neprihlásený Streda, 19. júna 2024, dnes má meniny Alfréd
Starlink satelity budú otáčať solárne panely od Slnka, aby ich bolo menej vidieť

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 2.8.2022


Spoločnosť SpaceX použije na satelitoch druhej generácie pre svoj systém Starlink pre pripojenie k Internetu z množstva satelitov na nízkych orbitách viaceré spôsoby ako znížiť viditeľnosť satelitov zo Zeme.

Spoločnosť metódy na zníženie viditeľnosti popisuje v tomto PDF dokumente.

SpaceX plánuje pre svoj systém Starlink používať mnoho tisícov satelitov na nízkych orbitách, doteraz už vyniesla takmer 3 tisíc satelitov. Spoločnosť ale čelí kritike za pridávanie veľkého množstva objektov na obežnú dráhu a najmä za ich vplyv na astronomické pozorovania, keď sú satelity príliš jasné, sú viditeľné na astronomických snímkach a kazia niektoré astronomické pozorovania.

Spoločnosť najskôr začala na satelitoch testovať riešenie označené VisorSat, podobné tienidlá aké sa používajú v autách. Tienidlá vyrobené zo špeciálnej tmavej peny bránia dopadu slnečného žiarenia na spodnú stranu satelitu.

Podľa aktuálnych informácií ale tienidlá blokujú používanie laserovej komunikácie na vzájomné prepojenie satelitov a zároveň zvyšujú odpor satelitov, SpaceX tak prešla na iné riešenie. Spoločnosť vyvinula reflexný povrch, ktorý prepúšťa rádiové frekvencie používané Starlinkom ale odráža svetelné žiarenie zo Slnka mimo Zeme.

Na koľkých satelitoch prvej generácie SpaceX už technológiu použila oznámenie neinformuje. V druhej generácii má byť použitá výrazne vylepšená verzia takéhoto povrchu.

Novým riešením bude otáčanie solárnych panelov, keď satelity vletia nad neosvetlenú časť Zeme. Solárne panely sa čiastočne otočia od Slnka, nebudú natočené kolmo na Slnko a slnečné žiarenie tak budú odrážať najmä smerom od Zeme. Vzhľadom na neoptimálne natočenie ale budú generovať aj menej elektrickej energie, podľa oznámenia bude mať satelit o 25% menej energie.

Tretím riešením bude natretie rozličných malých a nerovných povrchov vyvinutou čiernou farbou, ktorá odráža výrazne menej svetla ako doterajšie farby používané vo vesmíre pre takéto účely.

Aj satelity druhej generácie budú v niektorých fázach misie viac viditeľné, napríklad po štarte, pri zvyšovaní počiatočnej orbity, pri udržiavaní orbity a úhybných manévroch a pri opätovnom vstupe do atmosféry. Napríklad po štarte budú zrejme reflexné povrchy odrážať svetlo na Zem a nie do vesmíru, pri zvyšovaní počiatočnej orbity zase potrebujú satelity maximálny výkon a minimálny odpor a nebudú natáčať solárne panely.

SpaceX v dokumente na grafe ukazuje zlepšenie parametrov nového reflexného povrchu a uvádza ďalšie čiastkové informácie o viditeľnosti, zrejme ale neuvádza celkovú presnú očakávanú jasnosť satelitov druhej generácie.

Satelity druhej generácie Starlink sú podľa skorších informácií Elona Muska výrazne väčšie a pre ich vynášanie bude potrebná Starship. Nie je tak jasné, kedy budú vynesené prvé satelity druhej generácie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA po problémoch opakovane posúva odlet Boeingu z ISS
Prvé notebooky s novým výkonným ARM procesorom sú oddnes dostupné
Japonci vyvinuli oveľa lepšie batérie s pevným elektrolytom, majú nahradiť gombíkové batérie
Starlink čoskoro začne ponúkať výrazne menšiu a lacnejšiu satelitnú anténu
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny
Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2


Diskusia:
                               
 

Tiež ich tam nemusia trepať. Nemusíme mať všetko!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Lenže kým nie je všetko v ponuke, je komplet celé budovanie trhovej ekonomiky priekazne zlyhaním.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Slovač je veľmi zaujímavý národ. Aj keby tu stáli cigarety 100 Eur za krabičku, aj tak fajčiť budú. Orange mi už raz tento rok svojvoľne zvýšil poplatok za paušál o 2 Eurá a už to ide urobiť zasa.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A ako inak ako svojvoľne to má zvýšiť? Či keď stúpne cena pšenice má pekár iniciovať miestne referendum a kým sa všetci zákazníci priekazne nezhodnú, tak nikto nežere?
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

píšte všetci modrým perom, iná farba nebude
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Veľa mladých nikdy atramentovým perom nepísala a motoriku majú niekedy aj dosť zvláštnu.
List frajerke, frajerovi, to ani netušia čo je napísať perom na papier, pekne úhľadne, nie jak pokazený šifrovací magor čo ani riadky nevie udržať a ani nepozná tvary písmeniek, už vôbec nie písaných, pekne zalepiť do obálky, ísť na poštu a poslať za peniaze a čakať na odpoveď, dajme tomu 2 týždne. To čo je dnes je vrchol grcu ľudstva.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

majitelia kočiarov ťahaných koňmi nadávali na autá, že sú to železné smradľavé opachy.

už nezažijeme život v jaskyniach, alebo na stromoch, to boli časy! :-)

za fica sa muselo doplácať za lieky ktoré dnes hradí poisťovňa


za mečára sa utajovali zmluvy so štátom, dnes je to verejné na internete, fujtajbl, zlatí komunisti, zlaté 50.roky normalizácie :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co sa od cias Meciara zmenilo okrem zverejnovania zmluv? V podstate nic a toto boli pre mna posledne volby, ku ktorym som siel. Pretoze som dufal, ze pride konecne slubovana zmena. A prislo jedno velke nic ... typek za jointa dostane 20 rokov + prepadnutie majetku. Kovacik co kryl korupciu dostal symbolicku pokutu a este mu teraz ustavny sud priznal odskodne. Trnkov pripad s Gorilou je udajne premlcany.

Krizenec Trnku a Kovacika, pan 363 drzi nad Ficom a Kalim ochrannu ruku a pusta jedneho za druhym von. Takze od cias Meciara sa zmenilo fakt len to, ze sa zverejnuju zmluvy :D :D
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Fico má aspoň školy a čosi vie. Ale títo sú s IQ húpacieho koníka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej vlastnou hlavou cocacolu chlasce a po chatach kuje pikle...
Odpovedať Hodnotiť:
 

obľúbené heslo pre slovenskeho voliča, pardón chcel som, samozrejme, napísať tohtokrajinného voliča je zmena. Aká zmena, čo a načo sa má zmeniť, to už nikto nenapíše. Dôležité je, že každý ti sľúbi zmenu a to voličovi stačí, preto to tu aj tak vyzerá. Hlavne nezabúdajte, že treba voliť zmenu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

atramentove pero a obalka je oproti pergamenu a zastruhanemu husaciemu brku hipsterina! obalka oblizana osmradenym jazykom je nehygienicke dekadentne barbarstvo, pecatny vosk bol lepsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OT ale zive sk je mrtve
Odpovedať Hodnotiť:
 

zive.sk ide dlhodobo do kyticiek od cias.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved uz bolo nacase. Tie s*acky co tam pisali, to sa nedalo citat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ministerstvo pravdy ich v rámci cenzúry muselo zakázať, lebo šírili hoaxy.. tomu sa hovorí, "when a gun backfires"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to analógia so slnečnicami ale naopak. Vždy je dobré inšpirovať sa prírodou. Aj krtko sa skrýva pred slnkom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aj ja sa skrývam cez leto pred slnkom a nie som krtko ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Každý Albín by tak mal konať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vždy? Akože keď v lese zbadám turistu či lesného robotníka, tak ho mám z húštiny priekazne napadnúť?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tak zalezi ze co a ako, ja idem skor po turistkach...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže keď si tak nemôžu vyberať myšlienky, je taký prístup priekazne necitlivý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tento starlink je blbost ako voda v kosi. Naozaj nechapem, preco musime zahadzat este aj orbit odpadom len preto, aby si hipster mohol niekde na uprostred dzungle pozriet youtube.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Pravda, takúto chujovinu používajú len hipsteri
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ukazuje sa na ua ze svoj vyznam to ma ...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Typicke opatrenia kde tu sa to znizi o pol percenta,tu o 1,4. To ale ze novy satelit bude 100x vacsi sa uz do rovnice nedostane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Typická vojenská technológia na špehovanie ľudí, ani nebudeš vedieť, koľko ich nad sebou aktuálne máš.. a ešte sa tým, zmrdi, pochvália na dsl.sk..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Naco cakat, kym sa spionazny satelit dostane nad pozadovane miesto, ked to mozme mat pokryte cele? A ovce este prevadzku zaplatia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis a preto rusom chyba manager pre monetizaciu. Treba odezirat a ucit sa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo ich tam možno už Rusi majú zopár tisíc, len o tom toľko nemelú.. A zapltili ich nezodpovední Európania, ktorí si na jar a v lete nestiahli radiator o tri stupne, skrz kúpu predraženého Ruského zemného plynu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár