neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou

Značky: Ubuntu

DSL.sk, 25.4.2024


Spoločnosť Canonical stojaca za linuxovou distribúciou Ubuntu dnes vydala novú verziu svojej distribúcie Ubuntu 24.04.

Nová verzia s kódovým označením Noble Numbat je dôležitou verziou, keďže tradične ako každá jarná verzia v párnom roku je verziou s dlhou LTS podporou. Bezplatná štandardná podpora tak bude poskytovaná päť rokov.

Platená podpora pre LTS verzie bola doteraz k dispozícii po dobu 10 rokov, s vydaním Ubuntu 24.04 je k dispozícii jej predĺženie na 12 rokov.

Vydanie beta verzie Ubuntu 24.04 bolo oproti plánu na poslednú chvíľu o týždeň odložené kvôli bezpečnostnému incidentu s infikovaným nástrojom xz. Spoločnosť sa kvôli incidentu rozhodla skompilovať celú distribúciu znovu v novom prostredí pre kompilovanie balíčkov a v reakcii na incident už OpenSSH v Ubuntu nepoužíva a nezávisí na knižnici libsystemd, ktorá umožnila infikovanej verzii xz spustiť kód v rámci prihlasovania cez OpenSSH.

Nová verzia Ubuntu 24.04 je postavená na novej verzii desktopového prostredia Gnome 46, najnovšom linuxovom jadre 6.8 a sieť je manažovaná novou verziou nástroja Netplan 1.0. Spoločnosť v novej verzii do štandardného jadra podľa oznámenia zapracovala podporu nízkej latencie.

Tvorcovia vyzdvihujú aj zlepšený inštalátor desktopovej edície, ktorý bol zlepšený vizuálne aj funkčne. Podporuje nahranie konfigurácie automatickej inštalácie a ako experimentálna funkčnosť sa vrátila podpora inštalácie na súborovom systéme ZFS. Experimentálne je podporovaná aj inštalácia so šifrovaním celého disku s kľúčom uloženým v TPM, ktorá bola zrejme ale prítomná už aj v predchádzajúcej verzii.

Desktopová verzia sa teraz štandardne inštaluje v minimálnej konfigurácii, pričom užívateľ si môže zvoliť rozšírený výber inštalovaného softvéru.

V novej verzii je k dispozícii nový grafický nástroj Firmware Updater, ktorý umožňuje upgradovať firmvér jednotlivých komponentov.

V Ubuntu 24.04 bolo samozrejme na nové verzie upgradovaného množstvo softvéru, pričom spoločnosť v oznámení vyzdvihuje okrem iného nové verzie programovacích jazykov. Ubuntu podobne ako niektoré iné linuxové distribúcie patrí totiž medzi populárne operačné systémy využívané developermi.

Kompletnejší zoznam noviniek je možné nájsť v poznámkach k vydaniu Ubuntu 24.04.

Inštalačné obrazy novej verzie je možné sťahovať z tejto stránky. Sprístupnené boli okrem desktopovej a serverovej edície Ubuntu samozrejme aj nové verzie jednotlivých distribúcií vychádzajúcich z Ubuntu ale používajúcich iné desktopové prostredia.

Tvorcovia Ubuntu užívateľom LTS verzií odporúčajú s prechodom na novú verziu 24.04 počkať do vydania aktualizovanej verzie Ubuntu 24.04.1, ktorá je plánovaná na 15. augusta. Zároveň užívateľom 22.04 LTS bude automatický upgrade na 24.04 tiež ponúkaný až po vydaní aktualizácie 24.04.1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí


Diskusia:
                               
 

ide to super len 1 vec ma stve v midnight commanderi ak dam enter na nejakom mp4 subore tak sa mi neotvori mpv.

pritom ked dam enter na mkv tak sa to otvori, divne.

to iste mi robi aj na docx


Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

file asociácia Ti nič nehovorí?
Daj si FreeCommander!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tie su OK v krusaderi/dolphine to ide dobre
len v mc to nejde a ten je da best
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...laughs in far manager / win
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja mam video subory nastavene napevno na mpv cez mc ext konfiguraciu, aj obrazky na geeqie.
Defaultne to spusta veci, co su nastavene niekde v systeme, neutusim kde, preto si to nastavim radsej sam napevno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak ale hlavne že k nastaveniu počtu klávesov na klávesnici, intervalu dvojkliku či rozmiestneniu partícií sa používateľ dostane cez natoľko dostatočne prominentne umiestnené odkazy, takže ich môže meniť priekazne i ďeveď krát za hodinu.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Skusal som, neskutocne pomale oproti arch/cachyos
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Aj das nejake benchmarky, alebo si to vytahujes zo zadku? Podla phoronix benchmarku z novembra su si Linuxove distra prakticky ekvivalentne (a vyrazne rychlejsie ako Windows 11).

https://shorturl.at/jS023

Novsie benchmarky ukazuju, ze 24.04 nie je o nic pomalsie ako 23.10:
https://shorturl.at/elmpr

A podla tohto je 24.04 o cosi rychlejsie ako 23.10 a obe su daleko pred Windows 11.

https://shorturl.at/dhlP3

Arch sa moc nebenchmarkuje preto, lebo si ho sklada uzivatel sam (takze nemas jednotne prostredie) a preto, lebo na jeho pouzivateloch prakticky nezalezi.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nezaujima ma benchmark, dlho to bootovalo a gui malo pomalu odozvu
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Zeby nenainstalovany ovladac na tvoju grafiku? PRedpokladam, ze nejaka ta nVidia, kde staci cez spravcu ovladacov nahodit prislusny ovladac + restartovat a pofici to ako drak.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

nie len porovnáva distro určené masám (kde sa upradnostňuje užívateľská prívetivosť a použiteľnosť) so špecializovaným distrom ladeným na rýchlosť ktoré sa neznalému rozsype po druhej veľkej aktualizácii
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Uprednostňuje? To ako tak kvalitný operačný systém pretína Heisenbergov princíp priekazne práve v dileme užívateľská prívetivosť a použiteľnosť/rýchlosť? To potom treba zvláštnu definíciu etiky, aby bolo bez jasného zdôraznenia tejto informácie ponúkanie ho zákazníkom priekazne morálnym.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja by som si napriklad aj rad vytiahol benchmark zo zadku, ale ani to nemozem, lebo sa mi to nenainstalovalo!!! na 3 roznych HW. Jak toto mozu vypustit do sveta? Najlepsi je installer s hlaskou, something went wrong :D :D :D skoro mi dekeu udjebauo. A ked kliknem na zobrazit report, tak mi ukaze krasny cierny obdlznik. :D Ubuntu by malo byt vzorom v tomto a nie vydat LTS, ktore ide... teda vlastne nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pravdepodobne zle stiahnuté/chybné ISO
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár