neprihlásený Pondelok, 2. decembra 2024, dnes má meniny Bibiána
USA posudzujú ďalších 40 postkvantových algoritmov, či sa štandard posunie nie je jasné

Značky: bezpečnosťkryptografiakvantové počítačeUSA

DSL.sk, 31.7.2023


Americký štandardizačný úrad NIST, National Institute of Standards and Technology, bude pre svoj pripravovaný štandard kryptografických algoritmov odolných kvantovým počítačom posudzovať ďalších 40 nových kandidátov.

NIST to oznámil skôr tento mesiac.

Z informácií NIST nie je jasné, či to posunie prijatie štandardu pre takéto tzv. postkvantové algoritmy oproti pôvodne avizovanému termínu alebo NIST napríklad nový štandard prijme vo viacerých fázach.

NIST začal hľadať nové algoritmy odolné kvantovým počítačom pre štandardizáciu na konci roka 2016. NIST v minulosti avizoval, že už pri súčasných znalostiach a vytvorených efektívnych algoritmoch pre kvantové počítače by neboli bezpečnými algoritmy RSA, DSA, ECDSA a ECDH a zrejme ani klasický Diffie-Hellman. Naopak zatiaľ nie sú známe kvantové algoritmy, ktoré by zlomili symetrickú šifru AES a hashovacie funkcie SHA-2 a SHA-3. U týchto by podľa NIST stačilo zväčšiť dĺžku kľúčov respektíve výstupu.

V júli minulého roka NIST už oznámil vybratie prvých štyroch nových algoritmov odolných kvantovým počítačom, ktoré majú byť súčasťou pripravovaného štandardu, a oznámil zvažovanie ďalších štyroch pre zaradenie do štandardu.

Štyri vybrané algoritmy sú asymetrickými algoritmami s verejným kľúčom. CRYSTALS-Kyber odporúča NIST ako vhodný pre všeobecné šifrovanie respektíve pre vytváranie kľúčov, CRYSTALS-Dilithium ako primárny algoritmus pre digitálne podpisy a FALCON a SPHINCS+ ako alternatívy pre digitálne podpisy. CRYSTALS-Kyber, CRYSTALS-Dilithium a FALCON sú algoritmami typu kryptografie založenej na štruktúrovanej mriežke, SPHINCS+ používa hashovacie funkcie.

NIST oznámil aj posun ďalších štyroch algoritmov do ďalšieho kola, išlo o algoritmy pre všeobecné šifrovanie respektíve vytváranie kľúčov, BIKE, Classic McEliece, HQC a SIKE.

Veľkým problémom pre tento štandardizačný proces bolo ale zverejnenie prelomenia algoritmu SIKE v auguste minulého roka, ktoré poukázalo na riziká nových algoritmov a niektorí experti vyzývali na opatrnejší a konzervatívnejší prístup v tomto štandardizačnom procese.

Následne v septembri NIST zverejnil výzvu na prihlásenie ďalších kandidátov na postkvantové algoritmy pre digitálne podpisy s odôvodnením, že po vybratí troch algoritmov pre digitálne podpisy pre štandard mu nezostali žiadni ďalší kandidáti na algoritmy pre digitálne podpisy. Termínom pre prihlásenie kandidátov bol 1. jún tohto roka a aktuálne NIST oznámil výsledky.

NIST dostal 50 podaní, z toho 40 podaní považuje za kompletné a spĺňajúce podmienky a bude ich ďalej zvažovať.

Pri minuloročnom oznámení prvých štyroch algoritmov pre štandard NIST avizoval, že štandard by mal byť dokončený približne o dva roky, teda v roku 2024. V aktuálnom oznámení avizuje, že preverovanie týchto ďalších 40 kandidátov bude pravdepodobne trvať niekoľko rokov a v apríli 2024 plánuje usporiadať ďalšiu štandardizačnú konferenciu.

V aktuálnom oznámení už neinformuje o očakávanom termíne prijatia štandardu pre postkvantové algoritmy. Ak by NIST plánoval prijať štandard až po zvážení nových kandidátov, evidentne to nebude v budúcom roku a štandard by sa zrejme posunul o niekoľko rokov. NIST zatiaľ zrejme nepotvrdil, či štandard pre postkvantové algoritmy vydá až po zvážení aj nových kandidátov alebo ho napríklad prijme vo viacerých fázach.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

CEO Intelu odstúpil
mBank spustila podporu okamžitých platieb, zatiaľ ich iba prijíma
Sprístupnená testovacia verzia LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
Platené DVB-T zvýši od nového roka cenu
Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt


inzercia



Diskusia:
                               
 

aj tak z toho NIST nebude
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že so znalosťou informácie, že bol vybraný zo 40, sa môže každý postkvantový kryptografický algoritmus priekazne leda rozlúčiť s neprelomiteľnosťou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A už majú aspoň poňatia čo všetko sa bude dať s kvantovým PC keď aj softvérová výbava sa posunie enormne vpred? Tie dnešné prebierky algoritmov sú naďalej zbytočná námaha...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ilko je rosnička, ktorá tajne pracuje na nových šifrovacích algoritmoch odolných voči kvantovým procesorom s jeho IT tímom na procesore X. Firma X Corp ich podvedie a ukradne im všetko. Komunita okolo kryptosveta a anonymous im pomôže a vráti im všetko. Firma X Corp je nutena vydat X-peniaze a vratit tak vsetko Ilkovi. Ilko samozrejme nadalej rozpráva o "krypto peniazoch".
Pozor! Nemylit si s kryptomenami!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

https://lnk.sk/gyr9

Audiokniha Bitcoinové peniaze Slovak Edition
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vari v NIST nevedia používať CHAT-GPT?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ak je už dnes nemožné vyrobiť dokonalý hardvér, myslím čo sa týka funkčnosti, určite tak nie je možné vyrobiť ani len prijateľne "dokonalý" softvér... O čom sa tu vlastne diskutuje?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tu sa diskutuje predovšetkým slušne a na úrovni a v rámci nábožensky tolerantnej diskusie sú na dehonestáciu presvedčenia, že i cesta môže byť cieľom, zjavne priekazne neprístojne kladené otázky vyvolávajúce poskytnutie priestoru na tiché pokánie účelne formulované reakcie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Netáraj,mojko. Jaká nábožensky tolerantná diskusia k prelomeniu postkvantových algoritmov ? Však Boh to dešifruje tak či tak online !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Boh nemôže dešifrovať tak či tak. Boh je zdrojom absolútnej pravdy, takže priekazne iba ak tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

OnLine alebo OffLine a v tom je podľa Teba aký rozdiel??
Odpovedať Hodnotiť:
 

0NOO FF SHA-X
N0 0 SHA-Y
No2 SHA-Z
O2 SHA-
03 SHA

Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=ykNjTSJKzac
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=Bq69-MI9TA0
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=PCKoT9xcyXI
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom to za 500 eur dostanes nesifrovane aj z vysvetlujucimi poznamkami na okraji listu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár