neprihlásený Štvrtok, 12. decembra 2024, dnes má meniny Otília
Debian oslávil 30 rokov

Značky: Linux

DSL.sk, 27.9.2023


Druhá najstaršia stále aktívna linuxová distribúcia Debian v polovici mesiaca oslávila 30 rokov, keď 15. septembra 1993 bola sprístupnená jej prvá verzia Debian 0.01.

Prvú verziu linuxového jadra sprístupnil Linus Torvalds v septembri 1991, šírené bolo najskôr vo forme zdrojových kódov spolu s rozličnými GNU nástrojmi inšpirovaný unixovými nástrojmi.

Prvé inštalátory binárnych inštalácií operačného systému Linux, v súčasnosti nazývané distribúcie, prišli v roku 1992. Išlo o MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, ktoré prežili najviac pár rokov.

Najstaršou aktívnou linuxovou distribúciou je Slackware, ktorej prvá verzia bola sprístupnená 17. júla 1993. Prvá verzia vychádzala zo SLS a jej tvorcom je až doteraz dnes už 56-ročný Patrick Volkerding.

Distribúcia Slackware je jednoduchá distribúcia postavená na princípe čo najjednoduchšieho návrhu s minimalistickým zásahom do distribuovaného softvéru. Distribúcia má zrejme pomerne malú používanosť, po dlhšej odmlke od verzie 14.2 z júna 2016 bola vydaná zatiaľ posledná verzia 15.0 vo februári minulého roka.

Debian je na rozdiel od Slackware naopak jednou z vôbec najdôležitejších linuxových distribúcií, keď okrem samotnej používanosti tejto distribúcie je z nej odvodená jedna z dvoch hlavných rodín distribúcií. Do nej patrí aj významná distribúcia Ubuntu postavená až doteraz na Debiane.

Za distribúciou pôvodne stál v súčasnosti už zosnulý Ian Murdock, už dlhšie ju ale vyvíja veľká komunita vývojárov.

Posledná hlavná stabilná verzia Debian 12 bola vydaná v júni tohto roka. Odvtedy vývojári oznámili pre ďalšiu verziu Debian 13 oficiálne pridanie pomerne rýchlo rastúcej procesorovej architektúry RISC-V a naopak ukončenie podpory ďalšej 32-bitovej architektúry mipsel. Procesory tejto architektúry sa stále bežne používajú v rozličných špecializovaných zariadeniach, napríklad domácich WiFi routeroch.

Druhá hlavná distribúcia, z ktorej je odvodená celá veľká rodina distribúcií, Red Hat, bude mať 30 rokov až o rok, keď prvá testovacia verzia Red Hat Linuxu bola vydaná 29. júla 1994. Hoci Red Hat je spolu s Debianom historicky najdôležitejšou linuxovou distribúciou, po nedávnych krokoch s odrezaním klonov RHEL od zdrojových kódov v poslednej dobe čelí intenzívnej kritike časti linuxového ekosystému.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Google zlepšil v Androide ochranu proti sledovaniu Bluetooth značkami
NASA má vysvetlenie havárie helikoptéry na Marse, naďalej komunikuje
Let’s Encrypt začne budúci rok poskytovať certifikáty platné iba 6 dní
Zákazníci Orangu sa čoskoro nepripoja na TCP port 25, operátor ho začne blokovať
Celoštátne DVB-T uskutočnilo dve zmeny
Uvedený SSD pre PCI Express 5.0 s cenou 100 dolárov
Na Amazone sa začali predávať už aj nové autá
Telekom začne poskytovať pripojenie cez sieť popri vedeniach aj tretieho distribútora elektriny
Let’s Encrypt čoskoro prestane podporovať OCSP, prvé kroky začnú už v januári
Slovanet vo vianočnej akcii sprístupní takmer sto TV staníc


Diskusia:
                               
 

Install Arch
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

install Mint
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Uz presli na debian ako base, alebo su stale len odnoz ubuntu s pomalymi snap packagmi a so starym pomalym daed-end-bez-waylandu Mintom?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spokojne používam Linux Mint Debian Edition 5. Vyhovuje mi najviac.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

>daed-end-bez-waylandu Mintom?

myslel som dead-end-bez-waylandu cinnamon?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Wayland je už pre istotu rovno arcispasiteľom, lebo gtk či qt ani na bežné spasiteľovanie priekazne nedočiahli? Skutočne do hĺbky premyslená stratégia, ako sa vyhnúť opakovaniu rovnakej chyby.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nikto, absolutne nikto, sa nechcel chytit Xorg a jeho miliona riadkov C kodu.
A scaling 4k monitorov sa blizil a tiez vsetky moderne funkcie. Wayland bol proste nevyhnutnostou v pred. Zacat od zaciatku a nie sa snazit opravit Xorg, rozdelit to,...

Gui frameworky ako qt and gtk su vyssie nad kompositormy myslim takze nejak nezasahuju do deja.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aha, nové a priekazne lepšie...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

install LFS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

install bsd
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Install
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Install install
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Install uninstall
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

make clean
Odpovedať Hodnotiť:
 

Install 9front
Odpovedať Hodnotiť:
 

install windows
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pouzivam doma na denne surfovanie (Firefox ESR) a som spokojny...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ved o to ide. Spokojnost a nohy v teple.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posielam instalacne diskety
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Distro pre transky
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Install Long Mint
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

transky robia duckfaces do iphones
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby nebyť toľko rôznych distier rozdziganých po svete, windows by už mal priekazne dávno po KOlbáskach. Čo narobíme keď aj nasa rozrobí projekty ktoré po rokoch nevie dokonať a len sa tvári že na to má. 1:1
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

No ale ak by nemal mat distra rozdzigane po svete, nesmel by byt open source. A keby nebol open source, tazko povedat ci by vobec este existoval, nie to ci by vedel konkurovat winu... niekedy si nemozes vyberat len tie pekne veci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sme realisti nič nie je ideálne, súhlasím, len narážam že by sa dalo priekazne kooperáciou dokopať aj na taký level akým je win, ono ho vzhľadom na skutočnosti akým velikánom ms je, vlastne aj prekonali len s tými Multi distrami ľudí jedine ak mäcú a tak nikagda nebude populárny. Čo tam po androide ci chromeOS, koľkí si vôbec uvedomujú že to je linux? Zato keď frčali windows phone či zune, hneď robili machrov, a som rád že po oboch dinosauroch ostali len nepoužiteľné fosílie. Rád by som ale videl aj win 11 padnúť podobnému osudu. Už pri deside bolo neskoro. Či sa vôbec dožijem toho dňa, dovtedy neumrem!
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved toto, ta kooperacia je problem. Kazdy dev ma iny pohlad na to co je dolezite a ako je najlepsie to spravit a su si rovnocenni. To nie je spolocnost s centralnym riadenim. Ale je otazka, ci by bolo dobre keby to centralne riadenie bolo lebo vieme ako to s korporaciami typu ms a ich produktami je. Ta rozdrobenost je podla mna podstatna pre ten produkt a v konecnom dosledku mu pomaha...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opäť, súhlas keď sa priekazne pozrieme na centralizáciu od google pre chrome os na hocičo, či si to ale ľudia dobrovoľne trepnú na plnohodnotný x86 hw? Ťažko. Veľa ľudí rovnako reaguje na celý linux lebo čo sa chýri svetom že je to zložitý a nepodporovaný os a ms ani applu nesiaha po členky. Teda čo som chcel povedať je aby sa mnohí opeňáci spolčili a keby aj cez gofundme spustili projekt ktorý by sa zviditeľnil a denne počas jeho rastu viac a viac popularizoval do podvedomia ľudí. Veď vskutku windows ani nie je potrebný a zatiaľ som nevidel žeby oem pc vo výklade malo okrem nálepiek windows, intel amd či nvidia aj linux, to by sa imho malo zmeniť a roky sa nič nedeje, čili si myslím že devs majú úplne na saláme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ale niesu uvahy, ktore by situaciu vylepsili. Akonahle by bol "linux" (pravdepodobne by sa ten produkt zlucenych distr. volal inak) popularizovany, ze by vzbudil masovejsi zaujem, zavonal by po monetizacii a bol by to jeho koniec. Okrem toho ak by chcel pokryt bfu windows musel by mat support ako windows, co stoji peniaze, co je dalsi tlak na monetizaciu.

Linux je dostupny, uci sa o nom aj na skolach, ubuntu ma 40M userov a komu sa nepaci, stale ma na vyber ine distro. To spajanie je ta globalizacia, ktoru inak vo vseobecnosti nemas rad...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár