neprihlásený Piatok, 14. decembra 2018, dnes má meniny Branislava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vážne riziká kryptomien, záchrana 150 miliónov USD v Ethereum bude vyžadovať asi hard fork

Značky: kryptomeny

DSL.sk, 16.11.2017


Vážny incident týkajúci sa kryptomeny Ethereum, pri ktorom bolo zablokované a zneprístupnené obrovské množstvo prostriedkov, bude zrejme vyžadovať podstatnú zmenu, tzv. hard fork, celej meny Ethereum.

Stav, na ktorý situácia vyzerala hneď po prvotných informáciách z minulého týždňa, teraz jasne naznačujú detailné informácie tvorcu peňaženky a kódu Parity Wallet spoluzodpovedných za problém, Parity Technologies.

Ako sme informovali už pred viac ako týždňom, na začiatku minulého týždňa jeden z užívateľov aktivoval chybu v kóde peňaženiek vyžadujúcich viacero podpisov vytvorených v Parity Wallet a tým zablokoval obrovské množstvo prostriedkov.

Pre chybu a spôsob implementácie týchto multipodpisových peňaženiek využívajúcich spoločnú knižnicu dvomi transakciami zneprístupnil ich majiteľom všetky multipodpisové peňaženky, ktoré boli vytvorené v Parity Wallet od 20. júla. Pre chybu sa jednoduchým volaním initWallet v jednej transakcii užívateľ stal majiteľom predmetnej knižnice skonvertovanej na multipodpisovú peňaženku a v druhej ju zrušil.

Podľa pôvodných informácií malo byť v týchto peňaženkách niečo pod milión Etheru v hodnote cca 280 miliónov dolárov. Podľa terajších presných informácií Parity sa v 587 postihnutých peňaženkách nachádza 513.7 tisíc Etheru, ktorého hodnota je rádovo 150 miliónov dolárov.

Už prvotné informácie vyzerali, že situácia sa bez výrazných zásahov do samotnej meny a siete nebude dať vyriešiť. To teraz jasne naznačuje aj stanovisko Parity, hoci sa vyhýba termínu hard fork. Spoločnosť samozrejme viac ako týždeň hľadala riešenia, vo včerajšom oznámení ale neavizuje nájdenie žiadneho jednoduchého priamočiareho riešenia.

Namiesto toho avizuje, že pracuje na návrhu viacerých oficiálnych vylepšení EIP celej meny Ethereum, ktoré by mohli situáciu vyriešiť. Ide o existujúce rozpracované aj nové vylepšenia, ktoré by mali byť užitočné aj na záchranu iných prípadov stratenej meny napríklad po rozličných chybách.

Parity chce podľa svojho oznámenia presadiť svoje návrhy EIP respektíve jeden z nich štandardnými procesmi pre EIP, čo môže samozrejme trvať pomerne dlhú dobu.

Takéto zmeny by zrejme z podstaty museli byť hard forkom a vyžadovali upgrade klientov všetkých užívateľov. Aktuálne spoločnosť neinformuje o žiadnom konkrétnom, minulý týždeň ale hovorila napríklad o vylepšení EIP 156, ktoré je hard forkom.

Kryptomeny, digitálne meny postavené na kryptografii a technológii verejnej blockchain, majú okrem svojich výhod a problematických aspektov aj jasné nevýhody. Jednou z nich sú práve takéto riziká spojené s technickými chybami, pre ktoré potenciálne môže byť platná mena zneprístupnená.

Hoci takéto riziká existujú aj u najpopulárnejšej kryptomeny Bitcoin, u Ethereum sú výrazne vyššie. Hoci Bitcoin tiež využíva skriptovanie, bežné transakcie používajú štandardnú podobu skriptov pre niekoľko pevných typov podporovaných adries. U Ethereum je ale komplexné programovanie skriptov a vytváranie ľubovoľných tzv. smart kontraktov s logikou a podmienkami transakcií zahrnutými v blockchain hlavnou prednosťou tejto meny.

V skriptoch vytváraných samozrejme užívateľmi v podobe programátorov sa ale nie výnimočne objavujú chyby, ako sa tomu stalo aj teraz. Prípad je navyše už minimálne tretím, kedy sa chyby v kóde skriptov v Ethereum dotkli veľmi vysokej hodnoty. Predchádzajúce dva prípady sme stručne popisovali v tomto článku, aktuálny sa dotýka výrazne najvyššej sumy.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vývojári Linuxu zvažujú odstránenie podpory x32
Sonda na Marse odfotená zo satelitu
Trailer k druhej sérii Star Treku ukazuje Spocka
Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg
Apple si vyvíja aj vlastný mobilný modem
Prvá snímka z atmosféry Slnka
Intel vyrába nový čipset 22-nm procesom
Intel avizuje novú vylepšenú 10-nm mikroarchitektúru
Google vytvoril pre slabé Android smartfóny novú šifru


Diskusia:
                               
 

Budeme robiť hard forky po každom hacknutí aby nikto neprišiel o peniaze, čím sa znižuje rapídne cena...
Veď prečo nie
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Už týmto jednoznačne prišli o peniaze.

Teraz ide len o to, že o koľko:
a) o veľa;
b) o všetko.
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Zabudol si na tú najpravdepodobnejšiu variantu že ešte na tom aj zarobia. Po forku sa dostanú ku svojim prostriedkom a cena nového Etherea vzrastie o 25%~
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Už máme Ethereum Classic.
Ako budeme volať novú vidličku?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ethereum HF-2000
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

c) Pride exekutor
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sud nariaduje exekuciu hard forkom kryptomeny
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Po forku etherea práveže cena extrémne stúpla
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pretoze sa priekazne sa meni podla toho, ci sa podla aktualnych dlhodobych prognoz Ethereum preforkuje k Bitcoinu skor, ako sa Bitcoinu doforkuje k Ethereu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Este ze som nakupil bitcoin zaciatkom tyzdna za $6400/kus
Teraz je $7500 takze za 3 dni +$1100 nie je zle :)
Odpovedať Známka: -2.8 Hodnotiť:
 

bud si smer-ak alebo zeres suche rozky s horcicou
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Ani jedno ani druhe, ale asi to bol osud aby som mal iPhone X zdarma
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Pracuje na eid
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Slabota, 15. sep bol za $3000
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

co si zabudol dodat je ze si kupil ~0,05BTC takze v pluse si ~$55 a aj to len na teoreticky kedze naspat na ucet si si ich neposlal..
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

pocka este pol roka aby si mohol kupit puzdro na iphone
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

bude vytahovat v restike na stol puzdro, a ked sa niekto bude pytat ze kde ma iphone tak povie ze v servise
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Len si robte prcu, uz som predal a objednal iPhone X 256GB (2-3 weeks dispatch time pise na Apple Store) ... puzdra nenosim ... preco balit iphone do shit puzdra aj tak za rok kupim dalsi model
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Vrát otcovi kreditku a choď sa učiť.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

preco by nan nemohol mat? iba preto ze ty si socka co robi za minimalnu mzdu a mas maximalne na zalagovany android?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Mínus len za to, že si android nazvala zalagovaným.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Správne malo byť: "...Éteru..."
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Éter zmiešaný s etanolom sa v 19. storočí, počas jedného zo západných ťažení proti konzumácii alkoholu, predával ako všeliek a rekreačná droga. Vtedy sa považovalo za neslušné, aby dámy požívali alkoholické nápoje, preto niekedy miesto nich konzumovali drogy s obsahom éteru. Jednou z vtedy predávaných látok bol liek proti kašľu zvaný Hoffmannove kvapky (tiež hoffmannské) s obsahom éteru a alkoholu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a Agneske už kvety niekto poslal?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Poslal som jej môj kolík a už prdím od nedočkavosti čo bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to vyzerá, že ETH má svoju slávu za sebou, teraz podľa http://ethereum-kurz.eu je na 606 USD
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár