neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
Zvláštny postup štátu s eID, súčasné sa nebudú dať využívať na elektronický podpis

Značky: štátelektronický podpiseID

DSL.sk, 26.5.2021


U doteraz vydávaných elektronických občianskych preukazov eID prichádza k nepríjemnej zmene, keď sa v dohľadnej budúcnosti obmedzí a následne skončí možnosť ich využívania na elektronický podpis.

eID je možné využívať na autentifikáciu pri elektronickej komunikácii so štátnymi systémami, po zadaní BOK kódu.

eID okrem toho ale umožňujú uskutočňovať aj elektronický podpis, ktorý je vyžadovaný pri elektronickej komunikácii so štátom vo viacerých prípadoch. eID majú podporiť používanosť elektronického podpisu jeho sprístupňovaním občanom zadarmo, využívať pre elektronický podpis je možné aj platené komerčne vydávané certifikáty.

Doteraz vydávané eID bude zrejme podľa aktuálneho oznámenia ministerstva vnútra možné využívať na elektronický podpis už len obmedzený čas kvôli koncu certifikácie pre doterajšie zariadenie pre podpis.

Získať nové certifikáty pre kvalifikovaný elektronický podpis bude možné na týchto eID už len do 25. júna. Držitelia, ktorí certifikáty nemajú a eID chcú využívať na podpis, ich môžu tak do tohto dátumu získať aj na diaľku pomocou štátnej aplikácie.

Podľa oznámenia budú certifikáty platiť ale len do konca roka 2022, pričom sa to podľa oznámenia týka aj už vydaných certifikátov.

Podľa ministerstva má certifikáty na eID vydaných viac ako 480 tisíc Slovákov a ďalších takmer 7 tisíc cudzincov ich má na dokladoch o pobyte cudzinca, ktorých sa oznámenie týka tiež.

Ak nepríde k zmene, od roku 2023 tak držitelia budú zrejme potrebovať nové eID ak ich budú chcieť využívať na elektronický podpis. eID s iným čipom, pre ktorý nebudú platiť tieto obmedzenia, začne štát vydávať od 21. júna.

Takýto postup samozrejme nie je optimálny a namiesto podpory širšej používanosti elektronickej komunikácie so štátom môže viesť naopak k jej obmedzeniu. Aké dôvody spôsobili takýto postup, prečo štát stále vydáva eID s takýmito obmedzeniami a nezačal vydávať eID s technológiou bez takýchto obmedzení výrazne skôr zisťujeme.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát
Známy výrobca uviedol SSD s extrémne vysokou TBW životnosťou


Diskusia:
                               
 

nova informacia - to akoze certifikacna autorita nevie urobit predlzenie certifikatu o x rokov ? ved je to chore
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ked aj ide OCSP/CLR, koncove klientske certifikaty mozu mat pokojne atribut ze certifikat je napr. neexportovatelny, nepredlzitelny atd....
Dalej certifikacna retaz je casto dlhsia ako klientsky certifikat a self-signed CA sertifikat. Casto byva v strede intermediate certifikat (pripadne viac), ktory je podpisany certifikatom CA a ktorym sa zas podpisuju koncove klientske certifikaty a ked je intermediate certifikat potento, cert. trust retaz je prerusena.

"kvôli koncu certifikácie pre doterajšie zariadenie pre podpis" ... to vyzera na intermediate certifikat ako vysity
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ak by to bolo tak, tak by stačilo nechať eID vygenerovať nový X.509 certifikát. Žiadosť o to, by sa poslala autorizovaná ešte platným starým certifikátom.

Lenže to vyzerá tak, že nevypršal X.509 certifikát, ale vyprší platnosť papierového požehnania od NBÚ (alebo podobného úradu) pre elektroniku a firmware toho čipu na eID karte. A buď ten úrad vie, že tá elektronika a firmware sú OK (nie je známa nejaká vulnerability) a teda môže vydať nové požehnanie, alebo im známa je a ešte rok budeme takým nástrojom vyrábať elektronický podpis.

Oboje je prúser padajúci na hlavu príslušného úradu.

P.S.: ak to nie je NBÚ, tak je to nejaký iný asi európsky úrad alebo firma, ktorú si ten úrad najal, a NBÚ len pridá svoj štempel na niečo, čo v skutočnosti testovali niekde inde. Podobne ako náš ŠUKL len posúva zodpovednosť na EMA.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vulnerabilita tych cipov je vseobecne znama, preto zrusili koncom roku 2017 vsetky certifikaty s dlzkou 2048 bitov a nahradili ich certifikatmi s dlzkou 3072 bitov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten koniec platnosti eID na konci roku 2022 s tym zrejme bude suvisiet. Koncom roka 2017 si vsetkych cca 100.000 ludi muselo vygenerovat nove certifikaty a tie maju platnost 5 rokov. Ich platnost bude koncit akurat okolo konca roka 2022.

Na druhej strane, eID sa vydavaju od konca 2013, teda nikto kto chcel podpisovat a vymienal si OP nebude moct vyuzit plnu dobu jeho platnosti (10 rokov). Aktualne je to skoro 500.000 ludi. Do konca roka 2022 je cca 22x19 = 418 pracovnych dni teda treba vydat cca 1200 OP denne.

Urcite nebudu nadseni ani ti ludia, ktori nedavno zalozili firmu a isli si vymenit stary OP za novy s cipom. Mozu ist este raz. Poziadat o novy OP sa stale da len OSOBNE, hoci uz novy OP Vam s BOK kodom vedia poslat postou na adresu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Este ma napadlo, bolo by zaujimave zistit, kolko ludi si uz podalo ziadost o vydanie noveho (ale vlastne stareho) OP, kvoli elektronickemu colnemu konaniu pre zasielky zo zahranicia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

probelm bol, ze sa generovali nahovno kluce
aj 2048bit je dnes bezpecny, ale nahovno 2048bit nie je bezpecny, trocha lepsie je na tom nahovno 3072bit kluc, preto dali taky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohuzial elektronicky podpis vytvoreny pomocou kvalifikovaneho certifikatu na eID (KEP) obsahuje rodne cislo a adresu trvaleho pobytu podpisujuceho.
Mimo statnej spravy (kde tie udaje potrebuju) sa teda neda rozumne pouzivat, resp. len za cenu dobrovolneho zverejnovania osobnych udajov (napr. rodne cislo je chranene osobitnou legislativou https://bit.ly/3uo8bbE).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tzn. hocijaky dokument ci zmluva (pdf), ktory podpisete KEPom zo SVK eID bude niest tieto osobne udaje a budu tak pristupne kazdej osobe, ktorej to pdf prejde popod rukami (napr. korporatne dokumentove uloziska).

Pritom spominane osobne udaje vobec nie su pre KEP povinne - nariadenie eIDAS ich nevyzaduje, dokonca zakazuje stanovovat akekolvek dodatocne povinne parametre nad ramec stanovenych v samotnom nariadeni (kvoli vzajomnemu uznavaniu KEPov napriec statmi EU). Tzn. spominane osobne udaje su tam len ako volitelne, resp. tolerovane, ale na platnost KEPu ako takeho nemaju ziadny vplyv, vobec by tam nemuseli byt. Je to len taka convenience feature pre statnu spravu (pre automatizovane spracovanie identifikatorov osoby v uradnom styku).

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tzn. ak nechcete zverejnovat spominane udaje, nemozete KEP zo SVK eID pouzivat. Jedina ina moznost je nechat si vystavit resp. kupit komercny KEP certifikat, do ktoreho si mozete uviest udaje ake chcete, napr. len v minimalnom povinnom rozsahu podla eIDAS (meno), a bude to mat rovnaku platnost resp. pravnu moc ako KEP z eID.

Pozn. nie som affiliate ziadnej firmy vydavajucej komercne certifikaty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ochrana osobných údajov ako rodné číslo na Slovensku???

z každej banky, keď vám volajú, pýtajú "na overenie" rodné číslo, prípadne dátum narodenia, čo sú osobné údaje. Oni sa však nevedia nijak preukázať, že sú vážne pracovníci banky. Komukoľvek by som mohol zavolať, predstaviť sa ako pracovník banky a pre "overenie" jeho osoby opýtať od neho rodné číslo a banky si tak vychovali ľudí, že takmer každý by mi ho povedal. GDPR jak sviňa. Keď poviem zamestnancovi banky, že ja nemám ako vedieť, že je zamestnanec banky, že kým sa nejak nepreukáže, tak mu osobné údaje dávať nebudem, tak je na druhej strane minúta ticha, nevie čo ma robiť, lebo sa s tým ešte nestretol.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Z banky sa ta nebudu pytat ked ti ni zavolaju. To je klasicky phishing ako z prvackej ucebnice.
A este mi povedz ze si vyhral 50 tisic a potrebovali si overit rodne cislo....
Mozno ked Ty zavolas tam, tak to nejaka 3 triedna banka takto overuje...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ALe jo, budú, mňa sa pýtali z mnohých bánk na "Overenie mojje totožnosti", pritom oni volali mne! Odpovedal som im, že im žiadne svoje údaje nedám, naopak, oni nech sa preukážu mne. V dvoch prípadoch som to číslo ale poznal, lebo už som s nimi párkrát volal, takže som vedel, že to banka je, v jednom som jej ho nakoniec dal. A ona mi len ponúkla nejakú marketingovú kravinu :-D V druhom prípade som im to číslo just nedal, však nech sa ona overí, alebo zavolá neskôr. V banke som sa na to potom pýtal, potvrdili mi, že toto je ich oficiálny postup. Banky to robia pravidelne. Je to choré. Treba ich poslať doriti. Ak niekto volá mne, on sa musí niečím preukázať, a predpokladať, že sa dovolal mne. Mňa nemá čo preverovať.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Slovenska Sporitelna je teda 3-triedna banka... (IMHO - je.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale mas druhotriedne poplatky. Vojdi do Tatrabanky, budes mat prvotriedne a vojdi do cisto elektronickej a budes mat tretotriedne (poplatky).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplne staci vediet v kde priblizne clovek byva a cez kataster sa da zistit jeho datum narodenia. A vlastne aj trvaly pobyt.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Dátum narodenia nie je rodné číslo, aj keď väčšia časť rodného čísla je tvorená dátumom narodenia.

Takže nepliesť hrušky s jablkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

RČ sa vydavali/ju podka kluca. Mozno BA mala na kazdy den prvych 1000, Trnava dalsich 200, atd. A posledna cislica je kontrolna a tak nie je vela moznosti pre generator RČ z datumu raždéňja. Asi preto nemam na fb datum narodenia. Len mi to doteraz nedoslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som neznaly, ale ak je na papierovej zmluve napisane meno, adresa a rodne cislo, preco v elektronickej forme je to problem?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Asi to bude tym, ze nie na kazdej zmluve su tieto udaje. Vlastne iba na obmedzenom pocte a asi aj to iba pri nejakej statnej organizacii.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

nvm posledne 3 zmluvy co si pamatam ze som podpisoval boli do telekomu, prace a banky a na vsetkych troch boli aj rodne cislo aj adresa trvaleho pobytu
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

tí kkti z toho samozrejme zasa robia veľké haló...je to ako s prechodom z analogu nie na DVBT-2 ale pre prachy najprv na debilný starý DVBT!....Zaškrtiť všetkých odrbávačov a prepieračov starých tehnológií!!!
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/_m7pdagfmOI?t=35s
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak uz mate v zmluve tieto udaje, potom asi nie je problem aby boli pritomne aj v elektronickom podpise na takomto dokumente. Ale ak v zmluve nie su, napr. to nedovoluje zakon, potom podpisom pomocou eID by na nom pribudli.

Pozn. akekolvek osobne udaje je mozne podla GDPR spracovavat len ak existuje dopredu stanoveny "ucel" a "pravny ramec" na zaklade ktoreho je mozne udaj spracovavat, pricom ale plati zasada minimalizacie osobnych udajov, tzn. musi byt objektivne preukazatelne ze na dosiahnutie uvedeneho ucelu je pozadovany osobny udaj naozaj nevyhnutny. Tzn. ani spracovanie na zaklade dobrovolne udeleneho suhlasu (suhlas = jeden z pravnych ramcov) este neopravnuje protistranu udaj spracovavat ak to nie je nevyhnutne pre udany ucel.
Vid priklad z linky vyssie ako nemoze byt len tak rodne cislo na pracovnej zmluve, lebo na uzatvorenie prac. zmluvy nie je nevyhnutne.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pokial nie je na pracovnej zmluve rodne cislo, moze ma sem tam zastupit aj dedo, ak sa rovnako volame a bývame na tej istej adrese?
Bude to dufam pravne ciste.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Na zmluvu bude stacit datum narodenia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale možno sa zistí, že ani to tam netreba! GDPR apod. sračky :-))
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

uz bude stacit len nickname z instagramu ci podobnej sracky
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak to potom da len menovec z prizemia. Stastie ze sa mamky nejako synchronizovali.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 


Synchronizoval ich tatko!!!


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na mesačných výkazoch do zdravotných a Socialnej poisťovne a ročnom hlásení o dani je zamestnanec identifikovaný práve rodným číslom, takže rodné číslo na pracovnej zmluve byť musí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A do poisťovní ťa zamestnávateľ neprihlasuje na základe rod.č.? Fakt neviem, pýtam sa. Ale min. na daňové priznanie ho potrebovať bude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno, v tomto prípade je tento účel zastrešený právnym rámcom "zákonná povinnosť" (zamestnávateľa), preto je oprávnený požadovať tento údaj od zamestnanca. Doporučuje sa však r.č. neuvádzať priamo na pracovnej zmluve, ale na separátnom dokumente, napr. dotazníku zamestnanca, aby bol jasne oddelený účel využitia (a možno aj prístup k týmto údajom vo vnútri firmy).

Ale nebavíme sa len o zmluvách pracovných, či konkrétne o vzťahu zamestnávateľ-zamestnanec, sú aj iné typy zmlúv či dokumentov ktoré v bežnom živote podpisujeme a teraz v čase korony ich neraz podpisujeme na diaľku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr. ja som sa stretol s požiadavkou podpísať KEPom výkaz odpracovaných hodín, kde údaje ako trvalé bydlisko alebo r.č. sú podľa mňa naozaj nad rámec. Iný príklad by mohol byť podpis prezenčnej listiny školenia BOZP (online), prípadne iné dokumenty (prihláška na zápis do školy?).

Nemám s tým zas až toľko skúseností, ale subjektívne elektronické dokumenty sa ľahko kopírujú a sú ľahšie prístupné, napr. v počítačových systémoch často nie je transparentné kto všetko má k dokumentom prístup (neraz zle nastavené prístupové oprávnenia), je to predsa len iné než fyzický dokument, ktorého jediná kópia je zamknutá v kancelárii účtovníka vo fascikli. Ale jasné aj odtiaľ sa dá vyniesť info, len subjektívne mám pocit že ťažšie (jasný zdroj).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zaručený elektronický podpis je myslený ako ekvivalent podpisu overeného notárom. Ak notár overí na zmluve či inej listine podpis, tak na overovacej doložke je vždy uvedené rodné číslo aj adresa bydliska, dokonca aj číslo preukazu totožnosti.

Takže toto si naozaj nemyslím, že je problém. Ak má mať listina overený podpis, tak tam osobné údaje musia byť zo zákona, či už v rámci notárskej doložky alebo ako súčasť elektronického podpisu. Je to logické a v poriadku. Ak overený podpis nemusí byť, nie je dôvod dokument ZEP-om.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za podpis úradne overený sa považuje KEP opatrený kvalifikovanou časovou pečiatkou. Vid otázka č.35: https://bit.ly/3gh9cxg
Povinnosť rodného čísla mi z toho teda nevyplýva, pokiaľ ma teda niekto neodkážete na iný zdroj ktorý tvrdí opak.

Pozn. "ZEP" je zastaralý termín vyjadrujúci el.podpis podľa pôvodnej slovenskej legislatívy, z doby pred nariadením eIDAS. eIDAS/KEP nahradil ZEP, ale keďže sa ZEP istú dobu platne používal, overuje sa jeho platnosť aj dnes. ZEP má však svoje legislatívne pravidlá, iné než KEP. Pozor teda pri vyhľadávaní na webe, pri termíne ZEP dostanete iné články a rady.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. A tie nové sa zas nebudú dať používať v statnej sprave. A potom sa už budú len v nepravidelných intervaloch obmieňať podľa toho, koľko občanov ich na čo používa, aby nebol nikto diskriminovaný priekazne dlhšie, ako sú agregované odvolacie lehoty súdov.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Nech to cele, aj so slovensko.sk prerobia aby som nepotreboval X pinov/hesiel ako v TatraBanke(vcerajsia skusenost) a dalo sa to cele jednoducho a rozumne pouzivat.

Keby to nebolo nutene, tak taku sluzbu ako je slovensko.sk by nikto dobrovolne nepouzival.
Par krat som chcel ale osobne som to vybavil rychlejsie.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ja som sa chcel prihlásiť k poplatkom za smeti cez slovensko.sk. Aj som sa prihlásil, došli potvrdenky, všetko v poriadku. Pol roka nič. Tak som zdvihol zadnú časť tela a išiel do Pétršky,ne? na Blagoevocu a za 5 min pri okienku vybavené ;)) . Veľká vďaka za slovensko.sk !!!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Naše mesto na otázku prečo neposiela daň za smeti do schránky keď ju mám aktivovanú odpísalo, že mám o to požiadať.

Rozhodnutia (nielen za komunálny odpad) zasielame elektronicky právnickým osobám a fyzickým osobám v prípade, ak o to požiadajú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radšej x hesiel ako vybielený účet severokórejským ujom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je to prosim "zariadenie na podpis" a preco sa nove zariadenie neda pouzit pre existujuce eID ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hm,

takze podla vsetkeho "zariadenie pre podpis", ktoremu vyprsi certifikacia, je prave cipova karta, cize samotne eID (konkretne karty ATOS CardOS V5.0.),
co by teda logicky vysvetlovalo potrebu noveho eID.
Inymi slovami, eID mali od zaciatku obmedzenu platnost pre pouzitie na elektronicky podpis.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To znamená, že všetci, čo musia povinne komunikovať elektronicky napr. s daňovou správou si musia ísť znova vymeniť eID? Do roka a pol?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prssne tak. Ale az po 21.6.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokial viem, tak prave s Financnou spravou sa da elektronicky komunikovat aj bez zaruceneho elektronickeho podpisu.
No a pre ine pouzitia je este moznost namiesto eID pouzit komercnu Smart kartu na elektronicky podpis, ale to nie je zadarmo.
Ak je pravda co niekto pisal vyssie, vyhoda komercnej karty je, ze elektronicky podpis nemusi obsahovat rodne cislo, staci iba meno a priezvisko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedine co som podpisoval obcianskym bol povinny zapis konecneho uzivatela vyhod. Ostatna komunikacia zo statnou spravou (dane, dph vykazy, poistovne..)prebieha elektronicky ale nepodpisuje sa obcianskym, je k tomu samostatna karticka, ktoru ma i moj uctovnik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zariadenie na podpis moze byt nejake HSM, ktore niekde v racku potichucky podpisuje CRLka, bezna prax
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pohlavárom ide o to, aby sa ľudia po pandémii rýchlo socializovali pri osobnom podpisovaní dokumentov. Mnohí si padnú pri takomto kontakte do oka, bude svadba, deti a tým aj riešenie demografickej krízy. Je to veľmi premyslený ťah. Na analýzu situácie som použil brožúrky o riadení sociálnych supersystémov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trochu offtopic, ale ten MD5 hash v URLke pri vakcinaciach, neviete z coho je generovany? Skusal som rodne cislo ale to nie je ono.

https://bit.ly/3bVmAG2
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to nie je MD5 hash. To je UUID, ktoré si v nczi vymysleli, keď ti vyrobili covid pas.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco by to nebol md5 hash? Si myslis ze tie UUID si len tak z brucha tahaju?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

V štátnych systémoch podľa zákona o štátnej službe z hľadiska efektivity nové UUID generovať neslobodno, kým sú v iných databázach už vygenerované. Treba z tých ťahať, až kým sa neminú, tak ako kým je farba na ruke, nejde biť v mariáši priekazne tromfom.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lebo hentak sa spravidla zapisuje UUID a nie MD5. A skôr než z brucha to ťahajú z https://linux.die.net/man/3/uuid_generate


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OK diky, to som nevedel. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To akože nikoho nenapadlo že sa na všetko budu používať iba covid pasy ? QR ti buď stačiť a cez mobil NFC podpíšeš všetko :-(.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja Vam poviem, preco to nie je zvlastny postup, ale cieleny.

Na jesen zacnu vydavat nove obcianske preukazy zasadne LEN s odtlackami prstov.

Nedas odtlacky, uz si nevyberies ani vlastne (dvakrat zdanene) peniaze z banky, neprihlasis auto, nepustia ta na verejny zachod.

Odtlacky nikde nebudu ulozene, na ziadnom policajnom serveri, iba v tvojom preukaze. Kazdy si to moze sam nezavisle overit na stranke lamparen.eu

Dovod je uplne logiky a velmi potrebny: boj proti terorizmu a inej protistatnej chamradi.

Ahojte obcania a ked raz po par rokoch sa objavi na darknete torrent s odtlackami obcanov celej EU, nepanikarte, bude to hoax.

Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

A to este ked zistis ze tam planuju ulozit aj fotografiu tvare ...

...wait a minute...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ja ti tie moje otlacky dam aj dobrovolne. Nastav lice
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Nič v zlom ale povinné otlačky prstov priamo na OP majú už minimálne 7 rokov napríklad v Srbsku. Toľko o tej zlej EU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A stavím sa, že si výmenu OP budem musieť zaplatiť sám.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

OP netreba menit.
Staci prestat pouzivat elektronicky podpis.
Ja fungujem bez elektronickeho podpisu, a to aj podnikam.
Kryptografii nerozumiem dostatocne do hlbky na to, aby som vedel posudit, ci je elektronicky podpis bezpecny. V tom ma utvrdili aj nedavne problemy s nasimi eID, ktore pouzivali nekvalitny generator klucov, a radovo tak znizovali narocnost potrebnu na prelomenie sifrovania.
No ak ak raz niekto sfalsuje moj elektronicky podpis, tak ani grafolog mi uz nepomoze.


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a ak osa da podnikat bez eID ? mas sro?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do 1.1.2018 mohli ludia aj firmy pri komunikacii s DU pouzivat "dohodu o elektronickej komunikacii", kde sa nevyzaduje podpisom KEPom. Od 1.1.2018 uz mozu taku dohodu uzatvorit len fyzicke osoby. Pravnicke osoby uz musia pouzivat KEP.

Myslim si ale, ze uzavrete dohody zostali v platnosti, takze pre pravnicku osobu, kde nenastali zmeny v osobe po 2018, mozu pouzivat stale komunikaciu bez KEP. Nova pravnicka osoba sa ale bez KEPu nezaobide.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik za odpoved, no ja som zial od 2018.. Cize mam smolu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Danovy urad paradoxne nie je problem; na 99% s nimi bude komunikovat tvoja uctovnicka a nie ty a ona to bude mat vyriesene.

Co problem je, je firemna schranka na slovensko.sk. Tam ti napriklad zdravotne poistovne posielaju rocne vyuctovanie (pokial mas zamestnancov) a potrebujes eID aby si to odtial dostal. Okrem toho si z casu nacas nas stat vymysli nejaku hlupost, ako register konecnych uzivatelov vyhod, ktore urobis bud ty s eID za 10-15 minut, alebo pouzijes niektoru z tych pochybnych firmiciek co robia zapisy a pytaju za to 2 kila.

Odpovedať Hodnotiť:
 

si snad robia pi*u, este to ani poriadne nefunguje a uz to idu zrusit a nahradit inym aby tam aj tych par ludi co to ma vybavene muselo ist znova :-/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja si počkám na vyjadrenie pani ministerky Mgr. art. Veroniky Remišovej, ArtD., M.A.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A teraz akoze co ma obcan robit? Ak by som necital DSL.sk tak o tomto ani neviem
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze stat posle spravu do schranky.
Okrem toho urcite to prebehne cez media,...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Raz denne musíš ísť povinne na https://www.minv.sk/ a tam sa to dočítaš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ved ja ani neviem, ze je nejaka korona, ja nemam ziadnu povinnost :) okrem platenia dani, ale ak mi chcu nasit dalsiu povinnost, neni problem, otvaram sro na belize.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár