neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Na Apple M1 nabootovaný Linux

Značky: ARMAppleLinux

DSL.sk, 18.1.2021


Na počítači s novým ARM procesorom M1 od Apple bol úspešne nabootovaný Linux.

Dosiahla to spoločnosť Corellium, ktorá podľa svojich oznámení zrejme pracuje na portovaní Linuxu na M1.

Na konci uplynulého roka Apple uviedla svoje prvé osobné počítače postavené na vlastnom ARM procesore M1, ktorý má zaujímavé parametre a viacero vývojárov sa snaží o portovanie Linuxu na tento nový hardvér.

Pri avizovaní prechodu na ARM u svojich osobných počítačov v polovici roka spoločnosť Apple v prípade spúšťania iných operačných systémov ako macOS avizovala iba podporu virtualizácie. Corellium aktuálne nabootovala Linux zrejme natívne.

Podľa skorších informácií niektorých vývojárov bude portovanie najmä o vytvorení ovládačov pre všetky v Linuxe doteraz nepodporované zariadenia vrátane Apple GPU. Prvotná verzia od Corellium nepodporuje okrem iného USB, verziu s takouto podporou spoločnosť avizovala čoskoro.

Prvotná verzia zatiaľ tiež evidentne podporuje len textovú konzolu a podpora Apple GPU sa v blízkej budúcnosti neočakáva.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu


Diskusia:
                               
 

taky ten linux terminal za 1500$, na take domace zuvanie
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No neviem, ci mas problem si vygooglit cennik, alebo proste nevies citat ale macbook air s M1 stoji 999 dolarov. Viem stale vela pre teba. Tak ale to uz je tvoj mindrak.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/pkm
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ono to cca sedi ... cena v USA sa udava bez dane a kazdy stat si prida svoju hodnotu dane ... 1000 + 20% dan je 1200 cize sme na tom istom aj ked dolar voci euru nie je 1 k 1 ale to sa nejako proste zanedbava
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

On pisal 1500$. Ked pisem dolare tak naco dava linku v EUR?
V USA stoji 999 dolarov + VAT. VAT je v 5 tich statoch nulove a v ostatnych okolo 4% (min navysenie ceny). Keby napisal 1300 eur nepoviem ani slovo.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

.... alebo jedno ci dve.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mali by ste si zobrať príklad zo Zuzany Čaputovej a jej dokonalej komunikácie a nie sa tu lynčovať ako keby Vám Matovič pokazil kšeft. Nie je nič dôležitejšie ako dobre vyzerať, a slušne komunikovať, potom aspoň nevyzeráte sprosto.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Musis k 999$ priratat 500$ za nabijacku.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nabijacka je v krabici, a pokial by ti nestacila, kup si nejaku USB-C v Alze.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Evanjelium podľa Matúša 8, 8

8 Stotník mu odpovedal: „Pane, nie som hoden, aby si vošiel pod moju strechu, ale povedz iba slovo a môj sluha ozdravie.

Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To máš veru veľmi mylnú predstavu o daniach VAT v USA. Tam nie je dph, niet na tom ako odrbavat, tak spotrebitelia platia nízke dane :) neviem či je vobec 8% maximum alebo ani to nie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

VAT je v preklade DPH, určite majú nato v amerike inú legislatívu ale DPH tam tiež platia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je to DPH v nasom ponimani. Sales tax ktoru tam platia je nieco ako nasa byvala dan z obratu -- plati ju len koncak, nezatazuju s tym retazec po ceste. Presne ako u nas kedysi po plysaku.

Odpovedať Hodnotiť:
 

No, lenže v USA nemajú VAT a neplatia tam ekvivalent našej DPH. Odporúčam si doštudovať :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak ale nechce zakladnu verziu s 2GM ram..
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

8GB je base
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

MacBook Air (M1, 16GB, 1TB, 7-core GPU) Space Gray
1599USD
takže klame že 1500, alebo sa niekto zameriava na nepodstatné.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nejde o presnú sumu, skôr o to, že načo si kupovať počítač za takú sumu, a potom tam drbnúť linux.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Veď len tá predstava Tuxa, mlčky sledujúceho, ako pre používanie názvu Linux je už postačujúce spĺňať právne podmienky GNU licencie, nehľadiac na samotnú filozofiu, čím sa v princípe stavia priekazne na úroveň komerčných riešení...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Dakujem, uz som sa zlakol, ze dnes slovo 'priekazne' nezaznie. Som rad, ze su v tomto vesmire este stale veci, na ktore sa da spolahnut.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je dobré vedieť, že arm utiahne aj náročnejšie systémy. Z toho sa dá usudzovať, že by utiahol aj Windows. Nie je ďaleko doba, keď budú výkonné herné počítače osadené arm, kde bude nedostižný pomer cena výkon spotreba.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Linux je podstatne menej náročný na HW ako Windows. Preto na starý win xp komp nainštaluješ nejaký mint alebo cloudready a ide to ok zatiaľ čo desiatku by to ani náhodou nepotiahlo.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Bolo by dobre prestat pustat tento krasozvast o nizsej narocnosti Linuxu. V com je menej narocny ? Neviem ja sa "nehram OS" alebo bezne nepracujem s OS ale s nejakou aplikaciou. To ze konozolova instalacia Linuxu kde je kernel a par kniznic, prikazov ma nizke naroky, tak to by este bolo aby textova konzola zrala resources. Ale Linuxove GUI to je ina kava. Do dnes, pokial clovek nema spravny hw a ovladace tak si poriadne neprehra ani video na Tytrubke.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Jasné že nejaké nároky samozrejme má, ale sú menšie ako má Windows. Náročnosť na HW samozrejme nie je len o GUI, Windows je náročný aj tým že na pozadí beží plno procesov, ktorých má linux tiež menej. To že na konkrétny OS nemáš ovládače nutne neznamená že by to ten PC výkonovo nepotiahol, iba to nefunguje lebo nemáš driver, čo znamená že používa software rendering na videá a GUI, ktorý je samozrejme pomalší a preto to seká a máš pocit že PC je málo výkonný.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A čo z toho, že nároky sú menšie, keď hw sa optimalizuje pre Windows? Mačka tiež potrebuje na zimu menej sena ako kôň, a v záprahu sa zatiaľ priekazne príliš neosvedčila.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Hw sa optimalizuje na vykon nie na nejaky win, o nejakom win nema hw ani len tusenie a to aj pri tych polenach co win hadze/al ostatnym pod nohy je linux efektivnejsi, skratka vyuzivanie zdrojov, stanovenie pravidiel ktore maju hlavu a patu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Hej? Sa výkon hw meria cólštokom priekazne bez nabootovania?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

a kde je problem ..... rasp tiez nebol urceny na komerciu a co z neho vyzmykali, pripadne skus web51.hw.cz pripadne linuxcnc atd
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V odbornej diskusii sa pri protiargumentoch, ktore treba skusat hladat na nejakych odkazoch,zvycajne priekazne chapavo prikyvuje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Mas tam odpoved ci hw je vecou iba win, ten naopak tvori malu cast sveta hw
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nemám. Právo vlastniť povinnosť priekazne neimplikuje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A ono je to v skutocnosti tak, ze v podstate ziaden hw nie je win, uz iba z toho dovodu, ze najprv tu bol hw az potom sw a pouziva sa aj mimo svet pc takze only win je blbost
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Že only win je blbost vychádza z predpokladu stvorenia sveta za ďeveď celá tri dňa? Lebo so siedmymi to nevychádza a k vedeckým hypotézam treba bulharské konštanty priekazne už na bežnú hlúposť.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Optimalizácie sa vykonávajú čiastočne pomocou ovládačov, ktoré pre daný OS vydávajú výrobcovia. Ukončenie vývoja ovládačov pre starší hardware(spravidla platí pre grafické karty) sa deje nie len z marketingových ale aj praktických dôvodov. Jedným z nich je vrchol optimalizácie - tzv. peak performance optimization, to znamená že vývoj ovládačov pre kompatibilné OS dosiahol svoj vrchol a ďalej už tvoj hardware pracovať lepšie nebude, ak bol po tejto dobe vydaný novší OS, ovládače na neho už vydané nebudú. Čiže zatiaľ čo výkon je cieľom optimalizácie, je tento závislý od toho na aký OS boli riešené ovládače. Dôvod prečo je na linuxe problém s grafickými ovládačmi je aj ten že linux nie je často využívaný pre hranie a multimédia, teda výrobcovia grafických kariet sa s vývojom driverov nechcú zaoberať pokiaľ si ich stiahne zopár linux nadšencov, poprípade poskytnú jednoduchší ovládač so základnou funkcionalitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konkretne drivery pre graficke karty su jeden z najnekvalitnejsich masovych softverov, na ake mozes natrafit; preto svojho casu Microsoft velmi odolaval WebGL, kvoli moznym exploitom. A mozu za to vyrobcovia kariet spolu s autormi hier.

Kopec hier je tak rozbitych, ze ich ovladace fixuju, a to vsetko podla nazvu procesu. Tie hry samozrejme sa snazili obist bugy v driveroch... takze je to zacarovany kruh.

Dnes je stav taky, ze Mesa driver v Linuxe kvalitnejsi, ako original AMD a Intel drivery pre Windows; akurat sa nehra so ziadnou aplikaciou, dostavaju API podla specifikacie. Aj ked uz aj tam zacinaju s per-app fixami. O Nvidii skoda hovorit, to je smutny pribeh sam osebe. Dalsi rozdiel medzi drivermi Win-Linux je ten, ze Linuxove nemusia nic predavat, ani spehovat userov, takze je tam OK, ze driver si na pozadi robi svoju robotu a s nicim neotravuje, nepotrebuje mat blikaci a svietiaci control panel, kde sa aj tak nic dolezite neda nastavit.

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

> Jedným z nich je vrchol optimalizácie

To by ten ovládač fungoval v novej verzii OS naďalej. Lenže keď tvorca MS zmení API, môžeš starý HW hodiť do koša.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, to je pravda. Na w10, ovládače z win7 ti síce nainštaluje ale blbne potom GUI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci vypnut tie nove veci, kvoli ktorym vzniklo s Win10 nove API (ako napriklad priehladnost) a GUI prestane blbnut.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skúsim, mal som jeden stary PC kde ten problém bol a uvidíme či sa to zlepší.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nVIDIA ovládače a prezri aj nastavenia. Často pomôže úplne cakum prásk nová inštalácia OS. Ale s W10 by som sa vôbec nezapodieval, nestojí za to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je tam ani Windows Update, ani nepotrebujes rezidentny antivirus. Len tieto dve veci ti vo Windows zozeru ~80% vykonu, ktory by si inak mohol pouzit pre aplikacie.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Cize nova merna jednotka v IT je ze je to mensie, hej ? Co ma mensie naroky ? Linux kernel, lebo to je v zasade Linux.Tupy kernel ktory je de facto memory manager s proces manazerom tak ako vo windows a plus nejake tie smeti okolo. Zvysok zaobstaravaju ovladace. Alebo sa bavime o Linux/GNU a teda aj nejake tie prikazy, prostredie, standardne kniznice, konkretny filsystem. Alebo Linuxova distribucia ktora uz vecsinou obsahuje aj nejake to GUI, aplikacie a co je asi najblizsie beznej Windows instalacii.
To je asi tak ako dnesne distribucie Linuxu uz bezne nenainstalujes na nejake jednojadro a par mega pamete a rozhodne si na tom nespustis firefox a nebudes v pohode browsovat po "modernych weboch". Ale to nie je o linuxe alebo windowse ale modernom trende web aplikacii a bordelu okolo toho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

volaju sa ze lahkotonazne distribucie
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a to je napr to, na youtube nepotrebujes browser, gui kernel a shell das aj na 16 megabytov holy bosy, potom uz len aplikacie ktore potrebujes
Odpovedať Hodnotiť:
 

utiahne je slabé slovo. Pozri si benchmarky. Single core performance najvyšší spomedzi všetkých CPU. Multi-core najlepšie spomedzi 4-jadrových, verziu s 8 a viac výkonnými jadrami chystajú. Najvýkonnejšie integrované GPU.

Avšak Intel+AMD sa nemajú čoho báť, pretože jednak Apple nebude dodávať čipy všetkým a jednak ich serverové riešenia, aj keď určite budú výkonné, nemajú podporu developerov a prechod je extrémne pomalý - ak by aj mali najlepší pomer cena/výkon/spotreba (čo pri Apple prirážke je cena otázna), aj tak bude trvať aspoň 10 rokov, kým bude Apple silný serverový hráč
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Mac user sa casom spokoji s full screen aplikaciami z IOS a bude cely stastny co to dokaze :)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Aky serverovy hrac? Apple sa nikdy netlacil do server businessu. Toto spravne popisal buduci Intel CEO - lifestyleova koproracia s Cupertina. Apple bol vzdy o designe a nie o maximalnom vykone. Uz vidim ako si niekto kupuje za 3x taku cenu server oproti konkurencii ktory bude mozno este aj vykonovo slabsi ale proste v tom servershouse v racku bude ten design vynikat... Nehovoriac ze styl akym doslova vyjebavaju s beznym zakaznikom by u korporatu a serverov nepreslo. Akoze zvysoka sereme na spatnu kompatibilitu, zakazeme co sa nam chce a kedy sa nam chce a podobne. Intel akurat boli ze pride o isty pausal za dodavky cpu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tlacili sa, ale nevyslo to.
Apple Network Server co ich v 90. rokoch zarezalo a potom jeho nastupca Xserve.

Pochybujem ze za o to pokusia znova. Ani to nemaju komu predavat. Velke DC zvery si upravuju/dizajnuju vlastne ARMy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako som spomínal, tiež neverím, že by sa dostali do serverovej hry tak skoro, určite nie skôr ako za 10 rokov - ak vôbec prekusnú nižšie marže. Raz sa ale o to pokúšali, mali aj Mac OS Server edíciu aj rackové verzie ich počítačov. Dokonca aj teraz majú Mac Pro do racku. Načo by to však kto kupoval, keď dostaneš rovnaký Intel procesor, len s Apple prirážkou? Trh sa môže, ale nemusí zmeniť, keď Apple ponúkne lepší pomer cena/výkon/spotreba s vlastnými čipmi.

"styl akym doslova vyjebavaju s beznym zakaznikom by u korporatu (neprešiel)" prechádza - v USA firmách bežne aj polovica zamestnancov má Macy, aj v korporátoch.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Viem si predstaviť takéto použitie napr. v audio-vizuálnej technike. Nahrávacie programy bežiace na Macu sú používané v nahrávacích štúdiách ale aj priamo na výstupeniach a aparatúra sa samozrejme taktiež nachádza v rackoch, čiže nemusia tým pádom nosiť samostatný PC lebo už ho majú v racku so všetkou elektronikou na ktorú si zapoja plátna, svetlá, repro sústavy, monitory, mikrofóny, pulty, no čokoľvek potrebujú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

MacOS Server bol v poslednych rokoch akurat sada aplikacia typu Profile Manager alebo OpenDirectory. Nie je to serverovy OS. Apple interne pouziva Redhat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ich MacOS Server bol MacOS a par akoze serverovych aplikacii navrch. Fakt netusim ci Apple niekedy robil rackove verzie, skor si myslim ze nie, nechce sa mi to hladat a v principe je to jedno. Servis, a to nie len v zmysle vymeny hw, pre pri serverovych rieseniach diametralne odlisny od toho co ma nastavene Apple. Ono ani nie je moc dovodov ist do nejakeho Applu. Tu len take urban legend ktore pretrvavaju ze Apple je lepsi na spracovanie multimedii alebo grafiky.To uz davno neplati a casto krat ma prave Apple skor problemy. Ich slavne neslavny MacBookPro s i9 ktory koli teplenym limitom musel furt throtlovat takze nakoniec vykon bol nizsi ako mensi MacBook Pro s i7.

To ze zamestnanec ma Mac a obcas otravuje IT podporu v korporate je asi nieco ine ako ked mas kriticku infrastrukturu postavenu na nejakych serveroch a ich vyrobca si zrovna zmysli ze vypne nejaku funkciu za behu.Alebo ti proste Apple v update zrusi nejaku funkcionalitu lebo sak naco.A to je pri Apple bezny postup.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robili rackove Xserve; ale iba blbec by si to kupil. Presne kvoli tomu, co si pisal dalej.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Apple nema serverove riesenie postavene na ARM. Opravujem, Apple nema serverove riesenie, bodka.

Amazon a Fujitsu ano, ale to zase nekupis v nakupnom centre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa v Corellium museli riadne pľasnúť po vačku, aby od Apple získali M1 priekazne mimo licencovania popri macOS.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Neviem ako vy ale ja si Apple produkty kupujem zo 40 percent kôli výkonnému hardwaru a zo 60 percent kôli stabilnému softwaru a ekosystému (cloud, synchro).
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dobre.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Citat z clanku (2015)

Spolupráca Applu s IBM nabrala na obrátkach a posunula sa do fázy, kedy už aj samotné IBM začalo používať počítače od Applu. No zatiaľ čo Apple a pracovníci IBM sú s MacBookmi a iMacmi spokojní, IT oddelenie IBM si láme hlavu z toho, že nemá čo robiť. A že možno príde o prácu. Ukazuje sa totiž, že aj keď sú Apple počítače drahšie než tie s Windows, v konečnom dôsledku spoločnosť ušetrí na každom z nich kvôli údržbe a servisu až 270 dolárov na každý jeden počítač. Už tak to je celkom veľké číslo, ktoré je ešte vyššie, ak vezmeme do úvahy, že IBM chce do konca tohto roku kúpiť 50 000 MacBookov a už teraz tam nájdete 30 000 kusov. Čo znamená 8 100 000 miliónov dolárov ušetrených dolárov.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

IBM lol. Este zijes v roku 1980, ked boli na spici?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Neviem či sú dnes na špici ale vysoko špecializované riešenia robia ďalej a očividne sa im darí, s x86 sa im neoplatilo zaboerať a preto to odpredali.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"dari sa im". V 1990 boli zdaleka najvacsou spolocnostou v IT, v top 5 celkovo. Dnes je to +100 miesto. Uspesne sa cost-cutuju k irelevancii.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Sak tak ako IBM tlačila na kožu židom čiarové kódy v druhej svetovej tak teraz budú možno tlačiť covid pasy na kožu... a zase budú relevantní
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neviem od koho kupujes Apple produkty a co je to realne zac, ale original Apple software je vsetko mozne, len nie stabilny.

Porusuju spatnu kompatibilitu rychlejsie ako rolling Linuxy.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Peklo zamrzlo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám 2 týždne doma tento zázrak a je to pecka. Pocit pri používaní je úžasný... Ide na tom všetko čo potrebujem, čiže O365, sap gui, a terminál na prístup k ssh, telnet,sftp, citrix workspace + chrome. Nevymením ho ani náhodou, za 1100€ človek dostane super displej, Repro, touchpad, a výdrž na batériu, naozaj to dá 15 hodín a je to rýchle.Ale, pod záťažou ide batéria rapídne dole, lenže to sa pri bežnom užívaní nedeje.
Keď to tak porovnám s drahším firemný elitebookom 840 g7 vyhráva vo všetkom akurát na tom nebeží Windows a má slabšiu kameru
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to je pekne ale to porovnavas s nejakou zaprdenou i5. Co je jednak generacne niekde inde a jednak je to intel odpad.
Zaujimalo by porovnanie s najeakym ryzenom HS cpu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

M1 v porovnani s Ryzenom HS (Ryzen 9 4900HS) je porovnatelny v multicore, a v singlecore ho uplne rozbije, m1 je v singlecore skoro raz tak vykonny. A to vsetko na 2.3 GHz a s odberom 15W, namiesto 4.3 Ghz a 35W ako Ryzen.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keďže porovnávaš RISC a CISC CPU je nutné si uvedomiť, že ARM robí niektoré veci veľmi rýchlo a efektívne, ale všetko ostatné pôjde pomaly, zatiaľ čo X86 by bol v rovnakej veci trochu pomalší a vyšším odberom, ale pustíš natom v podstate všetko a pôjde to dobre.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Porovnavanie RISC a CISC je uplna blbost. Intel uz davno nie je CISC a ARM uz davno nie je RISC.

Oba su na tom architekturalne podobne: instrukcia je rozbita na microops, a tie su potom schedulovane na jednotlive casti CPU. Rozdiel voci VLIW je ten, ze to nerobi kompiler a nekoduje to do instrukcneho streamu, ale instrukcny dekoder na procesore.

No a tu sa dostavame k rozdielu medzi ARM a Intel: ARM ma fixnu dlzku instrukcii, zatial co Intel variabilnu. Takze dekoder pre ARM je ovela, ovela jednoduchsi, preto ich tam Apple nahodil 8, co je pre Intel ISA nemyslitelne bez toho, aby sa navrhari zblaznili. Preto je instrukcna fronta na M1 vzdy plna, instrukcny buffer je ovela vacsi a netreba zahadzovat blbo naplanovane out-of-order microops, co je na Intel bezna vec.

Toto iste pouzil Fujitsu na svojich serverovych procesoroch, s rovnakym vysledkom.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokial viem tak rozdiel nie je a nebol az tak zalozeny na architekture resp. dizajne, ktory popisujes ale v instrukcny sadach a to je hlavny rozdiel preco je ARM - RISC
Odpovedať Hodnotiť:
 

x86 Intel nie je CISC od dob Pentia, co je nejakych 30 rokov. Vsetky CPU, ktore podporuju out of order execution maju interne microops ine ako je instrukcna sada. Alebo su rovno VLIW, ako bolo Itanium a Transmeta (aj ked toto sa neujalo).

Dostudovat. Rozdelovanie CISC-zly Intel a RISC-i960 a spol (paradoxne tiez Intel) je neaktualne uz 3 dekady.
Odpovedať Hodnotiť:
 

HTTPS na dsl.sk.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár