neprihlásený Utorok, 10. decembra 2024, dnes má meniny Radúz
Český úrad NÚKIB upozorňuje na hrozbu kvantových počítačov pre kryptografiu, odporúča odolné algoritmy

Značky: bezpečnosťkryptografiakvantové počítačeČeskoUSA

DSL.sk, 25.7.2023


Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, NÚKIB, aktuálne vydal svoje nové odporúčania pre používané kryptografické algoritmy, kde už upozorňuje na hrozbu budúcich kvantových počítačov pre doterajšiu kryptografiu a túto hrozbu zohľadňuje vo svojich odporúčaniach pre kryptografické algoritmy.

Odporúčanie neprináša samozrejme žiadne zásadné nové informácie v oblasti, má slúžiť ako praktické a prístupné informácie pre české subjekty.

Odporúčanie obsahuje ale aj jednu pomerne kontroverznú informáciu. NÚKIB totiž tvrdí, že kvantové počítače prekonávajúce súčasné šifry môžu byť k dispozícii už za 5 až 15 rokov.

NÚKIB ako potenciálnu možnosť riešenia hrozby kvantových počítačov pre doterajšiu kryptografiu samozrejme spomína aj možnosť kvantovej distribúcie kľúčov, takéto technológie ale zatiaľ nie sú pripravené na bežné nasadenie. Úrad tak ako riešenie tejto hrozby pre najbližšiu budúcnosť odporúča použitie algoritmov tzv. postkvantovej kryptografie odolných kvantovým počítačom.

NÚKIB zatiaľ organizáciám neradí, aby určite v súčasnosti nasadili nové algoritmy odolné kvantovým počítačom. Odporúča im ale aby sa začali na takýto prechod pripravovať a to najmä udržovaním tzv. kryptografickej pružnosti, teda schopnosti rýchlo meniť a kombinovať používané kryptografické algoritmy.

NÚKIB zverejnil tri rozličné dokumenty, v detailnejších technických dokumentoch tiež poukazuje na vhodnosť nasadenia hybridných schém. Pri hybridnej schéme sa kombinuje nový odolný algoritmus s niektorým doterajším asymetrickým algoritmom spôsobom, ktorý vyžaduje pre prekonanie bezpečnosti prekonanie oboch týchto algoritmov.

To zabezpečuje odolnosť schémy aj proti prípadným objaveným problémom v novom odolnom algoritme, keď táto kombinovaná schéma bude stále odolná aspoň proti útokom pomocou klasických počítačov. Algoritmy odolné kvantovým počítačom sú totiž nové a časom neoverené a vo viacerých prípadoch založené aj na pomerne nových princípoch.

Potrebu takéhoto prístupu zdôraznilo minuloročné prelomenie algoritmu SIKE, jedného zo zostávajúcich vážnych kandidátov na nový NIST štandard pre algoritmy odolné kvantovým počítačom, ktorý sa dá efektívne prelomiť aj pomocou klasického počítača. Informovali sme o tom v tomto článku.

Hybridný prístup zvolil aj softvér OpenSSH, ktorý v novej verzii OpenSSH 9.0 vydanej minulý rok začal používať ako štandardný algoritmus pre vytvorenie kľúčov hybridný algoritmus využívajúci Streamlined NTRU Prime a x25519 ECDH.

Kvantové počítače v prípade úspešnej konštrukcie konfigurácie s vyšším počtom qubitov dokážu efektívne riešiť viaceré matematické problémy ako rozloženie čísiel na súčin prvočísel a diskrétny logaritmus, ktorých nemožnosť efektívneho vyriešenia na klasických počítačoch je základom masovo používaných šifrovacích algoritmov s verejným kľúčom.

Americký štandardizačný úrad NIST začal hľadať nové algoritmy odolné kvantovým počítačom pre štandardizáciu na konci roka 2016. NIST v minulosti avizoval, že už pri súčasných znalostiach a vytvorených efektívnych algoritmoch pre kvantové počítače by neboli bezpečnými algoritmy RSA, DSA, ECDSA a ECDH a zrejme ani klasický Diffie-Hellman. Naopak zatiaľ nie sú známe kvantové algoritmy, ktoré by zlomili symetrickú šifru AES a hashovacie funkcie SHA-2 a SHA-3. U týchto by podľa NIST stačilo zväčšiť dĺžku kľúčov respektíve výstupu.

V minulom roku NIST už oznámil vybratie prvých štyroch nových algoritmov odolných kvantovým počítačom, ktoré majú byť súčasťou pripravovaného štandardu, a oznámil zvažovanie ďalších štyroch pre zaradenie do štandardu. Dokončenie štandardu sa očakáva v budúcom roku.

Český NÚKIB aktuálne odporúča aj konkrétne algoritmy vrátane nových odolných algoritmov, pričom vychádza práve z odporúčaní NIST. U schválených symetrických šifier vrátane AES odporúča dĺžku kľúča 256 bitov a menšie dĺžky označuje za kvantovo zraniteľné, u schválených hashovacích funkcií vrátane SHA-2 a SHA-3 odporúča používať verzie s dĺžkou výstupu minimálne 384 bitov a menšie dĺžky označuje za kvantovo zraniteľné.

Pre asymetrické algoritmy odolné kvantovým počítačom odporúča algoritmy zatiaľ vybrané úradom NIST, pre všeobecné šifrovanie respektíve vytvorenie kľúčov CRYSTALS-Kyber, pre digitálne podpisy primárne CRYSTALS-Dilithium a prípadne SPHINCS+ a Falcon. Vzhľadom na to, že algoritmy ešte nie sú oficiálne štandardom NIST, ich ani NÚKIB neoznačuje za schválené. Odporúča tiež hybridné schémy, pre vytvorenie kľúčov okrem CRYSTALS-Kyber aj s algoritmami Classic McEliece a FrodoKEM.

Odkazy na kompletné odporúčanie vrátane aj ďalších algoritmov a ich parametrov je možné nájsť v oznámení NÚKIB.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let’s Encrypt čoskoro prestane podporovať OCSP, prvé kroky začnú už v januári
Slovanet vo vianočnej akcii sprístupní takmer sto TV staníc
Prvý 5G modem od Apple v iPhone má mať slabšie parametre ako Qualcomm modemy
Arctic má nový výkonný ventilátor, chladí ho ďalším malým ventilátorom
Digi TV vo vianočnej akcii sprístupnila všetkým 9 staníc
Raspberry Pi uviedlo nový kompletný počítač Raspberry Pi 500, vlastný monitor
SpaceX dokončila konšteláciu satelitov pre poskytovanie mobilnej siete z vesmíru
Nový trailer nového Star Trek filmu, príde čoskoro
Pripravuje sa nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10, k dispozícii kandidát na vydanie
HAMR disky sa majú začať konečne masovo dodávať


Diskusia:
                               
 

Ja by som kvantovo previazal častice mokrým špagátom
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Urad robi zbytocnu paniku .. to rozpatie 5 - 15 rokov je to iste ako ked ti dorucuju balik medzi 08:30 - 19:30 v pondelok. Navyse liberalna mladez radsej robi teple veci, takze o 15 rokov budeme radi, ak tie pocitace bude mat vobec kto vyrabat.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

A keďže dnešná mládež nepozná rozdiel ani medzi pipíkom a cikulkou, dojebe aj železnú guľu.

Inak, aktuálne som mal na pohovore na databázy a big data job pár cca 25 ročných detí.
Chlapa, ktorý sa vychválil do nebies, požadoval manažérsky plat, a zlyhal na prvej otázke: "aký je rozdiel medzi 0 a null?“
Ďalší chlap čo ani netušil ako fungujú adresáre...
Holka, ktorá sa dobre že nerozplakala, keď zistila, že nedostane nový iMac...
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Ja som videl o tom jútube video, takže som expert na personalistiku a sexuálne obťažovanie.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Stačí 999 inžinierok a o 40 rokov môžeme mať 11000 inžinierov.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Link na video?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre holku ajmak ajtvrdy
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ǔroveň mäkkých zručností nastupujúcich generácii je možné skutočne len odorovať. Namiesto "S tebou robiť nebudem, ty kokot zvedavý lakomý." to všetci uhrali priekazne na jednotku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Veď s databázami vie robiť každý kto skončil základnú školu.
24 rokov je dosť veľká prekvalifikovanosť.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Aku suma nastupneho platu bola v ponuke prace, ak sa smiem spytat?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

samozrejme minimálna, keď nevyšlo na nový iMac.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

iMac mal byt asi pracovny, nie sukromne zakupeny s DPH za zarobene zdanene peniaze.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to je na celom prípade najzarážajúcejšie. Predsa kým sa okolo AI ešte vytvára hype, sú big data priekazne vlajkovou loďou IT a i tí naneskúsenejší špičkový odborníci predstavujú nenahraditeľnú príležitosť promovať toľko hitech doplnkov, koľko si len zaželajú.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Uz len cakam jedneho co povie ze naco mu to je vediet ked si natuka do nejakeho toho ChatGPT a ono mu to vypluje odpoved
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A takto nejak žiaci "tvoria" svoje web stránky. O kóde či programovaní nemajú a ani nechcú mať ani len tušenia. Čo s takými. Už si myslíte po niekoľkých hodinách vysvetľovania, učenia príkladov, niečo urobí napr. v simulátore, ešte mu to všakovako inak vysvetlím a zrazu vás dorazí otázkou, že viete že celý ten čas dokonale ani nedával pozor - vnútorne a ani len netuší čo som mu chcel objasniť a prečo. Žiaľ toto je stav totálne drvivej väčšiny dnešných detí a žiakov na stredných školách. Už nedokážu ani najzákladnejšie veci chápať a bez mobilu "ni krok". Ale ten im zatiaľ pri ničom nepomohol...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ono lebo o tom tuseni ako programovat by prave mohli ti vyucujuci. Ja som mal 8 rokov "programovanie" na gympli - priamo zamerane na programovanie. Cize z tych x ucitelov vedel cosi nakodit tak jeden. Ostatni vymyslali chujoviny ala hviezdickovanie v pascale. Neverim, ze sa to odvtedy nejako zmenilo. Naviac, nikto pricetny so schopnostami dobre kodit v skolstve pracovat nebude. Apropo - za 8 rokov "programovania" skrz vyucujucich boli na tom deti zo zakladky co programovali lego v ramci kruzku daleko lepsie nez my. Aj s vysledkami.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No nechváľ sa. Viem o tom svoje. Pascal sa už dávno na sš školách nepoužíva. Ty rád pľuješ na všetkých a rád predovšetkým na učiteľov. Algoritmizácia úlohy, nejaký aspoň vývojový diagram, predbežne určiť čo a ako... to dnes mladým ľuďom nič nehovorí. Neviem o ZŠ kde by niekto niečo z detí vedel už o elektronike a programovaní. Ak, tak len veľmi opatrne a povrchne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

My sme napr. na priemyslovke mali na programovanie externistu ktory realne bol programatorom a ucil nas v danom case kodit v Delphi. Nebolo to nic extra ale daleko lepsie ako keby nas mal ucit niekto zo skoly. Podobne kolega chodi popri praci ucit na vysku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No vsak len potvrdzujes, co som napisal. Ti externisti neboli ludia zo skolstva, ale z realnej praxe. Ucenie mali ako druhoradu cinnost a ucili len konkretny odborny predmet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ja som mal 4 roky programovanie na gympli s uckou, ktora sa aj na maturite dozvedela odomna nieco nove. Pascal sme mali dokonca este aj zaciatkom vysky. A? Ja som bol rad aj za to, naucili ma principy a co s tym mam robit, uz som vedel aj sam. Ked ma naucia vyrabat a pouzivat tehly, nemusia ma ucit kolko akych vselijakych domov sa z toho da postavit.
Niektori asi cakaju, ze na ZS sa deti budu ucit, ze v ktorych knizniciach najdu statisticke funkcie alebo neuronove siete a na VS uz budu programovat umelointeligentne chaty. Nie, naopak: na skole sa ma ucit algoritmizacia a algoritmy, udajove struktury a teoreticke veci a to sa da v hocjakom jazyku. A potom si uz aj ako samouk vyguglis kniznice a ako sa robi web. Ale ked sa na skole budu ucit weby a mobily, tak potom na pohovor pride pako, co nevie rozdiel medzi 0 a null, alebo bude v cykle selectovat po 1 riadku z db. Rozum si nevyguglis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem bol, ze ziadne principy nicoho neucili. Papagajovali kod, ktoremu nerozumeli, vysvetlit nevedeli a vrchol odporu pre mna bolo to depresivne pascalovske prostredie. Na vyske sme mali C++ a C#, v ktorom sa vsetko robilo o galaxiu lepsie. Potom neskor este v codewarriore, ktory znasobil povodny odpor z pascalu.

Co som si odniesol zo skol bolo: kto to vie, ten to robi, kto to nevie, ten to uci, a kto to nevie ani ucit, tak ti len zneprijemnuje zivot aby si sa velmi nezaoberal jeho neschopnostou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech sa páči nespokojný muž. Poď to učiť. Len to treba aj matematiku a spol. Na technickej škole to len s teóriu nie je nič moc, preto napr. praktické kódy, napr. pre ovládanie krokového motora pomocou MCU naprogramovaného v hocičom, napr. aj v C...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa vylucuje hned s mojou prvou podmienkou - adekvatne ohodnotenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaaaj, tak potom nekritizuj, ak si myslíš že si niečo viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chciet adekvatne ohodnotenie je mysliet si o sebe nieco viac? Alebo kritizovat pomery a poukazat na ne? To, ze fungujes na principe drzat hubu a krok je naozaj velky problem skolstva. Preto potom vyplakavate ako si vas spolocnost nevazi, lenze tolerujete medzi sebou idiotov, volite si za riaditelov imbecilov, kaslete na rodinkarstvo. Ked je strajk, tak polka ma v <>, platite servilne a neschopne odbory. Co potom ocakavas? Za tento marazmus z polovice mozu ucitelia sami.
V rodine mam x ucitelov, stale dookola rovnaka pesnicka a stazovanie sa na vsetko. Spolocny menovatel je, ze sa postazuju a karavana ide dalej. Urobit nejaku zmenu ci uz vnutri, alebo odist ani pocut. Pre mna strateny cas to co i len pocuvat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si si nevšimol, nikto tu nevyplakáva. Ale poď to aspoň na 2-3 roky realizovať, aby si mal aj kúsok spätnej väzby.
Neviem čo máš v rodine, to ma nemusí zaujímať, ale na plat sa hádam nesťažujú učitelia, ale skôr majstri odborného výcviku. Tí odučia reálne ďaleko viac 60-minútových hodín a nemajú ako v jednom pracovnom čase "prísť" ešte aj k nadčasom - toto je nonsens mnohých sš. Bežný učiteľ, nie majster, na sš má tuším len nejakých 22 hodín povinnosť odučiť, hoc je pracovná doba do 40 hodín týždenne, nárokujú si(!!!) za nejakú (odučenú) hodinu nad ich povinnosť, hoc e3te v povinnej pracovnej dobe - nadčas. To je nonsens! Do neba volajúca sprostosť!!! Majster má 30-35 x 60 minút úväzok a tým pádom nemožnosť si akože navyše odučiť.
Učiteľ sš, hoc 30-40 rokov nebol nikde v praxi, lebo to je napr. cez leto "pod jeho úroveň", to je celé zle. A zarobí určite cez tisíc a viac Eur v čistom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyplakavas. Presne tu a teraz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ja som mal na pascal aj na cpp prostredie nerozoznatelne podobne :D zlte pismena na modrom - Borland, ci co to bolo. Pascal bol na ucenie este jednoduhsi, nemusel si sa hned na zaciatku zaoberat smernikmi, polami a nulami, samozrejme, ked si uz zakladnu algoritmizaciu pochopil, tak C* su lepsie zase na ine - prave tie finty s pointrami a spravou pamate.

A este co sa tyka prostredia, tak nie modrozlte v DOSe, ale fixkou na tabulu nam na VS ucitel kreslil zretazeny zoznam alebo stavovy automat. To som chcel povedat, ze ta teoria nezavisi na depresivnom pascale ci galaktickom C
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do firmy som prijímal zamestnanca na pozíciu, na ktorej bola vyžadovaná komplexná znalosť OS Windows radu NT.
Dotyčný si uviedol do motivačného listu, že OVLÁDA prácu s počítačom.
Tak som sa rozhodol zistiť, ako je to s tým ovládaním.
Pojem OVLÁDAŤ znamená, že má ohľadom tej problematiky "všetko v malíčku" resp. má znalosť na takmer dokonalej/expertnej úrovni a nič by ho nemalo prekvapiť.

Dal som mu tri otázky, ktoré spadajú do všeobecnej znalosti v oblasti výpočtovej techniky a operačných systémov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za

a) aké typy súborov majú koncovku, resp. príponu *.bat
b) čo znamená skratka CRC
c) akým príkazom sa spúšťa systémová aplikácia na úpravu registrov

Nevedel správne odpovedať ani na jednu triviálnu otázku. A to som sa nepýtal ani nič ohľadom sieťových protokolov TCP/IP. Súdnosť a sebareflexia mu zrejme je cudzia, napíše niečo čo nie je pravda a ani mu to nenapadne, že sa s tým len strápni.

Mladý namachrovaný týpek bol sprostý ako remišová. Pardon, ale tá je tak sprostá, že si nezaslúži aby bola písaná veľkým začiatočným písmenom.


Takže toto má byť budúcnosť Slovenska? Ved 4/5 dnešnej mládeže má dnes elementárne problémy s gramatikou a vzdelávací systém plodí riadnych kreténov.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Skusim z vlastnej hlavy ako sudruh Fico
A. Skripty ?
B. Overovanie cyklonom ?
C. Reddit ?

Spravne? Spravne ?
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Proste ako BASIC jazyk. Zhora nadol a zľava doprava.
Regedit ani netušia či a kedy na niečo použiť...
No a problém je s príkazovým riadkom, alebo len tak triviálnu vec rozlíšiť a chápať: súbor/priečinok, čo je prípona súboru a načo tam je. Nikto si ju nevie vo Windows zobraziť, deti absolútne netušia načo je mi súborový menežér a podobne.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Na druhej strane ms, win, a vacsina dizajnerov sw robia tak, aby ta s tym neobtazovali a ak sa sam chces obtazovat s nejakymi advanced settings, tak ti ich tak znemoznia, ze deti sa do toho vrtat nebudu. Napr. pripony skryvaju a adresarovu strukturu virtualizuju - ako na mobile. Nemas vediet, kde subor je a ako sa vola, iba aku ma ikonu a klikat a suchat.
Napr. ja som z Opery nauceny na 100 kadejakych nastaveni a customizacii, potom som isiel vo FF zistit hodnotu cookie a pripadne ho zmazat, tak videl som prd (a uz vobec nehovorim ze editovat ho) a zmazat som mohol len vsetky cakumprask pre celu domenu. Okrem moznosti prisposobenia ta to aj uci, ze web si u teba uklada taketo udaje s takymito vlastnostami a to sa ti logicky potom pospaja ze takto funguje http... A FF ti len naznaci, ze mas nejaku domenu a nejake kolace ako ked vies, ze pred vlakom je nejaka lokomotiva ci co, ktora nejako robi aby ten vlak siel. Ale hlavne ze na kazdej stranke mame cookie banner
Odpovedať Hodnotiť:
 

z tej vlastnej halvy - CRC - Control, cyclic Redundance Check
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to ozaj nie sú až tak tažké ?, ale len pre niekoho, kdo zažil ozaj éru desktop PC, 486dx, Pentium, DOS, Win95, Win XP, Win7..

hah!
vidíš, tak to by som asi aj "prešiel"
na ta´kom teste
(..dokonca aj ja..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ludia skusaju, lenze to aj zamestnavatelia. Ja ked som sa hlasil na poziciu, kde firma hladala PLC programatora (absolutne som to nechcel robit), tak na pohovore z technickeho riaditela vypadlo, ze on vlastne hlada sietara a revizneho technika. Najlepsie v jednom a za 600 hrubeho. V to mcase bol priemer v hospodarstve 850. Pokecali sme nasledne neformalne, lebo on si klepal na celo, ze co chcem a ja to iste, ze co vlastne chce on. Nakoniec sa ma snazil ukecat na absolventsku prax - na co som mu s usmevom povedal, ze to prenecham naivnejsim
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Lol, sietar za minimalnu mzdu? Druha najlepsie platena praca po programatorovi. Aj ludia co mi tikety rozdavaju maju lepsi plat. Za tolko by som ani ping nespravil. :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vtedy bola minimalka za ~350, ale som mu tiez povedal, ze vela stastia zohnat takeho cloveka pod tisic a uz toboz v kombinacii toho co potreboval. Programatorovi tusim vtedy nukali 800 - defacto stale pod priemer hospodarstva. Este mi vravi, ze s mojimi poziadavkami pracu najblizsich 100km nezozeniem. Sekol sa iba o 95, lebo o 5km dalej som taku nasiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem kedy to bolo, ja som mal 800 nastupny plat pred vyse 15 rokmi za uplne najzakladnejsiu robotu, odvtedy to islo nasobne hore. Ale tak ano, zamestnavatelia casto skusaju este horsie ako zamestnanci.

Ked to nejde na jednom, tak si to spriemeruju na viacerych. Mal som kolegu na rovnakej pozicii s rovnakou pracovnou naplnou ako ja, co mal o 500 euro/20% nizsi plat ako ja.

Raz som bol na pohovore s viacerymi kolegami na rovnaku poziciu, lebo nam zamestnavatel nechcel zvysit plat a vsetci sa zdvihli ze odchadzaju, a ti isli podla abecedy priezviska, od zaciatku abecedy najnizsi plat a ku koncu o 500 viac. Zrovna najvacsi truhlik dostal najviac. Tak som ich poslal doprdele, lebo vraj kazdy kto bude zjednavat o plate automaticky neprijaty a o tri mesiace ma volali na pohovor znova.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To rozpatie 5 - 15 rokov predovšetkým indikuje, že počítače NÚKIB nie sú vybavené tým dzindzíkom, aby to neviklalo, takže na nich treba pravidelne podoťahúvávať všetky šróby, inak sú výsledky priekazne výrazne nepresné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale zato majú zdierku, z čoho bude profitovať zákazník!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

eh, ale mna to vlstne ani až tak bůôhvíjak moc nebaví..

čo je lepší, co se ví´c oplatí, nejaký kurzy z


testovánie softwéru, automatické,
(skriptové)

abo java (príp C++, ##, apod.prog.jazyky )


abo kuůrrrrrzzz cHumorrrrů ?


aby som aj ja, mohol, prípadne, pomýšlat, na nejaké to místo nahore, na místečko, v kukani, a ovšem ve velkém kancli, na analytics db a databazy big data db job
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

skus blowjob
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Taký kariérny postup už bez licenčného ujednania z MeeToo priekazne asi nie je povolený.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ak pomýšľate na nejaké místo nahore, vyvezte sa lanovkou na Lomnický štít alebo skúste zážitkový let balónom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je ako ked 80rocny spevak varuje ludstvo pred umelou inteligenciou
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

človek s celoživotnými skúsenosťami si dovolil varovať pred nejakým nebezpečenstvom? čo si to vôbec dovolil, veď dvadsaťroční libtardi vedia predsa všetko najlepšie!
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

vedia lepsie ako ty to urcite
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A toto je presne jeden z kamenov urazu. Neucta nielen k starsim (aj ked casto si tu uctu znizuju aj sami), ale ku komukolvek inemu okrem seba. Kazdy si mysli, ze co on objavil, to tu este nebolo, ze kazdeho moze poucovat, ale nic nemusi pocuvat, na zaciatku vety moze skocit do reci, lebo uz vie, co ides povedat atd. Ved to vidno krasne v diskusiach dlhsich nez 2 obrazovky: nieco sa namietne a v zapati vysvetli, o 20 riadkov nizsie rovnaka heureka, zase argument c. 1. A to uz ani ten prvy nevie, ze rovnaky argument bol vysvetleny/vyvrateny o clanok vedla, nieto este ze o kontinent vedla alebo o storocie skor.

Ironicky prispevok o ucte k starsim (a zbytocnou urazkou libtardov): -7
Drzy prispevok "urcite vedia lepsie" (= si najhlupejsi) +10,0
Very well
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Keby len vedeli, oni tí blbečci tomu aj tak naivne veria. Taktiež veria tomu že oni sú to samotné Ai od špiku kosti. Najzaujímavejšie zmýšľanie týchto stratených jedincov je ale hlavne to, že pokiaľ dané osobnosti neotvorili píču, tak nimi boli obdivované. Zrazu ale blesky, hromy, pena u huby a on je to zo sekundy na sekundu nikto, a už vôbec nie nadaný človek ktorý sa pohyboval vo vyššiej sfére sebe podobným osobnostiam s ktorými viedol dialóg na danú tému rovnako ako keď medzi sebou tie hovädá vedú dialógy, s rozdielom že ich témy idú priekazne typom, dnes zjem cocot, zajtra pôjdem na stanicu štekať o hranolovi, tento týždeň si obliekam neónové šuštiaky, o týždeň sa prilepím na asfalt a pod. a naproti tomuto intelligentovi sediaci súkmeňovci s vypúlenými očami epilepticky prikyvujú s kaľužami slín stekajúc im z vyplazených jazykov a jákajú a húkajú jak sanitky ktorým pri orgazme dochádza batéria. No proste des a hrôza.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neonove sustiaky mi nevadia, aspon ho nepicnem autom. Vadi mi ked niekto tvrdi ze kovid je len chripocka a ked si mysli ze ho nikto nevidi tvrdi ze hnusna choroba. A rovnako hoaxomet blaha ktoremu zarval fotrik. Takze takychto asi netreba brat ako etalon mudrosti v starobe.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár