neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Štát zaviedol povinnosť pre firmy, potrebný nástroj pre Linux a macOS neposkytuje

Štát zaviedol pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri novú hromadnú povinnosť, zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do obchodného registra. Všetky existujúce firmy až na výnimky si musia povinnosť splniť do konca kalendárneho roka. Povinnosť sa dá ešte splniť aj písomne, pri novej povinnosti je samozrejme ale k dispozícii aj elektronický spôsob. Vzhľadom na spôsob akým je služba ale implementovaná štát poskytuje potrebné nástroje len pre užívateľov operačného systému Windows, užívatelia Linuxu a macOS musia hľadať a využiť nástroje tretích strán.

Značky: e-governmentSlovensko

DSL.sk, 23.12.2019


Štát zaviedol pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri novú hromadnú povinnosť, zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do obchodného registra. Všetky existujúce firmy až na výnimky si musia povinnosť splniť do konca kalendárneho roka.

Povinnosť sa dá ešte splniť aj písomne, pri novej povinnosti je samozrejme ale k dispozícii aj elektronický spôsob. Vzhľadom na spôsob akým je služba ale implementovaná štát poskytuje potrebné nástroje len pre užívateľov operačného systému Windows, užívatelia Linuxu a macOS musia hľadať a využiť nástroje tretích strán.

Elektronická služba

Už samotná elektronická služba na tento účel zďaleka nie je optimálna a je zbytočne komplikovaná. Namiesto vyplnenia potrebných informácií na jednom mieste pozostáva až z troch hlavných krokov, podobne ako pri iných formulároch obchodného registra.

Informácie je najskôr potrebné vyplniť vo formulári ministerstva spravodlivosti a stiahnuť vo formáte XML.

Užívateľ musí následne tento dokument sám po stiahnutí na svoj počítač elektronicky podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom, napríklad pomocou certifikátu na eID.

Až následne je možné návrh podať na stránkach Slovensko.sk nahratím tohto podpísaného dokumentu, prípadne príloh ak je to potrebné. Kompletný návod aj s odkazom na elektronickú službu je možné nájsť na Slovensko.sk.

Služba by sa samozrejme dala implementovať jednoducho ako jeden formulár, ktorý by užívateľ vyplnil, priamo na webe podpísal pomocou webového klientského podpisovača dostupného pre všetky tri hlavné operačné systémy a hneď podal.

Organizácia NASES prevádzkujúca Slovensko.sk v stanovisku pre DSL.sk uviedla, že daný formulár "vznikol v minulosti ešte pred účinnosťou zákona o eGovernmente, ktorý stanovuje pravidlá pre elektronické formuláre" a nemá štandardný formát kompatibilný s webovým podpisovačom na Slovensko.sk.

Služby obchodného registra vznikli síce v roku 2007, povinnosť zápisu údajov o konečných užívateľoch výhod je ale nová. Na doplňujúcu otázku kedy presne teda vznikol tento formulár NASES už neodpovedala.

Windows

Samotný formulár ministerstva spravodlivosti je webový a multiplatformový a podobne služba na Slovensko.sk pre podávanie návrhu.

Na operačnom systéme Windows je možné elektronický podpis vyplneného formuláru napríklad pomocou certifikátu na elektronickom občianskom eID uskutočniť pomocou aplikácie D.Signer, ktorú sprístupňuje štát v rámci softvéru pre eID a elektronické služby aktuálne v rámci balíčka D.Suite.

Linux a macOS

Pre užívateľov Linux a macOS ale štát neponúka žiadnu samostatnú aplikáciu, ktorá by im umožňovala pomocou eID elektronicky podpisovať formuláre a dokumenty.

Softvér k dispozícii nie je a štát ho ani neplánuje.

"Je pravda, že v súčasnosti nie je k dispozícii samostatný štátny podpisovač, ktorý by mohli používatelia ľubovoľne používať. V najbližšom období sa neplánuje vytvorenie samostatného podpisovača, nakoľko nevidíme jeho praktické využitie, keďže súčasný podpisovač na ÚPVS vie plnohodnotne obslúžiť všetky štandardizované formuláre a formáty," uviedla v stanovisku NASES.

Problém sa týka nielen tohto ale aj viacerých iných formulárov. Podľa NASES budú riešením situácie nové elektronické služby ministerstva spravodlivosti, na ktoré prebieha verejné obstarávanie a kedy respektíve v akom časovom horizonte by mohli byť dostupné nie je jasné.

Užívatelia Linuxu a macOS si tak musia formulár podpísať riešeniami tretích strán, ktoré sú k dispozícii.

Iné riešenia

Slovensko.sk uvádza v návode štyri iné riešenia pre podpisovanie formulárov. Dve, aplikácie QSign a Disig Desktop Signer, sú k dispozícii zrejme len pre Windows.

Ďalšie dve riešenia, Podpisuj.sk a zep.disig.sk, sú multiplatformové. Prvé je Java aplikáciou a službou, druhé primárne službou v podobe webového portálu.

Bohužial u oboch je potrebné aby užívatelia zvážili aspekty ochrany dát, keď riešenia respektíve prevádzkovatelia získavajú pri využívaní služieb niektoré dáta.

zep.disig.sk

Bezplatná služba zep.disig.sk je primárne webovým riešením a podľa informácií prevádzkovateľa, spoločnosti Disig, ide o technologické demo produktu Disig QES Portal ponúkaného komerčným zákazníkom. Využíva serverový komponent QES Signer a takmer celá funkčnosť je realizovaná na serveroch spoločnosti.

Služba podporuje aj podpis formulárov pre štátnu správu vrátane formulára pre zápis údajov o konečných užívateľoch výhod do obchodného registra.

Zásadným obmedzením služby je, že táto kvôli svojej architektúre a spôsobu implementácie odosiela na servery prevádzkovateľa dokonca kompletné podpisované a overované dokumenty užívateľa a vytvárajú sa tu výsledné podpísané dokumenty. Užívatelia by si mali tento aspekt tak samozrejme dobre zvážiť.

"Spracovanie dokumentu na serverovej strane umožňuje poskytnúť funkcionalitu, ktorá by sa čisto na strane klienta zabezpečovala obtiažne," uviedla spoločnosť v stanovisku pre DSL.sk. Má ísť najmä o "jednoznačnú a rovnakú vizualizáciu dokumentov na akejkoľvek klientskej platforme, vrátane mobilných", "overenie platnosti kvalifikovaného certifikátu vydaného v akejkoľvek členskej krajine EU ešte pred vytvorením podpisu", "automatické pridanie časovej pečiatky do vytváraného podpisu" a "jednotnú podporu formátov dokumentov na všetkých klientskych platformách".

U formuláru pre zápis údajov o konečných užívateľoch výhod to pre niektorých užívateľov potenciálne nemusí predstavovať problém. Podľa podmienok prevádzkovateľ dokumenty maže po 14 dňoch.

Na serveroch prevádzkovateľa sú v podpisovaných a podpísaných dokumentoch aj certifikáty použité pri podpisovaní, čo v prípade certifikátov na eID pre kvalifikovaný podpis znamená aj meno užívateľa, jeho rodné číslo a adresu trvalého pobytu. Tieto dáta sa podľa stanoviska spoločnosti likvidujú so zmazaním daných podpísaných dokumentov.

zep.disig.sk má aj niektoré obmedzenia na dokumenty. Pracovať umožňuje len s dokumentami do veľkosti 4 MB a podľa podmienok nie je možné služby použiť na "dokumenty obsahujúce odplatný právny úkon v hodnote prevyšujúcej 1 000 EUR".

Podpisuj.sk

Lepšiu architektúru z pohľadu ochrany dát má služba Podpisuj.sk, ktorá je klientskou Java aplikáciou spúšťanou z webu.

Služba je zameraná na profesionálne použitie vo firmách s potenciálne viacerými užívateľmi a v platenej verzii ponúka viaceré pokročilé funkcie, napríklad kvalifikovanú časovú pečiatku, hromadné podpisovanie a zaručenú konverziu oboma smermi.

V bezplatnej verzii umožňuje podpísať dokumenty aj overiť podpisy, pričom podľa prevádzkovateľa, spoločnosti Archimetes, podporuje aj podpísanie tohto formuláru a užívatelia môžu na tento účel využiť aj bezplatnú verziu.

Jej spôsob implementácie to nevyžaduje a podľa informácií jej poskytovateľa aplikácia na servery služby neodosiela obsah dokumentov, ktoré sa podpisujú alebo overujú.

Aplikácia bohužial na servery prevádzkovateľa odosiela niektoré iné dáta. Pôvodne na to stránky neupozorňovali, po pripomienkach DSL.sk doplnil prevádzkovateľ do FAQ odsek o zaznamenávaných údajoch, v horizonte týždňov doplní zmluvné podmienky ohľadne tohto aspektu a začiatkom roka chce doplniť možnosť prezrieť si zasielané informácie, prípadne ešte pred ich odoslaním.

Nastavenie, ktoré by umožnilo odosielanie dát zakázať, alebo podporu režimu fungovania úplne bez pripojenia k Internetu prevádzkovateľ neplánuje pridať.

Aplikácia konkrétne podľa prevádzkovateľa odosiela na servery okrem iného informácie o uskutočnených operáciách užívateľa, napríklad o podpisovaní a overovaní dokumentov. Odosielané sú okrem iného aj meno dokumentu a čas operácie.

V tomto prípade sa tieto dáta dajú využiť v rámci funkčnosti platenej verzie, keď webová časť služby sprístupňuje prehľady vykonaných úkonov. Aplikácia ale tieto dáta odosiela aj v prípade užívateľov bezplatnej verzie, ktorí funkčnosť nemajú prístupnú, aj v prípade užívateľov, ktorí o ňu nemajú záujem.

Okrem toho sa odosielajú aj údaje z certifikátov pri podpisovaní a overovaní dokumentov, vrátane informácií o držiteľoch. V prípade certifikátov na eID pre kvalifikovaný podpis to teda znamená aj meno užívateľa, jeho rodné číslo a adresu trvalého pobytu.

Odosielanie týchto dát nie je potrebné pre fungovanie aplikácie a služby a prevádzkovateľ ich zasielanie zdôvodňuje tým, že ich využíva na účely poskytovania technickej podpory. Ako presne nechce konkretizovať, keď nechce aby tieto informácií poslúžili konkurencii ako "návod ako zefektívniť procesy podpory".


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Podpisovat lubovolne prilohy je mozne priamo cez slovensko.sk, staci vytvorit spravu Vseobecne podanie, pridat prilohy, podpisat ich a podpisane verzie si stiahnut spat. Spravu potom neodoslat. Je to nahlavu, ale da sa to.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Takto sa dajú podpisovať len podporované formáty príloh (TXT, PNG, PDF) a údaje vyplnené podľa elektronického formulára, ktorý je zverejnený v module elektronických formulárov.
Na slovensko.sk sa nedajú podpisovať XML formuláre, ktoré nie sú v súlade so štandardmi.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

:-O naozaj, to som nevedel
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

XML nie je v súlade so "štandardmi", zatiaľ čo PNG je, áno? Lol.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Údaje vyplnené podľa elektronického formulára je XML s XSD definíciou dátovej štruktúry zverejnenom spolu s XSLT transformáciami v rámci balíka elektronického formulára v module elektronických formulárov.

Pokiaľ však XML nie je v súlade s dátovou štruktúrou zverejneného formulára, nejde o štandardnú dátovú štruktúru, ktorú by vedeli systémy spracovať a podpisovač správne vizualizovať. Priamo pri podpisovaní sa vykonáva validácia voči XSD.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Co su uzivatelia vyhod?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Politici.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Ten, kto danú právnickú alebo fyzickú osobu ovláda, alebo pre koho prospech daná osoba vyvíja činnosť.
Čili ten, kto má aspoň 25% podiel na majetku, hlasovacích právach, alebo ziskoch; tichý spoločník; alebo ten, kto vymenúva správnu, dozornú radu, atď...; prípadne predstavenstvo...
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Presne tak. S úderom polnoci konca kalendárneho roka všetky biele kone zmiznú priekazne ako v Popoluške.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

z tej od farara z ruzomberka?
a vypadnete konecne odtial aj vy?
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

tyka sa to aj zivnostnikov?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

nie
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ne...

ano, zena ta sice ovlada,
ale
pre potreby 530/2008 Z.z, resp. od nadobudnutia ucinnosti novely /niekedy koncom minuleho roka/ sa uzivatelia vyhod uvadzaju len pre pravnicke osoby /s vynimkou verejnej spravy, eminentov cennych papierov.../.
a jedna sa o neverejne info, takze v obchodnom registri na nete to nenajdes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Verejne (zverejnovane meno, datum narodenia, stat) od 10.1.2020.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zdroj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.ey.com/sk/sk/services/tax/
ey-tln-2019-7-9
-udaje-o-konecnych-uzivateloch-vyhod-po

https://www.skdp.sk/webnew/main.nsf/0/
854ab865f445b56bc125848e0036381a/$FILE/
AML%20z%C3%A1kon_dovodova%20(1).pdf
-- predposledny bod
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabudas na jednu malickost 272/2015 Z. z.
verejne dostupne data z rpo su len tie podla §3,
a nie podla §3a, ktora ostava neverejna.

maximalne, mozes v legitimnych pripadoch odovodne poziadat podla §7a, a financaci ti ich mozu poskytnut.
dolezite frazy "legitimny pripad", "odovodnena ziadost" a "mozu poskytnut".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved prave o tom je ta zmena zakona 272/2015 z linku z skdp (§7a odsek 4), "Ustanovuje sa, že údaje o konečnom užívateľovi výhod budú verejne
prístupné, a to v rozsahu: meno, priezvisko, dátum narodenia, štátna príslušnosť a adresa
pobytu, ako aj údaje, ktoré zakladajú postavenie konečného užívateľa výhod."

Teda ze to uz nie je na poziadanie, ale verejne pristupne pre hocikoho. Kazdopadne sa nechcem hadat (lebo viem, ze mam pravdu :-) ), ale teda uvidi(s) toho 10.1.2020, ze to naozaj bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabudas na malickost:
https://dopice.sk/nQ2
§3a sa ale zverejnuju podla §7a.
§7 sa tyka len §3.

to, o com hovoti tvoj link, je iba navrh na zavedenie 2018/843.

btw. v aml sa pise aj b, na ktore tvoj link zabuda - ochrana konecnych uzivatelov vyhod pred neprimeranym rizikom podvodu, unosu, vydierania, obtazovania, nasilia alebo zastrasovania. a na ochranu prav uzivatelov koncovych vyhod, nas moznost zvazit spristupnenie informacii o ziadajucej osobe spolu s pravnym zakladom ich ziadosti konecnemu uzivatelovi vyhod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cypersky holding je cesta :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://bit.ly/34OStJT

na konci je video pre jednoduchších (napríklad pre mňa), windows nebolo treba.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problem je ze pouzivaju opajcnute riesenia z githubu ale portovanie uz nevedia. Toto musi zvladnut priemerne zrucny koder. Pravda je ze na taketo prace najimaju kadejakych szco co si urobia "zaklady programovania" a myslia si ze dokazu vsetko.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ave ty!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tento štát je absurdný. A teraz to nemyslím ako vtip. Je neskutočne, že táto paródia na republiku ešte vôbec jestvuje. Posledný nech zhasne, nebudem sa už rozčuľovať.

Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Kto sa nebojí, nerieši, či zhasne. To len strach z Gréty zatemňuje myseľ, takže sa javí pochopiteľne priekazne absurdný.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Tuto republiku drzi pokope zapad. Cela idea moznosti narodov na sebaurcenie v 20. storoci bola len na umoznenie mafianskych organizacii s krycimi nazvami ako "republika" vo vychodnej Europe a Azii.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Sovietsku zvaz nazyvali risou zla. Po jeho rozpade uz risa nie je ale zlo ostalo.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Vidis to, Iranci nazyvali ZSSR mensim Satanom, a USA velkym Satanom. Maly Satan prestal existovat, a dojde aj na velkeho Satana.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Som sklamaný. Čakal som reakcie ako install Arch a podobne...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Linuxeri majú kresťanské povinnosti, teraz sme tu len my zlí :)
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

boratovi novinari?
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviete ci stacilo do konca roka zaziadat, alebo cely proces musi stihnut stat dokoncit?
3.12 som poslal elektronicku ziadost, 4.12 mi bola pridelena sudkyna na spracovanie a od vtedy ziaden update.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak uz som to nasiel. Povinnost podat do 31.12.2019 a stat ma nasledne cas X mesiacov na zapis. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne bola sudkyna pridelena 4. 11. a odvtedy ani mu ani bu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napiste mi cez Threemu a vybavim vam sudcu..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čo sa týka tej aplikácie od podpisuj.sk.

.JNLP sa dá stiahnuť a separé spustiť (javaws podpisuj.jnlp) [samozrejme, samotný java stroj musí byž nainštalovaný, alebo aspoň stiahnutý a potom k 'javaws' musí byť definovaná cesta].

Ale - čo je divné - aplikácia preveruje voľačo a musí byť schopná pripojiť sa k portal.podpisuj.sk. Ak sa spustí v sandboxe, tak vyhodí chybu "Unable to create a shortcut for {0}."
A je koniec.

Ak nie je dostupný net, tak je tam hláška "Unable to launch application".

Vyzerá to hodne amatérsky.

Ako keby sa to nedalo spraviť tak, že aplikácia by sa po stiahnutí overila cez SHA a potom by sa mohla používať i offline.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepomoze nejaka virtualizacia. Ake data vlastne posiela a ci sa nedaju nafakeovat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zrejme sa len verifikuje aplikácia alebo zisťuje najnovšia verzia.
Pretože potom, po spustení programu, je program plne funkčný, podpisovanie i overovanie podpisov funguje, aj keď je net odpojený.

Každopádne, štartovná procedúra by mohla byť vynechaná - čo ak napr. nepôjde internet, ale budem chcieť podpísať nejaký dokument?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však píšu, že to je cielené, aby to nešlo bez netu.
Aby mali prehľad o tebe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nezabudnite, ze od 10.1.2020 budu mena a datumy narodenia konecnych uzivatelov vyhod zverejnene. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som ešte dodal jednu dôležitú informáciu, a to že pokial budete tie dokumenty podpisovať a bude to po vás žiadať KEP PIN, tak vedzte že KEP PIN = ZEP PIN čo máte poznačený v tej brožúrke čo ste dostali keď ste si boli aktivovať elektronický občiansky a prístup na slovensko.sk na polícii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ruky bozkavat tomu koho napadlo zobrazovat informaciu ze to ma 6 cisel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len čakám, kedy štátna správa prestane použivať a nútiť JAVA a ja budem môcť v 21. storočí vybavovať veci elektronicky ako človek.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla ustavy dorucenim rozsudku europskeho sudu, ci je JAVA nutnou a vyhradnou podmienkou multiplatformovosti, prislusnym organom eventualne priekazne okamzite.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ty len čakaš kara žena kedy pude na záchod!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Lepsie bude pouzivat Adobe Crash®™?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Absolvoval som celú tú torturu a musím povedať že tomu co to vymyslel by mali zlamat ruky a volebné právo. Celé to riešenie vyzerá ako z roku 1879, programovane albanskymi programátormi na kubánskych počítačoch. Lepšie riešenie by spravili opice v zoo, náhodným klikaním. Proste grc ktorý stál mega veľa euro.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Priznávam sa, že som to nezvládol. Namiesto elektronického podania som to lajstro podal na súd v papierovej podobe, bolo to podstatne jednoduchšie.
Presne ako sa písalo v úvode článku, je nepochopiteľné, prečo nie je možné podpísať dokument a odoslať ho v rámci jedného webového formulára. Úplní diletanti, čo ten paškvil schválili do prevádzky. Srať na klientov/daňových poplatníkov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

konecny uzivatel bola pohodicka :-))). Vybavoval som to skoro, hotove to bolo do 5 dni.
To nechcete vediet, co to bolo elektronicky riesit 3tiu spz na firemne auto.
Nechtiac som sa stal testerom :-)).
Ale aspom musim povedat, ze HD v BB fungoval skvelo, az som cumel.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Im ide iba o to, aby co najviac ludi nahnali na ten paskvil qsign, pricom nikto nekomunikuje ze urady su povinne vziat aj podpisane PDF ktore je multiplatformove a zadarmo bez potreby instalacie dodatocneho softu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem tomuto článku, nakoľko som celý tento proces pre našu firmu vyriešil pred 2 mesiacmi za cca 1 hodinu (za pomoci článku na jednom podnikateľskom portáli) bez problémov na Linuxe. To, že som dokument podpísal cez zep.disig.sk mi vôbec nevadilo, práve naopak - je to oveľa jednoduchšie rozhranie ako nejaké štátne. Pokiaľ je k dispozícii takáto jednoduchšia varianta, neriešil by som to cez štátnu aplikáciu na Linuxe ani tak. Takže nech to ani neriešia, aspoň sa ušetria milióny štátnych peňazí, ktoré by išli von oknom na zbytočnosť...

Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem. Zo 150kB súboru mi vyrobilo viac ako 4x dlhší!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked sa mi to podarilo uplne BEZ problemu na MACu :D bez akejkolvek virtualky ci netypickeho nastroja... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som potreboval nainštalovať disig websigner a pokiaľ viem, to nie je nástroj poskytovaný štátom, ale súkromná iniciatíva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Momentalne uz aspon 45 nefunguje generovanie a stiahnutie vyplneneho dokumentu XML.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár