Výskumný tím z univerzity ETH Zürich aktuálne predstavil robota, ktorý sa pohybuje novým spôsobom, korčuľovaním.
Robot je novou verziou dlhšie vyvíjaného robota ANYmal, štvornohého robota určeného pre použitie v náročných terénoch. Doterajšie verzie mali štyri klasické končatiny s kĺbmi a pohybovali sa ich prekladaním, teda chôdzou.
Nová verzia má na konci končatín malé kolesá bez pohonu a na rovných plochách sa vie pohybovať pohybom označiteľným ako korčuľovanie. Ako ukazuje demonštračné video, pohyb zatiaľ výrazne zaostáva za ľudskými korčuliarmi na kolieskových korčuliach a robot sa napríklad neodráža priamo opretím sa do kolies ale do pomocných opier tesne pri kolesách.
Či je pohyb so súčasným hardvérom najmä kĺbov možné vylepšiť nie je jasné, v každom prípade takýto pohyb má umožniť robotovi pohybovať sa rýchlejšie na rovnom teréne a stále sa po náročnejšom teréne napríklad po zablokovaní kolies pohybovať chôdzou.
Korčuľujúci robot ANYmal (video: ETH Zürich Robotic Systems Lab)
Tím zároveň plánuje podľa dostupných informácií pridať do kolies aktívny pohon, či bude v tejto verzii podporovať aj pohyb korčuľovaním nie je jasné.
Humanoidný robot Atlas (video: Boston Dynamics)
Roboty sa v minulosti pohybovali zvyčajne na štyroch a viac aktívne poháňaných kolesách prípadne pásoch, v posledných rokoch s pokrokom vývoja v robotike sa objavilo mnoho robotov používajúcich chôdzu, beh alebo cval na štyroch končatinách alebo dokonca humanoidných robotov používajúcich chôdzu na dvoch končatinách.
Robot Handle pohybujúci sa na dvoch kolesách (video: Boston Dynamics)
Spoločnosť Boston Dynamics, jedna z najpokročilejších v segmente robotov, pred rokom predstavila tiež robota Handle pohybujúceho sa na dvoch aktívne poháňaných kolesách.
Kolesá sú budúcnosť robotov...
Od reg.: Jozef Kostelanský
|
Pridané:
11.3.2018 18:58
Pohyb pomocou kolies je podstatne menej energeticky náročnejší ako chôdza. Tá je však univerzálnejšia - dá sa použiť prakticky v každom teréne.
Budúcnosť patrí robotom, ktoré budú kombinovať oboje. Budú môcť chodiť ako človek či zviera (ako terajší roboti od Boston Dynamics), ale niekde v dolnej časti - "v chodidlách" budú mať výsuvné koliečka poháňané elektrinou, ktoré sa budú dať používať na rovných plochách.
ničivý teoretik
Od: syntaxterrorX XX
|
Pridané:
11.3.2018 20:30
co takto vrtak, lejzrove ukazovatko a pistalka? Prevrta sa na spodok, zapiska na pistalku, ukazovatkom oznaci destinaciu a slony uz prepodavanie chobotmi optimalne zorganizuju interne(,lebo stejnak hovno robia) a prevrta sa nahor ?
@Redakcia, spolieham sa na vas meminovy system a myslel som si ze je dnes iba Angeli. Vzdy tam pisete viac mien a dneska nie. Znama je Angelika tak som si vravel ze to je iny den a je to dnes. Poprosim aktualizovat databazu Menin. Dakujem :)
No v dnešnej dobe by som riešil aj bezpečnosť a teda sa pozrel po decentralizovaných riešeniach ako STORJ napr. ktorý rozhadzuje dáta v ich cloude na disky po storagoch ktoré zdieľajú iní ľudia a šifruje to na blockchaine. Všetky dáta sú 6-násobne redundantné. Nikto na svojom disku nemá komplet súbory a všetko zašifrované samozrejme... toto vidím ako budúcnosť cloudu. Aktuálne 25GB zadarmo. BTW každý môže svoj voľný priestor na HDD prenajať do STORJ siete a dostať za to pár drobných ;-)