Americká vesmírna agentúra NASA a jej partneri aktuálne demonštrovali novú testovanú technológiu pre pitie vo vesmíre.
Na povrchu Zeme na kvapaliny rovnako ako na iné hmotné objekty dominantne pôsobí najmä gravitačná sila planéty ťahajúca kvapaliny smerom kolmo dole. Kvapaliny sa tak prirodzene držia naspodu zhora otvorených pohárov a šálok a rovnako prirodzene je z nich možné piť priložením a prelievaním kvapaliny do úst.
Vo vesmíre bez dominantnej gravitácie vrátane medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, kde je len prostredie mikrogravitácie, ale piť takýmto spôsobom možné nie je. Voľná kvapalina sa totiž formuje do tvaru gule, nie je ťahaná žiadnym smerom a voľne poletuje.
Astronauti na ISS tak v súčasnosti pijú pomocou slamky z uzatvorených vreciek s nápojom.
Po prvotných experimentoch NASA respektíve partner, spoločnosť IRPI, ale navrhli šálky umožňujúce piť takmer bežným spôsobom aj vo vesmíre.
Prototypy šálok pre pitie vo vesmíre, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)
Šálky relatívne jednoduchého dizajnu na udržanie kvapaliny používajú namiesto gravitácie povrchové napätie a svoju geometriu využívajúcu kapilárne sily, ktoré samozrejme pôsobia aj na Zemi ale pri pití zo šálok sú potlačené výrazne silnejšou gravitáciou.
Podľa demonštračných videí sú prototypy nových šálok reálne použiteľné.
Ukážka pitia vo vesmíre (video: IRPI / NASA)
Astronauti v rámci experimentov budú zo šálok piť rozličné nápoje s rozličnými fyzikálnymi vlastnosťami, od vody, cez kávu až po horúcu čokoládu. Pitie je natáčané na HD video a následne bude analyzované expertami.
Ukážka pitia vo vesmíre (video: IRPI / NASA)
Experiment môže mať podľa NASA aj ďalšie aplikácie okrem pitia, keď umožní navrhovať iné vesmírne pasívne systémy pracujúce s kvapalinami využívajúce podobné princípy ako testované šálky.
tie pouzivali tak niekde na zaciatku vesmirneho programu...
nepouzivaju sa lebo robia bordel (doslova) + grafit nieje 2x vhodny hlavne ked si v natlakovanej plechovke plnej horlaveho plynu a elektroniky
kedze potrabujes pisat niecim co ti drzi na papieri permanentne, je to lacne a funguje pri 0g - preto pera a fixky
No, to je len urban legend sirena neschopnymi komousami. Pravda bola nasledovna. Pan Fisher vynasiel za vlastne pero, ktore bolo pouzitelne aj v kozme. Ponukol svoj vynalez NASA za lacny peniaz. NASA ho zobrala, cim pero ziskalo neskutocnu reklamu. V dobe pristania na Mesiaci, kazdy chlapec tuzil mat to pero, nakolko to bola jedina realna vec, o ktorej sa dalo povedat, ze je presne ta ista, ako pouzivaju astronauti. Fisher predal miliony tych pier a stal sa z neho milionar. Tie pera sa daju doteraz kupit. www.spacepen.com/originalastronautmodels.aspx Takze ziadne hlupe NASA, ale genialny biznisman.
Re: Drunken in space :]
Od reg.: K-NinetyNine
|
Pridané:
3.12.2015 10:57
nie len vyzera. kedze vo vesmire sa moc recykluje, mozno tieto nadobky usetria jeden medzikrok v procese, ktory zvykne byt medzi aktom mocenia na zaciatku a samotnym pitim na konci.