neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
Certifikáty na eID je konečne možné získať cez Internet

Štát aktuálne sprístupnil možnosť nechať si vygenerovať certifikáty pre elektronický podpis na elektronický občiansky eID na diaľku cez Internet, doteraz to bolo možné len návštevou oddelenia dokladov polície alebo okresných úradov. Zatiaľ je funkčnosť k dispozícii pre užívateľov operačného systému Windows v podobe novej hlavnej verzie 3.0.0 softvéru eID klient. Funkčnosť je sprístupnená takmer rok po pôvodne sľubovanom termíne.

Značky: eIDe-government

DSL.sk, 1.10.2018


Štát s veľkým oneskorením oproti pôvodným sľubom sprístupnil možnosť nechať si vygenerovať certifikáty pre elektronický podpis na elektronický občiansky eID na diaľku cez Internet, doteraz to bolo možné len návštevou oddelenia dokladov polície alebo okresných úradov.

Dnes to oznámilo ministerstvo vnútra.

Štát túto funkčnosť avizoval v súvislosti so zraniteľnými certifikátmi na eID s 2048-bitovými kľúčmi, ktoré musel nakoniec minulú jeseň všetky zneplatniť. Sprístupnenie funkčnosti sľuboval do pár týždňov, teda ešte na minulú jeseň.

Po plošnom zneplatnení certifikátov a potrebe znovu si ich nechať ísť nahrať na úrady výrazne klesol počet občanov schopných realizovať elektronický podpis. Kým v čase zneplatnenia malo certifikáty na eID cca 300 tisíc občanov, aktuálne štát avizuje 130 tisíc. Možnosť pohodlnejšieho vydávania na diaľku by mohla toto číslo opäť zvýšiť.

Po nestihnutí avizovaného termínu niekoľkých týždňov sa neskôr objavovali ďalšie a ďalšie termíny, podľa zmluvy s dodávateľom bola funkčnosť nakoniec objednaná na cca polovicu júla pre Windows a polovicu októbra pre Linux a macOS. Neskôr štát ešte avizoval posunutie termínu na koniec augusta a aktuálne funkčnosť sprístupnil na prelome septembra a októbra pre Windows.

Zabezpečuje ju nová hlavná verzia softvéru eID klient 3.0.0, ktorú je možné sťahovať zo stránok ministerstva vnútra alebo Slovensko.sk. K dispozícii je aj podrobná príručka (PDF) popisujúca proces vydávania certifikátov.

Občan získa certifikáty troch typov ako doteraz. Od minulej jesene sa používajú certifikáty s 3072-bitovými RSA kľúčmi, ktorých vygenerovanie na eID trvá priemerne podľa príručky 100 sekúnd a môže trvať niekoľko minút.

Postup je viackrokový, vyžadovaný je k nemu eID s aktivovanými základnými elektronickými funkciami a BOK. Užívateľ si volí PIN a PUK pre elektronický podpis a po vygenerovaní kľúčov na eID nimi podpíše žiadosť o vydanie certifikátov, nakoniec podpisom potvrdí aj prevzatie certifikátov.

Pre ďalšie podporované operačné systémy avizuje štát v tlačovej správe sprístupnenie funkčnosti čoskoro, bližší termín neuvádza.

Ako sme upozorňovali v minulosti, ani 3072-bitové RSA kľúče nie sú definitívnym riešením a kvôli problému čipu použitého na eID sú aj tieto menej bezpečné ako by mali byť 3072-bitové RSA kľúče. Kvôli tomu štát zvolil ako finálne riešenie prechod na certifikáty s kľúčmi s algoritmom postaveným na eliptických krivkách. Štát sľuboval ako termín buď január alebo apríl 2018, ktoré sa pochopiteľne nezrealizovali. Naopak informácie z jari naznačovali, že takéto riešenie sa nezačalo ani realizovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

A to ich nevedeli poslat cez email? Amateri.
Odpovedať Známka: 0.6 Hodnotiť:
 

Keby len to!? Ale v dokumentacii nevidim ani na akú presne diaľku, takže projektové výstupy nejdú skontrolovať a teda úhrady priekazne nemôžu byť súčasťou štátneho rozpočtu.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

skor vo velkom kancli cez wifi
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Dá sa PDF podpísať certifikátom PCA alebo SCA, namiesto ACA? Použiť to na podpisovanie faktúr, ale aby tam nebolo rodné číslo.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

nie,v acrobate sa da podpisat len aca. bez rodneho cisla nepodpises, rodne cislo je vzdy sucast detailov certifikatu, inak by bola identifikacia podpisujucej osoby zlozita. inac,faktura nemusi byt podpisana ani nemusi byt na nej peciatka...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Na podpisovanie faktúr používam podpis od COMODO kde je len mailová adresa, len zbytočne mi udržiavať iný podpis ak by to bolo možné aj cez OP. Faktúry sa majú podpisovať ak sa posielajú elektronicky aby bolo isté, že ju niekto neupravoval.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ano,ale to je poziadavky druhej strany nie danovej spravy alebo zakona. a ak ti ide len o to,ze druha strana si chce byt ista,ze faktura nebola pozmenena,tak ju mozes pokojne skomprimovat s vopred dohodnutym klucom:)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Ako sa ti podarilo pridat PKCS11 modul do acrobatu? mne to hadze Unknown Error pri vybrati DLLka. Dik
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Akoze kazdy mesiac menit kluc to uz a fakt nebavi!!!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ten kluc sa generuje na vzdialenom stroji niekde na ministerstve? Ak ano, tak sa mi to nezda bezpecne. Co ked tam maju spyware, ktory zachytava privatne kluce? Tiez sa mi nezda bezpecne, ked uradnici pridu do styku s privatnym klucom pri nahravani.

Idealne by bolo, keby software generoval kluce lokalne offline na danom pocitaci, klucovy par nahral do cipu a ministerstvu poslal iba verejny kluc.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Asi som to povodne zle pochopil. Ten kluc sa generuje asi vnutri toho cipu a privatny kluc nikdy neopusti cip.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a preco ste vynechali toto ved estonci maju rovnake karty
https://reut.rs/2zJbVeT

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lebo si to Zder sro vybral v alobale.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

oukej, skúsil som to spojazdniť a funguje to aj na verzii 1803 Windows 10..už len rozmýšlam, že kde to v praxi využijem :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď kým nie je oficiálne zverejnený kompletný cenník úkonov, je to i priekazne najrozumnejšie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Da sa to vyuzit pri komunikacii so statom, ale aj vsade tam, kde sa bezne pouziva vlastnorucny podpis (ak sa obe strany dohodnu, ze to daju elektronicky).
Ja som tak podpisoval s firmou zmluvu o poskytnuti sluzieb, z domu cez internet za par minut. Nikam som nemusel chodit, nikomu posielat podpisane papiere postou, proste pohodicka.

Ked by to zaviedol cely sukromny sektor, tak zmenit operatora mozes z domu za par minut, pozicku, kupu/predaj/pernajom a v podstate vsetko, co teraz podpisujes perom, vsetko z domu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vitajte v novoveku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusam to, stale ta ista chyba: "Nastala chyba. Nespravna BOK hodnota." A ano, zadavam urcite BOK 2 krat to iste 8 miestne cislo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

asi ťažko, BOK je len 6 miestny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ah pardon, cize zadam 6 miestny pin, 8 miestny pin, vsetko zadam spravne 2 krat po sebe a potom napise chybu BOK
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako si odblokujem BOK ?
V prípade, že si BOK zablokujete zadaním nesprávnej hodnoty 5-krát za sebou, môžete si ho prísť odblokovať na ktorékoľvek pracovisko oddelenia dokladov Policajného zboru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veru nefunguje. Pri zadávaní PUK (8 miestny) k KEP to napíše chybu BOK.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otestuj ci mas naozaj spravny BOK prihlasenim sa na SLOVENSKO.SK
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To som samozrejme spravil. BOK mam spravny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Use the Force, iwk! Use the Force!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zablika ti citacka par sekund potom ako ti vyskoci okno na zadanie hesla? Ak ano, stihni zadavat hesla pred tymto bliknutim
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

What the hack!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Znie to prajeblo, ale ked sa po zasunuti OP, nezada BOK v limite, certy sa kompletne nespropaguju a neda sa s nimi dalej normalne pracovat. Potom pri podpisovani bud cert nevidno, alebo hodi signer neznamu chybu... Otestovane na 3pc, s win7 a oboma verziami citacky... Aspon tak to bolo na predchadzajucej verzii, neviem ako to je s 3-kou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

s certy nejsou zerty
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusam dnes, stale ta ista chyba "Nespravna BOK hodnota". Moj BOK je spravny, kedze na zaciatku ho pyta aby sa overilo ci mam alebo nemam certifikaty. Na slovensko.sk sa viem tiez prihlasit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked po tejto chyba stlacim Opakovat, pyta raz PUK a potom "Poziadavka skoncila s neznamou chybou (507)". Dam "Zavriet", kliknem znova na "Vydat certifikaty" a hned mam neznamu chybu 14023.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem isiel ku technikom, dam vediet vysledok.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak na inom PC mi to prešlo. Bud to bolo tým ze predtým som to skúšal ako vždy tak, že čítačku s občianskym mam v PC z neho rdp na virtualku kde mam eid software (rdp vie forwardovat čítačku). Bežne tak pritupujem k Slovensko.sk aj podpisovanie funguje. Možno update certifikátov cez to rdp nejde. Alebo druhá možnosť, že to chce aktualizované drivery na čítačku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak dnes mi vyhodilo tu istu chybu 14023 a podla vsetkeho to sposobuje predvoleny prehliadac firefox, aspon teda na win10. 100% to overene nemam, ale ked som si vo win10 zmenil predvoleny prehliadac na IE, uz mi to preslo bez tejto chyby, tak mozno to niekomu pomoze :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

U mna stale nic, chlapci si vypytali logy, tak som zvedavy. Moja chyba je: Send transport PIN failed. Este ma napadlo, moja OP je z uplne prvej serie ked sa cipove OP zacali vydavat, mozno to je problem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja tomu nerozumiem. To uz nemohli par tyzdnov pockat, kym sa nedokoncii sw aj pre ine platformy? Kam sa ponahlali? Nechapem aky amateri to robia?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

brutalni amateri...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ale ved to by, ze nejde o diskriminaciu na zaklade sexualnej orientacie, potom ani priekazne obhajovat netrebalo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

preco si myslis, ze to dokoncia do par tyzdnov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne dôraznou sabotážov každého nepáru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

celkom "rychlo" to chlapci dali :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja som ten BOK čo som nadiktoval tetuške na fízliarni už dávno zabudol.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ja osobne som nic nediktoval a to som si tenOP s eID + ZEP vybavoval 2x aZEP obnovoval po zneplatneni este raz...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

u mna to práve všetko prebehlo v poriadku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som korektne fungujuci eID v2.0.2, spustil som instalator verzie v3.0.0 pod nazvom Aplikacia_pre_eID.exe, ktora mala nainstalovat aplikaciu pre eID a Disig Web Signer, ale nastava chyba a dozvedam sa:

Sucast, ktoru chcete pouzit sa nachadza na sietovom prostriedku, ktory je nedostupny.
Ak chcete skusit znova, kliknite na tlacidlo OK alebo do uvedeneho pola zadajte inu cestu k priecinku obsahujucemu instalacny balik eID_klient.msi.

Rozumie tomu niekto?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podarilo sa ti to nejako vyriešiť????
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nefunguje to, chce to nejaký BOK, či čo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak to niekto bude vyklikávať, tak v Disig Web Signer appke je tlačítko PODPÍSAŤ na lište vpravo dole. Chvíľku mi to trvalo, kým som na to prišiel, celkom nelogické UI.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoro každá listina sa podpisuje v pravo dole :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No funguje to ako vino:

Nastala chyba pri inicializácii procesu vydávania certifikátov - 5040

tak nic asi :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aha vyzera to tak ze odstavka sa trosku asi natiahla:

Vážení používatelia portálu slovensko.sk,

vo štvrtok, 4. októbra 2018, v čase od 16.00 h do 20.00 h budú dočasne nedostupné elektronické služby Ministerstva vnútra SR z dôvodu plánovanej technickej odstávky, ktorá bude zameraná na aktualizáciu systému. Služby autentifikácie nebudú touto odstávkou ovplyvnené. Predpokladaný čas nedostupnosti služieb je 1 hodina.

Zároveň si Vám dovoľujeme oznámiť, že plánovaná nedostupnosť Call Centra Ministerstva vnútra SR sa v tento deň neuskutoční, Call Centrum bude plne funkčné.

Ministerstvo vnútra SR sa ospravedlňuje za spôsobené obmedzenie.
Ďakujeme za pochopenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes 9.10. mi prisila sprava od financneho riaditelstva.
Po prihlaseni ma na Ubuntu vyzvalo k aktualizacii EDklienta pre Linux. Appku som updateol. Problem je, ze od rana sa do svojej schranky nemozem prihlasit :)
Niekto ani neodskusal, ze ci to vobec funguje a pustil update pre Ubuntu bez testu. Vsak to stalo len par mionov. Co by som za tu cenu chcel. Vsak :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pre Windows XP padla :).

Doslovna hlaska pri instalacii novej verzie je "Aplikacia pre eID nie je na operacnom systeme Windows XP podporovana."

Ano, tak ako ja v tomto prispevku, ani oni nepouzili diakritiku ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pokúšal som sa vygenerovať nové certifikáty online, ale nastal tento problém:
http://prntscr.com/lemua5

Aplikácia eID je najnovšia 3.0.0, mám aktualizovaný windows 10 na poslednú verziu 1809. Neviem, neviem či to je práve problém, lebo na stránke https://eidas.minv.sk/TCTokenService/download/ je taká zaujímavá poznámka - Windows 10 (verzie do 1803).
Prihlásiť sa viem na slovensko.sk, vypýta BOK a dostanem sa do schránky. Len neviem ako na tie certifikáty. Doteraz som tieto služby nevyužíval, certifikáty boli zneplatnené, preto som chcel skúsiť online generovať nové.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Thank you for every one of your efforts on this website. Kim take interest in participating in research and it's easy to understand why. Many of us hear all relating to the powerful medium you offer useful tips and tricks via your web site and foster contribution from the others on that concern plus my simple princess is certainly becoming educated a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You have been doing a great job.
<a href="http://gul.ly/fbuim" >adidas ultra boost</a> [url=http://gul.ly/fbuim]adidas ultra boost[/url]
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Thank you so much for giving everyone remarkably memorable opportunity to read from this site. It can be so amazing and as well , jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to search your web site nearly 3 times every week to read the new items you have. And lastly, I'm just usually astounded for the mind-boggling strategies you serve. Certain 4 facts in this article are unequivocally the finest I've ever had.
<a href="http://www.yslhandbags.net" >ysl handbags</a> [url=http://www.yslhandbags.net]ysl handbags[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I want to show appreciation to this writer for rescuing me from such a trouble. Just after looking out through the world-wide-web and finding opinions which are not powerful, I believed my entire life was over. Living devoid of the solutions to the issues you have sorted out all through your good write-up is a serious case, and the ones which may have in a wrong way affected my career if I hadn't noticed the website. Your main know-how and kindness in taking care of all areas was helpful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a thing like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for your high quality and result oriented help. I won't be reluctant to endorse your site to any individual who would like direction about this issue.
<a href="http://www.yeezyboost.com.co" >yeezy boost</a> [url=http://www.yeezyboost.com.co]yeezy boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I in addition to my guys were found to be going through the nice points from your website then immediately developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. All of the ladies had been as a result joyful to read all of them and have now undoubtedly been having fun with them. Many thanks for truly being really accommodating and also for selecting varieties of high-quality guides millions of individuals are really eager to discover. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.
<a href="http://www.yeezy-boost350.us.com" >yeezy boost</a> [url=http://www.yeezy-boost350.us.com]yeezy boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I simply wanted to construct a remark so as to appreciate you for the awesome suggestions you are posting at this website. My long internet lookup has at the end of the day been paid with professional points to go over with my companions. I would assume that many of us site visitors are quite fortunate to live in a great community with very many marvellous professionals with very helpful tricks. I feel really fortunate to have used the website page and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thanks once more for all the details.
<a href="http://www.monclerjackets.us" >moncler</a> [url=http://www.monclerjackets.us]moncler[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I have to express my affection for your kindness supporting visitors who require guidance on that matter. Your personal dedication to getting the message across was amazingly powerful and have always enabled professionals much like me to realize their objectives. Your entire invaluable useful information denotes a great deal a person like me and especially to my fellow workers. Best wishes; from everyone of us.
<a href="http://www.nikeflyknit.us.com" >nike flyknit racer</a> [url=http://www.nikeflyknit.us.com]nike flyknit racer[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I precisely wished to thank you very much yet again. I do not know the things I might have achieved in the absence of the entire concepts shared by you regarding such a subject matter. It had become a challenging condition in my position, but witnessing the well-written form you solved the issue took me to cry over gladness. I'm happier for this support and in addition believe you realize what an amazing job you have been carrying out educating some other people using a site. I am certain you have never encountered any of us.
<a href="http://www.cheap-airjordans.us.com" >cheap jordans</a> [url=http://www.cheap-airjordans.us.com]cheap jordans[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I precisely had to thank you very much all over again. I do not know the things that I would have carried out in the absence of the type of creative concepts documented by you about my question. It was a real hard circumstance in my circumstances, nevertheless seeing the specialized manner you treated it took me to jump with gladness. I'm just thankful for this information and as well , wish you find out what an amazing job you were putting in teaching others all through your webblog. More than likely you have never come across all of us.
<a href="http://www.goldengoose.us.com" >golden goose</a> [url=http://www.goldengoose.us.com]golden goose[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I simply had to thank you very much yet again. I'm not certain the things I could possibly have taken care of in the absence of the type of smart ideas contributed by you over my area. It had become a challenging condition in my opinion, however , witnessing the very specialized manner you resolved it forced me to weep for gladness. I'm grateful for the information and in addition hope that you recognize what a powerful job that you're carrying out teaching the others through a site. I am sure you haven't got to know any of us.
<a href="http://www.long-champ.us.com" >longchamp</a> [url=http://www.long-champ.us.com]longchamp[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Needed to create you a little word to be able to say thank you over again about the precious secrets you have shared in this case. This has been really strangely generous of people like you to grant publicly precisely what a few individuals would have offered as an e book to earn some profit for themselves, most notably given that you might have done it in case you decided. The tips in addition acted to provide a great way to understand that most people have similar passion really like my own to see way more when it comes to this problem. Certainly there are many more pleasurable occasions ahead for people who read through your blog post.
<a href="http://www.redbottom-shoes.us.com" >red bottom shoes for women</a> [url=http://www.redbottom-shoes.us.com]red bottom shoes for women[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Thank you for every one of your efforts on this web site. Betty takes pleasure in carrying out investigation and it's easy to see why. Most people notice all of the powerful medium you make important things by means of the web blog and as well encourage participation from other ones about this matter so my daughter is truly being taught a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always carrying out a brilliant job.
<a href="http://www.adidas-pureboost.us.com" >adidas pure boost</a> [url=http://www.adidas-pureboost.us.com]adidas pure boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

My husband and i have been so joyful Peter could complete his basic research through the entire precious recommendations he received when using the weblog. It is now and again perplexing to just continually be giving freely helpful tips some people might have been trying to sell. And we realize we've got the writer to appreciate for this. Most of the illustrations you have made, the easy web site navigation, the relationships you will give support to foster - it's everything fabulous, and it's leading our son and the family understand the topic is interesting, and that is incredibly pressing. Thanks for all the pieces!
<a href="http://www.lebron15.net" >nike lebron 15</a> [url=http://www.lebron15.net]nike lebron 15[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

My spouse and i got now more than happy Raymond managed to conclude his homework through the precious recommendations he made using your weblog. It's not at all simplistic to just possibly be making a gift of strategies which some other people may have been trying to sell. And we see we have you to thank for this. All of the explanations you've made, the easy site navigation, the relationships you will give support to create - it's got most fabulous, and it's letting our son and our family recognize that that subject matter is satisfying, which is certainly pretty fundamental. Many thanks for everything!
<a href="http://qrurl.it/r/1iknq" >ultra boost</a> [url=http://qrurl.it/r/1iknq]ultra boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.moncleroutletus.com/ moncler
http://www.goldengoose-ggdb.com/ golden goose
http://www.jordan12bulls.com/ jordan 12
http://www.uggaccs.com/ ugg accessories
http://www.goldengooser.com/ golden goose
http://www.valentinooutletvip.com/ valentino
http://www.goldengoosesneaker.com/ golden goose
http://www.lebron16s.com/ lebron 16
http://www.moncleroutletdeals.com/ moncler
http://www.nikekyrie4s.com/ nike kyrie 4
http://www.goldengooseworld.com/ golden goose
http://www.balenciagasale.com/ balenciaga
http://www.moncleraccs.com/ moncler accessories
http://www.airjordan12bulls.com/ air jordan
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár