neprihlásený Utorok, 16. júla 2024, dnes má meniny Drahomír
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie

Značky: Android

DSL.sk, 20.6.2024


Spoločnosť Google tento týždeň oznámila vydanie tretej beta verzie pripravovanej novej hlavnej verzie svojho mobilného operačného systému Android 15.

V tejto verzii v oznámení avizuje iba niekoľko menších funkčných noviniek. Verzia je ale dôležitá, keď má už finálne API, správanie operačného systému voči aplikáciám sa už nebude meniť a vývojári tak môžu začať finálne testovať funkčnosť svojich aplikácií na Androide 15.

Tretej beta verzii predchádzali najskôr dve verejné vývojárske verzie a následne dve beta verzie, pri uvádzaní ktorých spoločnosť avizovala rozličné novinky v Androide 15.

Nová verzia má podľa informácií spoločnosť predĺžiť výdrž smartfónov na batériu. K predĺženiu výdrže príde vďaka zmenám v režime šetrenia spotreby Doze, do ktorého Android 15 prejde za o polovicu kratší čas ako v Androide 14. Či zmenu sprevádzajú aj ďalšie zmeny a nebude to mať nejaké prípadné negatívne dopady respektíve čo umožnilo tento čas v novej verzii skrátiť nie je jasné.

V novej verzii bude blokovaná inštalácia starších aplikácií určených pre Android 6.0 a staršie verzie. Google takéto opatrenie zaviedol v Androide 14, v ktorom začal štandardne blokovať inštaláciu aplikácií určených pre staršie verzie ako Android 6.0. Dôvodom je podľa Google využívanie kompatibility s aplikáciami pre staršie verzie Androidu a tým príslušnej staršej verzie API škodlivými aplikáciami, ktoré sa tým vyhýbajú lepším ochranám v novších verziách Androidu aplikovaným len na aplikácie určené pre novšie verzie.

Google zvolil ako minimum Android 6.0, keď v tejto verzii boli zavedené povolenia pre aplikácie udeľované pri využití jednotlivých API za behu aplikácie. V Androide 15 toto minimum ďalej posúva a blokované budú už aj aplikácie pre Android 6.0.

Jednou z najväčších doteraz ohlásených funkčných noviniek Androidu 15 je podpora pre komunikáciu cez satelity, ktorá bola pridaná v druhej vývojárskej verzii.

Nová verzia obsahuje efektívnejší dekóder AV1 videa dav1d od VLC, ktorý by mal umožniť reálne prehrávať AV1 videá na väčšine zariadení. Nový dekóder sa inštaluje aj na existujúce smartfóny s minimálne Androidom 12 cez aktualizácie Google Play, počnúc marcovou aktualizáciou.

Množstvo ďalších rozličných vylepšení a noviniek najmä pre vývojárov aplikácií ale aj užívateľov Google priniesol a ohlásil v rámci druhej beta verzie Androidu 15.

Po aktuálnom vydaní tretej beta verzie bude nasledovať vydanie ešte jednej beta verzie v júli a následne v bližšie nešpecifikovanom termíne už bude vydaná finálna verzia Androidu 15.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Predaje smartfónov narástli, stredná trieda ustupuje a Xiaomi sa doťahuje na Apple
Mestá a obce chcú rozšíriť optiku pri elektrických vedeniach, podpísali memorandum s distribučkami
Vydaný Linux 6.10
Markíza dnes spúšťa piatu stanicu Klasik so starými programami, štartuje napríklad s Knight Riderom
Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom


Diskusia:
                               
 

Celý koncept testovanie zahŕňajúcich metotológií je len výmyslom podvodníkov, ktorým je jasné, že dodávajú šunty, ale môžu pritom mávať lajstrom, že aha, šak sme to priekazne testovali.
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Rano som sa zobudil a co nevidim, telefon chce po mne priekazne pin a vsetky tie veci po restarte.. Pozeram, mam tam stale ten handroid 14, len mi tam prepisali novu verziu HyperOS na 1.0.4.0. UMOEUXM.. Hanroid 15 zatial nist..
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Takéto niečo je super, keď čakáš telefonát. A nedočkáš sa...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Samo sa to nespravilo. Musel do potvrdiť že súhlasí, aby sa to spravilo v noci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na android este niekto nieco vyvyja? okrem strefoskolakov ktori nemaju na licenciu za poriadny vyvojarsky system? Ale sak jasne, vyjde novy system treba otestovat aspon stare appky ci sa bude korektne zapinat reklama.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár