neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Vydaná beta TrueNAS 12.0, populárneho OS pre NAS-y doteraz označovaného FreeNAS

Značky: NASFreeBSD

DSL.sk, 2.7.2020


Spoločnosť iXsystems, známa ako tvorca dvoch populárnych špecializovaných operačných systémov pre NAS-y FreeNAS a TrueNAS, aktuálne oznámila vydanie prvej beta verzie novej verzie TrueNAS 12.0.

FreeNAS je voľne dostupným OS špecializovaným pre NAS-y, TrueNAS je komerčným OS pre rovnaký účel. Oba boli doteraz založené na FreeBSD, ako hlavný súborový systém využívajú OpenZFS a zdieľali veľkú časť zdrojových kódov, išlo ale o dva rozdielne softvéry.

S novou pripravovanou verziou 12.0 sú tieto OS zjednotené, bezplatná edícia nesie označenie TrueNAS Core namiesto FreeNAS a komerčná edícia TrueNAS Enterprise.

Spoločnosť pripravuje aj novú edíciu TrueNAS Scale, ktorá bude postavená na Debiane. TrueNAS 12.0 Core a Enterprise sú ale naďalej postavené na FreeBSD.

TrueNAS 12.0 prichádza s množstvom noviniek, okrem iného vďaka použitiu OpenZFS 2.0. Pribudla napríklad podpora pre akceleráciu metadát pomocou SSD a akceleráciu zápisov podľa veľkosti pomocou SSD, užívateľské kvóty, natívne šifrovanie, asynchrónny ZFS Trim, lepšia kompatibilita so ZFS pre Linux.

Tvorcovia avizujú tiež zlepšenú podporu procesorov od AMD a rozličných sieťových kariet, zlepšenie výkonu ZFS aj ďalších komponentov, rýchlejšie bootovanie okrem iného pri väčších poliach.

V prípade posledného FreeNAS 11.3 je podporovaný upgrade už na beta verziu TrueNAS Core 12.0 a oznámenie avizuje, že užívatelia môžu odzálohovať svoje dáta a začať testovať. Ako je ale spoľahlivá beta verzia nie je jasné a môže tak byť vhodné zvážiť počkať s prechodom na novú verziu až do vydania finálnej verzie 12.0.

Sťahovať beta verziu je možné z truenas.com/download-tn-core/.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený


inzerciaDiskusia:
                               
 

Aká maličkosť, 818 MB...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

To mne zase, vzhľadom k faktu, že podpora AMD či ZFS je riešená verziou, keď každý, kto ju objektívne potrebuje, si kompiluje vlastný kernel, príde maličkosť už priekazne irelevantná.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Suhlasim, na taku skvelu vec to je bagatel. Kludne by to mohlo byt aj 10x vacsie. Windows sa nechyta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zatial len Beta
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Chvalte Burzuja a velebte ho, prinasa pravdu na vase obrazovky kazdy den.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Aký použiť systém a software na free kamerový systém do rodinného domu? Prepokladané sú 4 kamery a bude prebiehať neustály záznam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kamery nie su free. Kabelaz nie je free. Disky nie su free. Skrinka na ne nie je free.
Musi byt SW free?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A prečo by nemal byť? Výrobca kamier to má ako podporu pre svoj produkt.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nespekuluj a kúp si NVRko
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobrý free program má Hikvision iVMS-4200 je ich viacej verzií. Na doma by som hľadal verziu lite. Existuje aj verzia pre android.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ešte by som dodal že neustály záznam je pre rodinný dom blbosť. Keď budeš potrebovať nájsť nejaký konkrétny záznam tak pri tom stráviš kopec času ktorý by si vyžil inak. Dnešné IPkamery dokážu vyhodnocovať video a spúšťať záznam (a v kombinácii s vhodným NVRkom aj spúšťať nastavené akcie) len pri vopred nastavených udalostiach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Súhlasím, záznam by mohol byť napríklad len pri detekcii pohybu a pri aktívnom alarme v dome.
Rozmýšľam aj nad niečim od QNAP (hotové riešenie, len ponastavovať), no každý návrh uvítam. Železo si viem dokopy sám, rôzne OS nie je problém. Ide mi len o SW, najlepšie nie na platforme Windows. Zatiaľ je to len vo fáze hľadania možností, čo sa dá. Dom sa ešte len buduje. Nechcem platiť firmu, ktorá ma zoderie aj z kože a nakoniec mi ani nedá plný prístup k správe systému.
Odpovedať Hodnotiť:
 

HIKVISION popozerám web, na prvý pohľad to nevyzerá zle.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár