neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Intel pri 14-nm CPU zvýši IPC výkon o 12%

Značky: IntelCPU14 nm

DSL.sk, 23.12.2020


Výkon na takt, tzv. IPC výkon, novej pripravovanej generácie desktopových CPU od Intelu s kódovým označením Rocket Lake by sa mal aspoň podľa jedného zverejneného výsledku benchmarku zvýšiť oproti súčasnej generácii Comet Lake o 12%.

Naznačuje to zverejnený jednovláknový výkon modelov Core i9-11900 a i9-11900K dosahovaný v benchmarku CPU-Z Bench oproti modelom i9-10900 a i9-10900K, na ktorý upozornil TechPowerUp.

Intel už oficiálne v októbri krátko pred uvedením Ryzenov 5000 avizoval u Rocket Lake dvojciferné percentuálne zvýšenie IPC výkonu. Procesory Rocket Lake prídu podľa Intelu v prvom štvrťroku budúceho roka, pričom podľa neoficiálnych informácií to má byť v marci.

Po problémoch Intelu s nasadením 10-nm výrobného procesu budú procesory podľa dostupných informácií stále vyrábané 14-nm výrobným procesom. Postavené budú na novom jadre s architektúrou Cypress Cove odvodenou z jadra Sunny Cove použitého v mobilných 10-nm procesoroch Ice Lake.

Kým modely desiatej generácie Comet Lake majú maximálne 10 jadier, Rocket Lake budú mať podľa Intelu maximálne 8 jadier. Zároveň Intel má podľa neoficiálnych informácií netypicky pri modeloch Core i7 s 8 jadrami podporovať len 12 vlákien a tým ich odlíšiť od modelov Core i9, ktoré budú mať 8 jadier a 16 vlákien.

Procesory budú mať integrovanú grafiku architektúry Xe, podporovať novú generáciu PCI Express 4.0 s 20 linkami a rýchlejšie pamäte DDR4-3200.

Rocket Lake budú podľa neoficiálnych informácií určené pre päticu LGA 1200, na ktorú Intel prešiel s príchodom Comet Lake, a procesory by mali byť kompatibilné aj s existujúcimi doskami s čipsetmi série 400. Zároveň má spoločnosť uviesť nové čipsety série 500.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Asi vedia prečo sa držia oných 14 nm. Ja mám stále 45 nm a v pohode zaspím.
Pjetro ideš....
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Mam doma i5 4690K a tiez kludne spim. No buduci rok ak sa zlepsi dostupnost idem opat po rokoch do AMD zostavy. Nie som ani Intel ovca ani AMD lizanka, jednoducho ma Ryzen 5000 v kombinacii s RX6800 zaujal. Hry moc na PC nehram, no mam rad svizne masiny. Poskladal som uz par zostav Intelu aj AMD tento rok, viacero generacii, ale Ryzen zostavy, ich dosky a celkovy feeling po zostaveni nahrava AMD. Za 1500-1700 eur ked porovnam dva stroje, AMD vyhravalo akonahle v zostave boli gen4 m2 nvme ssd. Zdalo sa mi to sviznejsie, ale uz pri gen3. Vzdy je to vsak o tom, kto co preferuje, 1000 ludi 1000 nazorov.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

AMD už nikdy, aj keď sú už niekde inde ako pri 486/K5/K6, ale práve preto som hooodne nadlho zatrpkol.
A ja to poznám inak: 2 ľudia = 3 názory

Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Nie, v tomto prípade platí pravidlo 1-2-3.

Na 1 vec majú 2 ľudia 3 rozdielne názory.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

tomuto som tiez veril 4 roky dozadu, ale uz od r5 2600 som velmi spokojny s AMD CPU. A kedze sa mi dostalo pod ruku vela RX570/580, tak aj tieto gpu su velmi slusne ako aj vega 64 (s custom chladicom).
Takze mal by si byt viac otvoreny zmene.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Ďakujem, neprosím.
Proste nemusím mať všetko.
Mám dosť INTEL CPU ešte na celé roky...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Že si ty nedávno kúpil nejaké LGA775 v celkovom množstve 2 vedrá a 3 lopaty, že?
:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

771, 775, 1151, 1155, 1366, 1200...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ovladace su na tom ako? Kedysi boli AMD ovladace katastrofa. Dnes su katastrofou aj NVidia, alebo sa AMD polepsilo? Pripadne AMD trochu lepsie a NVidia trochu horsie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A v čom sú ovládače nVIDIA katastrofa??
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Na konci kazdej vety bol otaznik a sucasne boli pisane ako opytovacie veci.
Ale v com je nVidia katastrofa su ovladace v Linuxe. Mam Nvidiu a vzdy ma vie prekvapit nejaky problem s ovladacmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AMD ovladace su stale katastrofa
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ak máš na mysli grafiky tak AMD je na Linuxe už lepšie ako nVidia, ktorá ma iba svoj uzatvorený ovládač a keď ti niečo nejde tak môžeš sa ísť tak pásť.
AMD tuším že poskytuje aj dokumentáciu komunite na ich otvorený ovládač
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tusis nespravne a ano, graficke ovladace AMD su komparativne stale katastrofa. Sice uz nie uplna, ale stale katastrofa
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nikde nejdem, sedim

oficialne sa hovori o SPRIEMERNENYCH +18% IPC (+12% v jednom konkretnom benchmarku nie je nijako signifakyntna informacia), co je totalne pochopitelne, kedze prichadzajuca desktopova Raketa je iba mobilny Lad z roku 2019 spatne navrhnuty z 10 nm na 14nm, kde mobilny Lad mal SPRIEMERNENYCH (z cca piatich tuctov benchmarkov !!!) +18% IPC oproti predoslemu vsetkemu Nebu: https://bit.ly/3hgxK9M
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A aký význam má zvyšovanie IPC* pre koncového používateľa s operačným systémom na SSD? Veď tie *inštrukcie za cyklus tým pádom môže využiť len otáčavom pevnom disku s dátami, takže mu akurát zbytočne zrýchlia pesničky či bude musieť priekazne hrozne rýchlo čítať uložené dokumenty.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Plynule píšeš a ja preukazne plynule čítam ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Síce nemám úplnú istotu, čo je to tá plynula, ale vnútorne ma to priekazne hlboko uráža.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Urážať nás môže len to, čomu sme preukazne dokonale porozumeli ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dalsia generacia bude uz asi s 6Ghz boostom a spotrebou 300W :) Neskutocne co ten Intel stvara a lata dokopy. To je uz zname, ze zaspali riadne a ze tik-tok-tok-tok-tok zacalo riadne buchat na stole CEO. Intel po korone mozno ozije a zacne po vymene vedenia konecne pristupovat k veciam spravne, dotiahnu a predbehnu AMD lebo kapital na to stale maju. AMD vsak tiez nespi a ZEN sa ukazuje velmi sikovnym, zatial. Hranice su tiez niekde aj tu. Skor to berem zo strany AMD ako spravne nasadenu taktiku a dokonale vyuzitie momentu prekvapenia. Intel pristup za posledne roky sa mi zda vyslovene arogantny, kto sme co sme....takto to vyzera ked niekto dostane facku nech sa uz prebudi zo spanku.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Čo trepeš?? Akože aký má zmysel nejaké INTELu neosvedčené nm?
Robia čo im vyhovuje. A čo Ty to haníš ako najväčšie pochybenia sveta??
AMDčku ani nič iné nezostáva, len vymýšľať. Aj za cenu nízkej životnosti ich CPU.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Loool, rozosmial si ma. Kde Intel vyraba a kde AMD? I ked je 14nm Intelu pokrocilejsie je to ich technologia. To mi chces nanutit myslienku dokonalosti vyvoja Intelu? Necitaj medzi riadkami. Intel nerobi to co mu vyhovuje, robi to co bohuzial teraz musi. Keby mali dotiahnutych aj 7nm, uz davno na tom pracuju. Koho je to chyba? To ze intel uz sonduje u TSMC alebo Samsungu naznacuje, ze sa pohli lady. Pisal som, ze verim tomu, ze intel sa coskoro vrati. Ale ze zaspali, to je fest a to i pripada dost ako arogantny pristup...ked su stale svetova jednicka a vsetky ovce im zeru z ruky.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

čo to tento blbeček trepe, vie niekto? robia čo im vyhovuje??? a čo iné im zostáva, keď sa nedokážu nijako pohnúť z 14 nm miesta? nízku životnosť Ryzenov si nabral kde? zelený mozog podplukovníka vpred!!!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No blbeček ako blbeček. Všetci tu len hádžeme múdrosťami a vôbec ani netušíme prečo sa INTEL nejak moc nesnaží ísť na menšie nanometre. Osobne tiež moc dôvôdov nevidím, že prečo.
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Vidim, ze ta to bavi, chodit oproti.
Ale mas pravdu - nikto na svete netusi, preco sa Intel nesnazi ist na mensie parametre. Je to ten isty dovod, preco nikto netusi, ze chce slimak letiet na mesiac.
Intel sa samozrejme snazi, funi, dychci, zubami a nechtami sa driape za mensimi nanometrami.
Vsak sam uvidis, ze ked sa im podari nejaky mensi (10,7,5,...) proces vyvinut, ci tam zacnu vyrabat len nejake pamate alebo hned nabehnu na procesory.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Intel mal obdobia kedy sa viac snažil a kedy menej. Môžeme spomenúť žrúty z radov P4 a P-D, ktoré AMD dávalo dole s lacnými Athlon XP a Athlon 64. Neskôr uvedená C2-D architektúra pohla s výkonom výrazne ale aj tak používali North Bridge zatiaľ čo AMD ho už mal integrovaný priamo na čipe. AMD pretlačili 64-bit CPU a teraz zase pretláčajú pokročilejšiu litografiu. Čiže AMD tiež priniešlo veľa vecí. Dá sa povedať že Intel väčšinu svojej existencie nevyrábal dobré CPU a je to úplne jedno pretože kontrakty na pre OEM a priemysel majú oproti AMD neporovnateľné. Tých pár hráčov a HEDT usrov čo prešli teraz na AMD sú pre Intel strata v pár drobných. Aj ak Intel v dohľadnej dobe neprejde na 10nm desktop, nič také strašné sa nestane.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja to vidim tak, ze Intel si zvoli cestu MY WAY. Vsetko klapalo, aj na zmrzlinu zostalo. Pred 10-12 rokmi niekde bol clanok, ked niekto vysokopostaveny z Intelu hovoril o prichode technologii pod 16-14nm, ze tam uz budu iste prekazky, fyzikalne vlastnosti materialov atd atd. Skratka uz vtedy intel vedel o tom trocha nieco, ze kedy a kde budu mat hranice, kde nastanu problemy. Kedze Intel bol priekopnikom toho casu a aj je a investoval do toho enormne sily aj peniaze, drzal si status No1 trhu. Neviem kde nastala chyba...ci intel bol tak navelko so svojimi rieseniami, ze jednoducho ignoroval technologie TSMC alebo Samsungu napriklad, kde iste veci postupili vopred. Intel by mal mat 10nm pokrocilejsi ako TSMC 7nm. Asi tu bude chyba, moc to kvoli niecomu nevyslo a 7nm je zrazu daleko lepsie ako 14nm.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ty intel-chuj, LEBO intel-dementel NEMOZE, NEVIE (!!!) ist na mensie nanometre, lebo boli prilis namysleni/ambiciozni (hustota tranzistorov bolo vsetko, svata mantra), uz to davno priznali
vidme 10 nm frasku - na javisku sa aktivne hra od 2015, v zakulisi od 2013 ... ale 10 nm sa pomaaaaaaaaaaaaalicky rozbieha, hadam uz zavita okrem NTB (tam 10 nm prislo v 2019) tak v 2021 aj do dekstopu a server segmentu


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

keby mohli, davno intel vyj3be na trh svoj 7 nm (mokra hustota tranzistrov 242 MTr/mm^2) bohovo nadrbany 20-jadrovy 40-vlaknovy procak Ci11 12900K s 1T vykom na urovni 750-800b v CineBench20 (t.j. o 20% viac jak 1T spicka AMD Zen3) a s multi-T vykonom co o 40% rozdrti terajsieho multi-T krala kralov R9 5950X a s grafikou co strci do vacku Navi 5700X (RDNA1) a to vsetko pri 95W TDP a 180W PL2 ... ale to nie je mozne v 2021 a zrejme ani v 2022 ... preto si oznacenie "technologicky lider" v dnesnych casoch intel na poli CPU nezasluzi ANI OMYLOM !!!

a to este voooooooooobec nespominam HEDT, kde v suvislosti s intelom je nutne spominat fekalie
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

troska sa zamyslime dobre?

- intel-dementel 14nm(++++) zacinalo v 2012/2013 na 43 MTr/mm^2, postupom casu sa z toho stalo cca 38 MTr/mm^2 (ako isli pluská) ... A TAM SME VACSINOU STALE DODNES

- intel-dementel pomaaaaaaaaaaaaaaaaaalicky rozbieha svoj mokry 10 nm sen o 100,8 MTr/mm^2, dnes tu mame 3. generaciu 10 nm procesu (11. gen. mobilnych CPU) a az tato je schopna urobit na trhu to co sa od noveho vyrobneho procesu ocakava

- TSMC vyraba uz skoro 2 roky Zeny na 7 nm pri 67 MTr/mm^2 a mobilne SoC na 7 nm pri 92 MTr/mm^2
- TSMC vyraba uz aj 5 nm SoC JABLKA pri 170 MTr/mm^2

NEJAKE OTAZKY ohladne "technologickeho lidera" intelu ???????????????????
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

ano, mam otazku: preco 7nm Zen 2/3 s dvojnasobnou hustotou patentovaneho AMD nanotranzistora uz skoro dva roky horko-tazko dotahuje naskok plesniveho 14nm dementelu a nezaslape ho raznym dupnutim do zeme na veky vekov ako skutocny technologicky leader a radytel vesmiru z tvojho mokreho sna, ty ohavny galgan?!
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

nerozumiem v ktorom vesmire zijes a ake horko-tazko dotahuje?
diagnoza intel-idiot?

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html
(1T vykon je ovela viac zalezitost architektury, nanometrov pomerne okrajovo)

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
(v multi-T je intel v totalnej 314ci: desktop, HEDT, server ... proste intel nevie vyrabat tolko jadierkove cpu, tam uz zalezi relativne vela aj od nanometrov)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

poznamocka: "Intel Core i9-10900K @ 3.70GHz" je MARKETINGOVE oznacenia CPU AKO TAKEHO !!! Proste cely ten intel-prij3bany string !!! Samozrejme ze pri 1T zatazi tam to 1 jadierko s 1 vlakienkom islo na 5,2-5,3 GHz tak ako specifikacie hovoria ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Že Ty nie si ženatý? Lebo ak, tak zbohom rodina...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Práveže je to veľmi šikovné selfpromo, lebo keď nastúpi AI k moci, bude potrebovať sociológov i historikov, takže priekazne strategicky obohacuje obe odborné polia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj keby boli tie CPU 90nm procesom, nebude ma to trapit, ked podaju pozadovany vykon a stabilitu. Honenie si ega nanomstrami je ako fotenie si prirodznia z rozneho uhlu, pre pocit najvacsej velkosti...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No juchú. Čiže keď si niekto dáva záležať na optimalizácii, môže všetky multithreadové apky priekazne akurát prekódovávať na nové algoritmy, inak na nich budú sekať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Toto AMD zadupe do zeme
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A vies este nejaky dalsi?

cpubenchmark.net/desktop.html
Marks - Rebrickek jasne vedie AMD
Price/Performance - Rebrickek jasne vedie AMD

Pri laptopoch bol kedysi vylucne Intel, zacina prevladat AMD.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Intel je dobrou budget volbou, ak nemas drahu elektriku.
Take opakovanie situacie s Phenomom a C2Q, akurat opacne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

traapny intel
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preferujem Cypress Hill pred Cypress Cove.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Covid-chripka - všetky, ale úplne a ABSOLUTNE všetci - sa

sa ted, presne úderom 15:15 hod., zavrú a zamknú v 1chyži, - a tá sa NEOTVORI, vôbec z nej nevyjdú najbližších 2 - 3 týdne - ajž roky! !!!

a zatvoría sa tam v tej chyži, všetky okná, otvory, dvere, všetko!

zatvorí sa všetko, úplne všetko - žiadne obchody, fimry, predajne, podnikanie, činnosti, firmy, trhy, športy, výlety, cesty, predaje, a vôbec všechno - bude až do odvolania zavreté!! - teda už nafurt! a hotovo!

..a kdo umrel, necht se hlásí u korpskommanda, - aby mohla být jeho mrtvola žřádne vykropena!

konec hlášení!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

HAHAHA toto AMD nepredycha a v roku 2021 zkrachuje
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

HAHAHA .. presne .. HAHAHA.. a co taky APPLE a ich minipidi vyrobny proces.. Ten je uz teraz po tomto ohlaseni odsudeny na zanik.. priekazne :D.. HAHAHA
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo ešte lepšie - nikto vám nedá toľko, koľko my dokážeme nasľubovať!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Apple M1 RULEZ, Intel sa moze ist past na luku s jeho lakeom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár