neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
India na druhý deň odložila obmedzenie dovozu osobných počítačov

Značky: IndiaIT

DSL.sk, 7.8.2023


India po štvrtkovom nečakanom a okamžitom obmedzení dovozu rozličných typov počítačových produktov po kritike takéhoto kroku hneď na druhý deň v piatok výrazne odložila nové pravidlá, keď namiesto okamžitého vstúpenia do platnosti začnú platiť od 1. novembra.

Ako sme informovali v tomto článku, dovoz rozličných typov počítačových produktov, osobných počítačov vrátane notebookov, tabletov aj serverov, bude podľa nových pravidiel vyžadovať licenciu od štátu.

Nové pravidlá mali začať platiť okamžite, podľa niektorých zdrojov už objednané produkty ešte malo byť možné doviezť do konca tohto mesiaca.

Indická vláda zrejme neoznámila konkrétne podmienky, ktoré bude potrebné splniť pre získanie licencie, a nie je tak jasné, aký dopad budú mať nové pravidlá.

Zároveň vláda oficiálne neoznámila dôvod tohto opatrenia. Viaceré zdroje sa ale zhodujú, že cieľom je podporiť domácu výrobu počítačov. Minimálne koncové montovanie počítačov z existujúcich komponentov sa samozrejme dá potenciálne relatívne jednoducho presunúť do Indie.

Podľa výrobcov nové pravidlá vyžadujúce licenciu budú minimálne znamenať oneskorenie uvádzania nových modelov na indický trh, avizovala agentúra Reuters.

Podľa analytika zo spoločnosti Canalys spoločnosti nevyrábajúce lokálne ako napríklad Apple a Asus môžu mať problém dostať licenciu, informovali Financial Times. Nie je jasné či názor analytika vychádza zo znalosti pravidiel pre udeľovanie týchto licencií alebo napríklad skúseností pri podobných indických obmedzeniach na iné typy produktov.

India má viac ako 1.4 miliardy obyvateľov a podľa dostupných informácií nedávno predbehla Čínu na pozícii najľudnatejšej krajiny a je oveľa väčšia ako ostatné trhy. Kúpna sila obyvateľstva je ale samozrejme výrazne nižšia ako v mnohých iných krajinách.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

Nestačia im "sčoty" alebo guličkové počítadlá pre deti?
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

kludne aj kvantové guličkové počítadlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

ukáž mi jednu firmu na svete, ktorá ti priekazne zo dňa na deň vyrobí 1,4 mld počítadiel..........
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa intervalu neodozvy sa javí najpravdepodobnejšie, že tu nik netrpí tak neduživým egom, že by bolo odkázané na upokojovanie potrieb priekazne najmúdrejších velikánov internetových diskusií.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No a načo toľko? Do jednej vzdelanej rodiny niečo treba, ale tí hádam na to majú. Tých neviem 14 či koľko spoločenských "kategórií"... U nás na vyhodze tiež nepotrebuješ pre každého. Sotva pochopí tie guličky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boh na druhý deň rozdelil vody, nakoľko odložiť obmedzenie dovozu osobných počítačov priekazne ešte nemal odkiaľ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OINOP = Obyčajní Indovia a nedostupné Osobné počítače. Smer vojna! Hlas bludu!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Inými slovami sa indiocká vláda prerátala ak si myslela že ich slušné ovečky budú mať k dnešnému dňu vyprodukované už x tisíc počítače z miliónov ton e-waste kopečkov čo tam za roky pre peňáze do kapsy zamorili. Keby ňeboli sprostý by prv pozvali Grétku, hneď by sa zmobilizoval uber movement, aj lgbtq+ by nabehlo. A možno to aj v dobrom duchu skúsili, len sa im na to tá sarošovská špyna vysrajkala. Nemožno im ale zazlievať, že tam snaha bola, to sa cení. Tak naďalej, e-waste welcome!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár