neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
RTVS v DVB-T zvažuje zrušenie SD, rádiá, prvý multiplex a DVB-T2

Značky: DVB-TSlovenskoRTVS

DSL.sk, 15.7.2019


Vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska, RTVS, v pozemnom digitálnom vysielaní štandardom DVB-T čakajú potenciálne veľké zmeny.

Nový dodatok podpísaný s prevádzkovateľom všetkých celoštátnych multiplexov Towercom jej totiž umožňuje uskutočniť viaceré významné zmeny v pozemnom vysielaní a predpokladom samozrejme je, že tieto možnosti sa nachádzajú v zmluve lebo má o ne RTVS minimálne potenciálny záujem.

Dodatok je z konca júna a jeho primárnym dôvodom je zrejme prelaďovanie kanálov kvôli uvoľňovaniu frekvencií v pásme 700 MHz pre potreby mobilných operátorov, ktoré začalo tento mesiac a bude trvať do polovice budúceho roka.

V poradí podľa termínu jednotlivých zmien od tohto mesiaca môže podľa dodatku začať RTVS využívať okrem verejnoprávneho multiplexu, ktorý v súčasnosti využíva na šírenie programov Jednotka a Dvojka v SD a v HD, aj časť prvého multiplexu. A to konkrétne 2.4 Mbps z vysielania prvého multiplexu v DVB-T2, teda zrejme len na tých vysielačoch prvého multiplexu ktoré už Towercom preklopil z DVB-T do DVB-T2.

Možnosť je k dispozícii ako spôsob navýšenia kapacity pre RTVS do času, kým prejde jej verejnoprávny multiplex tiež do DVB-T2. Verejnoprávny multiplex vysielaný v DVB-T má kapacitu len 19.91 Mbps.

Kapacitu 2.4 Mbps v prvom multiplexe môže využívať RTVS na rozhlasové vysielanie. To už cez DVB-T šírila, do polovice roka 2016, a vyradila ho so zaradením aj druhého kanálu v HD.

Následne od 1. júla 2020 po dokončení prechodu prvého multiplexu do DVB-T2 bude mať RTVS k dispozícii už 10 Mbps v prvom multiplexe, ktoré bude môcť využívať aj na televízne vysielanie.

V roku 2020 by televízia mala spustiť stanicu Trojka. Dodatok počíta s jeho vysielaním v HD a ak sa bude vysielať vo verejnoprávnom multiplexe, dňom jeho zaradenia skončí vysielanie Jednotky a Dvojky v SD rozlíšení.

Čo sa týka prechodu samotného verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2, k tomu príde najskôr až o tri roky. Dodatok totiž upravuje aj túto potenciálnu zmenu a podľa neho má RTVS právo požiadať o zmenu multiplexu na DVB-T2 najskôr 30. marca 2022 a následne musí Towercom zmenu uskutočniť do troch mesiacov. S prechodom verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2 nebude už RTVS môcť využívať kapacitu v prvom multiplexe.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená


Diskusia:
                               
 

Z niečoho, čo malo potenciál a mohlo byť slušne rozšírené dokázal towercom urobiť niečo, čo žije len vďaka štátnym peniazom. Rovnako dopadne aj DAB. To je tak, keď o tom rozhodujú odborníci. A tento krok RTVS, neskoro, v zlom čase....
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

stat je stale dobra dojna krava...a najlepsi kseft je zobrat od ludi aj od statu naraz o)))))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kedy uz tychto hajzlov nenazranych slak trafi..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zlá zelina nevyhynie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... nevykape
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach jo take Cesko je uplne niekde inde a TO nase ubohe DVB-T aj s tym Vajdom trapnym moze sa strcit niekam. To je vsetko len vysmech co stvara ten Towercom. Hanba im vsetkym :(.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"V roku 2020 by televízia mala spustiť stanicu Trojka"
Uz zase ?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Neboj, bude to športová, kde TV uleje mil. naších Eur do súkromných športových klubov, namiesto toho, aby vytvorila detský program v slovenskom jazyku, ako protiváhu ku česky a maďarsky dabovaným, bežne dostupným.
Budeme financovať profi športovcov v profi športových kluboch namiesto výroby dlhodobo použiteľných detských programov, ako sú napríklad večerníčky, rozprávky, detské dokumenty.

Alebo niekto bude pozerať o 30 rokov nejaký drahý zápas z pred 30 rokov nejakých miestnych futbalistov?
Ja ani teraz nie, ale Maťka a Kubka si pozriem rád kedykoľvek.

Všetky športové TV na Slovensku pre nezáujem skrachovali. Vrátane STV3.
Tak prečo nepochovať ďalšie 10tky mil. Eur v TV športe namiesto tvorby rozprávok, dabingu, no nie?
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

smutne to je..veru pravdu mas,skoda..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mas pravdu,,ale to robi aj stat,,podporuje hlavne profi sporty a nie sportovanie celej populacie... takze profi sportovcom sa o.i. dotuju stadiony (samozrejme z kapitoly ministerstva skolstva) a bezna populacia ma sportovat pri pozerani tv...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TV Rik nič?
Ťuki TV nič?
To nie sú detské programové kanály?

Zjavne si mal na mysli niečko ako ČT-D

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pýtaš sa ako retardovaný. Zisti si sám, či tie tebou spomínané sú dostupné pre všetkých na Slovensku a či produkujú nové detské programy, večerníčky a pod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

rozhlas cez DVB-T počúva dosť významné percento populácie. Ja som si to uvedomil, keď som riešil príjem rádia v priestoroch, kde je analog rušený ale príjem DVB-T stačí na malú anténku.
Kúpite si lacný STB za 25 EUR ()ideáln s tlačidlami na prepísanie kanálov, ku tomu USB reproduktory za cca 8 EUR, nastavíte to na televízore a potom prenesiete tam kde chcete mať rádio.
A máte tak digitálne rozhlasové vysielane bez potreby internetu (na Slovensku máme stále rozšírené nízke FUP). Len by mali vysielať v nom ako mpeg2 audiu, mp3 je už licenčne voľné, sú i lepšie kodeky, ale 128kbit mp3 mi príde rovnaký či lepší ako VKV.

V podstate, ak by sa všetky rádiá na Slovensku dali do DVB-T2 v 64kbit mp3 (alebo OPUS), stačí kontaktovať Číňanov, aby vyrobili prenosné TV/Rádia so zabudovaným TV tunerom. Kedysi už niečo také robili. Malé obrazovky uprostred stereo rádio-kazeťákov (alebo krabičku len s výstupom audio na pripojenie ku starým rádiám s audio vstupom). A nebude treba DAB.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

DAB autoradia sa v cine bezne vyrabaju. Tie dokonca ani netreba pripajat k telke :) Osobnu skusenost nemam, z diskusii vraj pokrytie na sk nic moc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ich cieľom je zase olúpiť ľudí, bude potrebná výmena set top boxov lebo tie základné z roku 2011 HD nevedia spracovať.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

To bude lúpež storočia, raz za 10 rokov si kúpiť STB za 25 Eur! To budete asi musieť začať pracovať a nie len žiť zo 62,50/mesiac na sociálke :(
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Trojka? Takže tentokrát už stúpnu koncesie?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Toto je dobrá haluz!
Citujem:
Čo sa týka prechodu samotného verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2, k tomu príde najskôr až o tri roky. Dodatok totiž upravuje aj túto potenciálnu zmenu a podľa neho má RTVS právo požiadať o zmenu multiplexu na DVB-T2 najskôr 30. marca 2022 a následne musí Towercom zmenu uskutočniť do troch mesiacov. S prechodom verejnoprávneho multiplexu do DVB-T2 nebude už RTVS môcť využívať kapacitu v prvom multiplexe.

Ten dodatok nariadenia musel vymyslieť len slušne vypatlaný debil, ktorý si nevidí ani na špičku nosa! To akože všetky MUXy budú cca o rok vysielané v DVB-T2, okrem verejnoprávneho? Buď chce niekto ešte na tom slušne nahrabať, alebo je fakt tak sprostý, že nevidí význam v prechode na DVB-T2?!

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár