neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Výrobca gigantických AI čipov predstavil 4-exaflopový superpočítač, pripravuje ďalšie

Značky: superpočítačeumelá inteligenciačipy

DSL.sk, 21.7.2023


Spoločnosť Cerebras, tvorca gigantického čipu WSE-2 pre výpočty v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie, aktuálne oznámila postavenie superpočítača Condor Galaxy 1 s výkonom až 4 exaflopy / s.

Superpočítač je v Kalifornii v USA, na jeho postavení spoločnosť spolupracovala so spoločnosťou G42 zo Spojených arabských emirátov.

Pre porovnanie teoretický špičkový výkon súčasného najvýkonnejšieho superpočítača Frontier z rebríčka Top500 je 1.68 exaflopu / s a jeho maximálny nameraný výkon 1.194 exaflopu / s, špičkový výkon superpočítača Aurora, ktorý je už nainštalovaný a v blízkej budúcnosti sa zrejme stane najvýkonnejším, je viac ako 2 exaflopy / s.

Výkon Condor Galaxy 1, CG-1, a najvýkonnejších superpočítačov nie je udávaný podľa rovnakej metodiky, keď výkon superpočítačov v Top500 sa meria benchmarkom Linpack a výkon CG-1 je dosahovaný vo výpočtoch s typom FP16 a zrejme pri špecifických operáciách používaných pre strojové učenie a umelú inteligenciu. Aký výkon by CG-1 dosahoval v Linpack nie je jasné.

Cerebras vyvinula a vyrába gigantický čip WSE-2, Wafer Scale Engine. Kým u bežných čipov sa na jednom pláte s priemerom desiatok centimetrov vyrábajú desiatky čipov, WSE-2 využíva plochu takmer celého plátu a na jednom pláte sa vyrába len jeden. WSE-2 je vyrábaný 7-nm procesom TSMC, má plochu 462.25 cm2, 2.6 biliónov tranzistorov, 850-tisíc jadier a 40 GB SRAM pamäte na čipe.

Čip sa používa v systéme CS-2 postavenom na jednom WSE-2, použité sú tiež bližšie nešpecifikované AMD Epyc procesory. WSE-2, CS-2 a CG-1 sú určené najmä pre trénovanie tzv. neurónových sietí, dnešnej často používanej metódy strojového učenia a umelej inteligencie, a to okrem iného veľkých jazykových modelov a v poslednej dobe populárnej tzv. generatívnej AI.

CG-1 sa skladá zo 64 systémov CS-2, spolu má 54 miliónov AI jadier a 72.7-tisíc procesorových jadier AMD Epyc.

Cerebras a G42 postavia aj ďalšie takéto superpočítače. Na začiatku budúceho roka to majú byť ďalšie dva, systémy budú prepojené a budú mať tak celkový výkon 12 exaflopov / s. V priebehu budúceho roka spoločnosti plánujú spustiť ešte ďalších šesť takýchto superpočítačov a celkový výkon všetkých týchto superpočítačov tak bude 36 exaflopov / s.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


inzercia



Diskusia:
                               
 

Taký gigantický AI čip by už určite vedel odhaliť, či je v parlamente zasadací poriadok 11 lavíc po 8 miest priekazne v poriadku.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

nemyslím si
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

42
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Našinci si skôr vážia nášho tradičného Aurela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Škoda že nemôže mať deti mal by skvelú budúcnosť
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aurel je ale úplne iná kategória, zvládajúca i tie najkomplexnejšie výpočty priekazne bez handrkovania sa za AI sa vydávajúcim niečim.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takže slovenský AI 1-exaflop je už teda na 2 veci. Dobre vedieť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na prácu a výskum.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ten vyzkum by som priekazne nahradil platenim faktur za energie...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A tachyum prodigy? ten ma byt predsa najgigantickejsi superchip na celej planete, vyrabat ho maju zacat kazdu chvilu, uz 5 rokov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri tachyum prodigy tento výkonový parameter nedáva zmysel, nakoľko za účelom dôrazu na priekaznosť ohromuje až výkonmi priekazne od 2 sekúnd.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár