neprihlásený Štvrtok, 2. mája 2024, dnes má meniny Žigmund
Vydaný Linux Mint 21.2

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 17.7.2023


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint v nedeľu vydali novú verziu 21.2 s kódovým označením Victoria.

Nová verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. Edícia KDE bola s verziou 19 vypustená.

Všetky tri edície 21.2 obsahujú najmä spoločné novinky týkajúce sa spoločných komponentov. Väčšina noviniek avizovaných tvorcami sú menšie vizuálne novinky a nová verzia obsahuje len niekoľko významnejších funkčných noviniek.

Linut Mint 21.2 podľa tvorcov pridáva plnú podporu pre formáty obrázkov HEIF a AVIF odvodené od kompresných štandardov videa H.265 a AV1, ktoré sú podporované čoraz viac softvérmi a službami.

Vo vlastných aplikáciách XApp od tvorcov Linux Mint bola pridaná podpora XDG Desktop Portal, spoločnej desktopovej funkčnosti a nastavení aj s Flatpak aplikáciami a GNOME aplikáciami.

Podľa popisu bola zásadne vylepšená bezpečnosť aplikácie Warpinator pre jednoduché zdieľanie súborov na lokálnej sieti, ktorá mala podľa popisu viaceré v závislosti na nasadení potenciálne vážne bezpečnostné nedostatky.

Výrazne bola vylepšená aplikácia Pix pre prezeranie obrázkov, ktorá je postavená na výrazne novšej verzii gThumb 3.12.2 a okrem iného pridala podporu formátov HEIF, AVIF a JPEG XL.

V aplikácii Software Manager sú viac zviditeľňované aktuálne populárne aplikácie a medzi ponúkanými vybranými aplikáciami už môžu byť aj Flatpak aplikácie.

Jednotlivé edície sú postavené na desktopových prostrediach Cinnamon 5.8, MATE 1.26 a Xfce 4.18, v prípade Cinnamon a Xfce tak ide o nové verzie oproti Linux Mint 21.1.

Linux Mint 21.2 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 22.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2027. Inštalačné obrazy verzie 21.2 je možné sťahovať z tejto stránky, upgrade na túto verziu z verzií 21 a 21.1 bude podľa oznámenia sprístupnený čoskoro.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch
Microsoft sprístupnil zdrojové kódy MS-DOS 4.00
Chrome plošne zapol šifrovanie odolné kvantovým počítačom, spôsobuje to problémy


Diskusia:
                               
 

Nie každý to znáša. Sú ľudia, ktorí sú alergickí na mentol. Časté sú najmä bolesti hlavy a žihľavka.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Dnes je alergia na všetko. Zvláštne, ale na fatálne očkovacie látky, to už alergie nie sú, to sú zdravotné predispozície jedinca. Len aby sa zvyšok stáda nedozvedel že do seba nechávajú vpúšťať sajrajt typu olovo, ortuť, bunky z ľudských potratov priekazne pľúc a pečienky. Nezabudnime na zvýškový bi-produkt ľudského odpadu v podobe epi pera ktoré túto letnú sezónu tak krásne ľudstvu predstavujú. Satanizmus.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Normálne som sa po prečítaní tvojho príspevku osypal, dusí ma a slzia mi oči.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Nasobne vacsie mnozstva tazkych kovov v jednej rybacej konzerve nevadia. To len kkti maju nulovu schopnost chapania reality.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:D :D skús zjesť 200 gramovú rybaciu konzervu, kľudne aj s konzervou, aby si mal násobne väščie množstvá ťažkých kovov a potom si ju skús jebnúť do žily.. len pre tú srandu, že či v tom je nejaký rozdiel.. ty kkt..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lebo to zjedene skonci neviem kde. Tazke kovy sa nevstrebavaju, kkt. Keby kkt, aj ty, citas zlozenie vakcin, co necitas, lebo si kkt a len hltas hovnomety, tak by si vedel, ze niektore (napriklad mRNA) neobsahuju absolutne ziadne, ani stopove mnozstva, tazkych kovov. Kktko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

oukej, zlý príklad, očividne si ani náznakom nepochopil ponaučenie, ktoré sa v mnou vyslovenej múdrosti skrývalo.. dajme to inak.. skús zožrať 200 g cukru a skús si ho jebnúť do krvi priamo, že či to je rozdiel (dúfam, že neodpíšeš, že cukor aj tak skončí v krvi :D ).. skús vypiť pol litra piva a skús si ho drbnúť rovno do žily.. už sa črtá obraz, alebo pivo tiež skončí v krvi?

na čítanie popisov vakcín tu máme odborníkov, ktorí tomu rozumejú, ako si ty, my ostatní sa uspokojíme s hovnometmi. ale vôbec si nemusíš robiť ťažkú hlavu v novovakcínach je kill all humans level 2 technology, ťažké kovy si nechaj pre starcov ;) a kktko ťa robil
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to je co za porovnanie? Daj si do zily cistu vodu. Ty chuj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak na to pozor cocot, lebo americký kongres práve vydáva zastavenie podávania každej mRNA vakcíny zo základu piatich listín NHS poukazujúcich na zložky ktoré klasifikujú ako biologická zbraň. Okrem oxidov kovov je v nich aj najpotentnejši jed hada, kobry mamba. Si nepočul že tí čo očkovali boli v tzv. skafandroch a plastových štítoch pred xichtami kvôli nariadeniu who? A vieš prečo? Lebo výpary nie u občasných nadšencov, ale denným vystavením týchto vakcín ľudia slepli. Si predstav tú silu aj by ti aplikant mRNA lízol pri pichnutí žilu, to bys čumel vole. Ale ak si tým svinstvom bol obdarený, modli sa že si dostal placebo, inak dávaj pozor na žarty, Lasica bol toho dôkaz. I keď, proti srande žiaden dišputát.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto musi byt trolling. Takto jebnuty nemoze byt nikto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lasicu si neber do huby ty potrat morskej sasanky. Ktovie na co by zomrel 81 rocny clovek, keby nebolo ockovania. To by ste sa vy dezolatne onuce ani nedovedeli, ze taky niekto existuje. Kedze jeho cely zivot, hodnoty, nazory a tvorba bola uplne mimo urovne jednobunkovcov a ostatnych fasistov s IQ 14.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stop mentolovej vakcíne. Mentol spôsobuje mentolovinu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože keby bola vydaná Fedora, tak je to iné, ale všetky tieto LQBT+ guy premium package subscriptiony by si mali u jazykovedných ústavov vybaviť zavedenie vlastných nových rodov a zámien a bez toho neobťažovať slušných ľudí, nakoľko i k už zavedeným pohlaviam môže mať niekto toľko úcty, že už podnecovanie zdieľať ich s kdekým môže byť priekazne vykladané ako bezohľadná agresia.

Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Uz su tie linuxy aspon trochu pouzitelne ci treba stale 3 tyzdne po instalacii googlit kym vsetko funguje?
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

Googlenie samozrejme trvá kvôli vertikálnej fragmentácii s každou verziou dlhšie dlhšie, lebo šak k otázke na linuxquestions.org spred 15-tich rokov pridal nejaký humorista comment, takže je podľa SEO opäť priekazne kurevsky relevantná a až potom nastáva obdobie rekompilácií kvôli rôznym drobným funkcionalitám, ktoré boli kvôli nesúzneniu s novou víziou appealing UI that is smart and user-friendly dizajnu odstránené.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Windowsy nebudú fungovať ani keď budeš googliť rok ;-)
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

No windows ale nie je OS, je to len parodia na OS, ktora sa vdaka megasuper uspesnemu marketingu masovo rozsirila... nieco ako covidove ockovanie - tiez je na<> ale masovo sa presadilo.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

z coho tieto tvoje skusenosti vychadzaju? rad by som aj ja videl nejaky windows co nefunguje. zatial sa mi to moc nedari. pripadne co povazujes za fungovanie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

už fakt, že musia do základného balíka stále zahŕňať aj rôzne templaty BSOD, svedčí priekazne o tom, že s funkcionalitou je na pochybách aj samotný vývojár SW..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nie je lepsie vediet preco ti to zdochlo? a akoze linux nikdy nezdochne? ja ci som pouzival windows, mac alebo linux, bolo vsetko priblizne jednak stabilne, kym boli veci v poriadku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, jablko mi nikdy neklaklo a ani linux, preto som na tieto systémy prešiel. jediny krat, ked som ich musel restartovat je aby si znova nacitali ovladace, stacilo log out a log in. naopak windows, boli časy s win 98 a Me, kedy som ho raz do týždňa musel preinštalovať, lebo mu jebalo.. sériové číslo si ešte teraz pamätám naspamäť.. s novými verziami windowsu je to výrazne používateľsky jednoduchšie, tak už ani reinstall nepomôže, takže shut up, it is what it is! mám pocit, to je asi najhlavnejší dôvo prechodu mnohých používateľov na jablko a linux, obzvlášť v ostatnom čase..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

tak ked porovnavas 25 rocny system je to asi irelevantne. na macu som mal kernel panic nie raz. aplikacie zdochli len tak atd. ale nic strasne, raz za velmi dlhu dobu. ale takisto aj win (10,11)... no linux je specialna kategoria. teoreticky moze fungovat velmi dobre, ale mas cas sa v tom rypat stale? namiesto toho aby som urobil nejaku pracu, tak som musel stale doladovat nieco :D i ked... musim pochvalit, posledne Manjaro. nebolo treba ani jednu vec donastavovat. i ked... neskusal som este na nvidii :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo máš čo dolaďovať a rýpať sa? na windowse keď niečo nejde, tak to proste nejde a máš smolu, nič s tým nenarobíš. zmieriš sa s tým a funguješ bez toho. prečo za to isté musíte furt linuxu nakladať? na linuxe máš aspoň šancu dohľadať si postup na sfunkčnenie utilitkou z githubu ;)

na lnuxe máš predinštalované, resp. veľmi ľahko doinštalovateľné FUNKČNÉ aplikácie (nie ako egde/IE, WMP a podobne), čiže bežný používateľ (98% ľudí) nainštaluje OS, sadne a používa a NIČ mu nechýba! nemusí hľadať ani platiť za bežné veci. no a poweruser si poradí ak niečo navyše potrebuje.

apropo kedy si mal nainštalovaný linux? nainštaluj si tento Mint, mám ho momentálne na troch rôznych mašinách (úplne nový ENVY, 5 ročné jablko a 18 ročný desktop a na všetkých troch hneď po inštalácii hneď išiel fungoval a bežal, nič nebolo treba "dolaďovať".. takže ak máš komplex z linuxov spred 15 rokov tak vedz, že už sú aj tie niekde inde. ako aj win je niekde inde.. opačným smerom..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked to nefunguje tak co s tym? Nainstalujem a chybove hlasky. V kazdej prichuti ine :D som sa skoro posral, ked som zistil, ze skoro ziadna distribucia nehibernuje v defaulte. dark mode fungoval len niekde, v chrome ani bohovi, electron apps takisto sa nechytali. Takze prerabat jak kar *.desktop file aby sa to spustilo v dark mode. navyse pri HiDPI mode tiez polka programov bola rozmazana. Otras. Po roku trtkani sa s linuxovymi distribuciami a roznymi DE som zistil, ze KDE je asi jedine pouzitelne. tam je vyrieseny aj problem rozmazaneho xwaylandu (jeden klik v nastaveniach). Takze fakt teraz prva lunex distro co naozaj fici je to Manjaro s KDE, ako som pisal, keby si cital a nepytal sa kedy som pouzil linux naposledy. No aj tak tam nefunguje defaultne TPM modul, tak sup na google a... sme tu zas :D k tomu githubu... na win to dostanes aj nakompilovane vacsinou. a ked je to na linux, tak mozes pouzit WSL. stale rozmyslam... preco mam potrebu sahat na linux :D asi nejaka zavislost...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ach, ty náš hlupáčik
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

tiež som prešiel pred mesiacom s novým PC na linux, konkrétne Mint 21.1. a musím povedať, že to je funkčnjšie ako Windows kedy bol. niekoľko rokov dozadu som mal ubuntu, ale to bolo ako píšeš, ešte aj ovládač na sieťovú kartu som si musel pred prvým pripojením na sieť vygoogliť a ovládač na wifi som si musel napísať sám. v software manageri na výber 5 aplikácií a rozbehať nejaký win program tak s 5% úspešnosťou cez wine..

to sa za tých pár rokov ohovárania linuxu už zásadne zmenilo, hneď po inštalácii funguje všetko, čo má ako softvérovo, tak hardvérovo, 99% programov natívne dostupné aj pre linux plus plný software manager zaujímavých a funkčných aplikácií. používateľsky príjemnejšie ako windows, intuitívne ovládanie a proste stále ide bez bugovania, čo sa o win povedať nedá..

takže ak teraz váhaš, či to vyskúšať, lebo si pred pár rokmi mal zlú skúsenosť, za mňa určite choď do toho
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja som dlho googlil len ako spojazdniť funkčnosť tlačidiel na Logitech myške, keďže používam iné ako prednastavené akcie.
Vyriešila to utilitka input remapper z githubu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako prosim vas suvisia vakciny s verziou linux mint? k veci dami a pani prosim, ak k clanku nemate nic vecne, pokecajte si kamosmi v krcme...to zvykne pomoct.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár