neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
Platby mobilmi na Slovensku dramaticky narástli

Značky: mobilné platbySlovensko

DSL.sk, 19.11.2020


V treťom štvrťroku tohto roka sa dramaticky zvýšil počet platieb mobilmi, oproti predchádzajúcim štvrťrokom aj rovnakému obdobiu minulého roka.

Vyplýva to z údajov zverejnených Slovenskou bankovou asociáciou na základe informácií nahlásených jednotlivými členskými bankami.

V Q3 bolo uskutočnených až 10.99 miliónov mobilných platieb v celkovom objeme 219.34 miliónov eur, v Q2 to bolo 7.16 miliónov v celkovej výške 164.23 miliónov eur a v Q3 2019 4.91 miliónov v objeme 89.03 miliónov eur.

Do údajov sa započítavajú len platby, kedy mobily slúžia ako náhrada platobných kariet, a teda nie napríklad platby uskutočnené na mobiloch cez internet banking priamo z účtu. Presná metodika ale nie je známa a nie je jasné či ide len o platby uskutočnené fyzicky mobilom na platobných termináloch alebo sú započítané napríklad aj platby na mobiloch vo webových eshopoch.

Počet mobilných platieb začal výrazne rásť najmä od polovice minulého roku, kedy bola spustená služba platenia iPhonmi Apple Pay. V prvých dvoch štvrťrokoch tohto roka mobilné platby ovplyvnila situácia s epidémiou nového koronavírusu a v prvom štvrťroku ich počet narástol oproti Q4 2019 len relatívne mierne zo 6.56 na 7.23 miliónov. V druhom štvrťroku sa počet platieb znížil na 7.16 miliónov ale celkový objem platieb sa zvýšil zo 140.82 na 164.23 miliónov eur.

Počet mobilných platieb je stále mnohonásobne nižší ako počet platieb platobnými kartami, ktorými sa v Q3 uskutočnilo 175.82 miliónov platieb v objeme 7.58 miliárd eur.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

Paci sa mi tato pretechnizovana doba.
Clovek moze mat zaujimave konicky s pouzitim pc, tabletu, mobilu,....
Napriek tomu si myslim, ze prilozit kartu k terminalu je rozumnejsie, nez prilozit mobil k terminalu.
Kartu je tazsie hacknut, v karte sa nevybije baterka, a aj aplikacia v mobile ktovie co vsetko ma na starosti.

Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Nemáte základy asynchrónného šifrovnia: na karte máte privátny kľúč, ktorý je relatívne nemenný a skôr či neskôr je neplatný (tuším 2 roky dávajú na kartu). Je tu väčšia šanca, že sa prezradí ako pri mobile, kde sa to generuje prakticky pri každej tranzakcii.
Čiže čo je viac: karta alebo mobil? Ja tvrdím mobil!

Mimochodom to riziko, že bude hacknutý mobil tu je, ale pri tvorbe tých procesov sa jasne vypočítalo a aj sa to tak navrhlo, aby tu bola menšia pravdepodobnosť ako pri karte. Zoberte si už prihlásenie do mobilu cez PIN alebo vzor - keď lapajú nejakých zločincov, tak im zoberú mobil a prosia výrobcov, aby im ho odblokovali - nie vždy to ide a je to závislé od metódy, ktorou sa prihlasujú do mobilu a s technikou čistého stola je to aj zbytočné!
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

A keď Ti ho niekto zneužije, ukradne?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Tu už používanie "What if" metódy indikuje priekazne len nepripravenosť na samostatné riadenie projektov.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Keď ti ho niekto ukradne a zneužije, tak výsledkom nebudú malé mobilčatá, neboj.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ak mi mobil niekto ukradne, aspoň podľa môjho laického názoru, bez prekonania zámku prístupu do mobilu, sa k údajom a platobným možnostiam nedostane.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Idealne:

Mobil bez zamku
Hacknut ho
A pred tym ho ukradnut

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

jasné, optimálna situácia je mať telefón odomknutý. Ale pri zamknutom telefóne a šifrovanom obsahu to bez hackovania zrejme nejde tak ľahko. A po resetovaní telefónu do výrobného stavu má telefón iba zostatkovú hodnotu aparátu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

> pri mobile, kde sa to generuje prakticky pri každej tranzakcii.

Fíha. A ten podpis privátnym kľúčom sa overuje ako? Jedným verejným kľúčom?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

PFS predpokladam, ak to robil niekto s mozgom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Určite by sa ti páčilo ešte viac zrušenie hotovosti a rovno platiť iba čipom implantovaným v ruke, neboj aj to bude, ale len keď budeš poslúchať a keď nebudeš poslúchať, tak si nekúpiš ani lízatko.
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Platba v hotovosti je fajn. Treba aj tuto moznost platenia zachovat. Platba v hotovosti ma vsak aj svoje nevyhody. Napriklad ako odsledovat zvyky, a prisposobit k zvykom cielenu ponuku na bezdovodne minanie. Kam vsunut obtazujucu reklamu? Ako nas dotlacit, kde nas chcu mat?
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

je najdrahsia, ale ma svoje vyhody. na inej planete v jaskyni bez signalu stale plati.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

zabudol som dodat, ze je aj celkom rychla. ked mas presne!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja som velmi poslusny obcan, dokonca som sa nechal ocipovat na celoplosnom cipovani a este som si bezproblemov vystal aj 5 hodinovu frontu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co sa tyka bezpecnosti, tam nie je az taky velky rozdiel, pokial clovek dosledne dodrziava bezpecnostne pravidla. Velky rozdiel je ale v praktickosti Ak mas mobil stale so sebou, naco k tomu este kartu? Naopak, ked idem niekam, kde mobil neberiem (cim dalej tym je takych miest menej), karta je lepsia.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

uz sa neviem dockat cipovania. na co je komu mobil, staci prilozit zapestie s rfid cipom a naskenovat retinu...dalsie generacie nebudu ani chapat konceptu slobody...
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Jedinou slobodou pre vás je tie najdôležitejšie informácie si pamätať. Do mozgu sa zatiaľ nikto nehackol a bez pomoci kvantových počítačov to ani nepôjde. Jedine kde je o tom zmienka sú scifi filmy a literatúra.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby neboli zakazane pokusy na zivych ludoch tak tu mame davno progress. Nik si dobrovolne nenecha pichat do mozgu elektrody , sekat ocne/ chutove/ sluch... nervy a pod. A na mrtvolach to je asi ako strkat bambus do kolaca. Da sa to ale nieje to ono. Cize kym nedoriesime aby ozivit mozog po smrti (Lebo je to nehumanne) tak nebude ani ziadny progress v hackovani mozgu. Skusal dakto hacknut vypnuty pc ?
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

To uz radsej ziadny progres
Odpovedať Známka: 4.9 Hodnotiť:
 

Progres môže znamenať aj posun rakoviny do vyššieho štádia kedy už pacientovy niet pomoci, takže ja za seba hovorím progres nie.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

A kebyže sa do mozgu už niekto hackol, tak by to vládne bezpečnostné agentúry zverejnili, aby krachol celý rôzne stupne ochrany poskytujúci priemysel, keď držia v tajnosti i priekazne omnoho menej ziskové technológie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

kam ty na tie blbosti chodis?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ak tým slovíčkom "blbosti" chceš tvrdiť, že klame, tak sa pozri do Švédska kde si tisíce Švédov už dali do ruky implantovať čipy. Bol o tom článok už v roku 2018. https://n.pr/2HeheJA
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Ľuďom proste J E B E !!!
Kto normálny by chcel v sebe nejaký čip?
Mladý človek - hotový tokok!
Odpovedať Známka: 3.2 Hodnotiť:
 

netrep hlupák
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

nehlúp trepo
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

oni sa dali dobrovolne ocipovat. je to ich slobodna volba, takze reci o strate slobody su zbytocne.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

mylis sa. taketo veci zacnu prenikat do spolocnosti do takej miery az clovek skratka nebude mat na vyber pretoze tie prekacky a nepraktickost zacnu byt take vysoke ze sa bude musiet podvolit.

ved si zober len toto trapne igorove nezmyselne testovanie..luda vystraseni ze sa nedostanu do prace alebo na postu, do potravin...alebo ze budu zavrety doma dva tyzdne v samovezbe...hned sa nahrnuli ako stado. a to realne o nic neislo. nemozes sa na tieto veci pzoerat logicky pretoze masa ludi nie je schopna mysliet logicky. jendotlviec ano ale nie ludia ako celok. a ked sa stado hybe, taha ta s nim. a o tom to je. akonahle povolis v zaciatku s niecim takymto, ze ved o nic nejde, tak uz si dopredu prehral a je len otazka casu kedy ta to postihne.

Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

pozri na feminizmus napriklad...ved o nic neslo, volebne pravo pre zeny..no len sa presun 150 rokov dopredu a mame tu neudrzatelny socialny system ktory je cista ponziho schema, z ktoreho cepraju majoritne zeny, a do ktoreho prispievaju majoritne muzi, a ludstvo aktivne vymiera pretoze zeny nemaju deti a porodnost je ledva na 1.6...lenze sprosti ludia nie su shcopni mysliet dopredu viac nez par dni, ze... takze asi tak.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

dobre blbosti pises. za to, ze si este panic nemozu zeny ale ty...
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Nemôže byť každý buzerant ako ty.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

tak tak, a do vojny uz nechodi armada muzov, ale detski vojaci za minimalny zold. zeny by mali svojich muzov znovu nahnat miesto tvorby HDP radsej do nicenia HDP a tvorby zakopov
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

Dobrovoľné vzdanie sa slobody a strata slobody vedú v oboch prípadoch v konečnom dôsledku ku strate slobody pre všetkých a to bez ohľadu na to ktorý výraz na to použiješ. Ak by to bolo tak, že ty sa sám vzdáš svojej slobody a nebude to mať vplyv aj na moju slobodu, tak mne je to vcelku jedno, ale ak tvoje slobodné rozhodnutie vzdať sa slobody bude mať vplyv na moju slobodu tak s tým mám už zásadný problém. Ak sa pýtaš ako by sa to mohlo stať, tak veľmi jednoducho tým, že svojím dobrovoľným vzdaním sa slobody umocníš všeobecný konsenzus, že vzdanie sa slobody je vlastne to po čom väčšina ľudí túži a stane sa z toho nový štandard, čo bude mať za následok to, že my ostatní ktorí sme sa svojej slobody vzdať nechceli ju kvôli tej väčšine stratíme tiež. Existuje v histórii niekoľko príkladov ako kvôli hlúposti určitej skupiny trpeli všetci.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ale tam sa nikto nevzdal svojej slobody. inak mas pravdu
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Nie, nikto sa nevzdal slobody, všetko bolo dobrovoľne nasilu. To už poznáme.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Ty sa doma riadne nudis :D
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Dobrovolne nasilu je postavena cela sucasna legislativa nielen u nas, bohuzial vsade. Ak nakupujes v eshope, objednavku ti stranka nevytvori dokym nezakliknes suhlas s marketingovymi newslettrami, cize ty ak s tym nesuhlasis (dobrovolne rozhodnutie) je to v poriadku ale nedostanes to co si chcel aj ked newslettere na nieco take potrebne nie su. Prides niekde do noveho zamestnania, prve co od teba chcu je preskenovat si tvoje doklady bez toho aby to potrebovali k vykonu tvojej prace. Na internete pomaly ani stranky daktore ti neotvori bez registracie kde pytaju od teba vsetko mozne a ked im to nedas tak ta tam nepustia. Deje sa to kazdy den. Zachvilu sa ta pri prihlasovani na verejne wifi bude pytat aky ho mas velky. A co sa bank tyka tie databazy klientov s adresami aj telefonnymi cislami bezne predavaju marketingovym firmam, ziadny suhlas ani informovanie klienta neexistuje, je len otazkou casu kedy k tomu pribalia aj vypisy z uctov zaco clovek zaplatil.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Neviem kde nakupujes ale normalny eshop ta pusti vytvorit objednavku aj bez newslettera. V ziadnom zamestnani odomna nechceli naskenovat doklady a to som robil v dvoch medzinarodnych firmach. Ked odomna chce stranka email nejdem tam alebo dam 10min email, inak ziadne ine info nepytaju. Samozrejme mozu byt stranky, kde od teba pytaju aj cislo uctu ale my neovce sa nenechame prekabatit. To ze o tebe FB, google a vsetky socialne stranky okrem dsl zbieraju info ti nevadi? Vedia o tebe viac ako nejaka banka, eshop alebo zamestnavatel a pritom od teba ani nic nepytaju.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bežne si na drzovku fotia občianske preukazy všetci mobilní operátori na pobočkách...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ked uz spominas data mining tak ano to je tiez ten pripad uz ani na google ta nepusti bez klikania suhlasu, opat to iste na vyhladavanie data mining netreba ale suhlasit musis ak chces hladat. Novodobe zakony vlastne vobec neriesia ochranu osobnych udajov, pretoze dovody pre ich vyzadovanie su neregulovane. Preto ich od teba pomaly kazdy dement pyta uz len preto lebo sa mu rano nepostavil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem co je horsie, ci taky, ktorich nic netrapi a vsetko im je jedno, alebo taki, ktori vsetko zvelicuju a prehanaju...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tazko povedat, mne to vadi pretoze vo vacsine pripadov kde od teba pytaju nejake udaje alebo suhlas, ich ku tomu co chces netreba. Je jasne ze ak si daco objednavas a maju ti to poslat tak im das adresu a kontakt lebo to ma zmysel, ale ked mas klikat kraviny lebo chces hladat daco na googli, nemam rad ked otravuju cloveka s kokotinami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno casom vznikne cierna apka (ci plugin),ktora vsetky tie otravne suhlasi pri otvarani stranok automaticky potvrdi a tiez pri registracii na strankach potrebnej napr k diskusi..
atp automaticky vyplni vymyslenymi(dopredu pripravenymi) udajmi ... vsetko v zaujme normalnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekne popisane, vola sa to manzelstvo. Si teda proti nemu ?

Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ako na platbu mobilom tak, aby som nemusel ist cez google pay alebo apple pay?

existuje na svk banka, alebo prevadzkovatel kariet, ktory by mi toto umoznoval? pokial viem, ide len o jednoduchy NFC protokol ked sa vymenia udaje o kreditke.



ak nic, je aspon sanca, ze google ani apple nevedia o mojich financnych tokoch z tychto platieb?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Na peniazoch su bacily a preto je lepsie platit bezkontaktne.
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že keď antivírusi sú len pre mobili, sú ostatné platobné metódy priekazne potenciálne nákazlivé.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na platobných kartách a mobiloch sú bacile a preto je lepšie neplatiť vôbec.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

A nech sú. Moje majú modré trenky.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Keby len bacily. Ale aj kokaín!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale malo!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak treba cmúľať mince.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to akože bártrový obchod?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do you need Finance? Are you looking for Finance? Are you looking for finance to enlarge your business? We help individuals and companies to obtain finance for business expanding and to setup a new business ranging any amount. Get finance at affordable interest rate of 3%, Do you need this finance for business and to clear your bills? Then send us an email now for more information contact us now via (muthooth.finance@gmail.com) Call or add us on what's App +91-7428831341
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár