Vedci z Washingtonskej univerzity vyvinuli robota veľkosti hmyzu, ktorý je podľa nich prvým robotom takýchto rozmerov schopným vzlietnuť bez napájania káblom.
Roboty takýchto rozmerov sú podľa vedcov príliš malé aby mohli používať vrtule a vhodnou technológiou letu sú mávajúce krídla podobne ako u hmyzu. Zdroj energie a doteraz aj riadiace obvody boli ale príliš ťažké, aby takýto robotický hmyz mohol vzlietnuť.
Vedci vyvinuli dostatočne ľahké obvody riadiace pohyb krídiel aj vďaka použitiu flexibilného ľahkého materiálu a najmä vyriešili netradičným spôsobom napájanie. Robot stále nemá zdroj energie v sebe, dodávaný mu je ale bezdrôtovo laserom v neviditeľnom spektre svietením na jeho fotovoltaický článok.
Článok konvertuje laser na 7-Voltové napájanie. To nie je ale dostatočné a tak ho obvody konvertujú na 240 Voltov.
RoboFly, kliknite pre zväčšenie (foto: Mark Stone / Washingtonská univerzita)
Robot nazvaný RoboFly zatiaľ nie je schopný lietať do ľubovoľnej výšky, zatiaľ sa podľa videa dokáže len odlepiť od stola. Problémom je totiž strata zacielenia lasera, ktorý zatiaľ nemá navádzanie aby mieril vždy na článok.
Vedci ale pracujú na neustálom navádzaní lasera, robot tak bude schopný sústavného letu. Do budúcnosti zvažujú aj použitie malých batérií prípadne získavanie energie z elektromagnetického žiarenia v rádiovofrekvenčnom spektre.
Vedci nezverejnili presné parametre robota, avizujú ale a podľa obrázkov je o niečo väčší ako väčšia mucha. Jeho hmotnosť vedci prirovnávajú v oznámení k špáradlu, od ktorého je o niečo ťažší.
Takéto miniatúrne roboty by mohli plniť rozličné autonómne praktické úlohy, napríklad podľa vedcov by mohli hľadať úniky plynov z potrubí.
Robotický hmyz plánuje potenciálne používať napríklad aj NASA, ktorá aktuálne schválila financovanie vývoja robotických včiel Marsbee pre Mars. Tieto roboty zatiaľ nie sú vyvinuté.
Americko-japonský tím predpokladá, že robot Marsbee by bol približne veľkosti čmeliaka a mal ešte väčšie krídla podobnej veľkosti ako cikáda a fungujúce tiež na princípe mávania. Vzhľadom na nízku hustotu atmosféry Marsu je dôležité efektívne znovupoužitie zotrvačnej sily krídiel. Marsbee by podľa plánov tvorcov mali byť schopné na jedno nabitie vydržať vo vzduchu viacero hodín.
Re: Bzzzz
Od reg.: Kvík?
|
Pridané:
16.5.2018 22:17
Ehm? 170 V DC sa dá pokojne chytiť holou rukou. A navyše vzhľadom na to, koľko energie v sebe taký robotický komár udrží, to bude bolieť menej, ako pichnutie od obyčajného...
Pre redakciu.
Od: Isiel som okolo.
|
Pridané:
17.5.2018 13:50
V texte mate chyby a nezrozumitelnu stylizaciu.
"Vedci nezverejnili presné parametre robota, avizujú ale a podľa obrázkov je o niečo väčší ako väčšia mucha."
V niektorom clanku ste sa stazovali, ze ked ste nejaku agenturu upozornili na nedostatky, tak Vam ani neodpovedali a nepodakovali. Ked chcete dodrziavat co kritizujete, tak by bolo vhodne podakovat za upozornenie a nie vymazat prispevok.
..také špioónske zvieratká sú ale už dávno! - vid napr. film Oko na Oblohe (Eyes on Sky)
tam mali takého vtáčika, sediaceho na stlpe brány (a potom aj lietajúceho, špehujúceho popri dome,
a tiež aj takého RRC -bugsa, špionského chrobáka, čo vletel aj priamo do Aů-shahabh -domu, kde schodzovali šéfovia Al-lajdy, ISILu, a Al-šahábu,
(..a kde si 2 chystali vesty a výbušniny..)
a obe tieto"bio -drony, točili všetko v super-HD -kvalite, a ešte to aj plynule posielali (cez SatComm), nejmín na 5-6 míest, na Západe (do CIA Langley, do "Cobra-Centra, do Pentagonu, a na nejaké USA -drones -bases, v Zálive..)