neprihlásený Štvrtok, 25. apríla 2024, dnes má meniny Marek
Iniciatíva za virtuálnych operátorov obvinila úrad zo zavádzania, má chrániť veľkých

Iniciatíva Chcem si vyberať, ktorá sa snaží dosiahnuť aby štát novou povinnosťou pre mobilných operátorov umožnil vznik virtuálnych mobilných operátorov, sa aktuálne dostala do ostrého sporu so štátom respektíve s telekomunikačným regulačným úradom. Ten v reakcii na porovnanie cien mobilných produktov Európskou komisiou zverejnil vlastné upravené porovnanie, ktoré ale nie je v súlade s metodikou EK a iniciatíva kritizuje jeho aktivity ako hrubé zavádzanie verejnosti.

Značky: mobilní operátoriSlovenskoRegulačný úrad

DSL.sk, 4.2.2020


Iniciatíva Chcem si vyberať, ktorá sa snaží dosiahnuť aby štát novou povinnosťou pre mobilných operátorov umožnil vznik virtuálnych mobilných operátorov, sa aktuálne dostala do ostrého sporu so štátom respektíve s telekomunikačným regulačným úradom.

Iniciatíva

Iniciatíva, za ktorou sú napríklad menší telekomunikační operátori, sa snaží dosiahnuť aby Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v pripravovanom výberovom konaní na frekvencie v pásmach 700 MHz, 900 MHz a 1800 MHz vhodných pre poskytovanie 5G sietí prikázal operátorom veľkoobchodne sprístupniť svoje siete.

To by mohli využiť iní operátori na poskytovanie služieb v mobilných sieťach mobilných operátorov pod svojou značkou, známi ako tzv. virtuálni mobilní operátori.

Tí sú vo viacerých krajinách bežní a vyššou konkurenciou prispievajú k nižším cenám. U nás takíto operátori nie sú, keď Juro a FunFón sú len značky veľkých operátorov a Tesco Mobile je podľa iniciatívy len poskytovanie služby O2 pod značkou Tesca.

Iniciatíva poukazuje na posledné porovnanie cien mobilných služieb v EÚ Európskou komisiou zverejnené na konci roka a porovnávajúce ceny z februára 2019, v ktorom Slovensko skončilo po zohľadnení kúpnej sily v skupine krajín s najhoršími cenami spolu s Českom, Cyprom a Gréckom. Napríklad v balíčku 1 GB dát, 300 volaní a 80 SMS skončilo Slovensko dokonca úplne posledné.

Kto všetko stojí za iniciatívou nie je jasné, keď zoznam iniciátorov nezverejnila.

Konflikt RÚ a iniciatívy

Na informácie iniciatívy ale zareagoval úrad vlastným porovnaním. V stanovisku tvrdil, že zistil nedostatky v porovnaní EK, ktoré výsledky výrazne skresľujú. Za hlavný problém označil skutočnosť, že EK v prípade Slovenska brala do úvahy len ceny operátorov Slovak Telekom a Orange ale "v prípade iných krajín ceny všetkých operátorov".

Úrad si tak doplnil do porovnania aj ceny O2 a 4ky, zverejnil porovnanie čisto dátových balíčkov s výrazne nižšími cenami ako v porovnaní EK a prehlásil, že sa "Slovensko premiestnilo z najdrahších krajín medzi najlacnejšie".

Iniciatíva túto aktivitu ale tvrdo kritizuje. "Občianska iniciatíva "Chcem si vyberať" upozorňuje, že regulačný úrad týmto spôsobom slovenskú verejnosť hrubo zavádza a poskytuje jej nepravdivé tvrdenia, ktoré niektoré médiá bez overenia publikovali," uviedla iniciatíva.

"Potvrdzuje tým svoju rezignáciu na jedno zo svojich hlavných poslaní, ktorým má byť ochrana efektívnej hospodárskej súťaže a záujmov koncových užívateľov. Namiesto toho sa pasuje do role ochrancu veľkých mobilných operátorov," cituje stanovisko spoluautora iniciatívy Michala Rybárika.

Iniciatíva "vyzýva Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, aby si začal plniť svoju zákonnú povinnosť, ktorou je ochrana efektívnej hospodárskej súťaže a záujmov koncových užívateľov," uvádza sa tiež v tlačovej správe.

Zavádzanie RÚ

Hoci o kvalite metodiky používanej v porovnaní EK sa dá diskutovať, tvrdenia RÚ sú skutočne zavádzajúce a nie sú v súlade s metodikou porovnania EK, na ktoré úrad reagoval.

Metodika stanovuje, že v porovnaní sú z každej krajiny zaradené ponuky dvoch najväčších operátorov ak majú podiel aspoň 70% alebo ponuky troch najväčších ak dvaja najväčší takýto podiel nemajú.

V správe sú pre každú krajinu operátori aj uvedení a samozrejme sú v súlade s metodikou zaradené vždy ponuky len dvoch alebo troch najväčších operátorov. Ceny všetkých operátorov tak môžu byť v porovnaní maximálne pre krajiny, ktoré viac operátorov ako troch alebo dvoch nemajú. Či tomu tak v prípade niektorej krajiny je nie je jasné, v každom prípade neplatí že by vo všeobecnosti boli v iných krajinách zahrnuté ceny všetkých operátorov.

Podľa metodiky pre Slovensko mohli byť tiež zaradené v každom prípade maximálne okrem Slovak Telekom a Orange ešte ceny tretieho najväčšieho operátora, zrejme O2, a nie všetkých štyroch operátorov.

RÚ v informáciách pre DSL.sk avizoval, že podľa jeho informácií mali byť teda zaradené aspoň ceny O2 keďže podiel Orange a Telekomu nedosahuje podľa jeho informácií 70%. RÚ ale podiel aký dosahujú Orange a Telekom odmietol zverejniť, keďže tak podľa stanoviska nemôže spraviť.

Zaradenie len najväčších operátorov s výrazne väčšinovým podielom má svoje dôvody, aj keď sa dá samozrejme diskutovať o kvalite metodiky. V každom prípade nie je možné objektívne porovnávať dáta zo Slovenska podľa jednej metodiky s dátami z ostatných krajín podľa inej metodiky.

Navyše práve Slovensko je veľmi dobrým príkladom prečo má metodika svoje opodstatnenie, keď operátor 4ka nemá k dispozícii vhodné frekvencie pre pokrývanie vidieka a na veľkej časti územia sa musí spoliehať na národný roaming v čase porovnávania ponúk s výrazne odlišnými podmienkami ako vo vlastnej sieti. Hoci operátor 4ka mal a má vo vlastnej sieti veľmi zaujímavé dátové produkty, tie jednoducho kvôli menšiemu pokrytiu neboli prakticky využiteľné časťou populácie.

Hromadná pripomienka

Iniciatíva tiež upozorňuje, že úrad pôvodne pred letnou verejnou diskusiou zamýšľal ako súčasť pripravovaného výberového konania povinnosť veľkoobchodného sprístupnenia sietí pre virtuálnych operátorov.

V decembrovom návrhu podmienok sa už ale takáto povinnosť nenachádza.

Úrad v stanovisku pre DSL.sk avizuje, že to neznamená že v podmienkach definitívne nebude a ak bude návrh na takúto povinnosť v prebiehajúcej verejnej konzultácii tak k návrhu zaujme stanovisko.

Iniciatíva tak realizuje hromadnú pripomienku v rámci verejnej konzultácie za povinnosť veľkoobchodného sprístupnenia sietí, ktorú môže verejnosť podporiť. Jej text je možné nájsť na chcemsivyberat.sk/text-pripomienky a v prípade záujmu je možné pripomienku podporiť najneskôr do 5. februára a to na stránke chcemsivyberat.sk.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40


inzercia



Diskusia:
                               
 

Absencia nároku na právo každého občana používať na železnici pri cestách do najbližšieho mesta drezinu predstavuje azda priekazne jediný nedostatok iniciatívy.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

iné by to bolo ísť tak cez transsibírsku magistrálu
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co cakate od slovenska? Hotovy eden?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

a pripojil si sa?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja hlavne dufam, napriek nevoli niektorych voci SWANu/4ke, ze 4ka vyhra nejake 700MHz a 900MHz frekvencie a bude moct vyrazne zlepsit svoje pokrytie, aby vedel viac tlacit na ceny.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Podľa teórie hier pri dražbe môžu vyhrať kupujúci priekazne len všetci naraz zrušením.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neni lepsi chlieb ako hry?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zavisi od toho, ci je chlieb cerstvy alebo uz plesnivy. Plesnivy sa uz nehodi ani tym, co ludom slubuju chlieb na hry...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Resp. prispôsobiť sa cenám konkurencie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

RÚ sa koho snazi odrbat. Ohybaju statistiky tak aby im vyslo co najlepsie. Co je zle vynechaju (vsetko okrem dat. balikov) alebo rovno zmenia (ceny dat. balikov) , a co im prospeje zaradia (O2 a 4ka). A potom este na drzovku povedia, ze minimalne O2 musi byt zaradene v statistike lebo podla nich Telekom a Orange nemaje 70% ale odmietne zverejnit kolko v skutocnosti maju. To kto im ma verit tie srajdy
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Správajú sa presne tak, ako to majú v génoch. RÚ je zo zákona apolitický, a dodržiava sa to vzorovo. Predseda úradu Vladimír Kešjar bol funcionárom SMERu v bratislavkom Ružinove ešte v 2013, potom dal SMERu košom, a smeráci toho svojho "odpadlíka" vzápätí zvolili za šéfa apolitického regulačného úradu. Jeho ďalší SMERácky kolega Ivan Martyák kandidoval za SMER v Ružinove ešte v novembri 2014, no a keď sa nezadarilo ísť za poslanca, prichýlili ho na regulačnom úrade ako riaditeľa odboru ekonomickej regulácie. Jeden SMERák teraz rozhoduje o regulácii cien a "opravuje" grafy Európskej komisie ako sa mu to hodí, a druhý akože exSMERák ho zhora kontroluje. Presne tak, bratia a sestry, a presne preto sme v takej piči...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Quis custodiet ipsos custodes?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Regulacny urad riadia SMERaci. Takze plati to co povedal predseda - "Miera sebareflexie je v strane Smer nastavená tak vysoko, že pokiaľ ide o prípadné zlyhania, ani nepotrebuje kontrolné orgány."
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Regulačný úrad si uvedomuje, že regulácia v oblasti elektronických komunikácií si vyžaduje hlboké odborné znalosti, preto len stručne reaguje na nedorozumenia, ktoré mohli vzniknúť z neznalosti problematiky. RÚ vytvoril podmienky pre vstup tretieho mobilného operátora, čo prinieslo zlacnenie volania a SMS správ a neskôr štvrtého mobilného operátora, čo prinieslo dátovú revolúciu na Slovensku. Ceny, ktoré mobilní operátori účtujú svojim zákazníkom, nepodliehajú regulácii zo strany RÚ. RÚ sa nezastáva mobilných operátorov, ale keď zistí chyby, tak na ne upozorňuje. Tak tomu bolo aj v prípade nedávno publikovaného porovnania maloobchodných cien. Naopak RÚ naplno využíva svoje kompetencie a podľa usmernenia Európskej komisie reguluje všetkých štyroch mobilných operátorov na veľkoobchodnom trhu. Ukladá im povinnosti, ktorých cieľom je podpora efektívnej súťaže na trhu, vrátane cenovej regulácie veľkoobchodných terminačných poplatkov.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Správajú sa presne tak, ako to majú v génoch - klamať a manipulovať. RÚ je zo zákona apolitický, a dodržiava sa to vzorovo. Predseda úradu Vladimír Kešjar bol funcionárom SMERu v bratislavkom Ružinove ešte v 2013, potom dal SMERu košom, a smeráci toho svojho "odpadlíka" vzápätí zvolili za šéfa apolitického regulačného úradu. Jeho ďalší SMERácky kolega Ivan Martyák kandidoval za SMER v Ružinove ešte v novembri 2014, no a keď sa nezadarilo ísť za poslanca, prichýlili ho na regulačnom úrade ako riaditeľa odboru ekonomickej regulácie. Jeden SMERák teraz rozhoduje o regulácii cien a "opravuje" grafy Európskej komisie ako sa mu to hodí, a druhý akože exSMERák ho zhora kontroluje. Presne tak, bratia a sestry, a presne preto sme v takej piči...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Podľa tej iniciatívy a prieskumu máme najdrahšie služby a najmenší výber oberátorov, zároveň tvrdia, že väčším výberom sa zlepšia ceny.
Ale prečo potom v Čechách namajú lacné služby keď maju 70 oberátorov?
....nenechajte sa o(j)berať...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V Cesku maju virtuali slabe postavenie - velkoobchodne ceny su vysoke, regulacia slaba, a technologicky su velmi zavisli na operatoroch, u ktorych hostuju. Preziju, ale nemaju priestor na znizovanie cien..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ahojte na stranke "chcemsivybrat" je text ze v CR je vyse 70 operatorov a na SK su 4. Toto je korektne? Cechom rataju virtualnych a u nas nie? ci to nejak zle chapem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ti traja "akoze" virtuali u nas sa nerataju ako virtuali, pretoze sa na ich prevadzke nepodiela ziadny iny operator okrem prevadzkovatela siete. FunFon, Juro aj Tesco Mobile su sluzby ktore poskytuje Orange, Telekom a O2 pod inou znackou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Viete si spomenúť kde robil Pellegriny pred príchodom na úrad vlády???!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Profesionalny politik uz od pociatku, nikdy nerobil nic ine - https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_Pellegrini
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak máte pohotovostnú pôžičku, musíte splatiť dlhy, potrebujete na zvýšenie svojho podnikania ďalší kapitál?
Požičiavame peniaze ľuďom, ktorí potrebujú finančnú podporu.

Chcem pomocou tohto média informovať vás o príjemcovi a budem pripravený ponúknuť vám kredit.

ponúkame;
Osobné pôžičky
Úver na konsolidáciu dlhov
Rizikový kapitál
komerčná pôžička
Podnikové pôžičky
Pôžička na školenie
Hypotéky z akéhokoľvek dôvodu!

Spoliehali sme sa na alternatívne bankové financovanie.
Aplikácia je jednoduchá a jasná.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár