC-V režime a používať teda jadrá jednej alebo druhej architektúry. Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim.
Predstavenie Raspberry Pi Pico 2 (video: Raspberry Pi)
Raspberry Pi Pico 2 je postavený na verzii RP2350 bez integrovanej flash pamäte a používa 4 MB externej flash. Programovať sa dá v jazyku C a MicroPythone, pričom sa pripravuje aj podpora programovania v Ruste.
Stojí 5 dolárov a dostupný je oddnes. Predajcovia majú podľa oznámenia dostupné zatiaľ relatívne malé zásoby, výroba ale beží na plnú kapacitu a predajcovia budú zásobení v nasledujúcich týždňoch.
RP2350 sa podobne ako RP2040 predáva aj samostatne a na RP2350 je postavené aj množstvo produktov od iných výrobcov, ktoré sú už dostupné zároveň s uvedením alebo majú byť dostupné v nasledujúcom mesiaci.
Do konca roka očakáva Raspberry Pi aj vydanie verzie Pico 2 W s bezdrôtovou komunikáciou pomocou modemu Infineon 43439, ktorý sa používa aj v bezdrôtovom modeli Pico W.
Mikrokontrollerov z Risc-V mam doma po suflikoch neurekom a nie su to RPI ale ESP32 (niektore modely maju Risc-V, niektore maju Xtensa LX6 a LX7). Napriklad ESP32-C2 ESP32-C3 ESP32-C6.
Taka otazka, ze ci risc-v bude nastupca arm? Podla mna by to mohla byt zaujimava alternativa, ktora by naviac nebola pod licenciami. Mozno by bolo zaujimave keby ju zacal podporovat taky Intel ako alternativu k arm a mozno buducu nahradu za x86.