neprihlásený Utorok, 27. februára 2024, dnes má meniny Alexander
Pri boji s koronavírusom sa využijú dáta o polohe mobilu, ako a čo bude štát využívať

Slovensko chce v boji proti šíreniu nového koronavírusu použiť lokalizačné dáta o polohe mobilov jeho jednotlivých obyvateľov od mobilných operátorov. Rozhodol o tom krízový štáb, pričom v súčasnosti je k dispozícii aj predstava ako by to malo fungovať a zároveň nová legislatíva pre tento účel. Štát chce konkrétne získať informácie o presnom pohybe infikovaných v minulosti po zistení ich nakazenia a na základe týchto informácií upozorňovať iných obyvateľov, u ktorých je riziko nakazenia kvôli kontaktu s týmito osobami.

Značky: Slovenskoštátochrana súkromiamobilní operátori

DSL.sk, 24.3.2020


Slovensko chce v boji proti šíreniu nového koronavírusu použiť lokalizačné dáta o polohe mobilov jeho jednotlivých obyvateľov od mobilných operátorov.

Dnes na tlačovej konferencii o nových opatreniach prijatých krízovým štábom to oznámil premiér Igor Matovič.

K dispozícii sú už aj konkrétne informácie, čo všetko štát bude môcť získavať od mobilných operátorov, čo zrejme reálne bude od nich získavať a ako to bude konkrétne využívať.

Za týmto účelom bude novelizovaný zákon o elektronických komunikáciách. Novela je už predložená na rokovanie vlády, pričom paragraf 63 zákona obsahuje tento nový odsek "Údaje, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva podľa odseku 1 písm. b) až d) možno v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v zdravotníctve sprístupňovať Úradu verejného zdravotníctva na účel ich zberu, spracovávania a uchovávania v rozsahu potrebnom na identifikáciu fyzických osôb v záujme ochrany života a zdravia, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Údaje podľa predchádzajúcej vety môže Úrad verejného zdravotníctva zbierať, spracúvať a uchovávať počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu najdlhšie však do 31. decembra 2020."

Údaje popísané v uvedených bodoch odseku 1 zákona sú lokalizačné údaje, teda údaje o polohe užívateľov, prevádzkové údaje a "súvisiace údaje komunikujúcich strán, ktorými sú telefónne číslo, obchodné meno a sídlo právnickej osoby, alebo obchodné meno a miesto podnikania fyzickej osoby podnikateľa alebo osobné údaje fyzickej osoby, ktorými sú meno, priezvisko, titul a adresa trvalého pobytu; predmetom telekomunikačného tajomstva nie sú údaje, ktoré sú zverejnené v telefónnom zozname".

Z novely je vynechaný odsek 1 písm. a), čo je obsah prenášaných správ. Novelizácia teda prístup k obsahu komunikácie neumožní.

Zároveň premiér vysvetlil predstavu, ako chce štát dáta využívať. Chce konkrétne získať informácie o presnom pohybe infikovaných v minulosti po zistení ich nakazenia a na základe týchto informácií upozorňovať iných obyvateľov, u ktorých je riziko nakazenia kvôli kontaktu s týmito osobami.

"Jediná informácia, ktorá je cenná, a to je toho cieľom, vedieť, kde sa nakazený človek predtým pohyboval. Zároveň keď to ale spustíme že pri všetkých užívateľoch mobilných telefónov tak budeme vidieť, keď to teda tak trošku premietnem do takého ľudového jazyka, keď si predstavíte mapu Slovenska alebo mapu okresu, mapu mesta, tak budete vidieť, že ten nakazený človek takto chodil po tom meste. Jeden deň, druhý deň, tretí deň, budete vidieť jeho zvyklosti ako sa pohyboval a zároveň zistíte druhých ľudí, ktorí mali veľmi podobné zvyklosti. Tí ľudia dostanú informáciu: "Pozor, tam kde ste sa pohybovali často Vy, plusmínus v tom istom čase sa pohyboval človek, ktorý bol nakazený koronavírusom. Odporúčame Vám vyšetrenie"," uviedol na tlačovej konferencii premiér.

Zatiaľ nie je známe, či si chce štát zobrať od operátorov všetky údaje o polohe všetkých obyvateľov v každom čase za dlhšie obdobie a sám v týchto dátach takéto informácie vyhľadávať a identifikovať. Alebo namiesto toho vždy na požiadavku štátu budú trajektóriu pohybu infikovaných dodávať samotní operátori a zároveň budú vyhľadávať osoby prichádzajúce s nimi do styku a štát to bude len koordinovať.

Druhý scenár by samozrejme minimalizoval množstvo citlivých dát o polohe sprístupnených štátu a to pri zabezpečení rovnakého účelu. Na druhej strane by štát musel všetkým operátorom poskytovať trajektóriu pohybu nových zistených nakazených, ale kľudne anonymnú trajektóriu.

Bližšie detaily zámeru zisťujeme.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily
Operátori majú vyradiť kvalitný ČT Sport, podľa UPC sú za tým slovenské TV
Predstavený funkčný notebook s úplne priehľadným displejom
Vedci vyvinuli materiál pre optické médiá s kapacitou 200 TB


inzerciaDiskusia:
                               
 

mám dve simky v dvoch mobiloch a podľa získaných dát pri porovnaní od dvoch operátorov ma práve roztrhlo a polovica zo mňa je naisto vláčená po ceste
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

podla mna nezmysel, pretoze dajme tomu blava... bytovka o 10 az 200 ludoch, co je take bezne v petrzke.. nech sa tam nahodne ocitol chory jedinec. teraz poslu SMS tymto 200 ludom? keby to ma postarka, mozu rovno zavriet celu petrzku.
pokus pekny, ale .. ehm... kto si vie graficky predstavit tu snuru ako sa ludia pohybuju, tak taka pavucina zamori celu mapu a tym padom su vsetci podozrivi
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nejde o to, koho nakazený stretol na ulici alebo, že v rovnakej bytovke ich je veľa. Ide o rovnakú trasu pohybu aspon na pár desiatok minút, čo môže znamenat, že sú partneri, súrodenci, iná rodina, kolegovia alebo spolubývajúci a tých treba varovať, pokiaľ to nedokáže zabezpečiť ten dotyčný. A už sa veľakrát stalo, že ľudia sú nezodpovední a bezohľadní, takže to môže pomôcť.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ucinnost toho systemu bude max. 50 percent, podla Dr.Bukovskeho je mozne ze na jedneho nakazeneho pripada dalsich pat nakazenych, a z tej casti u niektorych sa zdravotne komlikacie prejavia zanedbatelne alebo vobec sa neprejavia. Treba zaviest nahodne plosne jednodnove testovanie 2000x aby sa skutocne zistilo o com to skutocne je. Virusove respiracne ochorenia boli vzdy problemom hlavne velkych aglomeracii s hustym osidlenim. A uz nechapem preco musi mat psickar vonku respirator az na nose ked sa 1 km v jeho vzdialenosti nenachadza ziadna osoba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď je sám v lese, je to zdravšie bez rúška. Lebo u našincov hrozí aj autoinfekcia bacilami, ktoré vám v tele v nejakej skromnej podobe prežívajú. Napríklad sa z nosa dostanú aj do hrdla, mandle zareagujú a tak. Lebo pod rúško si nielen nosom dýchyte ale aj ústami vdychujete. A krv pritom môžete mať v poriadku. Neviem prečo kupujeme čínske testy, keď tunajší kmeň ľudí je dosť iný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ako poriesia ludi s aonymnou SIM kartou???
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Mozno budu organy kontrolovat dialnicne nalepky, ked bude zaregistrovana v okoli kamier mytnej brany, alebo ich odstavia kvoli priekazne opravnenej cestnej kontrole.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

U nás nič také ako anonymné sim karty neexistuje. Každá sim musí mať registrovaného majiteľa. Aj tá, čo si kúpiš v Tescu ťa pred prvým hovorom presmeruje na operátora na registráciu. To že tam niekto nadiktoval nepravdivé údaje, alebo dal sim kúpiť niekomu inému je vec druhá. V ČR je to iné.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

neregistrovane sim pomaly ale isto v EU koncia... je zopar poslednych krajin, ktorych sa to netyka, a podla mojich informacii, s vynimkou ceska, sa vo zvysnych cca piatich az siestich EU krajinach aspon minimalne o tom vravi a pripravuju sa na zavedenie registracii...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj v CR je uz o tom diskusia...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Diskusia o tom, že či to spoločenské zriadenie, v ktorom prístup ku polohe zvyšných obyvateľov budú mať IBA ONI už bude skutočne vyhovovať definícii demokracie, alebo priekazne ešte ani tak nie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Diskusia o tom, ci budu moct by dalej anonymne SIM alebo uz len na meno.

Diskusiu (a aplikaciu) o sledovani obcanov kamerami, o zavedeni hodnotenia ich spravania a nasledne uplatnovani automatickych postihov, bez moznosti odvolania, zatial ponechavame na nedemokraticke rezimy, ake su napriklad v Cine.

Rovnako diskusiu (a aplikaciu) o imunizacii obyvatelstva, udrzani ekonomiky za cenu ohrozenia populacie s istym poctom mrtvych, prevazne starych obcanov prenechavame na ine typy demokracii (UK, Holandsko), kde uz zda sa pochopili a vysvetlili si, ze tudy cesta nevede...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nijak? Naco ti je pri trackovani telefonu meno? Pohyboval sa tvoj mobil vedla mobilu niekoho, kto bol nakazeny? Tak tvoj mobil dostane SMS.

Ked sme pri tom, anonymne SIM na Slovensku su uz nejaky ten piatok nezakonne...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Takže, keď si nakazený, tak odovzdávaš svoje mobilné číslo?

Nezákonné určite nie sú, akurát ich nepredávajú :)
Ale keď si ich donesieš zo zahraničia, tak ti budú normálne fungovať..
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Neviem ci odovzdas, predpokladam, ze budes musiet, pripadne aspon svoje meno a RC a nasledne to uz operator sparuje s cislom...

Vdaka sa upresnenie o nezakonnosti...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Sparuje s číslom ktoré som dal spolu s mobilom bratrancovi a ten sa bude čudovať prečo sa ho zrazu všetci štítia :D
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Operátori odkladajú vaše vzorky hlasu. Takže je úplne jedno odkiaľ a z čoho voláte...
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Sluchadlo sa musi zakryt v ramci hygieny vreckovkou a tak hovorit. Ved je to v kazdom spionaznom filme.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

keby len v špionážnom... Aj dnes v správach to dávali že sa musíš zakrývať rúškom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aaaa, to jste vy Fantozzi?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na to si zase kde došiel...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre potreby aj polície...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja sa naburan do bts a zmenim tam kodi za son doma!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Však zmeň.
Ja dom som a ešte dokonca aj môj mobil je doma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja naburam 3 talianky divno kaslajuce odzadu a do dennicka si zapisem ze som pohode. A tak ak bude lebo moja viera ma uzdravi. A na zaklade darvinovej teorie v dalsej populacii narastie priemerne IQ. No proste WIN - WIN ako sa u nas v hornej dolnej hovori.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale mali by sa, presne pre takýto prípad.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ani v tomto pripade.

No a teraz si predstavme, ze ti niekto zabije rodica alebo decko a jedina stopa, kt. po nom ostane je zaznam o polohe jeho SIMky v danom case blizko obete.

Pripadne info o ulozenej bombe v banke, na sude, v nemocnici do kt. akurat ides.

Naozaj by mali byt tie SIMky anonymne?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Ja s takou predstavou problém nemám a kto áno, polovicu vyrieši kastrácia a ten zvyšok je už mojim hlasom demokraticky priekazne zanedbateľný.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Tie mínuská sú garantovane za rešpektovanie slobody presvedčenia, nakoľko tým, čo chcú zomrieť na chorobu či zlyhávanie orgánov vekom svoje presvedčenie priekazne nevnucujem.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Páči sa mi tvoj spôsob myslenia.

Teraz si predstav, že ti niekto zabije dieťa tak, že ho uškrtí šnúrkou z topánok. Dieťa plače, prosí, volá mamu ale ten surovec ho bezcitne škrtí a sadisticky sa usmieva. Máš? Aj všetky detaily? Už nenávidíš virtuálneho vraha čo zabil tvoje virtuálne decko? Dobre.

A teraz sa pýtam, naozaj si u nás môže ktokoľvek bez zbrojného preukazu voľne kúpiť šnúrky do topánok? Aby potom vraždil? Zbláznili ste sa ľudia?

Pristúpime k hlasovaniu ...
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Pokial bude skrtenie a ublizovanie snurkami inym ludom aspon tak caste ako bolo zneuzivanie anonymnych SIMiek, tak ano. Mal by byt ich predaj na meno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

teraz sa robi anonymizacia cez lakatosa z osady.... ak niekto chce najde si cestu, ide tu oto kam siaha sloboda a od kedy sa to da zneuzit a ci su aj kontrolne prvky proti zneuzitiu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jj TZV.cigánske VPN
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo ti to pomôže? Tvoje dieťa bude mrtve.
Takto sa zase o malý kus vzdabvame svojej slobody, pekne to pokračuje ...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Mne nic, takze mozeme nechat takeho cloveka volne behat a pockame si, az si vyhliadne tvoje decko?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

minority report si videl?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz vidim zlodeja co ide vykradnut banku alebo znasilnit tvoju dceru s mobilnym telefonom vo vrecku , dufam ze si to napisal len tak zo srandy.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Bez srandy. Dokonca si predstav, ze vrahovia Kuciaka sli na to s telefonom a aj vdaka tomu maju proti nim dalsi dokaz.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Lenze henti boli uplni amateri.

Ak je za tym Kocner, tak ten si musel velmi uletiet. Lebo takuto lacnu vrazdu by inteligentny clovek nikdy neobjednal.

No a dat heslo od mobilu SIS-karovi je tiez na uvazenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, aj napriek tomu by SIMky mali môcť byť anonymné. Z rovnakých dôvodov by sme nemali mať povinne čipy pod kožou, ani veľkého brata v obývačke.

Na akúkoľvek zvrhlosť ti vymyslím scenár, keď od nej závisí život stoviek ľudí, ale to neznamená, že je dobrý nápad to zavádzať.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Neviem, ako veci fungujú do hĺbky, ale kto by chcel využívať simky bez mena, tak asi by aj tak narazil, nemajú operátori v databáze dávno uložené aj imei telefónu, takže s neregistrovanou simkou asi aj nový ešte nikde nepoužitý telefón a ktovie ako je to s ďalšími identifikátormi, ak si to len raz človek prihlási na google účet, alebo sa možno len pripojí do internetu a je navždy zaprotokolovaný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SIM len na dáta, vložená do huawei 4G wifi kúpeného pod rukou, Google účet nijako neukazujúci na mňa. Na mobile nejaká free VPN a pár služieb na komunikáciu. A môžeš robiť zlobu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a preco su anonymne simky zakazane? to si autor toho zakona mysli, ze ak zakazeme zbrane, nebude ziadn azbran? keby chces, lahko ziskas anonymnu simku, nie je dolezite teraz pisat ako, ale da sa to, pomerne lahko.
ten kto cche, najde si, len to obtazuje bezneho coveka tie registracie... a potom spamy pod jeho menom z uiknutych databaz
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Cierno-biele videnie. Auto zakona si asi nemysli. Ide o pomer. Tu su zbrane prisne regulovane a su tu aj nelegalne ale bude ich tu menej ako v US, kde su ovela viac povolene.

Zakon je odporucanie pod trestom, nie pismo svate...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa by viac zaujímalo, ako vyriešia to, že už dva týždne nechávam mobil doma :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takto https://i.imgur.com/QJpkOwf.jpg
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

My sme v práci pre vás, vy nechajte doma mobil pre nás :D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Prejdite na satelitny telefon ak nechcete byt sledovani.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Prejdi ty na obycajny ak chces byt.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ale ked chces dom tak nechod
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to moze rovno prejst k obycajnym ludom (a nezavislym osobnostiam)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aj taký obyčajný Ľudo môže byť nezavislák z osobitnej
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A Oskar Róža musel prejsť na Vodafón.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No výborne a teraz zistia že si v karanténe už 15 rokov
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Má štát nejakú rozumnú databázu užívateľov?
Lebo asi nebude tak automatické roztriediť všetky firemné SIM karty, domáce SIM karty písané na jedného člena domácnosti, predplatené SIM karty písané na kto-vie-koho..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Situacia je vazna, je na mieste vyuzivat pevnu linku!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A co tak vysielacky?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

CQ CQ CQ DE OM2AGC OM2AGC OM2AGC PSE K
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No tak ti dojde SMS, ze mas ostat v karantene viac krat... Ak tu SIM pouzivas stale a nekoluje po rodine ci kamaratoch, zafunguje. Ak koluje, si trulo a budes roznasat nakazu dalej. Vacsinu ludi to vsak podchyti a bude to dalsi krok na spomalenie sirenia nakazy.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Len ma zaujíma, ako to plánujú spraviť - ak nesprávnemu človeku príde, že má zostať v karanténe, tak to bude právne záväzné?
Môže to byť lekár, ktorý potom bude niekde chýbať..
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Predpokladam, ze v prvej faze nie. No aspon to ludi upozorni, ze mohli byt s niekym COVIDovym. Predpokladam, ze ak to bude dost presne, tak to daju casom zavazne. Hlavne ak sa ludia nespracu do koze. R0 mame zda sa stale >1.

Ad. lekari, prijatelne "straty". Zaroven pri nedostatku personalu sa tych par doktorov da obehat osobne a prejst si s nimi ich pohyb a pripadne im karantenu predcasne zrusit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ťažko povedať, či sme ešte stále nad 1, keďže čísla sa ukazujú s x-dňovým až týždnovým oneskorením a väčšina prípadov je aj tak nezachytená..

Tak jeden lekár je prijateľná strata, akurát nám tu vzniká pomerne nepríjmený kompromis - že ľudia, čo by mali sedieť doma, doma nesedia a ľudia, čo by mali pracovať, sedia doma. Nie všetci, individuálne, ale môže z toho byť pomerne slušná masa..

A neviem, či sa aspoň v nejakej krajine zachytávajú počty úmrtí na iné diagnózy u ľudí, čo nedostali starostlivosť a za normálnych okolností by ju dostali. Lebo pri veľkom zmätku može byť toto číslo väčšie ako to číslo, čo sa publikuje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Treba spravit software ktory deteguje pohyb neziaducich obcanov a automaticky zasiela pokuty alebo pozvanku do basy.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

A ked dotycny necha mobil doma, tak co ? Ako ho vysleduju .. este nejsu cinske systemy a kamery na kazdom rohu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak ta nabonzuju susedia a pridu si po teba astronauti
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nechať mobil doma je pre väčšinu ľudí niečo nepredstaviteľné :) Najjskôr si tam dali dôležitý facebook, teraz ním už aj platia a v budúcnosti tam budú mať aj doklady. Také externé čipovanie :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ID2020.

Bill Gates.

všetci budete očipovaní!
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

A ak ste známy politik, tak priekazne aj opičovaní.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

vysielačky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to ja rozhodne nie som väčšina, mobil nechávam doma aj niekoľko dní alebo ho niekoľko dní mám vybitý, až keď si potrebujem zavolať tak ho nabijem. Keď mi niekto niečo chce povedať nech pošle email na poštu mám notifikáciu so zvukom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasné - verím ti
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo vláčiť furt mobil so sebou?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Není nič horšieho, ako, keď na ňu dôjde chtíč, a mobil máš doma v šuplíku.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Netrafíš bez mobilu?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Neskoro môžem akurát do suseda...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tu nejde len o dodrziavanie karanteny to vedia riesit naramkami pre "domace vazenie" a to uplne presne pri "neprisposobivych".

Skor to vnimam ako dobry sposob na rychlejsiu identifikaciu potencialnych nakazenych ako to robia Cesi a tam ak mam 20 SIMiek kade-tade staci ked pozru jednu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

eštebaci by sa radovali
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Neradovali, nesmeli by to pouzit na ine ucely.
Teda vlastne mozno radovali, keby chceli tak zachranit viac ludi. Len sa bojim, ze by to nechceli.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"... nesmeli by to pouzit na ine ucely." :D :D :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

A teraz tolko smsiek bude chodit na simku gps trackera roznych autobusov MHD, ze sa im preplnia schranky a prestanu sledovat polohu autobusu...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Koľko ukáže tá digitálna somarina teplotu na čele? Pokiaľ viem ,nejaké divné číslo. Viete niekto že koľko?
Jediný teplomer ktorý uznávam je klasický ortuťový nejakých 5-10 minút pod pazuchou. Ten nameria presné číslo. A ukáže to čo má ukázať.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Koľko chceš, prišiel som na bicykli do firmy, a, po dvoch chybách, som vyhral 34.7oC...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je vazne. Asi bol studeny protivietor a preto treba zaliezt do postele a k noham termofor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je normálne keď si vzduchom chladený ale je predpoklad, že keď budeš mať 40°C tak neprídeš do roboty na bicykli...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže koľko ukazujú tie digitály na čele normálne teplotu??
Odpovedať Hodnotiť:
 

+- teplotu kože na čele
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dobre, vezmem Ti zo 3-4 panáky, čo piješ? U nás frčali burčiačiky, to je zázvorové s medom a citrónom...
Vrkni číslo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vrk

zázvorové si nechaj - ja som chlap
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tu nejde o to či si chlap, baba, či babochlap. Tu ide o špecifické pitie niekde v kr4me. U nás máme aj domácu slivovicu, aj repák.
Ale čisté pijú len niektorí. Zázvorové sa ujalo najviac, proste sa to pulo ako voda. Nezrúbeš sa z toho tak rýchlo a dá sa to zapíjať červeným strikom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na čele neviem, ale digitálny teplomer vie byť aj výrazne presnejší, než ortuťový.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presnejší??? Videl si a mal si niekedy klasický ortuťový teplomer v podpazuší? Ten odmeria správne a ukáže veľmi presne Tvoju skutočnú teplotu tela. Na čele to má ukázať koľko, to tu bola otázky. Keď mám pod pazuchou napr. 36.7, koľko mi tak zhruba ukáže čelo? Prsty na rukách natlačíš pri silnom stisku max. 34-34.5 stupňov. Čelo bude niečo podobné.

Netvrdím, že nie sú techniky aj na veľmi presné meranie teplôt, ale tie všakovaké infračervené prdítka čo vidím v súčastnosti na fotkách presnosťou naozaj nevynikajú. Pozor, nepíšem o rýchlosti a rozlišovacej schopnosti(že na aké drobné ukáže "nameranú" hodnotu).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď to práve píšem, nie infračervený na čelo, ale normálne termistor pod pazuchu (alebo kam je libo).

Aj na tom čele by sa to dalo merať presne, ale tam to oveľa viac závisí od prekrvenia a okolitého prostredia, a tiež normálna hodnota nebude pod 37 °C, ale ešte menej,
Odpovedať Hodnotiť:
 

A máme to tu. To je úžasné, ako kurva rýchlo sa vie liberálny boľševik zmobilizovať a zákerne pod zámienkov ochrany obyvateľstva zaútočiť na slobodu. A my ak si to necháme, nebudeme mať ani slobou ani bezpečnosť.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

Naprosto s tebou souhlasim. To uz nieje demokracia. Uz chapem, preco si Slovensko vytvara dobre vztahy s Ruskom.

JE TO NA ZVRACANIE!!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Naprosto s tebou nesouhlasim. To je demokracia ktorej sucastou je aj zodpovednost. Karantenuju vsetky krajiny, bez ohladu na rezim. Akurat ked to prestane, tak niekde sa vratia k normalu a niekde uz tak ostanu a niekde nastolia novy rezim, ako napriklad v Madarsku.

NEZABUDNI KYBEL KED TO NA TEBA PRIDE!!!!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Boľševik nemôže byť liberálny presne tak isto, ako rasista nemôže byť kresťanský.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Jak ze nie, ak si cital pismo vies, ze tam boli rasisti skoro vsetci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi myslel "liberálny" boľševik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V Poľsku ak si v karanténe tak si musíš nainštalovať apku "Kwarantanna domowa" a tá ťa náhodne požiada aby si urobil selfie. Fotku s aktuálnou polohou odošle.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

dickpic ftw
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Android emulator, fake gps cez visual studio, webka a ides.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A načo by si to robil? Nie si predsa fico, aby ťa apka sledovala k oligarchom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čiže ti zakazujú spať? :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To ani pornhub nema take fajne selfie, ktore im tam urcite zopar ludi na vyzvu appky zasle :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a nainstaluju mi to do SE T68i? :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

V diskusii je zasadny nesuhlas s navrhovanym opatrenim. Ukazuje sa, ze komunita este nie je pripravena na ucelne, mierne, neskodne, obmedzene zasahy do sukromia. Vzhladom na to je tu navrh, zriadit ako alternativu susedske hliadky, ktore budu plnit pozadovane ulohy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tebe asi niekto otvoril búdku však?
Aby mi niekto strážil dvere?
Ten čo má trable, lebo niekto nezmyslom nameria nezmyselnú teplotu, ten má mor, lepru, záškrt, tuberu, týfus, kiahne, mumps či ebolu zároveň?
Je to človek ako každý iný a určite je z toho ďaleko viac rozhodený ako celé jeho okolie, ktoré mu akurát tak môže niekam vyliezť. Alebo nech mu pomáhajú. Ale nie naopak!!!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Miesto ochranných okuliarov používam Oculus Quest. Trošku mimo témy ale musel som.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ľudia budú nechávať telefóny doma a to bude ešte horsie. Matovič si tieto nápady asi cuca z prsta lebo toto sú riešenia síce pekné do kamier ale kontraproduktívne
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Je to absolutne nezmyselny napad od slaboducheho cloveka, ktory nema ani najmensiu predstavu o mnozstve a presnosti analyzovanych dat.
Dalsia moznost ako napriklad nanutit ludom nejaku appku, ktora by vyzadovala zapnute GPS by bola tiez trotlovina, lebo jednak vo vyskovych a starych budovach GPS zvacsa nefunguje a jednak by to ludom so starsim mobilom, resp. bateriou ju vycucavalo a coskoro aj zlykvidovalo.
... ale pred kamerami sa citi ako superman (asi fakt dobre inspirovany Sulikom) a velky hrdena v boji za svoj narod. V ociach ITckarov je to trulo na n-tu.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Posledné roky títo všakovaké figúrky strááášne radi iba vykecávajú a to celé hodiny. Milióny prázdnych a zbytočných slov! To keď je teraz priemerom, to nemá nič iné na práci? Len kecať, kritizovať a čo ja viem čo? No na to ho tí čo ho volili dúfam nevolili! Však on je už normálne chorý ako hrôzostrašne príliš iba kecá! A ešte aj hlúposti. Poviem jednu-dve vety a idem pracovať. A nech sa v tom štúdiu poserú. Robiť treba, kecal je tu až príliš veľa a všetko to živíme!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neobhajujem to, ani ja s tym nesuhlasim. Ale:

Osobne viem o dvoch ne-technickych ludoch ktori maju nariadene byt v domacej karantene a fakovali na to, kazdy den niekde vonku. No sprava o tom ze ich sleduju ich dostatocne vystrasila a uz druhy den cusia doma. Uplne kontraproduktivne to teda nie je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prišla dáma z cudziny, samozrejme najskôr do baru s miestnymi známymi a po niekoľkých hodinách až hajde domov akože do karantény...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kým sa niečo nespraví so spôsobom testovania, bude to aj tak len fraška, hlásia 204 nakazených, no reálne ich už môže byť aj hodne nad 1000, časť z nich bez príznakov a zvesela to roznášajú ďalej, riadny prúser z toho cítim
Odpovedať Hodnotiť:
 

80% nakazenych ma take mierne priznaky (alebo vobec) ze to bez testovania ani nezistia, zvysnych 20% je to cislo ktore sa prezentuje v mediach
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapi, keď si prepnem mobil do režimu lietadlo, aj tak komunikuje s operátorom?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože či operátorovi v mlčančštine nehovorí "Skôr než sa ma začneš znova pýtať, kto som a čo chcem, zváž, či nie je rozumnejšie utekať tak ďaleko, ako vládzeš a potom utekať pre istotu priekazne ďalej."?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďakujem za odpoveď, ale HE?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. V orangutančtine to ale nevyslovujeme ako HE, ale priekazne Ook!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto sa vzda slobody aby ziskal bezpecie, strati oboje.
-Benjamin Franklin-
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Inak v tých bežných rúškach je po pár minútach napríklad rýchlej chôdze pekná autoinfekcia. Si predstavte, že máte v nose nejakú pliagu. Dýchate v rúšku nosom, ale pri nedostatku vzduchu proste začnete dýchať ústami a onedlho vás pohltí vlastná infekcia. Ide len o to, ako zareagujú mandle. A kde mám zobrať toľko hoc len jednorazových rúšok? Nikto nikde nemá, ale všade mám len s rúškom chodiť, kde ho vziať? Nemám takmer nič na jeho ušitie...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Kde vziat rusko je uz teraz fakt hlupa vyhovorka, je plny internet ludi ktori ti nejake predaju/vyrobia. Ja mam doma asi 5 rusok ktore mi znami/ludia v okoli sami strcili do ruky.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

maniaka si nevšímaj. on je magor a nonstop sa sťažuje.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No hej také mám aj ja. Materiál som si rozdal, ale občas nakuknem aj do lekární a len krútia hlavami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

popros mamu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

,,Slovensko chce v boji proti šíreniu nového koronavírusu použiť lokalizačné dáta o polohe mobilov,,
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz len kto urobi to vysetrenie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyprdnut sa na hmotne rezervy a este tu poslat trolov ktory rypu za sledovanie mobilov ? Asi by som vyhlasil stanne pravo a urobil ocistu statu za jeden tyzden. Zostalo by aj kopec majetkov co by aj ekonomike pomohlo.Ako dobre ze som neni v politike....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pán premiér tak už sme zistili tie polohy, Fico na psíka, Kotleba na barana, Saková na kozu, Blaha ľavou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je to za hlúposť dávať sa preventívne testovať? To aj na HIV sa chodia ľudia dať preventívne vyšetriť??
No problém je v tom, ráno pred testom som fit. Mám výsledok a celé zle. Už v nasledujúci deň môže byť všetko inak...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár