neprihlásený Streda, 24. apríla 2024, dnes má meniny Juraj
Chystá sa 2.5 a 5 Gbps Ethernet

Značky: Ethernetsiete

DSL.sk, 8.12.2014


Spoločnosti pôsobiace v oblasti sieťových technológií a organizácia IEEE pripravujú nový ethernetový štandard pre lokálne siete s rýchlosťami 2.5 gigabitu za sekundu a 5 gigabitov / s.

Minulý týždeň oznámilo prípravu takejto technológie nové konzorcium MGBASE-T, ktorého členmi sú okrem iného Broadcom, Aruba Networks, Avaya, Brocade, Freescale. Podobne ako v prípade niektorých iných sieťových štandardov existujú ale dva konkurenčné návrhy technológie, za druhým stojí konzorcium NBASE-T na čele s Ciscom.

Účelom nového štandardu je umožniť dosahovať vyššie rýchlosti ako gigabitový Ethernet ale cez existujúcu kabeláž typu UTP Cat5e a Cat6 a umožniť tak nasadiť vyššie rýchlosti najmä vo firemných sieťach lacnejšie ako prechodom na 10-gigabitový Ethernet s výmenou kabeláže za Cat6a. Vzhľadom na tento cieľ sa dá predpokladať, že aj aktívne sieťové prvky pre nový štandard by mohli mať nižšie ceny ako 10 Gbps Ethernet technológia.

Oblasťou, kde by mal mať nový štandard v súčasnosti priame okamžité použitie, je na pripojenie WiFi prístupových bodov nového štandardnu 802.11ac. Tie totiž poskytujú v optimálnych podmienkach už vyššie rýchlosti ako dokáže preniesť gigabitový Ethernet.

Hoci obe konzorciá oznámili prípravu nového štandardu len v uplynulých týždňoch, na technológii už pracujú niekoľko mesiacov a podľa niektorých zdrojov by mohla byť reálne na trhu už do polovice budúceho roka. Nový štandard totiž v prípade oboch návrhov nie je postavený na úplne novej technológii, obe konzorciá počítajú s využitím a prispôsobením technológie 10-gigabitového Ethernetu vo verzii 10GBASE‑T.

Prípravu štandardu bude koordinovať pracovná skupina IEEE, ktorá bola vytvorená v uplynulých týždňoch.

Lokálna sieť s technológiou Ethernet sa v súčasnosti v domácnostiach a firmách používa buď vo verzii s rýchlosťou 1 Gbps alebo prípadne ešte 100 Mbps. Pre prepojenie serverov a v telekomunikačnom sektore sa využíva 10 Gbps ale tiež nové verzie s rýchlosťami 40 a 100 Gbps.

Okrem nových 2.5 a 5 Gbps verzií sa v súčasnosti pracuje aj na 400 Gbps a 1 Tbps verziách Ethernetu pre najnáročnejšie nasadenia ale tiež na 25 Gbps a 50 Gbps verziách vychádzajúcich zo 100 Gbps a určených pre pripojenie náročnejších serverov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40
Samsung spustil výrobu takmer 300-vrstvovej flash pamäte
NASA opravila sondu Voyager 1, aktualizovala softvér aby nevyužíval poškodenú pamäť
Telekom má nové programy Swipe pre mladých, aj s neobmedzenými dátami
Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením


Diskusia:
                               
 

ono by uz mohli prist s niecim kde je opticky kabel
pre domacnosti uz sa casto stava ze clovek potrebuje
aj dlhsiu vzdialenost a vyhodu optiky ze oddeluje konce.
a to vsetko v podobe nejakeho maleho konvertora
za cenu 2x UTP kabel :)
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

v domacnosti potrebujes viacej ako 100m? Robil som kabelaz v par domoch a zatial ziaden segment nebol dlhsi ako 30m aj s rezervou.

Optika dnes nieje draha ako taka, skor je problem v narocnosti prace s nou(oproti klasickej kabelazi) a to neviem ci este ide extra vylepsit.
Takyto 2.5 a 5Gbps ethernet je dobry napad. Predsalen klasicka kabelaz je osvedcena, jednoducha a spolahliva vec a 10Gb je predsalen velky skok.

Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Keď tu riešíte tie tukable, otázka na znalých:

- pretlačím, pôjde mi Ethernet cez asi 20m nekrútenej dvojlinky cez telefónny asi 14 žilový kábel? Drôty sú rovnaké ale sú neni krútené (1 otočku na 20cm neberiem ako krutenie) a zapojil by som klasicky len 8 žíl. Je to kábel napevno už v stene. Stačí mi 100Mb ak cez to prelezie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

100Mb / 20m _asi_ prejde relativne OK, i ked neviem preco by si to robil. 20m netieneneho Cat5e kupis na ebayi za 5 eur aj s dovozom (alebo za 10 eur v alze)
Odpovedať Hodnotiť:
 

O cenu kábla nejde, ide o využitie jedného kábla ktorý je pod omietkou už nejaké roky. Dával sa tam asi "keby niekedy bola pevná linka". Lenže tá nieje a chcem ho využiť teraz po svojom. A možno ani 20 metrov to neni, je to z prízemia rodinného domu hore na poschodie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivat v tejto dobe UTP (cize netieneny) kabel je podla mna nezmysel. Maloobchodne SFTP Cat6 kabel stoji 60cent/meter a cez to ti preleze aj 10Gbit. Aj najslabsi FTP kabel Cat5e stoji pod 40cent/meter a 1Gbit ti tam pojde uplne OK. Tienene koncovky pre 5e kabelaz kostuju pod 25cent/kus ...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Nie nie. FTP práveže je úplne zbytočné kdesi používať. Dokonca je to niekedy nežiadúce medzi dvoma budovami čo majú rozdielné uzemnenie. Niekedy môže byť na niekoľko 10-tok metrov rozdiel aj niekoľko Voltov potenciál medzi dvoma uzemneniami. A ty keď dáš tienené (uzemnené) FTP tak máš na ňom krásne napätie :-)

A ešte jedna vec. Ak máš napríklad jednú stranu dobre spravenú a na druhej máš netienenú koncovku, alebo zle odtienenú koncovku, máš z celého kábla anténu čo na to opletenie chytá všetok balast.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Celé zle.
Uzemňuje sa práve kvôli rovnakému potenciálu. A je to možné prepojiť predsa nosným káblom, hádasm nevešiate samotné UTpčko do vzduchu ako samonosný kábel. A za druhé, pri takýchto problémoch je vhodné použiť na oboch stranách spoja switch napájaný cez adaptér s dvojitou izoláciou, prípadne na strane toho poskytujúceho stroja dať prepäťové ochrany a UPSky s ochranami a cez ňu to potiahnuť.
V ovzduší, najmä na strechách budov je nevhodné ťahať takéto káble, hrozí obrovské prepätie a to nehovorím o účinkoch blesku ak tam niekde v blízkosti šľahne... To sa nebudete stačiť čudovať.
Káble patria do zeme, nie na strechu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

100Mbit half-duplex ti cez to pojde OK, na Full-duplex mozno bude treba najst vzdialenejsie zily, aby sa vzajomne nerusili, kedze to neni tocene.
Osobne som mal cez klasicky tenky plochy tel.kablik 4zilovy zapojeny na cca 15m fileserver, ale tiez musel bezat na HD, lebo FD sa uz rusilo a bud to kleslo na 10Mbit, alebo mnozstvo CRC chyb pri obojprenose sposobilo priepustnost tak 1/3 zo 100Mbit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dík, takže to musím len vyskúšať a uvidím ako sa to bude chovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak budes aspon na jednom konci mat zariadenie (PC, NTB, switch, atd..) kde si mozes nastavit halfduplex (pri windows sa to robi vo vlastnostiach nastavenia ovladaca), tak to mozes skusit pouzit, keby ti to slo nestabilne. Je velka pravdepodobnost, ze pokial nemas hned vedla potiahnuty aj silovy kabel (zatazeny 230V kabel), pojde ti to OK.
Zarusenie na 3m UTP kabloch v rackoch a niektorych rozvodoch je podobne s tym, co mas ty na telefonnej 25zilovej klasike...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak správne typujem kade ide v stene ten kábel, tak sa nikde asi ani nekríži s 230V vedením. Na jednej strane bude router a na druhej mašina s Linuxom tak uvidím čo to spraví a akú rýchlosť dostanem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozumiem co chces urobit a myslim si 100megabit to zvladne vcelku s prehladom.
Ano je to prasacke riesenie, ale sam som robil vseliake zrudnosti ked sa nechcel alebo nedal tahat dalsi kabel. Co mi pripomina - na 100megabit ti staci zapojit kable 4.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj to ma napadlo. Spravím stoho hneď 2 zásuvky. 4 + 4 droty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ako by si chcel optiku ťahať do steny? A keď sa zlomí kdesi tak čo snou spravíš? Si ešte neťahal koaxiály alebo UTP do starých "predpripravených" rozvodov.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

samotny opticky kabel nemas az taky drahy, ale necakaj aktivne prvky (konvertory) za cenu kusu kabla :) ale uz teraz si mozes kupit switche aj na domacie pouzitie ktore maju GBIC pre optiku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to si sam doma budes privarat pigtaily alebo budes do steny vrtat dieru dost velku na to aby sa ti tam prepchal patchcord aj s konektorom? Si nedomyslel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Super vec, ak to bude fungovat na CAT5e, co je dnes najcastejsie pouzivany typ kabelaze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie, bude to fungovať iba na typoch Tukabel v2.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

naco je 5Gbps Ethernet keb mi jebnuty Google Nexus tablet kopiruje data z NAS 487kb/s


Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Kábel je kábel. Wifi je ducharina.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Kábel je - bol - aj bude najlepší vodič . Nie vzduch!
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

to vysvetli tym expertom co na (niektore) nove booky nedavaju RJ45...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

odpoved jednoducha- nekupovat picoviny
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Už som sa stretol s chlapíkom čo mi hovoril že nemá RJ45 na notebooku. Pozrem na to a bola naboku pod otváraciou krytkou aby nešpatila "krásny tenučký dizajn"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tukabel,tukabel,tukabel... tukabel,tukabel... tukabel,tukabel,tukabel :D
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

ČITES!!!!!
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

V byte staci aj Cat5e kabelaz

Cat5e:
Gigabit Ethernet up to 100 meters
10 Gigabit Ethernet up to 45 meters

Cat6:
Gigabit Ethernet up to 100 meters
10 Gigabit Ethernet up to 55 meters

Cat6a:
Gigabit Ethernet up to 100 meters
10 Gigabit Ethernet up to 100 meters

Skor otazka je cena takych zariadeni, kde dnes este 1 GB switche manazovatelne (ano take potrebujem) min 2 stoja dost vela tak 2,5 - 5 GB lacne nebudu a pocitajte s tym ze ak 5 GB tak musite mat vsetky komponenty 5 GB ak chcete mat 5 GB inak najpomalsi komponen to bude brzdit ak nebude koncovy.

Link na clanok. (medzeru zmazat)

http://www.kit-communications.com/ FAQCat5evsCat6.htm
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Gb a GB je rozdiel. Just sayin'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak si daj mikrotik s gigovymi portami ;) To je asi najlacnejsi manageovatelny switch, kedze vlastne to ani neni len switch ... ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mikrotik má svoje muchy. Ak to pánko vyššie chce na niečo seriózne, sotva si s ním vystačí. Čo som pozeral špecifikácie na tie mnohoportové mikrotiky, tak to nie je ani poriadny switch, ani poriadny router, vlastne ani poriadny manažovateľný switch. Z každého rožku trošku a nič poriadne. Navyše polovica krabice prázdna a namiesto seriózneho zdroja adaptér do zásuvky - niekto to ale môže brať ako výhodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved preto tam bol ten smajlik. Priepustnost mikrotiku neni rozhodne oslnujuca, ale zasa na take to domace zuvanie postacuje.
A je to velmi lacna alternativa ako ziskat opticky port a aj pripadny firewall, vpn, alebo aj zjednoduseny fileserver.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je teda riadna sprostost. Chcu z ludi vyzmykat co sa da. 10Gbitove switche a karty su umelo predrazovane. Ked uz dnes ma obycajne SSD prenos na hranici 5Gbps, tak je to malo. Je to len cisty marketing.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa by celkom zaujímalo, kde sa dá kúpiť klbo 100 alebo 305m seriózneho cat.6, príp. cat. 6a kábla za rozumnú cenu. Na také domáce žuvanie. Niektoré káble mám totiž ďaleko cez 35m v rámci domu.
Na margo experta, čo si myslí, že cat. 5e stačí do každého domu - nie, 35m nestačí do každého domu. Asi si ešte nebol v dosť veľkých rodinných domoch. Ja som už doma minul 305m klbo a idem kúpiť ďalšie a to som pripojil fakticky len poschodie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

treba kupovat kvalitnejsie kable - hrubka medi - cize 24AWG a menej (cim nizsie AWG, tym hrubsi drot). V tom pripade pri FTP kabelazi 5e nie je problem aj 80m 1gbps FD, viac metrov som neskusal ale myslim ze aj to by slo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Doteraz som používal Solarix cat. 5e a zatiaľ sa tváril celkom v poho. Ale ak prejdu tieto novsie standardy, tak neviem, ci to bude stacit. Hlavne ked beriem v úvahu aj patch káble, čo môže byť potencialny kameň úrazu. Kazdopadne dlhsi spoj ako 46m v dome tiez neplanujem, hoci technicka miestnost je dost divoko umiestnena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi som este nebol v dost velkom dome, ale do 45 metrov som sa zmestil aj ked som sietoval bungalow a technicka miestnost bola uplne v rohu a najdlhsi prepoj presne v opacnom a to sme sli v stene a nie v podhlade...

Na domace zuvanie dnes pre absolutnu vacsinu staci stale 5e.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v kazdom lepsom obchode/sklade, aj u Galika napriklad.

Odpovedať Hodnotiť:
 

hovno pomoze, ked vam niekto bude stat na kabli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z brandze Vam hovorim ze ani vo veeelkych datacentrach nie je pouzivanych 10G pre servre. Skoro nikdy alebo lepsie povedane 99.9999999999999999999% servrov nepoziva 10G standardne pouzivaju 1G. Vsak server nedokaze spracovat tolko poziadaviek. 10G sa pouziva na prepojenie access,distribucnych alebo core switchov. Vo vacsich konfiguraciach sa pouziva 10G v portchanneli aby sa zvysila kapacita. Cize servre 10G nepouzivaju. (ZATIAL)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Svata pravda
Odpovedať Hodnotiť:
 

10 gigabit som zatial na vela servroch naozaj nevidel, mozno par Zkovych mainframov od IBM ale bezne pouzivany stuff aj pre uz slusne velke firmy frci na gigabitoch, casto viaclink ale samotne porty su gigabit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi preto, že 10 giga metalika je pomerne drahá. A sieťovky stoja doslova majland.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár