neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Orange seniorov, ktorým štát zaplatil 40 GB, vyzýva na aktivovanie plateného balíka dát

Značky: e-governmenttabletyOrange

DSL.sk, 21.12.2022


Operátor Orange seniorov, ktorí si v rámci pilotnej fázy štátneho projektu rozdávania tabletov seniorom a znevýhodneným osobám aktivujú mobilné dáta zaplatené štátom, SMS správou hneď po získaní karty vyzýva, aby si aktivovali platený balík dát.

DSL.sk na to upozornil čitateľ, ktorý pomáhal jednému zo seniorov s vybavením SIM karty v rámci tohto projektu.

Ako sme upozornili v tomto článku, štát zabezpečil pre seniorov v rámci tohto projektu balík 40 GB dát platný 12 mesiacov. Po verejnom obstarávaní ho poskytuje Orange, seniori dostali v uplynulých dňoch od operátora list a SIM si mohli vyzdvihnúť na pobočke operátora.

Seniorovi na pobočke vydali aktivovanú SIM, pričom po vložení do tabletu automaticky prišlo od operátora v krátkom čase viacero SMS. SMS informujú napríklad o úspešnom registrovaní karty a aktivácii prístupu na Internet.

Jedna SMS ale veľmi kontroverzne seniora hneď vyzýva, aby si aktivoval platený balík dát. "Aktivujte si jeden z vyhodnych balikov na internet. Pre aktivaciu Balika 10 GB za 10 euro poslite SMS v tvare datujem 10 na 445. Orange," znie text SMS.

Štát od operátora požadoval, aby okrem poskytnutia 40 GB balíka dát zaplateného štátom seniorom ponúkal dva platené balíky dát. Tie umožnia seniorom ďalej mobilné dáta na SIM využívať po uplynutí platnosti 40 GB balíka alebo využívať dáta vyššou rýchlosťou po skoršom minutí dát, keď po minutí dát pripojenie naďalej funguje rýchlosťou 3 Mbps.

Hneď po aktivácii karty so 40 GB predplatených dát senior samozrejme nemá žiadny rozumný dôvod zaplatiť si balík ďalších 10 GB dát a SMS je tak veľmi nemiestna. Objednať platený balík dát môže mať pre seniora zmysel najskôr po prípadnom minutí 10 GB dát skôr ako za mesiac ak mu nebude stačiť obmedzená rýchlosť 3 Mbps, keďže v prvých štyroch mesiacoch môže čerpať z balíka 40 GB dát iba po 10 GB dát mesačne.

Balík si samozrejme užívateľ zaplatiť nemusí a informovaný užívateľ môže SMS kľudne ignorovať. V poslaných SMS správach ale zrejme naopak chýba informácia o predplatených 40 GB dát a seniorov môže SMS minimálne zneistiť a zbytočne sa budú musieť zaoberať jej obsahom. K zbytočnému objednaniu plateného balíka zrejme bežne prichádzať nebude, keď ide o predplatenú kartu a senior by si musel najskôr dobiť kredit alebo priradiť k SIM platobnú kartu.

Tento senior, ktorý bol u operátora s technicky zdatným doprovodom, podľa dostupných informácií nebol žiadnym spôsobom predajcom vyzývaný na dobitie kreditu na karte.

Od operátora zisťujeme, prečo seniorom posiela takúto SMS. Ministerstva informatizácie, o ktorého projekt ide, sme sa pýtali aký je jeho postoj k tejto SMS.

Zároveň pri návšteve predajne týmto seniorom prišlo k ďalšiemu kontroverznému momentu. Senior bol na pobočke v lokalite, kde bolo uskutočnené školenie v rámci pilotnej fázy projektu, a operátor pozýval seniorov pre vyzdvihnutie SIM na túto pobočku.

Na otázku ako dlho platí predplatený balík 40 GB dát predajca ale podľa čitateľa uviedol, že balík platí iba 4 mesiace.

Ako sme informovali už v prvom článku k téme, seniori dostávali v liste a na webe chaotické informácie o dĺžke platnosti tohto predplateného balíka 40 GB dát. Hoci podľa opisu predmetu zakázky balík platí 12 mesiacov, informácia o dĺžke platnosti balíka v liste a na webe operátora chýba. Naopak formulácie operátora vyznievajú bez ďalšej informácie tak, že balík platí iba 4 mesiace. "Celkový balík 40 GB je optimálne rozdelený medzi 4 nasledujúce mesiace. Na každý mesiac pripadá 10 GB dát, ktoré budú v mesiaci aktivované vždy automaticky," uvádza totiž list.

Ako sme už informovali, operátor pre DSL.sk potvrdil platnosť balíka v dĺžke 12 mesiacov.

Od operátora tak na základe najnovšej informácie zisťujeme, prečo v komunikácii chýba informácia o platnosti balíka 12 mesiacov a vyznieva ako 4-mesačná a navyše predajca avizoval iba 4-mesačnú platnosť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

Dolezite je zistit, ci bola dsl.sk nastavena ako predvolena, alebo aspon ako prva zalozka. Ak ano, penzisti si hravo poradia so vsetkymi nastrahami...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Seniorovi, ktorý sa k operátorovi dotrepe s technicky zdatným doprovodom, podľa pravidiel dotácie priekazne karta ani vydana byť nemá.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

jedinym priekaznym individuom v celej Galaxii je matelko. bodka.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze to maju nastavene automaticky pri kazdej karte ktora datuje. Mal som primu bez kreditu a aktivoval som si 25GB co davali k vyrociu orange a tiez mi chodili sms aby som si aktivoval platene baliky aj ked som mal vela dat .
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to bude riadny shit od remisovej ktora prisla zo zahranicia mudrovat na slovensko :-D
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ona je naša papieriková hackerka <3
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musíme si uvedomiť, že toto územie bolo v nie príliš vzdialenej minulosti postihnuté endemickým kreténizmom a ukazuje sa, že sa ešte celkom nepodarilo zabrániť medzigeneračnému prenosu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hej, začalo to kuciakiádou, pokračovalo čapútkami a vyvrcholilo svedkami matelkovými, našťastie medzigeneračný prenos je našťastie úplne zabránený lgbti-kvakva postihnutými
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak chcú si zarobiť, tak ako si chce každý, neviem čo sa do nich seriete boha vášho. &#128512;
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takáto parádna IT sránka s má problém zobraziť smajlíka. To ma dostalo :D.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

na mimibazare máš smajlíkov plno
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď si kúpiš 10GB dááát budeš veľmi neráád. ná ná nanna

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár