neprihlásený Pondelok, 27. mája 2024, dnes má meniny Iveta
NASA konečne oznámila koľko vzorky priniesla z asteroidu Bennu

Značky: NASAasteroidy

DSL.sk, 16.2.2024


Americkej vesmírnej agentúre NASA sa konečne podarilo vybrať vzorku z návratovej kapsuli sondy OSIRIS-REx prinesenú z asteroidu Bennu a konečne tak oznámila, aké množstvo vzorky priniesla.

NASA tak spravila v tomto oznámení.

Návratová kapsula pristála už v septembri. V októbri ale NASA informovala, že má problém otvoriť hlavu mechanizmu TAGSAM uchovávajúceho vzorku, keď dva z 35 úchytov nešpecifikovaného typu sa nedali ani po viacerých pokusoch odstrániť.

Aby NASA predišla kontaminácii, so vzorkou manipuluje v uzavretom priehľadnom boxe s personálom používajúcim ruky v rukaviciach vsúvané cez otvory, boxe aké sa používajú napríklad v niektorých biologických laboratóriách. Box je naplnený dusíkom. V boxe môže používať len schválené nástroje a na uvoľnenie problematických úchytov si NASA musela navrhnúť a vyrobiť nové nástroje. Otvoriť hlavu TAGSAM sa jej podarilo v januári.

Už do času októbrového oznámenia sa NASA podarilo vybrať 70.3 gramu vzorky, keď vybrala vzorku nachádzajúcu sa mimo hlavy mechanizmu a čiastočne aj v nej vďaka čiastočnému odklopeniu časti hlavy.

Po kompletnom otvorení hlavy našla ďalších 51.2 gramu vzorky a celkovo tak sonda priniesla z asteroidu 121.6 gramu vzorky. Cieľom bolo priniesť minimálne 60 gramov. NASA pôvodne po odbere z asteroidu avizovala, že sonda by mohla niesť až 250 gramov vzorky.


Návratová kapsula po pristátí v Utahu, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / Keegan Barber)Asteroid Bennu o priemere 492 metrov obieha Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Materiál je prvým materiálom, ktorý NASA prinesla z asteroidu, a zároveň má ísť o najväčšiu vzorku materiálu prinesenú z hlbokého vesmíru.

Sonda odštartovala v septembri 2016, pri asteroide Bennu bola od decembra 2018 a vzorku odobrala v októbri 2020. Od asteroidu odletela v máji 2021.

Vzorka vedcom podľa NASA pomôže lepšie pochopiť formovanie planét a pôvod organických látok a vody, zároveň naučiť sa viac o potenciálne nebezpečných asteroidoch.

Podľa aktuálneho oznámenia minimálne 70% zo vzorky zostane uchovaných v NASA pre skúmanie vedcami v budúcnosti. Zvyšná časť vzorky bude k dispozícii vedcom na skúmanie čoskoro, katalóg vzoriek na vyžiadanie plánuje NASA zverejniť na jar.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky
Kapacita dodaných magnetických pások dosiahla nový rekord
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje


Diskusia:
                               
 

Večná škoda, že tú návratovú kapsulu pred začiatkom misie neodvážili. To by množstvo vzorky za použitia algoritmov AI zvážiť kuchynskou váhou i na dve desatinné miesta priekazne do troch mesiacov.
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

navratova kapsula ma ablacny tepelny stit, tzn. pri prelete atmosferou z neho odpadavaju male kusky. aj keby prisla kapsula prazdna, tak bude vazit menej ako ked ju tam vystrelili.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kohože by veru napadlo, že je nutné použiť záhadnú kapsulu od neznámeho darcu s priekazne tajomnou abláziou.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Takže by priekazne priniesli záporné množstvo materiálu
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

mislite ze bi tato kapsula sa dala na karicke odviest na zberny dvor a zarobit aspon na cigaretky a malu nula-nula-styrku? je to aspon z hliniku? robila som na ministerstve.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak potom neviem ako je mozne ze zlta nalepka na boku kapsule zostala.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ta nalepka bola samozrejme nalepena az po pristati a zakryva vetracie otvory. tu to mas aj na videu: https://youtu.be/Kdwyqctp908?t=5168
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako dobre, ze im to pristalo pekne na rovine a nie v tych skalach na pozadi, odkial by sa to zgulalo az na spodok. A ani v hentych kalerabikoch, ci co to tam maju posadene. Radost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pedstavte si ufo sondu, ako tu pristane nabere 3 lyzice hliny. Nasledne sa bude 500 rokov vracat, pristane doma. Ufonske FBI bude zoznam kamienkov drzat v prisnom informacnom embargu dalsich 10 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Načo by tu pristávali? Veď my im posielame vzorky priamo do vesmíru, stačí si pozbierať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár