neprihlásený Piatok, 21. júna 2024, dnes má meniny Alojz
Slovenská vláda chce ponechať trvalý zimný čas

Značky: meranie časuzaujímavostiSlovensko

DSL.sk, 20.10.2018


Po oznámení plánu Európskej komisie zrušiť a zakázať posúvanie času medzi zimným a letným časom chce poverené slovenské ministerstvo, ministerstvo práce, aby si naša krajina ponechala tzv. zimné časové pásmo, teda čas UTC + 1 respektíve čas aký používame od októbra do marca.

Uvádza sa to v predbežnom stanovisku Slovenska, ktoré ministerstvo včera predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

"Z dôvodu nepriaznivého účinku na zdravie celkovo odporúčame zrušenie každoročných zmien času a ustálenie štandardného tzv. zimného času, ktorý sa v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území. Na základe uvedeného z pohľadu ochrany zdravia populácie zastávame názor, že vzhľadom na geografické a časové pásmo, v ktorom sa nachádza Slovenská republika, by bolo optimálne trvalo uplatňovať náš súčasný tzv. zimný štandardný čas," uvádza sa v stanovisku.

Túto argumentáciu stanovisko zrejme bližšie nevysvetľuje a v naznačených argumentoch detailne neporovnáva letný a zimný čas.

Otázka v každom prípade nepochybne vyžaduje širšiu celospoločenskú diskusiu a stanovenie zvoleného času len na základe strohého návrhu jedného ministerstva nie je vhodné.

Po letnej konzultácii v septembri EK predložila plán, podľa ktorého bude posúvanie času zrušené a dokonca zakázané a každá krajina si môže vybrať na akom čase zostane, prípadne vybrať aj inú časovú zónu. Krajiny si musia zvolený čas vybrať a nahlásiť do 27. apríla budúceho roka.

Slováci, ktorí sa konzultácie zúčastnili, preferovali letný čas. Medzi občanmi to bolo cca 56% za letný čas oproti 34% za zimný, u firiem cca 52% oproti 40%.

Na rozdiel od plánu Európskej komisie, ktorý hovorí o individuálnom rozhodovaní každej krajiny, ministerstvo navrhuje koordinovaný výber nového času. "Zdôrazňujeme potrebu uplatňovania jednotného režimu času v členských štátoch EÚ, najmä v stredoeurópskom regióne; minimálne medzi okolitými členskými štátmi EÚ," uvádza sa v stanovisku.

V opačnom prípade príde podľa stanoviska k skomplikovaniu cezhraničného obchodovania, prepravy a komunikácie. Preto ministerstvo avizuje, že sa bude snažiť skoordinovať spoločné pásmo aspoň so susediaciami krajinami.

Plán EK ešte vyžaduje schválenie aj Európskym parlamentom a Radou EÚ a ak k definitívnemu schváleniu príde do marca 2019, posledný krát sa bude čas meniť v marci a prípadne októbri 2019.

Termín zavedenia zmeny je podľa stanoviska ministerstva príliš ambiciózny a Slovensko sa bude podľa neho snažiť posunúť účinnosť smernice.

Stanovisko Slovenska je momentálne v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní len do štvrtka, následne ho zrejme bude schvaľovať vláda a parlament.

V počítačových systémoch v minulosti rozličné zmeny počítania času už niekoľkokrát spôsobili nezanedbateľné problémy. Hoci letný čas sa aplikoval už pred programovaním moderného softvéru a prichádza k nemu v dlho vopred známych termínoch, aj tak posun času nie výnimočne spôsobuje problémy počítačovým systémom. Pri posune času sa z pohľadu počítačov mení posun pripočítavaný k univerzálnemu UTC času, v ktorom počítače väčšinou ukladajú čas. V prípade Slovenska je to medzi jednou hodinou v zime a dvomi hodinami v lete.

Najväčší problém tohto typu z posledných rokov na Slovensku sa stal pri minuloročnom jarnom posune času, kedy sa na viacerých eshopoch kvôli posunu času a posielaniu dát mimo špecifikácie nového protokolu eshopmi nedalo platiť cez systémy TatraPay a CardPay. Detailne sme problém rozoberali v tomto článku.

Problémom, ku ktorému prišlo viackrát, bolo nekorektné fungovanie nastavených budíkov na smartfónoch, viackrát k tomu v minulosti prišlo napríklad u iPhonov. Známy je aj prípad mobilných operátorov, ktorí v sieti nastavili aplikovanie letného času predčasne a telefóny synchronizujúce si čas zo siete mali plošne nesprávny čas.

Po zrušení posúvania počítačového času budú potrebovať počítačové systémy a to najmä operačné systémy naprogramované čas pravidelne posúvať na konci marca a októbra aktualizáciu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Ja som za. Už teraz chodím do práce tak, že slnko ešte nie je na oblohe a je to deprimujúce. Nehovoriac o vstávaní po tme.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

uz sa neviem dockat ako pojdem v lete na žatvu za svetla o pol stvrtej rano
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Pojdes spinkat o hodinu skor...
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Celý deň v práci a po tme domov, jebnuta vláda !
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Suhlasim s druhou castou vety, ale ..bnuty si aj ty, lebo robis pracu, v ktorej si cely den.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

ako by povedal thomas schtukater z pali nas v tom, ked sa posunie cas v lete o hodinu, ta hodina je jeho volny cas.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Vy nevďačníci. Táto vláda robí všetko. Budete vidieť ako pláva vydra s dierou v lacnom pancierovaní. Ved s poriadnym pancierom nepláva žiadny transportér. Vojakov máme dosť. Zimný čas zvyšuje plodnost, nerozumiete tomu.
Odpovedať Známka: -2.4 Hodnotiť:
 

ked sa robila ta europska anketa tak 80% sa vyslovilo k ponechaniu letneho casu, ale jeb nuta slovanska vlada chce samozrjeme zimny
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Treba povedať aj to, že sa opýtali len 1% obyvateľov EU. Takže tých 80% je len nejakých 4 000 000 ľudí.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

pytali sa vsetkych. ze je niekto ignorant je jeho vec. teraz by vsetci ti, ktori to odignorovali mali akurat tak zavret usta a podriadit sa, kedze im na tom zjavne nezalezalo.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Treba dodat, ze sa pytali vsetkych - dotaznik vyplnil kazdy kto chcel. A nevyplnil len ten, komu je to jedno a veci verejne ho nezaujimaju.
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

alebo ten komu dotazník domov alebo do emailu neprišiel, a že neprišiel nikomu, to nie je žiadne tajomstvo. Niečo ako nástenkový tender :D každý bol predsa vítaný
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mohol by byť iba polovicu dňa, keby mu štát nezobral polovicu príjmu....
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

V lete keď sú horúčavy, mnohé úrady skracujú pracovnú dobu a úradníci chodia do práce o hodinu skôr.

Nevidím žiaden dôvod, prečo by ľudia do práce museli chodiť pokaždé v ten istý čas.

Kto z vás "miloval" v škole nulté hodiny?

Tiež niektoré obchody otvárajú o 6., iné o 9., o 10. Všetko je to na zamestnávateľoch, zamestnancoch. Netreba kvôli tomu každoročne 2x meniť čas. Stačí meniť pracovnú dobu povolanie od povolania.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Ty budeš zrejme asi nejaký kindermanažeris s čerstvo ukončenou VŠ. Tí totiž bežne mávajú také drbnuté myšlienkové pochody...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

nesuhlasim
Odpovedať Známka: -0.3 Hodnotiť:
 

Nesúhlas. Máš na to právo, ale aj tak to nič nezmení. :)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

takýto názor je vyslovene vytrhnutý z reality, nakoľko s pracovnou dobu súvisia aj spoje hromadnej dopravy, či školská dochádzka a kopa ďalších súvislostí.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

no ved ako bolo pisane vyssie - kindermanazeris jak visity,cista tupota ...
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Pravdu ma do urcitej miery, on (a jemu podobni) moze do prace chodit na akykolvek cas z jednoducheho dovodu, nic take dolezite nerobi, ci do tej prace pride o hodinu neskor alebo 2, alebo vobec je uplne jedno. Ine povolania si samozrejme vyzaduju istu organizaciu a disciplinu kde veci typu dnes sa mi nechce tak pridem neskor su nepripustne.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

toto je tiez taky nazor... takze ked ma niekto flexibilnu pracovnu dobu, tak je automaticky darmozrac a jeho praca nevytvara pre spolocnost ziadne hodnoty? hodnoty su len vtedy, ked stojis za pasom v presne stanovenych casoch a pod?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ti kadejaki manazerikovia dneska nevytvaraju ziadne hodnoty, k tomu nie je co viac riesit. Druha vec je, ak mas flexibilnu pracovnu dobu, ano je tvoja praca z casoveho hladiska menej dolezita/kriticka ako ine povoloania, ako by sa ti pacilo keby si zavolal sanitku a povedali ti ze pride o 3 hodiny lebo zachranari maju flexibilnu pracovnu dobu a nastupuju do prace o 2 hodky neskor a lekar na centralnom prijime pride az za tie 3. Dneska sa kazdy naduva a tvari jaky je dolezity lebo sa zajebava v IT firme a jak je mozne ze este mu neschvalili flexibilny pracovny cas. Neznamena ze ziadne hodnoty nevytvaras, pretoze vytvaras ale je jedno ci to spravis za hodinu alebo za dve alebo o niekolko dni, nie je to take kriticke.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ucelove vyberanie faktov, aby si si ohol realitu tak ako potrebujes. ked niekto pracuje v kancelarii, tak je to automaticky manazerik darmozrac. lebo v kancli nerobia aj ine profesie... a ked ma niekto pevnu pracovnu dobu, tak je to automaticky hrdina ludu, pretoze fixnu pracovnu dobu maju len zachranne zlozky... ja len hovorim, ze taketo automaticke sklatulkovanie ludi je zle. vsade sa najdu aj darmozraci, lenivci ale zaroven aj pracoviti ludia, ktori naozaj vytvaraju hodnoty. a ludia v it firmach, ktori praveze v tej firme nieco realne vytvaraju, sa tam rozhodne nezajebavaju.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

myslim, ze sa Ti snazil vysvetlit, ze ked si napr. ucka, tak aby si mohla prist do roboty skor, musia ti aj vsetky deti prist skor. Skor musia ist do roboty aj autobusari a rusnovodici, aj predavacka v potravinach, aby si detom nerobil ranaky a desiatu zo vcerajsich gumenych rozkov. atd. atd. Proste odkedy zijeme v industrialnej spolocnosti, tak na sebe jednoducho zavisime, a musime sa koordinovat. Inak to padne cele na hubu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

s tym ale nemam ziadny problem. ja som reagovala na toto z jeho prispevku: "on (a jemu podobni) moze do prace chodit na akykolvek cas z jednoducheho dovodu, nic take dolezite nerobi, ci do tej prace pride o hodinu neskor alebo 2, alebo vobec je uplne jedno." automaticke zaskatulkovanie, ze ked nemas fixnu pracovnu dobu, tak si darmozrac, ktory tam ani nemusi ist a nic sa tym nezmeni. to je pekny bullshit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pracoval som na viacerych prevadzkach vo vyrobe a aj ako technik, okrem toho ze musim nieco v praci vyrabat a opravovat mam plno administrativy, ktoru musim zastresit sucasne s vykonamim mojej prace. Ak sa pokazi moj stroj musim to riesit ja, ak mi chyba nejaky material musim to riesit ja, ja musim vsetko evidovat, odpisovat a zaznamenavat, ak mi pride zly material lebo niekto v kancli nedal pozor zase to je len moj problem. Musim prist do prace skor alebo ostat dlhsie aby som tieto veci postihal, zatial co manazer v kancelarii nehovorim ze nerobi nic ale nerobi nic take aby nam inym zamestnancom s vykonanim nasej prace nejako pomohol alebo ju zjednodusil - zlepsil, a vyroba ide len preto ze sa o to postaraju ludia pracujuci na tej prevadzke za dlhsi pracovny cas, za vyssiu namahu a za nizsiu mzdu(pricom castokrat s vyssim vzdelanim a kvalifikaciou). Manazer pride len v tedy ak sa pokazil stroj a nejde linka a jebe do nas aby sme to opravili hned a preto jeho pracu povazujem za menej dolezitu.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pri vsej ucte, to co opisujes ako manazera je len obycajny nadrapeny kokot. stejne ako korytnacka sediaca na stlpe elektrickeho vedenia. nevie, pica, jako sa tam dostala. nechape, co ma robit. a je prilis vysoko na to, aby dokazala vobec nejako efektivne fungovat.

bo manazer by za material zdusil nakup, vstupku, logistiku.
za pojebaneho stroja prediktivnu a preventivnu udrzbu. za dlhy prestoj zase sichtovych udrzbarov. a za papierovacky teba, kedze tipujem, ze mas minimalne poziciu veduceho nejakeho useku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Preco by sa nemohol nastavit cas podla slnecnych hodin, nech je 12,00 na poludnie

Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

lebo to by si musel posuvat cas kazdy den, genius
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

ani nie tak kazdy den, ako skor kazdy "kilometer", cas nezavysi od rocneho obdobia ale od zemepisnej sirky
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mali sme nielen 0-té hodiny, ale aj 00-té!
A učievalo sa aj do 16.30 hod., niekde aj do 18.30 hod. A ešte aj v soboty som zažil školu.
Denno denne písanie v škole, na doma kopu úloh, počítanie, kreslenie, rysovanie, nejaký jazyk, Vianoce sme mávali len o úlohách... Zošity mám v dobrom stave doteraz. Je to pre mňa vzácne a cenné.
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Sam si taky ty ignorantsky kreten...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Osobne sa plne stotoznujem s pravnym stanoviskom, ze pokial policajne statistiky pokles kriminalnej cinnosti po tme jasne dokazuju, obvinenie z protistatnej cinnosti vznasat priekazne netreba.
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Radšej potme domov ako za tmy vstávať, ty jebnutý pičus.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

no lebo v lete je ráno strašná tma :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boze ved nic sa realne nemeni len ciselka na hodinach.

Stale bude v lete den dlhsi ako v zime. To ze tebe podla hodiniek bude ukazovat tri rano neznamena, ze tie tri rano aj realne su.

Keby som chcel moze byt aj 9 rano pri vychode slnka.


Odpovedať Známka: -3.2 Hodnotiť:
 

kuratenko karpave, lenze tomu co ukazuju hodiny je podriadene vsetko a vsetko sa tym riadi, napoveda:

- ludia co robia klasicke denne bez smien, chodia do roboty cca o 8mej rano alebo o 13tej?
- obed byva o 19tej?
- ked je na obchode vybrbana celuda ze o 18tej zatvaraju, mozes tam prist o 2hej rano a rozculovat sa ze nemaju otvorene?

a prave 1 hodina je ta velky/maly posun, ze sa proste nic nemeni a vsetky zvyklosti ostavaju, ten obchod furt otvaraju o 6tej, do skoly decka furt chodia na 8mu, v robote sa furt konci o 16tej ...

ano mohla by mat cela planeta jediny cas, alebo hoci aj my novozelendsky cas, vtedy by sa iba vsetko posunulo a prostoducho, bohapusto casovo iba precislovalo a obedy by boli o 01:00 miesto o 13tej, v robote by sme boli pocas dna medzi 20:00 a 04:30 ... ten obchod by zatvarali o 06:00 atd atd atd ... ALE OPAT A RAZ A ZASE by sa vsetko tym riadilo a nikto by sa nemohol rozculovat keby prisiel o 15:00 k obchodu a mali by zavrete
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

ja uz roky chodim do roboty o 13 hod... a moj znamy o chodi na 5:30 a konci o 14 hod... a co ma byt. je to sumafuk jedno ake cislo je na hodinkach, tak ci tak treba do tej roboty ist.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Mne je jedno, kedy dom v praci ale volny cas by som rad travil pri dennom svetle.
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Blbčku!
Tak si domáce povinnosťi odkrúť hňeď RÁNO!
A po práci ňemusíš choďiť domove zajajce kŕmiť (bo dostali žrať už ráno!), a hňeď z práce môžeš uťekať chlastať, trtkať, gemblovať, alebo si šľahnǔť voľačo iné!

DŇES už ňesvieťime 100W(atovími) žiarovkami ako za HITLERA!!!
Kúp si 10W LED žiarovku do každej izbi! S 8000K(elvina) farbou! A ťiež si kúp ZÁVESI na okno!!! Alebo si ho hňeď ďaj ZAMUROVAŤ!!!Mňa aňi iních ľuďí s potomkami ŇEZUJÍMA!! Čo ti a ťebe pododňe drXnutX chceťe robiť večer.. vlastňe hlboko v noci!!! Kedi sa vám exibicionistom a iním zloďejom chce biť viďení!!!
Mňa a väčšinu zaujíma! Že JA ňechcem a ňebuďem dávať Ďecko do jasieľ / škôlki / školi dáǚať v ZIME (to je to ročné obdobie kedi si máš zasvieťiť!!) dávať ďecko v extrémnom prípaďe do tíchto zariaďeňi DVE hoďiňi PRED SVITAŇÍM!!!!!

Sa zaobuď!!! A daj si koňečňe ZAMUROVAŤ OKNO!!! A voľ si starostov čo ťi zabezpečia verejné osvetleňie aj v noci!!! MŇA TVOJE SVETLO V NOCI ŇEZAUJÍMA!!!!!
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Moje dieta( a asi nie len moje) sa chce po skole vonku hrat, a urcite nie po tme. Takze ja som za letny cas. A nepis "mna a vecsinu zaujima" lebo podla statistik bratu, nie si vecsina.
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Hrať vonku na mobile?
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Ako prezilo to tvoje dieta dovolenku v Egypte? Lebo tam je tma aj v lete uz o siestej vecer.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ah ty kokot sprosty. Pridem ti o 4tej rano kosit krovinorezom pod okno. Chuj. Ty sa daj zamurovat. Detom v skolke je UPLNE jedno, ze je prve dve hodiny tma. Ale nie je im jedno, ze je tma ked pridu domov! Ty musis byt kokot na nevydrzanie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

tak v lete sa sdrzuj okolo severnej 60tej rovnobezky (nejaky juh Skandinavie), tam mas v lete svetlo 20 hod denne a v zime sa zdrzuj okolo juznej 60tej rovnobezky (juzny cip juznej emeriky), detto tam mas v zime svetlo 20 hod denne

potom mozes volny cas travit pri dennom svetle az ti z toho j3bne spolu s insomniou
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Co ti kuri?

Je jedno co ti hodinky budu ukazovat ked bude 15:00 a slnko na oblohe nebu tak je jasne, ze obchod je uz zavrety.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ty si to zrejme nepochopil, pretoze presne tak som to myslel ... je uplne jedno co ukazuju hodinky a ked bude prave poludnie o 19:00, tak sa tomu vsetko prisposobi a vsetko v realnom zivote sa prisposobi cyklu den/noc a je uplne u prdele co ukazuju hodinky a ten obchod sa bude otvarat skoro rano o 13:00

problem je ze posun 1 hod je patricne maly/velky a takmer nic alebo skoro vobec nic sa tomu neprisposobuje nic v realnom zivote sa neposune, prisposobit sa musi clovek - uz si to pochopil?
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Kuratenko...Píše sa zmena, nie smena. Sústreď sa!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

veru tak..."trvalá je len zmena..." pravil Dr. Javorský
Odpovedať Hodnotiť:
 

IBA devil hy kosil mokre obylie... ;) skus lepsi argument, ked o zatve hovno vies.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

to je dobre. viacej pokosis
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to kde sa chodí dnes na žatvu o pol štvrtej ráno ? U nás to pobehajú všetko 3 kombajnisti a 6 šeféri s nákladiakmi a za týždeň je HOTOVO , na celých 1200 hektároch strnyšte/my tranafčané tak hovoríme/!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale že budeš mať tmu hodinu potom ako prídeš z práce trištvrte roka deprimujúce nie je?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Čím to je, že si ľudia držia v hlave, kde je slnko v nejakú ročnú dobu o nejakej hodine?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tiež som za, letný čas je sprostosť. Kto chce, nech si vstáva o hodinu alebo aj štyri skôr.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

co je dobre na vychadzani slnka o tretej rano a zapadani o osmej vecer? zimny cas cez leto je blbost^n. po praci akurat tak doprdele a nie este niekam von, zahrady, nieco porobit okolo domu atd. a v zime velke hovienko pri -10 alebo blate a tme.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Jediné, čo je zlé, je tvoj zvyk na konkrétne čísla na hodinkách v závislosti od skutočného, hviezdneho času. Všetko ostatné je fajn.
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

Co tu trepes kokotiny, moj bioritmud je nastaveny podla slnka.
Jr jedno, ci bude poludnie o 12 alebo 17 hod. A preto by som rad po praci bol doma pri svetle a je jedno, kolko bude hodin.
A kedze tato jebnuts vlada chce zimny cas a pracovna doba je zo zakona 8,5 hod vychadza mi, ze cez leto bude o hodinu skor tma, takze musim svietit za vlastne a o to ide...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

O tvojom bioriťmude som ani na chvíľu nepochyboval.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Napriklad to, ze v lete bude rano svetlo a prijemne chladno, takze sa mozes volnocasovo realizovat, a vecer po navrate z prace bude kratsie trvat upek.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pridem z prace a vsade tma, TO JE DEPRIMUJUCE, idem do prace zasvietim si, som v praci zasvietim si - a je mi trrrrrrt jedno ze vonku je tma alebo svetlo. Pridem domov chcem ist von a vsade tma ...

Preco vsetci tvrdia ze NORMALNY CAS ?! To nie je normalny cas len bol zadefinovany v case ked ludia robili v 99% na poli a chodili "spavat so sliepkami". Doba sa meni aj navyky ludi hlavne co sa tyka cinnosti po praci ale NIE ! My sa vratime 100 rokov dozadu konu vadi chodi po tme do roboty ?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ďalší sebec.
Choď robiť pod holé nebo celoročne alebo rozvozy potravín, liepaj sa na elektrické stožare po tme vo väčšom mraze - keby sa tí ľudia, vďaka ktorým si zasvietiš na to po tme vysrali - točil by si si dynamom, chumaj...
Oni Ti serú na Tvoju hodinu svetla navyše...
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

tak to posunme rovno o 6 hodin. ved aj pekari chcu piect za svetla!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ty to robis pre mna/nas zadarmo ? Ak ano, klobuk dole a velke dakukem ( a som ticho ) no ak za to beres prachy rozumej zisk/vyplata tak sa na to kludne vyser a stavim sa o cokoladu ze najde niekto iny komu to vadit nebude. Ty mozes byt doma v teple a ist von v mensom mraze dokonca ani hodinky nemusis sledovat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vieš čo je ten tvoj "normálny čas" : Nie je to žiadny výmysel keď chodili spávať so sliepkami, ale to, že o 12:00 tvoj tieň ukazuje presne na sever, slnko je najvyššie. Ešte niečo..?
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Keby si nebol zaostaly demnet, vedel by si, ze presne o 12:00 je slnko najvyssie v nasich zemepisnych sirkach iba 2x do roka. V jarnu a jesennu rovnodennost.. Inak je vzdy najvyssie vzdy v iny cas
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Rovnodennosť znamená rovnakú dĺžku dňa a noci, nie najvyššie slnko. Väčšinou je zaostalý vždy ten druhý.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

uz tien! to je ppc dolezite
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam deprimujuco len z toho ze musim do tej rpace, a nie ci je noc den
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To je dobrá chobotina ako celé Ministerstvo práce. Takže v lete bude svetlo o štvrtej a tma už po ôsmej a v zime musíme mať tmu o štvrtej ako keby nebolo lepšie o piatej. To kvôli jednej veci zo štyroch čo má výhodu zimný čas, a to že počas letného bude ešte asi o ôsmej ráno tma sa musí nechávať zimný ? Skutočne logické ako celý slovenský byrokratický systém. Letný čas má 3 výhody voči 1 výhode zimného času, tak zadrbeme tam zimný. Podľa mňa okolité normálne štáty ako Rakúsko, či ČR zadrbú letný čas, už vidím ako naši blbci zadrbú zimný čas a budeme si posúvať hodinky pri ceste do ČR alebo AT.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Spravna poznamka...pokial viem, tak okrem nas aj Poliaci, Madari a Rakusania boli tiez za trvaly letny cas...a ak ho ozaj zavedu, tak bud sa ta banda vladnych darmozracov prisposobi, alebo bude v strednej Europe celkom slusny organizovany casovy chaos...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

neboj, osvetlime mesta z orbitu a bude OK
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zo zlých riešení je podľa mňa toto najprijateľnejšie. Už sa teším, ako každá so susedných krajín bude mať iný systém. Najmä ak každý deň dochádzam cez hranice...
Odpovedať Hodnotiť:
 

super som za
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslím si že toto nebude až taký veľký problém. Prestaví sa jedna premenná na nulu a je to vyriešené.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vidím, že pán je odborník
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Netreba byť ani odborníkom aby bolo zrejmé, že je o jeden problém menej.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Netreba len aby nebol, ale aby bolo o jeden menej uz priekazne hej.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Je to rozumný návrh.
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

JEDNOZNACNE LETNY CAS !
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Letný čas je jednoznačne lepší, čo ale čakať od hlupákov na SK...
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Jednoznačne? Značne obmedzený názor. Ale čo čakať od hlupákov na SK.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Hlavne aby sa ti nepotrebni babraci dohodli so zvyskom krajin na rovnakom case, bez toho aby si museli nechat vypracovat este deved dalsich studii...
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme Nieje nič lepšie ako keď v zime bude slnko zapadať o 14:57. Hlavne pre školopovinné deti.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ak si si doteraz nevšimol, tak v zime svieti slnko najkratšie. A zapadať bude v rovnakom čase ako doteraz.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

mojenko zlate, prave naopak. Pri letnom case bude slnko v zime zapadat o hodinu neskor ako pri "zimnom" case.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

presne tak !

LETNY cas v ZIME znamena, ze rano sice bude hodinu dlhsie tma, ale poobede bude hodinu dlhsie svetlo.

v zime realne takmer vsetci vstavame do tmy aj pocas zimneho casu, takze tam sa toho vela nezmeni, ale ci sa stmieva v "najkratsie" dni uz niekedy o pol4 (zimny cas) alebo az o pol5 (letny cas) je teda rozdiel !

naopak v lete nezacne svitat uz o pol3-3 (zimny cas) ale o hodinu neskor (letny cas) - co je podla mna aj tak este dost skoro

takze dufam, ze zdravy rozum a svetlo zvitazi.
aj Skywalker chce letny cas
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

A kedy budeš spať, keď budeš v zime vstávať uprostred noci?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

v zime mas tmu v priemere 12-16h denne - od poobedia do rana.
takze ak si tam nenajdes priestor na spanie "v tme" - tak potom neviem co robis v lete.. :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

čitateľ je dobrý kokot.
Odpovedať Známka: 1.6 Hodnotiť:
 

a ak má aj menovateľa tak koľko je to kktov??
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sa podeli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nič nie je lepšie, keď deti budú chodiť do školy po tme.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

radsej do skoly po tme ako zo skoly po tme
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Na kazdej pedagogickej fakulte ucia, ze skolopovinne deti najviac vnimaju ucivo okolo 10:00 ty expert! Tak ano, nazenme ich do autobusov o 6:00 rano aby bol cely narod dalsich 100 rokov tupy.. Hlavne ze tu kazdy moze napisat.. To je jedno aku prisernu kokotinu... SI trosku nastudujte ked uz Sa chcete vyjadrit. Tolko blbcov som na DSL.sk necakal.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

tak to sa ale kapitálne mýliš...my sme tu experti na všetko...aj NASA by sa mohla od nás učiť...ale nechce!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

O akej 6 ráno?? Na čase kedy budú vstávať a kedy pôjdu spať sa nič nezmení.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Taktiež som plne za letný čas.

Najviac ma štve že EU keď robila prieskum tak hlasovanie dopadlo na Slovensku že letný!
Teraz nám podsúvajú zimný čo za dementi tam sedia!

Keď si predstavím že o 3 ráno svitá tak toho dementa čo to chce by som zašktil.
Večer zasa skoro tma, grilovačky večerné off, príjemné posedenie s rodinkou vonku.
Proste -1 hodina zo života.

Nikto nezmení že po zmene času sa začne pracovať vo firmách od 5 hodiny.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nezmeni, lebo vlada zaviedla, ze do 6:00 ide o nocnu pracu za priplatok. Vo firme nam preto prichody pred siestou zatrhli a prichod sa pocita vzdy od 6:00. Proste banda kokotov, snad to v takejto podobe neprejde.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Lenže v zime sa nočná začína už o šiestej :D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

1. Vlada ustanovi kktinu
2. Podnikatel ju dodrzi
===>> podnikatel je kkt
#logic

Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nepochopil si, na zamestnavatela nenadavam. Kokoti su ti, co vyrobili paskvil a uviedli ho do prevadzky, ktory musim teraz ja aj zamestnavatel dodrziavat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aka hodina z tvojho casu? Pice... ved je to len cislo.

V lete mas najdlhsie dni. V zime kratsie.

Slnko sa neriadi podla cisel na tvojich hodinach.
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

Nie, len podla tych cisel sa riadia vsetky tie ostatne institucie, ktore clovek potrebuje.
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

No a co? Sak do roboty pojdes o dve alebo tri hodiny po vychode Slnka... nieto pojde na vychod... niekto o 4 hodiny niekto o 5... odratas si 8 hodin a ides domov... bud zas 2-3 hodky pred zapadom alebo po...


Budis sa furt rovnako... nuz ale chapem... daj si cervenu pilulu niekde
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

No mozno si to moze dovolit par ludi, ze o 2-3 hodiny pojde skor do roboty, ale vsetko ostatne co sa riadi hodinami, tak tam to nie je mozne. A to su prakticky vsetky sluzby s pod. Od verejnych institucii, lekarov a nemocnic, skolskych zariadeni, obchodov a pod.... A este aj ked nepracujes v niektorom z tych odvetvi, tak su tam deti a tym padom uz len tak nemozes ist napr skor do roboty, atd atd atd...
A ono to neberte ako letny cas ale ako GMT+2, nakolko ono Slovensko aj tak prakticky skor spada do toho pasma ako GMT+1
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Bezohľadu na to aký čas bude a aký chceme, ako môže Slovensko patriť do GMT+2 keď leží celé v GMT+1? To mi vysvetli.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

ty si ale tupe tela, cele Francuzsko lezi v GMT a maju rovnaky cas ako my, o Spanieloch ani nehovorim
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Hej. Ale zacinaju najskor o 9:00, ked im uz svieti slnko ako u nas o 8:00 ...

Este nieco?
Alebo take, ze ked su Francuzi blbi, mame byt aj my?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pracovnu dobu mam flex ale do 16:00 musim byt v robote tak pozyvam na pohovor so sefom aby si mu vysvetlil ze to co je na hodinkach su len blbe cisla ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Flexibilná pracovná doba a musíš tam tvrdnúť do 16.00 hod.? Tak to máš ako u chujov na dvore. To kde pracuješ? V gulagu?A čo je na tom flexibilné? Ja mám flexibilne a do min. 14.00 hod.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nuz problem sa vola kindermanazeris
Odpovedať Hodnotiť:
 

A? Ani mojimi, ale sancu priekazne dostalo. Ze si ju dosralo uz moj problem nie je.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mnooo... lenze nakolko sancu mu priekazne dal, o eventualnom potlacani slobody rozhodovania je priekazne zbytocne polemizovat.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zabudol si na jednu podstatnu vec. A to, ze na Slovensku ziju aj ludia,ktori nemaju pristup k Internetu a nehlasovali. A urcite ich je viac, nez tych, co hlasovali. A vlada musi brat do uvahy nazor sj tychto ludi. Za mna urcite zimny cas. Ked budes starsi, pochopis sam. Mladi to necitia a len by sa flakali. Ale zhruba od 40 rokov, budes velmi rad za tu vrateny hodinu
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

A ty chapes co? Vsak daj mi argument... preco chces zimny cas?
Este tu nikto nepochopil, ze v porovnani s francuzmi, alebo so spanielmi sme v GMT+2?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Argumentov mas plnu diskusiu, nauc sa citat.
- je to prirodzeny cas pre nasu lokalitu
- kedze je prirodzeny, tak historicky sme najlepsie nan adaptovani
- suvisi to s bioritmom, biochemiou ... kazdeho cloveka
- je to lekarsky (od migren az po samovrazdy), statisticky (policia ...), polnohospodarsky ... dolozene
Blizsie napr.
https://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time

Naopak, ja som ziadne argumenty v prospech letneho casu okrem spekacikov a bicyklovania nezachytil. Este strach z tmy. Uspora energie bola uz davno vyvratena.

Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

A ty si nepochopil, ze Greenwitch je v Londyne, je to "nulty" poludnik a od -7,5 do 7,5 poludnika je jedno GMT pasmo? A ze Francuzi si postavili hlavu, ze nechcu byt rovnaki ako Anglicania? A ze od 7,5 do 22,5 je GMT +1? Stred Slovenska je cca 18 poludnik a ten referencny 15 poludnik je medzi Brnom a Prahou? 30 poludnik (GMT +2) je uz pri Kyjeve?

Keby si stanovil "nulty" poludnik ze ide cez Bratislavu, tak by si mal 12:00 na poludnie presne nad gebulou, takto je to posun cca 20 minut, vychodnari cosi viac ako blavaci.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

hmm peknu demagogiu predvadzas v tunajsich prispevkoch:
- teda okrem Francuzov si postavilo hlavu aj Spanielsko? alebo taky Island, ktory je geograficky uplne v pasme GMT-1, ale pouziva GMT+0 ?
- podla teba je stred Slovenska niekde pri Nitre ? (a ta je uz za 18-tym poludnikom) - stred Slovenska (geograficky) je zhruba 18.7 (kusok za Breznom)
- zabudol si uviest, ze hranica GMT+2 oficialne zacina uz od 22.5 (pricom najvychodnejsi koniec Slovenska siaha za tuto hranicu, ale hlavne ze spomenies Kyjev)
- referencny 15-ty poludnik prechadza sice medzi Prahou a Brnom, ale v prvej tretine v smere od Prahy ;) (este pred Kolinom)
- ak pocitas pre Bratislavu posun cca 20min, pre Michalovce uz je to dalsich cca 20min viac, teda cca 40min

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

opravujem chybu, stred Slovenska (geograficky) je sice kusok za Breznom, ale je to cca 19.7
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobry den bolo by dobre zanechat letny cas
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja presne pre to, že mám záhradu, by som preferoval letný čas celý rok, lebo by som mal viacej času byť v záhrade po bežnej pracovnej dobe.
A aby nám aj rastlinám nebolo priveľmi horúco, vybrali sme si záhradu so svahom na východ
Pre bežného človeka je úplne jedno,či má slnko presne nad hlavou o dvanástej alebo o druhej hodine. Pre človeka s aktívnym životným štýlom nie je jedno,či má po skončení zamestnania čas dve hodiny alebo štyri hodiny pre seba. Pre zamestnávateľa v obchode, službách alebo výrobe je jedno, koľko je hodín, ak majú všetci rovnako, lebo všade sa svieti umelým svetlom a funguje klimatizácia.
Z týchto dôvodov v Turecku už pred dvomi rokmi neprešli z letného času na zimný ľudia tam majú celý rok popoludní o hodinu času viacej, ako predtým.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

A pre cloveka s pasivnym zivotnym stylom nie je jedno, ci o 8 vecer pecie slnko a je 35 stupnov, alebo uz zapada a je 30 stupnov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po stáročia bol JEDEN osvedčený čas, aký "zimný"?
Je to správny čas.
Letný je nezmysel - vznikol ako snaha ušetriť energie, čo sa nepotvrdilo a je z neho viac škody, než osohu.
KAždý argument o voľnočasových aktivitách je sebecký, množstvo ľudí nepracuje v teple vysvietených kancelárií ale vonku v tme, mraze - posun o hodinu v zime spôsobí následné škody...
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

No neviem ale podla mna vacsina ludi pracuje dnu a nie vonku. Ak vonku tak sa vacsinou len presuvaju. Neviem kedy si zazil poriadnu zimu ale poslednych 20 rokov asi nie. Dnes uz aj lepsi kombajn ma klimatizaciu a kosci uz nemusia o desiatej koncit lebo je uz teplo.
Argument o volnocasovych aktivitach nie je sebecky. Dnes sa nekonci v praci o 2-3 ale vacsinou neskor a dlhsi cas trva aj doprava. Takze na volnocasove aktivity (ci uz oddych, sport, praca, rodina) ostava menej casu.
Posun casu mal akoze usetrit energie ale myslim ze do buducna s meniacou sa klimou bude posun casu dobrym nastrojom ako zachovat produktivitu prace.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

nie je to sebecké? a čo na to deti, ktoré budú chodiť v zime do školy po tme? (v prípade letného času východ slnka o 8:40)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A co hovoria na to deti dnes, ked chodia po tme zo skoly ak maju kruzky? To nie je to iste? Ci to sa nam uz do argumentacie nehodi? A kedze tiez nie vsetky skoly zacinaju o 8:00 a niektore aj skor a nulte hodiny o 7:00, tak po tme idu aj tak. Tak kde je teda problem?
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

Problem je ze rano ide vacsina, cize vacsina bude mat problem.

Na nulte chodi iba mala cast a takisto mensina chodi na kruzky, ktore nemusia mat kazdy den.


Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Skvelí argument!!
ANO choďia z krúžkov v "NOCI"!!!
Pretože to Tvoje v "NOCI" je v ZIME!!!
TakŽe prechodom na LETNÍ čas! Budú choďiť ešťe o jednu hoďinu ŇESKÔR v "NOCI"!!!


D38173!!!!
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

daj si studenu sprchu, lebo ti praskne zilka.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Nevieš toho ešte hodne.
"Väčšina ľudí" možno pracuje dnu - elektrikári, cestári, stavbári, rozvozy nielen potravín a kopec ďalších pracujúcich okašľať len za to, že niektorí hovno robia dnu v teple???
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

No vsak nam vysvetli ako im pomoze trochu svetla rano? Rozvoz peciva sa robi prakticky v noci, stavbari zvecsa hovno robia cely den - rano ich este nevidis lebo tma a poobede tam ich UZ nevidis, lebo fajront - a je uplne jedno kolko je hodin. Aky dalsi kopec pracujucich preferuje z nejakeho rozumneho dovodu preferuje skor tmu poobede a svetlo skor rano?
Nehovoriac, ze sero je este horsie ako uplna tma.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nezmysel nie je letný čas, ale jeho posúvanie. Ani trvalý letný ani trvalý zimný čas by nebol pre Slovensko žiadnou katastrofou.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ani posuvanie nie je ziadna katastrofa
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak to sa teda riadne mylis.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kolko ludi, tolko nazorov. Tak nech daju stred medzi letnym a zimnym a bude aj vlk plny aj ovca cela. Posun o polhodinu poriesi polemyku vsetkych ;)

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

...presne tak, niektoré krajiny majú posunutý čas o 30 minút od pôvodného časového pásma a prežijú to, len rozmaznaný Európania musia riešiť blbosti...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konecne niekto pochopil.

Slovensko patri cele do GMT +1 (tj. "normalny cas" je vtedy, ked je slnko najvyssie o 12:00 a to je v zime). A prakticky nie je problem neskor prisposobit skolu, pracu, otvaracie hodiny o cca 15 - 30 minut. Bez saskovania s hodinovymi rucickami 2x rocne.

Ak niekto chce mat "letny cas", nech sa prestahuje na Ukrajinu, tam asi s tym myslenim aj patri.

BTW - ti aktivisti, co este o polnoci chcu grilovat pri slnecnom svite - nastavte si rucicky o 6 hodin dopredu. Alebo zacnite konecne vyuzivat vyhody flexibilnej prace, 6 hodinovy pracovny uvazok a volne piatky / pondelky. Vsak uz nie je feudal ani komunizmus.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Boze ty si ale obmedzeny dement.. A ze IT expert...
80 percent ludi chodi do prace na medzi 8-9 hodinou... Preco? Lebo skola zacina pri 90 percent skolou povinnych o 8:00...

Ty si fakt naivne myslis, ze ked ostane zimny cas, ze sa tisice a tisice firiem a organizacii zacne menit a prisposobovat? Tvoje prakticky nie je problem je sakra velky problem!!! Nezijes totiz len ty a tvoje okolie... je tu dalsi 5 milionov ludi!

V nasich zemepisnych sirkach je omnoho logickejsi letny cas a teda GMT+2..Porovnaj si to so spanielskom alebo s francuzkom ktory su GMT+1 a su od nas najmenej 1000km. Zapadne casti tych krajin este viac!!! Neplet sem nejaky "normalny cas". Nic take ako normalny a povodny cas neexistuje! Slnko je najvyssie o 12:00 iba 2x do roka, ked je jarna a jesenna rovnodennost tak netrep o celej zime ty obmedzeny plochozemec...
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Spanieli a Francuzi su v nasom pasme nespravne, maju byt tam, kde Portugalci a Anglicania. Prejavuje sa to aj tym, ze vsetky cinnosti zacinaju zvycajne po 9:00.

V nasich zemepisnych sirkach je logicky GMT+1. Nastuduj alebo kukni vyssie, dal som ti odkaz aj na nejaku literaturu.

Slnko je u nas prirodzene najvyssie kazdy den od cca 11:40 - 11:55. Kvoli letnemu posunu to vychadza az na 12:50.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Niekolko argumetov ti podanych bolo, ale zjavne ich nechces vnimat, tak este raz pre zopakovanie aj s udajmi z letneho/zimneho slnovratu, ked su rozdiely najviditelnejsie

Letny cas:
1, Leto - vychod slnka 4:40, zapad slnka 20:49
2, Zima - vychod slnka 8:30, zapad slnka 16:48

Zimny cas:
1, Leto - vychod slnka 3:30, zapad slnka 19:49
2, Zima - vychod slnka 7:30, zapad slnka 15:48


Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

1, zimny cas je momentalne iba 5 mesiacov v roku, takze ludia su momentalne zvyknuty skor na letny cas
2, 80 percent ludi pracuje od 8-9 do 16-17 hodiny. Toto je nepopieratelny fakt, nakolko vacsina pracovnych pozicii sa prispobuje skolskemu systemu, ktory zacina od 8 hodiny rano na 90 percentach skol na slovensku
3, v zime sa sa na poli nepracuje pokial viem, takze nejaky argument, o vstavani do tmy a neda sa pracovat na poli je dost irelevantny
4, to ze ty nemas ziadny konicek, ktory sa vykonava vonku a je treba na neho svetlo je tiez irelevatne s porovnanim tisicok ludi, ktory to svetlo maju radi a chcu ho vyuzit
5, viac tmy, vacsia depresia, vacsi pocet samovrazd ako si uz napisal. Viac tmy = skorsie tma pocas dna. Nie tma v rannych hodinach.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

6, v zimnom case bude slnko vychadzat o 3:30. Toto je absolutne rozhadzanie bioritmu, nakolko o 3:30 je vacsina ludi este v hlbokom spanku kedy sa vytvara najviac melatoninu. Nedostatok melatoninu sposobuje velke zdravotne problemy. Nie kazdy si kupi teraz zatemnovacie rolety lebo Tlste prasa Richter povedalo
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

6. Tak to sa mylis. Naklon a rotacia Zeme je plynula, nie skokova ako umele posuvanie ruciciek.
Poznas to - "na tri krale o krok dale ..." - predlzovanie svetelneho dna o 4 hodin rano a 4 hodiny poobede sa realizuje 6 mesiacov, tj. cca 5 minut denne. Telo ma dostatok casu na prisposobenie. Skor umele predlzovanie "dna" a posuvanie aktivnej cinnosti hore/dole sposobuje najvacsie zdravotne problemy.

Nepotrebujes rolety, postaci zaves. Uvidis, ze ked to nechas na samotny vlastny biorytmus bez umelych zasahov, budes vstavat ovela viac oddychnuty ako doteraz. Vacsina sveta totiz s hodinovymi rucickami nesaskuje.

Politika a nadavky do odbornej debaty nepatria.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

6) - presne ako pises a vobec, ale absolutne vobec to nie je v protiklade s tym aby sme tu mohlo vyuzivat letny cas

odstavec o biorytmoch si nechaj na dovolenku, pretoze podla vyskumov pre vesmirne lety testovali dlhodobo ludi izolovanych od slnecneho svetla a bez hodiniek (teda absolutne netusili kolko je hodin a ani ako casu uplynulo) a po case sa im ustalil rytmus dna/spanku na 6-hodinovy cyklus (teda cca 6-hodinovy den a 6-hodin noc)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Blbost, u vacsiny ludi sa spankovy rytmus kratkodobo drzi okolo 24-25 hodin, pri dlhodobej izolacii sa moze predlzit (33, 48 hodin), ale pokusnych pripadov je malo na nejake vseobecne zavery. Hod zdroj na tych 12 hodin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nehodil. Takže predpokladám, že on sám žije v 12 hodinovom cykle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

7. - nekonecno
Zdravotnictvo - pre zdravie jednoznacne "normalny cas"
Skolstvo - jednoznacne "normalny cas"
Polnohospodari - zierata, aj rastliny sa riadia Slnkom - "normalny cas"
Doprava - logistika medzinarodna aj lokalna uprednostni "normalny cas"
Priemysel - skor "normalny cas"
Energetika - setrenie sa posuvanim ruciciek nepreukazalo, s nastupom FVE ... sa vyuzije rano uz dostatok energie pre ranne spicky ... - skor "normalny cas"
IT - jednoznacne stabilny "cas"
Deti do 10 rokov a starsi po 40 - jednoznacne "normalny cas"
Mladi 15 - 35 rokov - vacsina "letny cas"

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

demagogia
zdravotnictvo - tvrdi ze pre zdravie je lepsie neposuvat cas (skokove zmeny nie su dobre pre biorytmus) a vobec neriesi tvoj "normalny cas" ano pre organizmus by bolo najlepsie sa riadit prirodzenym slnecnym rytmom, aleto by by sa cas kontinualne posuval (aby sa vstavalo na svitani co by bolo pre organizmus optimalne), ale to je v dnesnej dobe globalnej civilizacie nerealizovatelne ;)
Polnohospodarstvo - ziverata a rastilny sa riadia slnkom (prirodzenym cyklom) co zas nema vobec nic spolocne s tvojym vyfabulovanym "normalny" casom, opretoze cykli v organizmoch sa riadia napd. podla svitania a je im uplne jedno ci to svitanie je o 3:00 podla tvojich hodiniek, alebo o 9:00 - pre nich je to svitanie (preto napr. sa zacnu zatvarat kvety a hmyz ukladat k spanku pri uplnom zatmeni slnka)
vsetky ostatne profesia ako tu prezentujes absolutne ignoruju tvoje presvedcenie a uz duplom tvoj vymysleny "normalny" cas

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A este specialna pripomienka - neber hranicne hodnoty, ktore su aktualne 1 den v roku. Zober vacsinove hodnoty - od maja do septembra mas min. 14 hodin svetlo, aktivity vies prisposobit od cca 5:00 - 19:00. Casu a svetla viac ako dost, iba ti, co si ho nevedia zmanazovat sa stazuju. Na rovniku tolko nemaju ani jeden den.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1. Nie tak davno bol stale len "zimny cas" a ludia nan boli zvyknuti storocia. Neskor bol zavedeny "letny cas" len na par mesiacov a po vstupe do EU sa to predlzilo kvoli Bruselu (BTW - kukni, na akom poludniku sa nachadza) na uz neznesitelnych 7 mesiacov.

2. Skola je preto od 8:00, aby deti chodili do nej uz za svetla aj v zime. Keby bol zavedeny "letny cas", bola by to cista katastrofa - kazdodenna nulta hodina pre vsetkych. Svet inak speje k 6 hodinovemu pracovnemu dnu, bojuj za co najskorsie zavedenie. Verim, ze "normalny cas" tomu len napomoze.

3. Clovek nie je cyborg a je previazany prave so Slnkom, od ktoreho je vsetko na Zemi zavisle. Ked mas v zime vstavat po tme, nemas este dost vytvoreneho melatoninu, ktory by ta mal "nastartovat" a "studeny start/stop system" sposobuje nervozitu a depresie. Tato tema je na dlhsie, kukni na wiki.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

1) demagogia - nie tak davno tu bolo prirodzene striedanie dna a noci podla slnka (bez ohladu na to kolko hodin by ukazovali tvoje hodinky) a to trvalo tisice rokov (a bolo to optimalne pre organizmus), az posledne storocia (vyspela civilizacia) si vyziadala koordinovat svoju cinnost podla nejakeho jednotneho casu, preto sa zaviedli ako rozumny kompromis nejake casove pasma a jednotny cas
2) argument celkom mimo, aj tak v zime chodia rano po tme uz teraz aj pri "zimnom" case - teda to sa vobec nezmeni
3) ano presne tak ako hovoris, ale vyvodzujes z toho nespravne zavery (resp zamerne prekrucas a zneuzivas na nevhodnu argumentaciu) - podal toho by bolo pre organizmus optimalne aby sa riadil slnecnym svetlom (prirodzeny denny/slnecny cyklus), ale ten je iny pre kazdu lokalitu a naviac sa NEUSTALE posuva podla rocneho obdobia - preto je nepouzitelny v sucasnej civilizacii
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

4. Ja mam konickov kopec. Ale rovnako viem pochopit aj ludi, co chcu pozerat letne kino v normalnom case, rodicov, co chcu, aby deti isli spat aj v lete o 21:00, IT spravcov, co ich uz nebavi cakat do polnoci, bezcov, co si chcu zabehat este pred cestou do prace, psickarov, co nevedia vysvetlit psom, ze zrazu maju o hodinu skor/neskor zradlo v miske ... Nie som ani ja, ani ty, nieco vyhovuje jednym, nieco druhym. Ale cas ako objektivna velicina by mala byt nezavisla.

5. Depresiu robi tma ked clovek vstava, nie ked zaspava. Zaspavanie si vies prisposobit, vstavanie - ako si spominal napr. kvoli skole - nie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No super, konecne aspon snaha o logicke argumenty, skusme sa na ne pozriet.

OK, casy priblizne sedia, proste sme v pasme, kde je v zime "slnko" cca 8 hodin, v lete cca 16 hodin.


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A BTW - aby si nevyzeral ako obmedzeny dement, stale si opakuj:
Pre nase zemepisne sirky je omnoho logickejsi zimny cas, GMT+1.

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

rozdiel v posune medzi Kutami a Sobrancami je cca 25 minut .. tolko na margo zimny/letny.
V kazdom pripade .. ked je teplo, je viac-menej vzdy letny cas. O hodinu menej svetla .. to vam pekne dakujem.
Posuny ale i tak dodrbali, pretoze zimny sa nastavoval skor, aj letny.
Tie posuny casu su nevyhnutne pre tych, ktori potrebuju svetlo.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Slovensko je geograficky v pasme pre "zimny" čas. Ak vacsina Europy aj cesi ostanu na zimnom, bola by maximalna hovadina si nechat letny.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

Myslím, že 99% ľuďom je z praktického aj teoretického hľadiska úplne jedno, či slnko je na vrchole o 12:00, alebo o 13:00. Asi naozaj budú riešiť hlavne aký čas si nechajú Česi a podľa nich sa zariadia. Aj keď to, že koľko hodín je práve v CZ je 90% ľudí tiež jedno.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Kde na vrchole? V Bratislave? V Bystrici? V Kosiciach?
A ked si to poriadne nastudujes, zistis ze aj ked si vyberies jedno konkretne miesto tak ten vrchol sa v priebehu roka posuva o 40 minut - Zem neobieha slnko po kruznici ale elipse.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To tu riesis, ako keby sme boli roztiahnuti cez pol Europy. Nechces nahodou vlastne casove pasmo pre BA, BB aj KE, kazde posunute o 5 minut?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

skús pridať trochu chápania. Práve to som písal, že je blbosť riešiť to správne geografické pásmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie je - otvor si oči - státisíce ľudí nesedí na prdeli v teple ale makajú pod holým nebom - v mraze, snehu, daždi, fujavici - napríklad aj pre to, aby si mal elektrinu pre mobil, PC.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Tak si jebnu borovičku a bude im teplo! Musi byť letny cas, aby sa dalo sediet na pive do 21:30 este za svetla! Ostatne vase trepaniny mám pici.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

No veď potom to budú deti brať serióznejšie, keď im povieš: Synu uč sa, lebo skončís na mraze, snahu, daždi v letnom čase!
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

vtip je v tom, ze vacina ludi sa vyjadrila, ze chce letny cas...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vacsina ludi chce aby neboli politici skorumpovani. A ono hla, je to presny opak
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

za zmienku tiez stoji, ze ludia sice chcu neskorumpovanych politikov, ale prave jednej z najskorumpovanejsich stran ludia dali vo volbah 2012 44% hlasov a v roku 2016 28% a podla prieskumov sa stale drzi nad 20%
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aká "väčšina", demagóg???
Ten zlomok percent čo zahlasoval - mladí nerozhzľadení, nezamestnaní, nudiaci sa pri PC, inžinierkovia, ktorým tečie mlieko po brade a nevidia si od nosa?
Mnohí makáme celoročne pod holým nebom aby ste mali elektrinu, iní aby ste mali po čom jazdiť, ďalší aby ste mali ráno čerstvé rožky atd.
Je smutné ako si najma mladí fakt nevidia pred čumák :(
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

Problem takych ako ty je v tom, ze vyzadujes respekt od inych a pritom sam ich respektovat nechces. Kedze hadzes vsetkych s inym nazorom do rovnakeho vreca, moze cakat, ze tvoj nazor budu mat rovnako v pici.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Paradox klasifikačného problému je že si ho dal do rovnakého vreca ako jemu podobní
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No teraz budú hádky, že aký čas vybrať. Radšej malo zostať striedanie. Kopa ľudí plače kvôli jenej hodine raz za rok (vadí im len tá jarná) ale ísť na dovolenku do úplne iného pásma im nevadí. Ako keby každý zaspal vždy na minútu presne a nikdy sa mu nestalo že ide spať o hodinu neskôr.
Pri striedaní, alebo trvalom letnom čase sa letný deň lepšie využije.
Najhoršia varianta je zimný čas, ale mohlo by ministerstvo spraviť kompromis - zimný čas, ale posun vyučovania na 7:00. Lebo to je základný čas, ktorým sa riadi život v krajine. Boli by spokojní aj úradníci, lebo budeme v pásme s Bruselom, ajtá väčšina, čo chce letný čas.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Zrusit posun casu a individualne riesit posuny v roznych oblastiach zivota nie je dobre. Ak sa posunie zaciatok vyucovania treba posunut aj dopravu. Ak deti vozia rodicia tiez asi budu chciet mat posunutu pracovnu dobu a tak podobne.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

presne tak som to myslel, kvôli škole by sa vlastne muselo presunúť všetko, čiže fungovali by sme vlastne na letnom čase, ale puntičkári by boli spokojní, že máme tú správnu časovú zónu
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Spravna casova zona je zaklad.
Ked nemas spravne vychodzie parametre, kazda dalsia uprava je v lepsom pripade len oprava, v tom horsom uz vyrazny problem.

Cize nie puntickari, ale strazcovia logiky a poriadku.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

toto mohli vymysliet iba kokoti. Ak nechajú zimný čas, tak v júny bude začne svitať už o 3:00 a tma bude o 8:30 večer. Holy fucking jesus.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v júny.. kokoti..
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

asi je blavák...
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

ta blavaci. tym sa rozvidnieva az ked je vsade uz tma
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ale ked nehas letny, tak v zime kedy je tma normalne uz o piatej, bude vdaka letnemu casu uz o stvrtej.
To naozaj chces ?
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Ano naozaj to chcem, hlavne preto, ze si to mylis. Pri letnom case bude v zime slnko zapadat o hodinu neskor.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

ano mas pravdu. omyl na mojej stranke
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Trosku si si to poplietol nemyslis?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

o 6 tej, presne naopak
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano omyl
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je pasmovy cas a je to tak spravne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby si nebol puberťák ak vôbec a troška okrem pravopisu vedel aj uvažovať - pochopil by si že svet je viac, než dovidíš na monitor - to prídi povedať ľuďom čo v tme, zime daždi alebo na mraze majú na vaše k*k*ty makať ráno o hodinu skôr a nakopú Ti prdel...
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

O aku hodinu skor? o com tu trepes? Nechapes, ze bude uz len jednotny cas?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

do pice ked uz pises cas digitalne, tak na keru picu z toho urobis mackopes typu "8:30 VECER", ked sa to da napisat normalne ako 20:30?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

neboj, osvetlime mesta z orbitu a bude OK
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ocenujem tento krok! Konecne vlada robi nieco prospesne pre obcana. Prorusky zimny cas, jasne ukazuje na nase proruske smerovanie!
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Pre objasnenie, zimný čas znamená ísť viac na západ, letný čas na východ.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Trvaly zimny cas (hoci i v nych casovych pasmach) maju v Rusku.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rusko sa rozprestiera na takmer 12 časových pásmach. A celý tento článok kvôli jednej polhodine pri tom vyznieva úplne smiešne.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ale vo vsetkych pasmach maju trvaly zimny cas.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zimný čas nemajú nikde. Všetky časové pásma sa vzťahujú k moskovskému času.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

moskva neexistuje je to mestský mýtus
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Pašól na chuj
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ked nemali jednotny cas tak sa vsetky pasma vztahovali v zime k moskovskemu casu a v lete k moskovskemu letnemu casu. Takze teraz sa vztahuje k moskovskemu casu stale aj v lete, cize je ten cas co platil v zime ludovo sa nazyva zimny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zimný sa nenazýva, už to tu písali viacerí. A nepleť hrušky s jablkami. Jedna vec sú časové pásma, a druhá posúvanie času podľa ročného obdobia. V Rusku s posúvaním času už dávno skončilo. Bodka.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. A nechali si zimny cas :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je lepšie ked bude rano skor vidno, vecer ma byt tma. Vlada milo prekvapila ze tak razatne odmietla slnieckarsky trvaly letny cas!
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

neboj, osvetlime mesta z orbitu a bude OK
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trvaly letny cas chcu slnieckari a sorosovci.
My milovnici dlhych zimnych vecerov, my co fandime Putinovi a Kotlebovi alebo Stefanovi Harabinvi, Nocnym vlkom a Slovenskym brancom sme za trvaly normalny cas nespravne nazyvany zimny cas!!!
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Technická otázka. Pri dobrom ironickom príspevku sa má dávať plus, alebo mínus? Resp. páčik, alebo nepáčik?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Prilozit dalsi je priekazne jednoznacne.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

kedze tymto ironickym komentarom si robi srandu z putinofilov, kotlebovcov, slovenskych srancov a podobnej zgerby, tak zrejme by si mal dat plus/minus podla toho tvojho nazoru na tuto zgerbu. takze ak si kotlebovec, tak das minus, kedze si nenechas robit srandu z voccu, ak nie si kotlebovec a pobavilo ta to, tak plus. ale kedze tato spominana zgerba je znama svojou vymletostou, moze sa stat, ze aj napriek tomu da plus, lebo ich jedina mozgova bunka to nepochopi ako ironiu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prave toho sa bojím, že oni nepochopia iróniu, a páčik ich povzbudí, ak zahlasujem opačne, budem vyzerať zas ja, ako niekto, kto nepochopil
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su retardi. V BA zapada slnko o 20min neskor ako na vychode republiky, treba brat do uvahy aj to.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Slnieckaska Bratislava ked sa jej nepaci nech sa odtrhne od SR a pricleni k Rakusku tam chcu mat trvaly letny cas.

Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Fu, to je strasne velky rozdiel. Zavedieme rovno nove vychodniarske casove pasmo. Tvoju ziadost rad vybavia na najblizsej lamparni.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Slovenski slnieckari v ankete hlasovali za trvaly letny cas , lebo chceli mat dlhsie vidno v zime a dopadli tak ze v zime bude tma rovnako a navyse budu mat vecer tmu aj v lete. Dobre s nimi vlada vydrbala!
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

neviem kde sa stale robia tie prieskumy ale mna sa zas nikto nepytal aky cas by som si zelal, treba celonarodne referendum a nie zas politicku svojvolu
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

referendum bude vyhodenie penazi ked uz raz vyjadrenie maju celoeuropske. A v ankete nehlasoval len ten, kto nechcel, tak sa nevyhovaraj.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

vyjadrenie maju celoeuropske, ktoré s prehľadom odignorovali :D takú vládu treba defenestrovať
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Aka anketa? Kedy? A kde?
Niekde na nastenke v Bruseli?

Hlavne ze viem aj z Youtube reklam, ako velmi nasa krajina prosperuje z eurofondov...
Ale ze robia anketu (A hlavne kde ju robia) to uz nepovedali.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Vzhladom k tomu, ze aj bulvarne platky davali priamy link a aj DSL o tom informovalo, tak je naozaj len tvoj problem, ze si si "nevsimol". Teraz tisko suchaj nohami.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Takze hlasovanie pre celu EU, ktore zacalo pred nieco viac nez 3 mesiacmi a to formou tweetu. :D :D
Ano takto je to spravne. Ako som vravel ala nastenkovy tender...
Taketo veci sa maju riesit oficialne a nie cez social media, ktore kopec ludi ani nema. A vobec... nie su povinne.

Ako vravim na posrate promo o (aj tak rozkradnutych) EU-fondoch sa peniaze nasli, ale na promo tejto otazky a poriadny prieskum k tejto otazke, uz nie. -.-
Takze suchat nebudem nicim a nikde. Nie ja som ten co pochybil. Informuju len o tom, co chcu. O tom com im vyhovuje a ako im vyhovuje. A to je problem. Niesu tam pre svoje dobro, ale pre dobro nas. Takze ak by tu mal niekto suchat nieco, su to oni.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neviem ci sa sprostym robis, alebo nim si - informovali o tom vsetky bulvarne platky, DSL a dalsie denniky. Mohol si kliknut na link a vyjadrit svoj nepodstatny nazor. Nepotreboval si k tomu nic iba internet. Neurobil si to - len ty sam vies preco, tak preco mas pocit, ze ti niekto krivdi, ked si za to mozes sam? A vobec preco by teraz mal zaujimat niekoho nazor cloveka, co sa nezaujima o podstatne veci? Pravnici na to maju vyraz - neznalost neospravedlnuje. Takze znovu - teraz len tisko suchaj nohami a nabuduce nebud mamlas.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Tiež som si to nevšimol, zato kandidátov na primátora Bratislavy niekoľkokrát denne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

taktiež v menších (a možno aj väčších) obciach bolo oznámenie vyvesené na úradných tabuliach, či na poštách. Dokonca som videl oznámenie aj na farskej výveske... len sa treba aj zaujímať o to, netreba len na všetko v diskusiach nadávať
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Letný čas je jednoznačne lepší, čo ale čakať od hlupákov....
Problem je ten, ze mensina za zimny cas viac krici. To je toiste ako tisice spokojnych zakaznikov nejakej firmy prekrici jeden nespokojny.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Jednoznačne? To asi ťažko. Sú názory za aj proti. Môj je neutrálny.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Môj je zas priekazne väčší.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ty si cely vacsi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nechem povedať že hlupák si Ty (nadpis by tomu nasvedčoval) no zamysli sa, či každý sedí doma na prdeli alebo hovno robí v teple vykúrenej kancelárie...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja nechápem, čo ti spraví ráno, že slnko v zime vyjde o 8:00 ráno namiesto o 9:00? Keď aj tak o 17:00 už máš tmu? A v lete potom vyjde slnko o 4:00 ráno a zapadne o 20:00.. to je k čomu dobré? Naopak, v letnom čase si cez zimu pretrpíš tmu do 9:00, ale za to dostaneš svetlo až do 18:00 a v lete svetlo 5:00 až 21:00.. či bežne chodievaš v lete o 4 ráno na prechádzky, že chceš mať vtedy svetlo?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cas ma byt objektivna velicina, nie trhaci kalendar.

Keby to bolo tak fajn, tak si skus predstavit, ze posunieme v marci rucicky +1 hod, v aprili +1 hod, v maji +hod a potom v juli -1 hod ... Aby si vyuzil maximum toho svetla, vsak su ludia, co chodia z roboty aj po 22, stihli by spekaciky.

Uvedomujes si, ze je to blbost? A ked je blbost takto nahanat cas 6x rocne, je logicke, ze otazka blbosti nie je v pocte, ale v principe.

Nechaj "cas" ako je pre nasu Zem dany, ludia a ich cinnosti sa prisposobia, napr. zmenis zamestnavatela. Ak teda chces byt ako naspeedovana muska svetluska.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

presne tak ako hovoris .. nechaj cas tak ako je teraz (letny) a ludia a ich cinnosti sa prisposobia, napr. zmenis zamestnavatela
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nie každý chodí spať o 23.00 hod.
Sme tu aj takí, ktorí si idú ľahnúť napr. už o 21.00, lebo sú už po celom dni unavení. No a keď v lete platí letný čas, tak to večer obťažuje - to svetlo, tá čvarga vonku hulákajúca, vreštiaca.
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Konecne spravny nazor! Letny cas vyhovuje len slnieckarskym kaviarenskym povalacom a sulikovym zhulencom.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

a mimochodom sme tu aj taki, co chodime chodia spat o 04:00 - 05:00 rano, lebo niektore veci sa daju rozumne robit len vtedy, ked taki ako ty spia. keby mal mat svet casove pasma podla toho jak to vyhovuje mne a nie tebe, to by si cumel..
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma, ake su to veci. seriozna otazka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

udrzba a rekonfiguracie telekomunikacnej infrastruktury a podobnych systemov, ktore ked vypadnu (alebo by boli vypnute) cez den, tak ludi chyta infarkt a noviny maju o com pisat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tá čvarga bude vrešťať v lete aj po tme, pretože rušenie nočného kľudu je až po 22:00, iba že by sa posunulo aj rušenie nočného kľudu o hodinu :D
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Je sice pekne, ze vsetci argumentuju "o hodinu menej svetla v lete" a "skor bude tma a zaroven velmi skoro vyjde slnko"...

Ale napadlo niekoho, ze ak ostane letny cas, tak v zime bude vychadzat slnko az po 8 rano? Neviem ako vy, ale ist v rannej spicke do prace za "hlbokej" tmy nie je terno. A vela ludi bude neprebudenych a moze to sposobit viac nehod. Vsak uz teraz vychadza slnko trochu neskor a ludia rano soferuju ako keby umreli a nevnimali.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Ale ano napadlo, napriek tomu som za letny cas, alebo zachovanie posuvania.
Odpovedať Známka: 1.2 Hodnotiť:
 

v prvom rade nema neprebudeny co sadat za volant
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nie kazdy funguje ako robot na povel a ked niekoho donutis vstavat o hodinu skor, tak bioritmus to rozhadze a nejaku dobu dobieha. Pozri statistiku, kolko nehod je prave tyzden po casovych posunoch.

OK, ale free, cool a in - mladi a blbi frikulini bez baby to este nemozu chapat.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Tak si si ponadaval, ale reagoval som na to ze vela ludi je za tmy stale neprebudenych a tym padom "prispatych", nebola rec o tyzdni po posune casu. Citaj s porozumenim.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nekruti sa nahodou cela debata okolo posuvania casu?

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Slnko sa krúti okolo Zeme. V zimnom období je jeho kruhová trajektora vzdialenejsia od centra zeme, respektíve severu, a letí rýchlejšie, aby stihlo urobiť cyklus za 24 hodín
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

pocuvaj ty demagog, nikto tu nerozporuje dopad posunu casu na biorytmus a sprevadzajuce komplikacie po jeho posune. Ale to vobec neznamena, ze nemozme ostat pri letnom case ako vacsina europy, pre ktoru by tie dopady maly byt horsie (ak nie katastrofalne podla teba), oproti Slovensku, ktore je na vychode pasma ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prečo žmurkáš? Veď všetci na západ od Nemecka už ten "letný čas" dávno majú, a chcú to meniť. Prečo asi?

Vstávajú do tmy, na obed majú siestu, biorytmus rozhádzaný, ekonomika v kríze.. toto chceš? toto ste chceli?!?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pozrime sa, dalsi demagog a klamar
1) ano na zapad od Nemecka uz ten "letny cas" davno maju a ake prekvapenie - oni si ho chcu nechat! teda nie ako tu ty klames, ze ho chcu menit.
2) dalsi co spaja "akoze fakty" a snazi sa z nich vyvodzovat vyhovujuce nasledky/vysledky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Áno áno, a doteraz oslavujú Franca, že ho cez vojnu zaviedol aby bol bližšie k Hitlerovi.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ake typicke pre demagoga - spajat navzajom absolutne nesuvisiace informaice a "kvazi fakty" ..
nie si ty nahodov profesionalny politik ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este si zabudol vytiahnut nieco na Francuzov - napr. ze to robia natruc Anglicanom, aby nemali s nimi rovnaky cas, lebo su urazeny, ze sa pred 400-rokmi zobral ako zaklad cas Greenwich a nie podla Pariza (dokonca realne presli na GMT cas az v 20-tom storoci) ..
ci mas v zalohe este nieco odvaznejsie ci strelenejsie ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Strelené je, povedal by som, skôr tvoje patologické označovanie ľudí za demagógov.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked myslis :)

Demagógia (zo starogr. δημος – démos = „ľud“ + αγωγος – agógos = „vodca“) je spôsob manipulovania ľuďmi (najmä v politike), kedy je klamné a pôsobivé rečnícke vystupovanie využívané na získanie vplyvu, politickej podpory a moci. Namiesto vecného zdôvodňovania, pôsobí hlavne na predsudky a emócie slabo informovaných alebo emotívne orientovaných ľudových más a je zameraná na ovládnutie ich vedomia a uskutočňuje sa klamaním alebo inými nemorálnymi prostriedkami.

Typické prostriedky pre demagógiu sú prekrúcanie faktov, vytrhávanie z kontextu, špekulácia so záujmami a túžbami ľudí, apelovanie na ich prízemné pohnútky a predsudky, lživé prísahy a nereálne sľuby a súčasne klamlivé osočovanie protivníkov, vyvolávanie strachu a podobne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

myslim, ze som (podla vyssie skopirovanej definicie) len adekvatne reagoval na niektore prispevky a prispievatelov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja vnimam ako demagogiu silove pretlacanie argumentov podporujucich tvoje osobne presvedcenie. Pripajaj aj zdroje tvrdeni, nech si rozumny clovek moze vybrat, ci im bude verit.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

slecna (alebo jahodka, alebo IT expert)
1) defniciu demagogie mas o prispevok vyssie, kde som prekrucal fakty, ci pouzil niektoru z vyssie uvedenych technik? - ak take nie su, tak je to len hlupe osocovanie a zas jedna z technik na odvedenie pozornosti mimo hlavnu temu.
2) ktore moje tvrdenia boli tak mimo bezne vedomosti, ze potrebujes ich podlozit zdrojmi? A ktore/ake zdroje budes akceptovat?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

naviac ak si si to nevsimol, tak vobec nepretlacam svoje presvedcenie, ale vo vsetkych svojich reakciach len vyvraciam/korigujem demagogicke "kvazi fakty" inych prispievatelov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Lenze to je prave ten problem - je to prosto nasa fyziologia/biochemia. Kym je tmavo/sychravo, tak je v tebe prosto viac melatoninu.

Ja tiez som viac grogy ked sa budim cez zimu kym nevyjde slnko. Lenze na rozdiel od inych ja mam velku vyhodu - ked sa fakt na to necitim, idem elektrickou/MHD. A ked musim ist autom, tak sa aspon "preplachnem" studenou vodou alebo vybehnem na par minut na balkon. Lenze nie vsetci to robia a tak to potom vypada na cestach.

Cize z tohto pohladu je lepsie, ked je svetlo rano co najskor cez zimu, lebo medzi 6 a 8 ti cestuje viac ludi (a hrozi vacsie riziko) ako ked ti zapadne slnko o hodinu skor v lete (a hlavne tak ako ucinky melatoninu ustupuju postupne, rovnako postupne aj nastupuju).

Ja osobne by som popravde bol najviac za nejaky medzi cas (teda +0:30), ale to sa nestane...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pan Dzurinda jasne povedal, ze v noci robia len zlodeji a tym cela debata dostava novy rozmer! Treba zadefinovat casove obdobie "noc" a na zaklade vyjadrenia pana Mikulasa nasledne zaviest zakaz nocneho vychadzania. Tym odpadnu neplodne diskusie o volnocasovych aktivitach, chybajucej hodine a podobnych pletkach. Obcan bude sediet doma a tam si moze, v obdobi definovanom ako "noc", robit vsetko co zakon nezakazuje, od fitness aktivit az po hackovanie.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Prestan spominat Dzurindu lebo sa Smer zlakne a zavedie nakoniec travaly letny cas. Budme radi ze vlada Smeru a SNS chce trvaly zimny cas, ten je prospesny pre vidiek, pre polnohospodarstvo a to je odvetvie na ktorom chce po vystupeni z eu a z nato stavat LSNS!
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Mám sen že raz zo Slovenska bude jeden veľký paintballový a airsoftový park s neudržiavanými lesmi bez hubárov a rozpadnutými budovami na krytie. Násbožestráž.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zlodeji pracuju v noci, ale nie na vychode slovenska. Tam totiz nic nie je.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dzurinda narazal na to, ze je to kokotina zvolavat parlament v noci, pretoze poslanci chodia do parlamentu ako cigani do skoly, a na rozdiel od skoly su zasadania parlamentu velmi nepravidelne. Nezabudajme na noc dlhych nozov. Nebol to den dlhych nozov, ale noc. Ale plebs bude vzdy pamatat na zlodejov pracujucich v noci s logikou Sudr. Roberta "Hodinkara" Fica a jeho fantomovej bolesti chrbtice.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Uvedomte si, ze cas na vasich hodinkach je absolutne irelevantna vec voci realnemu pohybu Slnka.

Nechapem. Aj keby Slnko vychadzalo podla hodiniek o 12 tak stale bude na tej oblohe dovtedy kym sa nestrati z dohladu... riad sa podla slnka a ciselka ti mozu byt uplne u riti.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Takze v zime bude pracovna doba 6h a v lete 10? vsak podla slnka, ci?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ty mas byt v praci 8 alebo 12 hodin... cize v com vidis problem?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja sa riadim podľa pracovnej doby, a podľa toho ako otvárajú obchod s potravinami a podľa dopravy. Ak začnú v lete chodiť busy skôr a otvoria skôr supermarket a vrátnik ma pustí do práce, tak nech dajú kľudne aj zimný po celý rok.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Mas to zabezpecene, este upresni lokalitu.
A ked vyrasties, budes sa bit za 6 hodinovu pracovnu dobu.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ak má niekto obvyklý pevný pracovný čas (väčšina), bude mať menej voľného času za svetla. Aké veľké IQ človek musí mať, aby to pochopil?
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Naopak, dostávaš veľkú príležitosť posilniť svoje zdravie, môžeš si ráno zabehať o hodinu dlhšie.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Tak nech si založí vlastnú firmu a nastaví si svoj pracovný čas sám.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

firmu ktorá bude robiť všetky služby, vrátane štátnych a predávať všetky tovary. Mohlo by sa to volať všetkofirmoinštitucia-1hod.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pred zavedením letného času Slováci bez problémov. No moderná zberba tu škrieka ako autistické deti. Pritom sa čas vráti do pôvodného stavu. Spoločenský pokrok ako z učebnice.
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

moc sa do casov nerozumiem, ale takto prakticky, teraz mame letny cas a ked sa bude za chvilu presuvat na zimny, tak potom "čas meníme z 3:00 na 2:00", cize ked je teraz sedem hodin vecer, tak potom bude sest hodin vecer, z toho mi vyplyva, ze bude dlhsie slnko vecer, co nam robi radost, ci nie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No zjavne tomu nerozumieš. Slnko ešte kvôli posunu času nezapadne neskôr. Takže síce bude teraz 18:00 namiesto 19:00, ale aj to slnko bude zapadať stále o 18:00 namiesto 19:00.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

no zjavne tomu rozumiem aspon tak ze viem, ze s posunom casu sa neposuva aj slnko :D
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

/facepalm ... co facepalm, hlava o stol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Richteriagra z učňovky rovno do ministerského kresla. Ujo richteriagra je génius nielenže vybabral z prideľovaním titulov ako aj kpt.Danko. On navyše vymyslel ako vyhnať ludí z úradov práce a tak znížiť štatistiky nezamestnanosti bez toho aby sa zvýšila zamestnanosť a to už musíte uznať je podvod ktorý len tak hocikto nevymyslí. No keď takýto kaňour zavelí zimný čas, netreba rozmýšlať a brať to.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto našťastie nezáleží od neho. Ten má na svedomí ale horšie veci ako posun času, a nič.

Tu skutočne treba aby všetkých osvietilo o niečo skôr.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co cakat od tejto vlady, najlepsia moznost bol trvaly letny, druha horsia moznost je zachovanie sucasne stavu, nie oni presadzuju to najhorsie, chcu aby bola v lete skoro vecer tma a a uprostred noci vidno (o 3:00).
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ak bude zapadať o 20:00 tak vychádzať musí cca o 4:00, aspoň netrep keď už trepeš
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

O 4:00 to nie je ziadna vyhra. Ale ked uz tak vedenie statu silne chce, tak nech upravia v lete aj nocny klud, nech je od 21:00 do 5:00, to by urcite pomohlo. Ti co boli napr. v lete vecer zvyknuty kosit travnik tak budu moct pokosit rano o 5:00, budu vyspaty lebo budu moct ist spat skor, o 21:00 uz by nebol hurhaj z krciem kedze by bol nocny klud.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dobre vybrali.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Jednoznačne zimný. Skôr tma, skôr Alah nevidí.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tie pripomienky sú tam skutočne vtipné.

https://www.slov-lex.sk/ legislativne-procesy/SK/LP/2018/757
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

omg... v legislativnych pripomienkach kecy vycucane z prsta, co sa komu prisnilo. aky narod, taka vlada...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To bude sranda cestovat cez hranice clenskych statov. Prejdem autom ceska hranice +1hod., potom nemecke -1hod a na holandskych zas +1 hodina. V cieli sa cela posadka auta bude hadat kolko je vlastne hodin...
Alebo lietadlo s hodinovym letom vzlietne o 13:00 a pristane o 13:00.
Ked menit alebo ponechat cas tak cela EU rovnako.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Ak si si nevsimol, tak rozne casove zony v EU su aj teraz, dokonca 3. Asi si este nikam necestoval, vsak?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Iste, v okolitych statoch okolo SK boli vzdy ine casove zony. Takisto aj tam kde ma lietadlo hodinovy let.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ukrajina má o hodinu viac, takisto Rumunsko Bulharsko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chapeme okolite staty do ktorych sa casto jazdi napr. autom? Okrem toho ze UA ani nie je v EU. Lietadlo bola skor metafora.
Cize vymenujem, CZ, PL, AU, HU. Ak si kazdy uplatni svoj cas, bude to sranda.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Nejde o lietadlo, sú to okolité štáty. Nemôžem za to, že ty si niečím obmedzený a dokážeš sa pozerať iba jedným smerom.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nech nastavia cas podla vychodu slnka. S jeho vychodom bude stale 06:00... a vsetci budu spokojni :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

No ved... si jeden z mala co to pochopil...

Vidis ludia samy sebe spravili to ze v zime vstavaju za tmy...

Palec hore ti davam.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie si prvy, komu to napadlo:
https://xkcd.com/2050/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hodiny sa "posúvali" medzi STREDOEURÓPSKYM ČASOM stredoeurópskym LETNÝM časom. to je ten JEDNOHODINOVÝ POSUN medzi 02:00 a 03:00. ZIMNÝ čas síce jestvuje, lenže dááávno použitý nebol. jednalo by sa o posunutie o ďalšiu hodinu - príklad z LETNÉHO 03:00 na STREDOEURÓPSKY 02:00 a potom ešte raz z 03:00 na ZIMNÝ 02:00.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

No ty si uplny exot, skolu si uz skoncil?

"Zimny cas" - teda ten prirodzeny pre poludniky 7,5 - 22,5 budes mat o cca tyzden. A konecne sa vrati ta na jar ukradnuta hodiny z mojho zivota.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

si sprostý somár, ktorému škoda do školy chodiť, iba by si zavadzal
takú debilinu som dávno nečítal pozri WIKI, tam ti to napísali Letný čas je označenie systémovej úpravy merania času, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale používa sa čas, ktorý je o určitú dobu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu (hodiny sa pri prechode naň posunú dopredu - napríklad z 2:00 na 3:00). Po skončení letného času sa hodiny posunú nazad, čo zodpovedá slnečnému času, v našom pásme stredoeurópskemu času, ktorý sa v médiách nazýva aj zimný čas ("zimný čas" vlastne neexistuje, to označenie je nadbytočné). Na rozlíšenie od tohto "normálneho" (zimného) času sa preto v niektorých krajinách označuje letný čas ako "šetriaci denné svetlo" (angl. daylight saving time) ale na Slovensku oficiálne len ako stredoeurópsky letný čas (SELČ)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mne sa tak vidí, že tu niekde chýba čas v ktorom by ste si porozumeli, a aj všetci ostatní.

Obaja píšete to isté, a aj tak sa vadíte.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu, som si neuvedomil, ze nereagujes na "zimny cas" podla nadpisu clanku, ale na teoreticky "zimny cas" posunuty oproti "normalnemu casu" o dalsiu hodinu smerom na zapad. Sory.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ty si uplny exot, skolu si uz skoncil?

"Zimny cas" - teda ten prirodzeny pre poludniky 7,5 - 22,5 budes mat o cca tyzden. A konecne sa vrati ta na jar ukradnuta hodiny z mojho zivota.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Mne napríklad vyhovuje striedanie času. Nemám s tým problem. Ale keby že si už musím vybrať, tak chcem letný čas. Dôvod je, že večer je dlhšie slnko, dá sa byť vonku. Vstávať za tmy mi nevadí.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne NEVYHOVUJE - kto má pravdu??? :)
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Je to dobre, tak ako je to teraz. V prípade zavedenia zimného času, bude v lete o 3 hodine svitat. Čo mnohých ľudí zobudi zo spánku.
Ak by zaviedli letný čas, tak žiaci budú v zimnom období chodiť do školy po tme. Kto bude tak zavčasu vstávať?.
Rozhodne som za ponechanie striedania času, lebo je to najvýhodnejšie.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tak uz teraz je letny cas vacsinu roka, od marca do oktobra, t.j. 7 mesiacov a zimny iba 5, ale telata na vlade samozrejme navrhnu celorocne zimny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nechapem aky bude mat vyznam ze v lete bude o tretej, pol stvrtej rano uz vidno....
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

aby si mohol ist rano skorej na zatvu, nakrmit zverinu, podojit... a potom stihol uvarit ranajky, obed a ist na pasu s ovcami. Tak fungujeme v ociach vlady.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

aby si mohol ráno ísť na bike.

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aby si mohol rano o stvrtej zacat kosit lebo poobede to uz kvoli tme nepojde
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

To ty si z tych, co musia rapotat kosackou este aj cez tyzden?
Nestaci sobota? A bud moderny, kup si roboticku, je to lepsie ako iPhone.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

suhlasim so zimnym casom, ale primerane treba upravit potom aj nocny klud na 21:00-05:00, aby ludia mohli o 21:00 v pokoji spat a aby sa dal 05:00 kosit trávnik, kedze vecer sa to uz nebude stihat.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Bezne kosis travnik do 10 vecer?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nechapem co ma kazdy s tymi ziakmi, po tme by chodili 3 mesiace ... november, december, januar. Kedze od decembra 23 ci ktoreho sa opat zacina predlzovat den. Z tych 3 mesiacov ked to nascitas s prazdninami maju ziaci este k tomu 1 mesiac volna...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Chodenie ziakov po tme bol hlavnym argumentom ktory prispel ze v Rusku najprv zavedeny trvaly letny cas zmenili na trvaly ZIMNY. Proste skusenost vo svetovej volmoci ako je Rusko nemozno ignorovat!
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ja chcem letný čas, v zime pokojne vstanem potme a v lete si užijem svetlo, zo svitania o 2:00 nemá väčšina populácie žiadny benefit. A ja vôbec...
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Tak mladí - tak hlúpi...
Jednak "letný čas" bol na Slovensku zavedený relatívne nedávno, jednak nič neušetril čo bol jeho zámer.
Naši predkovia neboli debili ak určili čas ako ho určili.
Posun v danom časovom pásme má viac nevýhod, než výhjod.
Argumenty typu "svetlo bude o tretej a nebudem môcť spať" sú nablblé - nedostať žalúzie, vonkajšie rolety?
Či "aby som JA mal hodinu viac tmy v lete ráno a svetla večer" to musia odsrať všetci ľudia, čo pracujú celoročne od skorého rána proste vonku???
Mám za pár do dôchodku, mohlo by mi to byť jeno no...
SEBCI STE !!!
Odpovedať Známka: -4.8 Hodnotiť:
 

Cim len potvrdzujes, ze si sice rovnaky sebec, ale hras to na nejaku empatiu s inymi, pricom su ti rovnako ukradnuti, lebo dolezite je ze TY nieco chces/nechces. Mladi su samozrejme hlupi, povedal starec so zacinajucou stareckou demenciou...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Ked niekto naprava chujovinu na normalny stav v sulade s rotaciou Zeme, naklonom zemskej osi a polohou mojho domu na zemskej kore, tak je sebec???

Mladi si neuvedomuju, ze ten letny posun casu mal za nasledok, ze vsetko sa posunulo - pomaly aj do roboty by uz chodili na 11:00 a vecer este o 23:00 do kina.

Vela zla narobilo to blbe rozhodnutie socialneho experimentu s cvicenymi opicami ...
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Tak jest... :-/
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

jesť? kde sa môžem najesť?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak skús robiť nočné a potom spať so zatiahnutými žalúziami, ty sebec. Ti garantujem, že bez klapiek cez oči sa nevyspíš. A videl si čo stoja vonkajšie rolety? Ďakujem, ale mám na čo peniaze míňať. Trolíte tu 3-4 zadubenci každý koment a všade máte hlboký mínus. Keď ti je to jedno, prečo musíš reagovať na každý koment za letný čas. To bola rečnícka, prosím neodpovedaj.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja si chcem uzit v lete vecer skoru tmu. Ked si najdes frajerku, pochopis ...

A ked chces mat dlho svetlo, prestahuj sa na severny pol, maju tam svetlo pol roka v kuse ...
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Plati aj pre teba - maju tam tmu pol roka v kuse, mozes ist.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Jednym z najnezanedbatelnejsich rozdielov medzi zakaznikom a spotrebitelom je priekazne ako schopnost percepcie, tak i percepcia schopnosti, rozlisovania medzi kvalitou a kvantitou percepcie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty by si sa mal uz pokojne premenovat na "syntaxofftopic"... :-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemalo by to byt tak, ze normalne a prirodzene veci maju prednost? Uchylne mensiny by sa mali prisposobit?
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Vsak ano, ste mensina - tak sa prisposob. Narozdiel od teba za nas hovori prieskum. Ty svoju "vecsinu" chces podlozit cim?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Ver tomu, ze na ministerstve vedia ovela lepsie, ako vyzera "vacsina" a ake su statistiky napr. nehod.

Ten prieskum totiz zachytil len par % obyvatelov a aj to hlavne mladych, co robia s PC. Lenze vyrazna vacsina obyvatelov ma viac ako 35 rokov a so zvysujucim sa vekom su zdravotne prejavy nespravneho casu intenzivnejsie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

no vsak to nejako doloz ako nieco "vedia" na ministerstve lepsie. Zatial iba stale kecas, nepoznam osobne nikoho, kto na tuto temu hovori, ze "zimny" je lepsi ako celorcne letny a je uplne jedno s kym sa bavim napriec vekovymi kategoriami. Vsetci sa zhoduju, ze im vadi posuvanie 2x rocne (mne nie). Tak bud tie svoje sracky konecne niecim podloz, alebo netrep sprostosti prezentujuc sa ako vecsina.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ok, specialne pre deti zo specialnych skol (medzery hadam vies odtranit):

Kalendar:
https://calendar.zoznam.sk/sunset-sk.php

Wiki s odkazmi na konci:
https://en.wikipedia.org /wiki/Daylight_saving_time

Energetika:
http://archiv.neviditelnypes.zpravy.cz /clanky/7242_0_0_0.html

Zdravie:
https://spravy.pravda.sk /domace/clanok /463552-problem-s-posunom-na-letny-cas-sa-moze- prejavit-u-citlivych-ludi/

https://vysetrenie.zoznam.sk /cl/1000649/1344523 /Blizi-sa-zmena-casu-- Aky-moze-mat-dopad-na-ludsky-organizmus-

Aj ekonomika:
https://www.businessinsider.com /daylight-saving-time-is-deadly-2018-3

Statistiky:
https://journalistsresource.org /studies/environment/energy /daylight-savings-time-health-accidents-energy

...

Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Mna nezaujimaju tendencne clanky. Mna zaujima, odkial beries, ze prave tvoj mensinovy nazor je vecsinovy, ked to nemas ako podlozit?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Zeby logika?

Netoveho prieskumu sa mohol zucastnit len ten, co vie ako sa pracuje s PC, netom a vyplna prieskum. A to su ludia od cca 10 - 50 rokov. Prave detom a dochodcom prirodzene vyhovuje "normalny cas".

Prieskum vsak ukazal, ze casovy posun chce zrusit vyse 80% ludi. Ak zaratame kategoriu vyssie, dojdeme nad 90% obyvatelov.

Len zo zucastnenych sa za ponechanie "letneho casu" vyslovilo nieco cez 50% (ak sa nemylim, tak v SR 54%). Cize ani pre kategoriu 15 - 45 to nie je tak vitane, ako si myslis ty.

No a nastupuje prakticka stranka veci - jednotlive profesie, kde sa asi vsetky rezorty vyjadria pre "zimny cas". Mozno len v NBS, aby stihali dlhsie obchodovat s Londynom a New Yorkom budu vahat, zvlast, ked sa mnohe presuva do Ciny.


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Deti ani dochodcovia neriesia aky cas je - je im to jedno, co im vadi je ten posun 2x rocne. A viac ako 50% znamena, ze vecsina letny cas chce, znovu - tvoj nazor je mensinovy a nevies vyvratit opak. Parafrazujem tvoj prispevok - mensina sa musi prisposobit. A tiez neviem z akeho prstu cucas presvedccenie, ze "vsetky" profesie vyjadria tak, ako ty chces - ako som uz uviedol vyssie, osobne nepoznam nikoho napriec vekom aj profesiou, kto preferuje tvoj "normalny" cas celorocne pred letnym.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pekna demagogia:
1) "normalny" cas tak ako sa ho ty snazis prezentovat neexistuje - tisice rokov ludia sa riadili podla prirodxeneho casu k lokalnemu poludniku (ak by sme to porovnavali so sucasnymi hodinkami, tak sa neustale a priebezne posuval podla rocneho obdobia)
2) ano casovy posun chce zrusit drviva vacsina (to je jedina pravdiva vec co prezentujes a aj to len pre podporu zdania pravdivosti aj zvysku tvrdeni)
3) zas demagogia, prekrucas vysledky podla seba, pretoze podla prieskumu bolo za ponechanie tzv. "zimneho" casu len cca 33% - teda stale plati ze aj pre tu kategoriu co hlasovala j elepsi letny cas
4) zas demagogia, pretoze ziadne rezorty/profesie sa k tomu vobec oficialne nevyjadrili - teda podsuvas neexistujuce tvrdenia ako fakty (inak zvlastne, ze nase rezorty maju iny nazor ako v okolitych krajinach, kde je nasobne viac obyvatelov a preto nevhodne rozhodnutie by malo ovela vacsi dopad ?)

prehlasujem "IT experta" za profesionalneho demagoga

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

dochodcom to moze byt praveze u prdele, ved mozu spat dokedy chcu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemozu, Lidl otvaraju o siedmej.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak toto je profesionalna demagogia, pretoze sa snazis posobit ze mas realne argumenty, ale vytahujes tu clanky o niecom inom - vsetko co si postol hovori o skodlivosti POSUNU casu nie o tom ze ktory z nich je lepsi alebo horsi - presne tie iste clanky bu som mohol postnut ako protiargument pre tvoje presviedcanie - zda sa ze na dsl nam prisla profesionalna vladna uderka ..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vďaka za snahu. Sa mi to nechcelo prechádzať, ale presne toto som čakal, že budú pojednávať o zmene času a nie "správnom čase". Ale myslím, že týchto trollov môžeme prehlásiť za vačšinu...reprezentujúcu menšinu za zimný čas XD
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

bud si skaredy ty alebo tvoja frajerka ked sa chcete po tme skryvat
Odpovedať Hodnotiť:
 

V rámci demokracie by bolo vhodné, aby sa každý individuálne rozhodol, podľa akého času sa bude riadiť. Nie je vhodné zhora nanucovať určitý formát času a mesiačikov! Keď môžu byť v niektorých štátoch volanty na opačnej strane, rôzne palce a lakte, pričom to celosvetovo nerobí problém, vzhľadom na prevodné tabuľky, tak bude aj čas individuálna veličina. Okrem toho sa svetoví lídri dlhšie vyhýbajú kalendárom, niekde majú okolo 6000 rokov, niekde 2018, niekde bola októbrová revolúcia inokedy ako naozaj, máme mayský kalendár a dokonca aj termidor. Nech si každý slobodne vyberie podľa akého času a kalendára bude žiť a pomocou prevodných tabuliek sa to bude prepočítavať voči ostatným, aby riadenie supersystému nevykazovalo chybovosť.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Mýliš si demokraciu s anarchiou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Máš medzery vo vzdelaní. Demokracia nikdy nebola o slobode jednotlicva ale práve naopak o totalite väčšinového názoru na úkor jednotlivca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mýliť sa môže. Ale presne tak bola demokracia pri jej príchode chápaná. Môžem si robiť čo chcem.

Podstatný je obsah, na nálepke v konečnom dôsledku nezáleží.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To urcite zasa napadlo Danka alebo niekoho z jeho poskokov. To ze sme to mali kedysi, neznamena ze to vyhovuje aj v dnesnej dobe.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

A chce letný čas, ľudia myslíme na to oki ?!! Existuje verejný prieskum na túto otázku btw?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vysledky verejneho prieskumu su uz predsa davno zname z iniciativy EU poslancov. Vyjadrilo sa viac ako milion ludi z unie - ze ostatni na to prdia je len dosledok nezaujmu a ignoracie.
http://www.dsl.sk/article.php?article=21531&title=
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Jednoznacne som za letny cas(GMT+2). V lete po praci si teraz mozem dat 50km vyjazd na biku po horach kym sa nezotmie. Ked sa ponecha celorocne zimny cas(GMT+1), ako to navrhuje nejaky veci a sportu neznaly vypaseny uradnicek na ministerstve, mozem si ist akurat tak sadnut domov za komp a namiesto zdraviu prospesneho sportu a pobytu na cerstvom vzduchy byt zavrety potme doma v baraku pocas vecsiny roka.

Dufam, ze v medzirezortnom pripomienkovom konani sa najdu na ostatnych ministerstvach rozumni ludia a tuto blbost, co vymysleli na ministerstve prace, urychlene prepisu na verziu, ktoru si praje vacsina obyvatelstva SR a to zachovat letny cas. A zrusit tuto zhovadilost "akoze ponechat zimny cas" ako tu hlasi male mizive percento vykrikujucik blbeckov, co stavaju v lete rano o tretej so sliepkami. Argumenty tychto ludi s nizkym inteligencnym kvocientom typu vsak vstan o hodinu skor, ked chces mat o hodinu dlhsie svetlo su ubohe a trapne.
Odpovedať Známka: 2.8 Hodnotiť:
 

Trapny si ty. Asi nechapes, ze ZIVOT a ZDRAVIE ma vacsiu cenu a prednost pred pocitom, ze mozes grilovat v noci a este je vidiet, lebo si si tak nastavil hodinky.

Kovani sportovci v lete bude najskor bicyklovat a potom chodit pracovat.
Alebo sa dohodnu na kratsej pracovnej dobe, ci v sobotu a nedelu nabehaju od rana do vecera po 200 km.

Vacsina ludi je za prirodzeny cas vhodny pre pasmo 7,5 - 22,5 poludnikov. Vacsina ludi totiz nehlasovala a drviva vacsina obyvatelov Slovenska ma viac ako 35 rokov a ta uprednostnuje prave to, co je prirodzene pre nase casove pasmo.

Mas este nejaky argument okrem spekacikov a bicyklovania po 20:00? Aby si nevyzeral uboho ...
Odpovedať Známka: -4.4 Hodnotiť:
 

ty tu co potis o kovanych sportovcoch. Nikto tu nespomina profi sportovcov. Hovorim o normalnych ludoch co si idu po praci zajazdit na bajku do prirody. Rovnako som nikde nespominal opekanie spekacikov, toto si asi zase vytiahol z klobuka.

A tie tvoje poludniky si strc niekam, toto s tymi poludnikmi je asi ta mega najtrapnejia vec o akej som kedy pocul
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Jo, vsetko je trapne, aj geografia, aj matematika, aj logika. Vela si toho este zjavne nevidel, ani slovnu zasobu nejako nestihol doplnit a o hlbsom chapani pisaneho medzi riadkami radsej pomlcim. Ale kedze si este neskoncil ZS, nejaku nadej mas.

Co brani normalnym ludom ist po praci na bajku do prirody? Vsak idem na 8:00 do prace, o 17:00 som doma a slnko od maja az do septembra zapada az po 19:00. Za 2 hod tych 50 km na biku prebehne aj "normalny ludo".

A poviem ti tajomstvo - desne tajne - to, ze slnko zapada neznamena, ze je hned tma. Ta tma sa nepohybuje rychlostou svetla. Vidiet je este takmer hodinu po astronomickom zapade slnka.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Ano. Po po zapade slnka mozes este okopavat zemiaky alebo vythavat burinu niekde na zahradke, ale rozhodne nie sa bajkovat v lese. Prave naopak. Ja ti tiez poviem tajomstvo, pretoze to vyzera, ze moc do prirody nechodis. V lese je to prave naopak, uz hodinu pred zapadom slnka je tam vyraznejsia tma ako inde takze je to presny opak toho co pises.

Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Raz za rok ides na sobi 20 v oblecku z Lidlu cez aleju a uz si lesny bajker ty prd. Si uvedom, ze nikoho nezaujima tvoj volny cas, pretoze kym sa ty tvaris, ako mocno sportujes tak inde prave zacina sichta, ktora ti zabezpeci mlieko, pecivo, dennu tlac a pod.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Prdlajs. Z toho este nie je mozne jednoznacne tvrdit, ze nie je bajker, lebo kludne mohol aj na webe pozriet nejake videa.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tiež ti poviem tajomstvo, bikovať môžeš v lese aj po západe slnka (v lete si niekedy dám cielene polnočný výjazd, v zimnom čase už nebudem musieť čakať do polnoci na poriadnu tmu). V pracovných dňoch to nie je a nikdy nebolo na dlhé výlety, to je len cez voľno (takže pred západom slnka (aj podľa fiktívneho zimného času) som dávno doma. A v zime bikujem zásadne v noci, keďže o 18:00 je už dávno tma. V lete zas často bikujem do 14:00 (13:00 v prípade fiktívneho zimného času), keďže sa chcem v horách vyhnúť búrke (nie vždy sa podarí, už som lejaky, búrky, krupobitia v lese zaži a pokiaľ sa nemáš kde schovať, tak to rozhodne nie je príjemné), v extrémných prípadoch jazdím do západu slnka, ale to už som na biku 12hod.

Asi som skôr za prirodzený zimný čas, mne ale zmena času nikdy problém nerobila... To, že v zime sú dni krátke nie je môj problém a komu sa to nepáči nech sa narodí alebo presťahuje južnejšie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To už tie chúďatká zvieratá nemajú ani v noci pokoj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Väčšina zvierat je aktívnych v noci (preto som najviac zvierat stretol práve v noci, cez deň skoro nič). Myslím, že viac im vadí, keď ich vyrušujeme vtedy kedy nie sú aktívne, teda cez deň...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A odkedy môžeš bicyklovať v lese??? Celkom by ma to zaujímalo. lebo je dosť trúdov, čo jazdia po lese kade tade, aj po turistických chodníkoch, hlava nehlava a ešte väčšia drzosť je, aj jazdia po lesoch na motorkách!
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

turisticke chodniky su podla zakona znacene cesty, cyklista nemoze jazdit mimo lesnej alebo mimo vyznacenej cesty... a kedze turisticky chodnik je znacena cesta, cyklista tam moze (ak to nieje vyslovene zakazane znackov) bez akejkolvek vycitky svedomia alebo spovede takych blbcov ako si ty...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ale pozor! Áno, to je pravda ale to platí len vtedy pokiaľ územie nie je v nejakom ochrannom pásme, CHKO počnúc a NP končiac. Vtedy je v zákonoch chránených území jasne napísané "značené cyklocesty" (v CHKO aj neznačené, ale musia to byť oficiálne účelové lesné komunikácie, alebo ako je to tam napísané, ktoré sa môžu ale nemusia prekrývať s turistickým chodníkom). Už len celá Orava a Kysuce je v CHKO, takže tak.

Hlavne ochranári idúci na širokom džípe sa trepú na sedlo pod Chlebom, turisti musia odskakovať do rokliny alebo sa štverať na zarastený kopec, keďže šírkou auta zaberajú celú cestu, ale hlavne že tam buzerujú cyklistov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech idu dopice, mozu si ma nahanat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja bežne jazdím po turistických chodníkoch, keďže je to značná trasa (zásada je taká, že to musí byť jazditeľné bez tlačenia, či už hore alebo dole) a je tam aj lepšia orientovanosť s mapou v ruke. Pre mňa je tabu jazda mimo značených ciest, okrem lesných zvážnic a iných lesných či poľných ciest alebo vyniesť bike na pleci na kopec a spustiť sa šusom dole. Som aj proti stavaniu trailov v lese (predovšetkým nelegálnych), za prvé sú len jednosmerné smerom nahor nimi nemôžem ísť a za druhé je pre mňa trail každá cesta/chodník. Ja ako cyklista lesu jazdou ublížim menej ako keď idem ako turista, niekedy nechápem čo môžu turisti v lese urobiť (predpokladám že som tam ako jeden z mála cyklistov). Tam kde jazdím, musím mať šťastie, aby som na turistickom chodníku (niekedy/často je to už cesta) stretol živú dušu, keď náhodou stretnem, zastavím, pozdravíme sa, prehovoríme, ale Teba by som v lese stretnúť nechcel :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ide tu aj o bezpečnosť práve tých turistov a aj zvierat.
Buď rád že sa nestretneme!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aj v turistických oblastiach stretávam minimum ľudí, až mi je to niekedy divné, ale Slováci mimo Tatier asi nikam často nechodia...

Ale už idem na hodinku bikovať kým mám čas a je ešte teplo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ale netrep... Chodia. A asi by si sa ešte čudoval kde sú akí aktívni turisti. Jasné že sa chodí najviac cez víkend a viac chodia dôchodcovia ako zamestnaní.
Ale cyklista na turistickom chodníku je veľmi nebezpečný.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Mňa turisti povzbudzujú keď idem hore, ďakujú keď idú hore oni a púšťam ich, ďakujem ja, keď oni púšťajú mňa. Ale tebe asi prosím a ďakujem nehovorí nič...

Keď nad tým uvažujem, tak Slovenská strana Or. Beskydy, Or. Magura, Skorušina, Chočské vrchy, Slovenský kras, Slanské vrchy, Bukovské vrchy, Vihorlat, Muránska planina, Volovské vrchy, Javorníky, Kysucké Beskydy, Branisko, Ondavská vrchovina, Kozie chrbty, Starohorské vrchy, tak tam stretnúť turistu je o šťastí. Malá a Veľká Fatra, Vysoké a Nízke Tatry tak tam už ich stretnem, ale musí to byť naozaj nejaké špecifické miesto, potom zas dlho dlho nič, dokonca aj keď idem na Žiarsku chatu hore po chodníku tak za celú cestu nestretnem nikoho, asi chodia hore len asfaltkou.

Druhá možnosť je tá, že keď turisti začínajú turistiku, tak ja som už dávno v lese a pomaly končím a vraciam sa späť.

(stále platia zásady ktorými sa riadim a píšem o nich vyššie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne bikeri v lese nevadia, drviva vacsina sa vie slusne spravat.
Ale motorkari, stvorkolkari a podobna hlucna a arogantna haved by mala platit pokuty kazdych 100 metrov a polroka za trest sadit stromceky a odnasat plastovy bordel z lesov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nechcem byť zlý, ale už aj medzi cyklistami sa rozmáha fenomén odhodenia obalu z gélu priamo na zem. A o plnom "odpadkovom" koši na Babej hore ani nehovorím. Doteraz nechápem, že to čo som si vyniesol hore niekto nedokáže zniesť dole (aj keď je to už plastový obal, ktorý nezaberá žiadne miesto ako keď bol na začiatku plný jedla).

Ešte dodám, že často sa turistický chodník = lesná cesta, nie je vôbec pravidlom že turistický chodník = uzučký jednostopový, ťažko aj turistom priechodný chodníček (na takých miestach bežne nebikujem). To asi preto aby tam mohli poľahky na autách, štvorkolkách a motorkách chodiť aj ochranári a poľovníci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Idú ako duchovia, sú časté strety s pešo idúcimi, lebo tí ich nepočujú. Často musia doslova uskakovať a často už ani na poslednú chvíľu to pred arogantným cyklistom nestihnú. Cyklotrasy sú zväčša iné, než turistické trasy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pocuj, to myslis tie rubaniska po celom Slovensku?
Alebo nejaky mestsky lesopark? Netrpis seroslepotou?
Zaregistroval si vynalez "celovka"?

Ja do lesa chodim prave pre okamih, ked pomedzi stromy presvita uz zapadajuce slnko. Ale ja sa nebojim tmy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no uz ani tu burinu moc nepotrhas. tma je. a ked ides s celovkou, tak ta najnovsie zozeru prerastene azijske srsne, ktore svetlo pritahuje. letny cas ftw!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a aky pozitivny ucinok na zdravie je spat pri svetle v lete ked vychadza slnko o pol stvrtej? rozjebe ti to melatonin
Odpovedať Hodnotiť:
 

ziadne bajkovanie nebude, ovce si sadnu k telkam a budu cumet na farmu a podobne hovadiny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Baha krizta! Zrazu vsetci chcete vstavat za svetla, chodit domov za svetla, po praci sa venovat zahrade a dilovat a neviem este ake nonsensy...Aj tak rudlujete v gauci pri telke bez ohladu na cas, luzri.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ja stavat za svetla nechcem resp. je mi to jedno. Ale vecerna skora tma by mi asi vadila.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

LETNÍ ČAS BOL A BUĎE VŽDI LEN HITLERova úprava času!! Abi nahnal otrokov do práce!!!

DŇES už ňesvieťime 100W(atovími) žiarovkami ako za HITLERA!!!
Tí čo ňechcú ráno svetlo! Ňech si dajú zamurovať OKNÁ!!!
A kúpia si LEDki s modrou farbou!!!

Mňa a väčšinu zaujíma! Že JA ňechcem a ňebuďem dávať Ďecko do jasieľ / škôlki / školi dáǚať v ZIME (to je to ročné obdobie kedi si máš zasvieťiť!!) dávať ďecko v extrémnom prípaďe do tíchto zariaďeňi DVE hoďiňi PRED SVITAŇÍM!!!!!
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Iba kuxxx a policajťi robia v noci!!!
Poriadna zábava trvá do polNoci! A potom tá správna trt-Kačka (alebo pre iních raboVačka)... Takže ak buďemem mať ZIMNÍ čas!
Tak zábava začňe o hoďinu SKÔR!!! ;)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

... Áno.. (bola to irónia.)
Normálni človek sa začňe zabávať kedikoľvek!!!
Má závesi!
A v nočnom klube je rád, že je koňečňe NOC!!!!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

má veľký úspech.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja som za kompromis. V zime by bol dopoludnia zimny cas, a popoludni letny cas. Problem solved :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosím vás, koľko je hodín ?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to vymyslel kapitan danko?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie jednotny cas vybrali ludia vo velkom celoeuropskom prieskume, vacsina bola za trvaly letny cas (bolo par vynimiek kde chceli zimny cas napr. Zemanovo Cesko), EU suhlasi so zrusenim posuvania casu ale statom da na vyber ci zostanu na letnom alebo zimnom. Slovenska vlada chce zostat na zimnom case, presadil to minister Richter (Smer-SD).
Danko ako najvacsi rusofil vo vladnej koalicii je urctite za zimny cas, lebo trvaly zimny cas nedavno zaviedli aj v putinovom Rusku a navyse je zimny cas vyhodnejsi pre polnohosopodarstvo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Keby hlúposť nadnášala..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nie. Kapitáň navrhuje spolu s Kotletou a blahom posunúť čas na UTC+3 hodiny. Aby si pri pravidelných návštevách Moskvy nemuseli posúvať hodinky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Radsej zimny = o hodinu neskorsie vstavat do prace.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Neskorsie vstavanie sa zrusenim posuvania casu skonci, vstavat sa bude potom uz stale rovnako.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Niektorí dejatelia už v minulosti tvrdili, že objektívna realita neexistuje. Sú aj rôzne úvahy o Schrödingerovej mačke. Tým sú ukončené akékoľvek debaty o nepodstatnom posune jednej hodiny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak vlada proti voli slovenskych obcanov okradne ludi v lete o slnecne svetlo navrhujem vypisianie referenda o zavedeni trvaleho letneho casu alebo ponechanie sucasneho stavu!!! Na vypisanie referenda staci 300 tisic podpisov.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

co k tomu viac dodat, aky ludia taka vlada.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ocenujem vyber zimneho casu. Ale zmysel to bude mat vtedy ak sa subezne upravi aj nocny klud na 21:00-05:00. Aby ludia mohli ist o 21:00 v klude spat, nerusil ich letny hurhaj z krciem, aby rano za svetlo o 5:00 mohli niečo urobiť okolo domu napr. pilit drevo cinkulárom, kosit trávnik, beténovať, ...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Slyšels někdy cirkulárku? Ty vole https://youtu.be/zl--PCPEIWI
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Náš sused v lete ked pili drevo zasadne zacina o 6:00. Je prevdepodobne ze ten nocny klud upravia, ak bude skor svetlo ludia na dedinach budu vstavat skor a urcite nepojdu sportovat, budu chciet robit hluk o hodinu skor (cize o 5:00).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tu je už ale určite načase zdôrazniť, že kým koloritný zvuk cinkulárky nie je súčasťou kultúrneho dedičstva, predstavujú úvahy o zmene posúvania času priekazne minoritnú tému.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vidíte ako to dopadne, keď sú informačné šumy. A preto - ľudia potrebujú istoty! Ale aj modrá je dobrá. K takémuto problému sa musíme postaviť hrdo, odborne a slušne, prerokovať záležitosť v liberálnom dome a konečné rozhodnutie prijať u babky na povale.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak nemecka vlada zasa chce letny cas. to by sme mali zaujimave casove pasma ako: nemecko utc+2 slovensko utc+1 ukrajina utc+2. verim ze bravcove hlavy vo vlade si to este rozmyslia.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ja by som vsetky casy premenilo na bitcoiny
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ty si ono??
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no nechcela som narusat pohlavnu vyvazenost
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a co ? joko ono nemohlo byt ono ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...a nočný kľud bude platiť aj za svetla do šiestej rána?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nocny klud sa bude musiet upravit o tu hodinu, lebo inak by to bolo zbytocne a ludia by nevyuzili vyhody skoreho svetla. Nocny klud by mal zacinat o 21:00 aby ludia mohli ist spat skor ale mohli aj vstat skor, nocny klud by skoncil o 5:00, ludia by skore rano mohli vyuzit na prace ktore doposial roblili ked sa vratili z prace (tu hodinu o ktoru pridu), takze by mohli o 5:00 pokosit travnik, dopilit drevo na cirkularke, atd.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Dakujeme za kratsi den. Tiez sa tesime na letne svitanie o 3:30 - to sa zide.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Určite by mal byť letný čas. Väčšina ľudí chodí do práce na tzv.rannú smenu. Po práci nechceme ísť rovno spať, ale máme svoj voľný čas, ku ktorému chceme denné svetlo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Co ma tvoja ranna smena s ukazovanim objektivnej reality na hodinkach?

Vsak ludia, uz si uvedomte, ze hodinky by mali odzrkadlovat REALITU a ta je dana rotaciou nasej Zeme. Den ma 24 hod, nie 23 alebo 25.

A ked bude tento vychodzi bod PRESNY a PEVNY, budu sa moct prisposobit vsetky aktivity ako najlepsie budu komu vyhovovat. Niekto zmeni pracu, iny sa dohodne so zamestnavatelom na 6 hod pracovnej dobe, dalsi sa vyberie pocas jeho krizoveho mesiaca na dovolenku.

Ale uz sa bude dat planovat a riadit. Kazdy, ako to vyhovuje jeho vlastnemu biorytmu. Lebo to, co budu ukazovat hodinky, odzrkadluje aj realny stav.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

dalsia demagogia
aku realitu by mali ukazovat hodinky? - hodinky ukazuju PLYNUTIE casu a ten zvysok je uz len uzus. tisice rokov ludia pouzivali na riadenie prirodzeny rytmus slnka - teda den sa NEUSTALE posuval podla rocneho obdobnia - akurat pre vacsie civilzacie to zacalo byt nepraktice a zacali sa prisposobovat lokalnym centram - teda prirodzeny cas sme po tisickah rokoch prestali pouzivat a par sto rokov uz sa riadime "prisposobenym" casom

zvysok tvojho tvrdenia plati aj ked budeme pouzivat letny cas
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Demagógia? A čo toto?

Na zimný čas doplatí východné Slovensko, svitať začne o druhej ráno.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zalezi v akom kontexte boli tieto cisla hadzane, ale skutocnost je taka, ze pri zimnom case bude svitat na vychode este pred tretou hodinou rannou .. a to hovorime o oficialnom case usvitu, pricom rozvidnievat sa moze zacat aj skor (podla atmosferickych podmienok) .. teda az taka demagogia to nebola
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda oznacenie 2:50 (prip. trochu skor) ak "o druhej rano" by som oznacil skor ako expresiu nez demagogiu
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak som si este doplnil vedomosti a cuduj sa svet - to tvrdenie (co ty oznacujes ako demagogiu) je v skutocnosti pravdive.
par strucnych pojmov:
- vychod slnka je cas kedy horny okraj slnka pretne horizont - az do zapadu nam urcuje dlzku dna
- potom tu mame este svitanie/sumrak ktory sa este nasledne deli
- civilny sumrak/svitanie - cas ked bez umeleho osvetlenia je mozzne vykonavat bezne cinnosti (napr. aj CITAT noviny) ci bez problemov rozpoznavat farby
- nauticky sumrak/svitanie - cas ked bez umeleho osvetlenia je mozne sa bez problemov orientovat v krajine a vidno uz najjasnejsie hviezdy
- este je astronomicky, ale ten nas teraz nezaujima

a teraz k svitaniu - pocas letneho slnovratu na vychode by pri zachovani "zimneho casu" platilo:
3:26 - vychod slnka
2:43 - obcianske svitanie - UZ MOZES CITAT noviny
2:05 - nauticke svitanie (uz nepotrebujes vonku na orientciu umele osvetlenie)


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

oprava - nauticke svitanie zacne uz o 1:42

teda skutocne by zacalo (pri pouziti tzv "zimneho casu") v lete na vychode svitat uz o druhej rano
len pre zaujimavost pre Bratislovu by zacal nauticky usvit (pri letnom slnovrate a aplikovani"zimneho casu") o 2:12 - teda aj tam by zacalo svitat kratko po druhej rano :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

No vidíš, o toľko viac ti potom musí svietiť aj pri západe slnka, prakticky do 22:00. Čo potom riešiš? Alebo potrebuješ svetlo ešte aj o polnoci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ty si neskutocny prekrucac - najprv sa tu ohradzujes, ze tu vraj iny zavadza (oznacil si za demagogiu tvrdenie, ze pri aplikovani zimneho casu bude v lete svitat uz o druhej) a ked ti tu ukazem, ze to tvrdenie je pravdive, tak si to zas pretocis a zacnes o niecom celkom inom a potom sa Ti nepaci, ze Ta oznacujem za demagoga - ved to potvrdzujes kazdym jednym svojim prispevkom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo :) je za zmenu ktorou sa chce vyhnúť zmene.. to už je na diagnózu

"Ja sa veľa pohybujem vonku, som dosť aktívny mimo interiérov, takže jednoznačne sa prikláňam k letnému času. Ak sa chceme vyhnúť zmenám, mal by zotrvať práve tento čas."
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je tazke z dnesnou mladezou, za nasich cias sme "citat s porozumenim " ucili uz na zakladnej skole

tak skusim strucne - dotycny vyjadril nazor, ze ak uz sa ma riesit zmena systemu, aby uz zmena casu nebola realizovana, tak vtedy preferuje taku zmenu, aby sme ostali pri letnom case .. kapisto ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

"s" mladezou .. sme sa .. atd .. to je tak, ked si to clovek po sebe neprecita pozorne ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Petícia za zachovanie letného času https://goo.gl/HWBxYL

Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Keby tam bolo aspon jasne uvedene, ze ide primarne o aktivitu zdruzenia prevadzkovatelov fotopasci na penisi, aby kvoli tme netrebalo kupovat priekazne kvalitnejsie senzory.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

teraz mame CET=GMT+1, CEST=GMT+2, potom budeme mat co? SKT,ATT,HUT,CZT,V4T,EET,WET,...... A preco nespravime posun o 30 min (GMT+01:30)? Vsak technicky to nie je ziaden problem a spokojni budu vsetci. Uvidime, ako to dopadne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

slovensko je na východnom hraničnom pásme stredoeurópskeho časového pásma, takže logika káže, zaviesť letný čas, ako celoročný. je blud mať rovnaké pásmo, ako paríž, madrid tisíce kilometrov od nás na západ. v lete mať o tretej ráno vidno a tmu pred ôsmou večer, pritom v zime je to viacmenej jedno. ak vláda naozaj uvažuje o zimnom čase ako celoročnom, to radšej nech ponechajú terajší stav s posunom času, ktorý síce nemusím, ale vždy lepšie než celoročný zimný čas
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Typicke rozhodovanie a la Smer-SD. Vypracuju odbornu studiu, prihliadnuc aj na nazor obyvatelstva co by im najviac vyhovovalo, zhodnotia ktora alternativa je najpraktickejsia, etc, etc... a urobia potom presny opak!

Skratka z nejakej uchylnej zlomyselnosti sa snazia co najviac skodit.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čo sa čertíte, je to len návrat k normálu, o 12-tej na obed má byť slnko najvyššie a o polnoci polnoc...

Posúvanie času hore-dole začalo ten choas a vy v tom chcete pokračovať. A že sa deti chcú večer dlhšie hrať nie je dôvod posúvať čas. Sorry.

Keby ste mali vstávať do práce o 5:00, ako na Slovensku veľa ľudí vstáva, tak by ste možno pochopili, aký super nápad je držať letný čas aj v januári.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Vstavam tak a som za celorocne letny cas. Este nieco? V januari je pre toho, co chodi na siestu tma aj ked je cas pounusty "spravne". Ak bude tma o hodinu dlhsie, jeho sa to nijako nedotkne, ale ked pojde z prace, nepojde za sera resp za tmy ale za normalneho svetla.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

navrat k normalu? to ze 5% chodi na 5:00 do roboty neznamena, ze 70% ktory chodia na 7:00 alebo na 8:00 maju trpiet

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

sám sebe odporuješ, lebo ak tvrdíš, že o 1200 má byť slnko najvyššie, tak to platí práve pre letný čas! tým že sme na východe, tak u nás je slnko najvyššie okolo 1245 zimného času, t.j. 1145 letného času. k čomu je to bližšie? predsa k 1145 letného času. veď je somarina mať na slovensku rovnaký čas, ako napr. v madride
Odpovedať Hodnotiť:
 

... oprava, ste ma s tymi časmi už doplietli.) na slovensku je okolo 1215 letného času slnko najvyššie, t.j. 1115 zimného času. čiže nahráva to ponechať letný čas
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Matematika nie je tvoj obľúbený predmet, však? Aj bez rátania je jasné, že je to hovadina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď je ten letný čas taký skvelý, prečo ho vlastne nemáme celoročne už tých asi 70 rokov? Ale posúvame to ako blbí?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

1- zotrvacnost (kazda zmena si vyzaduje isty cas)
2- zmena sposobu zivota
3- ine moznosti sucasnej civilizacie (napr. osvetlenie - miesto sviecky/petrolejky takmer denne svetlo, .. )

zamyslenie 2 - tisice rokov sme nepouzivali ziadny zimny/letny cas ani casove zony (GMT/UTC) tak preco teraz ano ?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

1- zotrvacnost (kazda zmena si vyzaduje isty cas)
2- zmena sposobu zivota
3- ine moznosti sucasnej civilizacie (napr. osvetlenie - miesto sviecky/petrolejky takmer denne svetlo, .. )

zamyslenie 2 - tisice rokov sme nepouzivali ziadny zimny/letny cas ani casove zony (GMT/UTC) tak preco teraz ano ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovod 1 (subjektivny): Dobrovolne sa vzdat hodiny svetla denne to je skutocne suce bandy hlupakov. Hlavne, ze bude v lete slnko vychadzat v hlboku noc o 3:25 - 3:50 (podla zemepisnej dlzky). Briezdit sa zacne pred 2. hodinou nocnou. Gratulujem.
timeanddate.com/sun/slovakia/bratislava
www.timeanddate.com/sun/@724022

Dovod 2 (objektivny): Letny cas trva 7 mesiacov, zimny 5. (I.) Lud je zvyknuty na letne casy po vacsinu roka. (II.) kvoli niecmu to tak asi je, nie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

hodiny svetla sa vzdas v pripade letneho pocas zimyl, lebo ti skor zapadne slnko, cize prides domov potme
kvoli comu tu tu a tu, takze co je normalne?
"Cieľom zavedenia letného času bola predovšetkým úspora elektrickej energie, ktorá by bola inak potrebná pre večerné osvetlenie."
"Po skončení letného času sa hodiny posunú nazad, čo zodpovedá slnečnému času, v našom pásme stredoeurópskemu času, ktorý sa v médiách nazýva aj zimný čas ("zimný čas" vlastne neexistuje, to označenie je nadbytočné). Na rozlíšenie od tohto "normálneho" (zimného) času sa preto v niektorých krajinách označuje letný čas ako "šetriaci denné svetlo"
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ked uz si si presiel diskusiu, mohol si si vsimnut, ze splietas hluposti, resp. zamerne prekrucas informacie ..
ak budeme mat pocas zimy "letny cas", tak budemem mat popoludni o hodinu viac svetla - teda nebude tma uz o 16:00, ale az o 17:00 (letneho casu) ..
ci si len dalsi nick miestneho demagoga ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

momentalne je letny cas a ide sa cez vikend prestavovat na zimny, cim ziskame hodinu
netvor si nazor na zaklade diskusie, skus pouzit svoju vlastnu hlavu :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano ziskame hodinu, ale jednorazovo (efekt dlhsieho spanku prestanes pocitovat do tyzdna) - zato nasledne pocas zimy stratime desiatky hodin denneho svetla, ktore by sme mohli vyuzit na nase aktivity - takze ta Tvoja prezentovana vyhoda je take Pyrhovo vitazstvo ;)
co sa tyka mojho nazoru, som dost otvoreny argumentom, preto moze moj nazor zmenit aj diskusia (co sa tu ale nestalo) - naviac som si spravil nazor na niektorych diskuterov - napr. ako ty - ktory zamerne vyuzivaju demagogicke praktiky na presviedcanie - pritom absolutne nemam problem niekomu uznat, ze mu proste nejaky iny system vyhovuje (vsetko je to individualne), ale vytaca ma, ak zacne tuto svoju osobnu preferenciu prehlasovat za vseobecnu a jedinu spravnu a naviac snazit sa to prezentovat/podporovat pomocou demagogie

PS: kolko nickov si uz v tejto diskusii pouzil ?

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zato, ze za privrzencov letneho casu si tu zostal uz len ty, musia byt aj privrzenci povodneho casu jedina osoba?
Argument, ze pri letnom case je viac svetla na volnocasove aktivity, povazujem za cisto osobny dovod, s ktorym sa niekto stotozni a niekto nie. Je to predmet diskusie, nie vseobecna, racionalne zdovodnena pravda. Ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) nie, len podla stylu pisania, formulacie a arguemntacie mi to evokuje jednu a tu istu osobu - tu sa samozrejme mozem mylit (subjektivny dojem)
2) ano suhlasim, presne tak isto ako argument, ze jeden den v roku mozem spat o hodinu dlhsie ;) - a aj to pravdepodobne posledny krat ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Privrzencov letneho casu uz nebavi sledovat jeho nevyhratelny ping pong so stenou. Vas uz nikto neberie vazne.

Si skuste vsetci, ak je vas fakt viac, pozriet mapu casovych pasem. Kolko rovnych ciar tam vidite, kolko zon je uplne mimo svoju geograficku polohu a kolko uplne posunutych o cele casove pasma?
Island vysoko na severe s nedostatkom svetla je posunuty o cele casove pasmo.
Tak isto pol tucta statov europy je uplne mimo svojho geografickeho casoveho pasma (Velkej Britanie) v nasom geografickom casovom pasme.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem sice ako vyzera zmluva, ci smernica k tomuto, ale nevyzera to, ze by krajiny boli k casovej zone nutene, ked EU ma tri casove zony a kopa statov je mimo svojej geograficekj casovej zony.

Pobaltske krajiny maju rovnaky problem ako Island, takze chcu rovnako zrusit striedanie casu.
Najvyssiu ucast na referende mali Nemci, efektivny narod. Ak to ma byt nieco zle, tak potom sa nemame o com bavit.

Cela EU sa posuva o zonu na vychod, len vy tu vytahujete nejake tradicie, ktorych roky sa daju ledva merat v trojcifernych cislach. Cas si urcujeme sami podla efektivity a nie tradicie.

Zdroje:
https://www.timeanddate.com/time/map/
https://ec.europa.eu/transport/themes/summertime/ news/2018-08-31-consultation-outcome_en
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapi, zmena času a 400 príspevkov? Ste normálni?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Rovnako považujem počet príspevkov skutočnú dôležitosť témy za priekazne plne neodzkadľujúci.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

ale niektore prispevky su celkom usmevne (zial je na zamyslenie ak boli myslene vazne) .. ale este je sanca ich zdvojnasobit, pretoze zatial tu nie je ziadny prispevok plochozemcov a este len vtedy sa to rozbehne ;)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie zmena, ale koniec zmeny ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Przypominam, ze czas zimowy to ten prawidłowy, który powinien zostać.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

masz na myśli ten "czas zimowy", który preferował tylko około 18% Polaków?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zegarki cofamy z godziny 3:00 na 2:00 i w efekcie śpimy godzinę dłużej!
Odpovedať Hodnotiť:
 

MYLIL SOM SA!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

....pokiaľ schvália zimný čas, tak cez leto budeme ukrátení o 1h svetla...v 2018 bolo 217 dní letného času, čo je 9 dní...pri zimnom čase ti teda zoberú 9 dní z leta...nehovoriac o tom, že bude skoro ráno svetlo a v robote budeš v tých najväčších horúčavách...nech si každý vyberie, či radšej vstane cez zimu o hodinu skôr ako teraz, ale po tme....alebo bude cez leto spať za svetla, potiť sa v robote o hodinu dlhšie a večer v teple sedieť doma pri telke, lebo bude už tma
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár