neprihlásený Streda, 4. decembra 2024, dnes má meniny Barbora
Nové podmienky iOS kritizuje aj Facebook, vyvojári nepôjdu do iných obchodov

Značky: iOSAppleiPhoneFacebook

DSL.sk, 2.2.2024


Avizované pripravované zmeny v operačnom systéme iOS pre iPhony a nové podmienky od spoločnosti Apple kritizuje aj spoločnosť Meta Platforms prevádzkujúca okrem iného populárne sociálne siete Facebook a Instagram.

Podľa aktuálnych vyjadrení CEO Marka Zuckerberga pri ohlasovaní finančných výsledkov spoločnosti za štvrtý štvrťrok navrhla Apple podmienky, ktoré idú proti zámeru novej európskej regulácie kvôli ktorej vznikli.

Podľa Zuckerberga by bolo pre tvorcov aplikácií ťažké využiť nové možnosti a bol by veľmi prekvapený, ak by akýkoľvek vývojár chcel ponúkať svoju aplikáciu cez alternatívne obchody.

V každom prípade Meta zrejme neplánuje možnosti umožnené zmenami a novými podmienkami v navrhovanej podobe využiť a nebudú tak pre Meta znamenať žiadnu zmenu.

Ako sme upozornili v tomto článku, Apple v reakcii na novú európsku legislatívu Digital Markets Act v EÚ výrazne otvorí svoj doteraz pomerne uzavretý operačný systém iOS a okrem iného dovolí na iPhonoch aj iné obchody s aplikáciami.

V súčasnosti si Apple drží veľkú kontrolu nad iOS okrem iného vďaka obchodu App Store, kde stanovuje rozličné podmienky pre ponúkané aplikácie. Zároveň si berie podiely z príjmov za predaj aplikácií a predplatné vo výške, o ktorej rozhoduje Apple bez akéhokoľvek konkurenčného tlaku vzhľadom na exkluzívne postavenie App Storu.

Apple od marca v EÚ síce dovolí v iOS iné obchody s aplikáciami a zároveň zníži svoj podiel z predaja cez App Store, bude ale pre iné obchody stanovovať rozličné podmienky a najmä bude naďalej od väčších tvorcov aplikácií vyberať poplatky aj za sťahovanie aplikácií cez iné obchody.

Na to slúži nový poplatok Core Technology Fee vo výške 0.5 eura za každú inštaláciu aplikácie nad milión inštalácií danej aplikácie za posledný rok. Poplatok tvorcovia aplikácií budú musieť platiť v prípade inštalácií ich aplikácií akýmkoľvek spôsobom, cez App Store aj cez iné obchody ako App Store.

Do inštalácií sa počítajú aj aktualizácie aplikácie na novú verziu, pre daný užívateľský účet sa bude ale započítavať iba prvá inštalácia alebo aktualizácia aplikácie v 12-mesačnom období. Poplatok za aplikáciu sa pre každý užívateľský účet bude platiť teda najviac raz za rok a časté aktualizácie tak nebudú znamenať opakované platenie poplatku.

Navrhované zmeny a podmienky už kritizovalo viacero väčších tvorcov aplikácií vrátane napríklad aj Microsoftu, najtvrdšie zrejme spoločnosť Spotify. Tá vo svojom stanovisku nové podmienky veľmi tvrdo kritizuje a označila ich za kompletnú a totálnu frašku. Nový poplatok Core Technology Fee označila jednoducho za vydieranie. O stanovisku Spotify sme informovali v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc
Rast podielu Windows 11 sa zastavil
CEO Intelu odstúpil
mBank spustila podporu okamžitých platieb, zatiaľ ich iba prijíma
Sprístupnená testovacia verzia LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
Platené DVB-T zvýši od nového roka cenu
Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt
Raketa Falcon 9 dosiahla 400 úspešných štartov


Diskusia:
                               
 

Zdá sa, že vyjebávať s jednoznačnosťou zákona stanovovaním akýchsi rámcových odporúčaní u Applu asi priekazne len tak neprejde.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

mozno sa manazment aplu ozral nejakou lacnou palenkou ked toto vymysleli ako napad jednej noci, ale ako pocitam tak pri konstelacii Mozilla + Bankove appky + Facebook + Messenger + Whatsapp + appky od gugla + AV + RDP + router management ... ak si firmy spoplatnenie prenesu na end usera tak to budu vsetci apple useri platit plus poplatok 20,- - 30,- EUR to mi vychadza zaujimavo , ako napr. utiahne SLSP zakladnu sluzbu (zo zakona ) alebo slovenske eID , no som zvedavy
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

apple si kope hrob uz nieje taky inovativny len tak dalej...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Skor podu pre velmi velku pokutu od EU. MS dostal miliardu za mensi problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne, ze je uz najvacsi predajca telefonov :-). Urobili min toho aby ten ich system otvorili. Vlastne vsetky tie appky zadarmo (Facebook, IG, ..) ak pojdu na iny store tak pri ich poctoch pouzivateloch zaplatia velmi vela penazi ktore doteraz nemuseli platit. Cize ostanu pri sucasnych podmienkach radsej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak logicky, že keby šlo o Digital Markets Owners Act, tak by sa vyvojári nemuseli rozhodovať, či svoje činy priekazne postavia na rovnakú stranu princípu profitovania zákazníkov ako slová.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

EU zase riesi veci ktore absolutne riesit netreba.
Vadilo im aj to, ze MS mal vo windowse predinstalovany internet explorer. Akoze... Preco nevadilo ze tam bol predinstalovany notepad???
Doteraz nechapem ze applu nanutili usbc. A to ze po novom sa hocijaky telefon predava bez nabijacky je v poriadku. Kupim si zariadenie ktore je vlastne nepouzitelne lebo sa vybije a nemam ho cim nabit.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

chces povedat, ze nemas okolo seba minimalne 5 zbytocnych usb-c kablov? ja som kupoval jeden jediny a mam ich momentalne 20, ani neviem z coho vsetkeho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba riesit absenciu konkurencneho prostredia a monopolne postavenie firmy na otvorenom trhu? No, s Tvojim nazorom by mnoho ludi a firiem nesuhlasilo. Bez zdravej konkurencie nie je tlak na cenu, ani na skvalitnovanie sluzieb.

A co sa tyka pretlacenia USBC ako standardu - toto je pre mna osobne nieco velmi uzitocne, a pomaha mi ze staci jeden kabel/nabijacka na vsetko co mam (macbook, ipad, mobil, sluchatka, ...). Ja osobne v tom vidim len same vyhody, a ziadnu nevyhodu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak si vies kupit zariadenie, vies si k tomu dokupit aj nabijacku. Ohladne USB-C aspon mas standardizovane rozhranie. Tie apple kable sa radi trhaju.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár