neprihlásený Štvrtok, 5. decembra 2024, dnes má meniny Oto
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W

Značky: Raspberry Pi

DSL.sk, 25.11.2024


Spoločnosť Raspberry Pi stojaca za populárnym rovnomenným ARM minipočítačom dnes uviedla nový produkt Raspberry Pi Pico 2 W.

Raspberry Pi Pico 2 W je verziou modelu Pico 2 s pridanou podporou pre bezdrôtovú komunikáciu.

Raspberry Pi Pico 2 bol uvedený v auguste, ide o novú generáciu miniatúrneho počítača z triedy tzv. mikrokontrolerov. Nie je tak určený ako náhrada osobného počítača a užívateľ nemôže na ňom spúšťať plnohodnotnú linuxovú distribúciu, má nízku spotrebu a výkon a dá sa použiť napríklad na I/O s nízkou latenciou a spracovanie analógového vstupu.

Raspberry Pi Pico 2 W má navyše čip CYW43439 od Infineonu podporujúci 2.4 GHz WiFi 802.11n a Bluetooth 5.2. Základná verzia Pico 2 má oficiálnu cenu 5 dolárov, nová verzia Pico 2 W cenu 7 dolárov.

Pico 2 a Pico 2 W sú opäť postavené na vlastnom procesore vyvinutom tvorcami Raspberry Pi, RP2350. Nový model je výkonnejší ako predchádzajúci model RP2040, má viac pamäte, možnosť integrovať flash pamäť a podporu nových funkčností.


Predstavenie modelu Raspberry Pi Pico 2 bez WiFi (video: Raspberry Pi)



Procesor má konkrétne dve jadrá Cortex-M33 taktované na 150 MHz, 520 KB integrovanej SRAM, podľa verzie 30 alebo 48 GPIO pinov a k dispozícii je aj vo verzii s 2 MB flash integrovanej v puzdre s procesorom. Novinkou je podpora bezpečného bootovania umožňujúca nabootovať iba podpísaný kód.

Zaujímavosťou je integrovanie aj dvoch RISC-V jadier Hazard3, pričom RP2350 môže nabootovať v ARM režime alebo RISC-V režime a používať teda jadrá jednej alebo druhej architektúry. Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim.

Raspberry Pi Pico 2 je postavený na verzii RP2350 bez integrovanej flash pamäte a používa 4 MB externej flash. Programovať sa dá v jazyku C a MicroPythone, pričom sa pripravuje aj podpora programovania v Ruste.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.21
Microsoft nezmierni HW požiadavky pre Windows 11, bude stále vyžadovať TPM 2.0
V Španielsku navrhujú smartfóny nedávať deťom a dať na ne upozornenia na zdravotné riziká
Bitcoin dosiahol novú rekordnú cenu nad 100-tisíc dolárov
Novým šéfom NASA bude vesmírny turista cestujúci so SpaceX
Amazon predstavil nový akcelerátor AI pre trénovanie neurónových sietí
Telekom má nakoniec 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet dlhšie
Musk ako budúci predstaviteľ administratívy navrhuje v USA zrušiť posúvanie času - aktualizácia 1
Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou


Diskusia:
                               
 

Upresnenie: "Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim." -> ak sa nemylim, tak toto urcuje uploadnuty fw (u2 subor) a nieje problem na tejto doske nabootovat aj riscove jadra. Teda nieje to zavisle od vyhotovania HW . Cielom je, aby ludia experimentovali, ak chcu a zaroven aby si nekupovali HW iba kvoli experimentom, ale vedeli ich pouzit aj "normalne", "tradicne"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. A dokonca to možno ani nie je cieľom, len je to robené priekazne za tým účelom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Existuje neaky dovod preco je toto lepsie na take domace zuvanie ako ESP32? Minimalne mi pride, ze ESP32 ma trosku viac vykonu a zaroven cena je polovicna + velka komunita ktora zdiela hotove projekty a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otvorena specifikacia procesoru bez NDA... A tiez ten user manual ma cez 600 stranok oproti niecomu nad sto stranok od konkurencie... Ale to je len pre ludi, co chcu vediet ako to funguje a chcu, aby to fungovalo za kazdych okolnosti. Takze na hranie sa v sufliku je to asi jedno.
Ja osobne preferujem RP2040 primarne kvoli komunite a filozofii okolo. Sice poznam aj arduino a ine, ale idem uz len na pico...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vykupujeme kožky a perie, Neaky a syn s.r.o.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SRAM základ!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco rovno nedali podporu Zigbee (IEEE 802.15.4), aby sa to dalo rozumne pouzit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo zrovna hajrujú chief architekta a ako hlavný parameter výberového konania bolo priekazne identifikovať chýbajúcu podporu Zigbee.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A prečo zrovna ZigBlue?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Môže byť aj openthread. Ja som chcel použiť pico práve na mesh siete a ESP32 mi až tak nevyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež sa čudujem, že neupgradovali modem. Možno v budúcnosti firma vytvorí subverziu s 802.15.4 a BLE. Infineon vyrába modem AIROC CYW30739, stačí implmentovať. Množstvo ľudí vyhovuje ekosystém Rpi pico a určite by radi experimentovali s koncovým zariadením pre openthread alebo iný mesh protokol.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár