neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Výrobca kvantových počítačov uviedol 1000-krát výkonnejší model

Značky: kvantové počítače

DSL.sk, 25.1.2017


Spoločnosť D-Wave Systems, tvorca prvého komerčne dostupného kvantového počítača a zatiaľ jediný výrobca komerčne dostupných kvantových počítačov, v utorok uviedla nový model D-Wave 2000Q.

Nový model disponuje dvetisíc qubitmi a podľa skorších tvrdení výrobcu je maximálne tisíckrát výkonnejší ako posledný model 2X.

D-Wave uviedla prvý komerčne predávaný kvantový počítač D-Wave One v roku 2011, mal 128 qubitov a ako prvý si ho kúpil výrobca zbraní Lockheed Martin.

Odvtedy spoločnosť uviedla ďalšie dve generácie, D-Wave Two v 2013 s 512 qubitmi a D-Wave 2X v minulom roku s viac ako tisíc qubitmi. Jej počítač si následne kúpili aj Google spolu s NASA a Los Alamos National Laboratory.

U nového modelu sa okrem zvýšenia počtu qubitov zlepšili aj možnosti ovplyvňovania realizovaného výpočtu, čo rovnako vedie k efektívnejším výpočtom.


Nový D-Wave 2000Q, kliknite pre zväčšenie (foto: D-Wave Systems)



Kvantový počítač uskutočňuje svoje výpočty nad stavom reprezentovaným viacerými kvantovo previazanými qubitmi, N qubitmi. Vďaka kvantovým vlastnostiam sa operácie nevykonávajú nad jedným N-bitovým číslom ale naraz nad priestorom všetkých možných 2 ^ N hodnôt stavov. Výpočty v prípade mnohých algoritmov tak môžu byť exponenciálne rýchlejšie ako algoritmy na súčasných počítačoch.

V prípade D-Wave je qubit v jej procesoroch realizovaný pomocou tzv. RF SQUID, Radio Frequency Superconducting Quantum Interference Device, vyrobeného zo schladeného nióbia. Jej kvantové počítače ale nie sú určené na ľubovoľné výpočty, realizovať dokážu len špeciálne optimalizačné úlohy a samozrejme prípadne úlohy redukovateľné na takéto úlohy.

Zároveň už od uvedenia boli v odborných kruhoch vedené spory, či v D-Wave počítačoch skutočne prichádza ku kvantovým javom a aký je ich reálny prínos. Teraz D-Wave tvrdí, že jej nový model 2000Q je 1000 až 10000-krát rýchlejší ako klasické algoritmy bežiace na CPU a GPU. Podľa oznámenia ho porovnávala ale iba oproti jednému CPU jadru a jednej GPU s 2500 jadrami. Zároveň tvrdí, že oproti GPU je jej počítač 100-krát energeticky efektívnejší.

Cena nového modelu sa pohybuje podľa výrobcu na úrovni 15 miliónov dolárov. Prvým ohláseným zákazníkom je bezpečnostná spoločnosť Temporal Defense Systems.


Procesor v počítačoch od D-Wave Systems, kliknite pre zväčšenie (foto: D-Wave Systems)



Kvantové počítače určené na realizáciu ľubovoľných výpočtov okrem pokroku, ktorý umožnia vo viacerých oblastiach, zároveň eliminujú aj bezpečnosť väčšiny v súčasnosti používaných kryptografických algoritmov založených na prílišnej obtiažnosti niektorých typov výpočtov. Počítače D-Wave zatiaľ kryptografiu vzhľadom na svoju povahu žiadnym spôsobom neohrozujú.

Kvantové počítače ale vyvíja aj viacero ďalších spoločností a inštitúcií. Napríklad USA ale tiež Čína sa už v súčasnosti preto intenzívne pripravujú na éru kvantových počítačov a americký štandardizačný úrad NIST v súčasnosti už hľadá kryptografické algoritmy odolné kvantovým počítačom. Google dokonca už v súčasnosti skúša nasadiť takéto algoritmy v Chrome.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži


Diskusia:
                               
 

konečne poriadny výkon pre solitaire
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Som zvedavy ci ms uz pripravuje windows pre kvantove pocitace. Inak som minule skusil android na pc s dvomi monitormi (jeden 4k a jeden hd) a teda nieco tak nedoladene som uz dlho nevidel. Obcas blbla graficka karta a akonahle sa spustila nejaka animacia tak to zacalo blikat, koliesko mysi islo napicu velmi rychlo a neslo zmenit dpi monitora ani nastavit pracovnu plochu pre kazdy monitor zvlast. Mobilne aplikacie na desktope vizerali primitivne pouzitelne boli ale nedalo sa tam dokopy nic nastavit, a vpodstate boli funkcne na urovni vebovych aplikacii. Tak som urobil format celeho disku ale boot loader ostal. Teraz musim preinstalovat windows lebo ho mam zasraty bootloaderom androidu a musim pri kazdom startr pc zvolit ze chcem ist do windows co je neskutocne otravne. Skusal som aj command bootsec a nic.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Kedysi ked este bola mbr, tak to islo opravit cez nejaky win prikaz s parametrom fixmbr
Odpovedať Hodnotiť:
 

fdisk /mbr ⏎

http://www.computerhope.com/fdiskhlp.htm

...som sam seba prekvapil, ze som si spomenul a ked som to pre istotu hodil do googla, tak som zostal prekvapeny, ze ludia stale "DOS" aktivne pouzivaju. Mozno by stalo zato to rozbehnut pod RPI, len tak zo srandy...

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ten graficky glitch sa da odstranit cez sudo rm -rf /*
Odpovedať Hodnotiť:
 

za to neinštalujem 2 OS na jeden HDD/SSD
poučil som sa na vlastných chybách
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Za čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo sa to sere, a ked padol 1OS tak aj druhý alebo nešlo opraviť bootovanie

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a ty co tu robis v tejto IT rubrike ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rozdáva rady sprostejším :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nepoucil. Len sa im oblukom vyhybas :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale co si... Ludia budu radi ak si vobec miny spustia..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Algoritmus odolny kvantovym pocitacom som uz vymyslel :-) Caka na schvalenie pantene-pro-v uradom... Je zalozeny na ciganskom jazyku a flasi borovicky ...
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

sifra a-la kapitan ? :D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

další román od DominikaDána : Tajemství Kapitánovho Kódu
ide o dobrodružný krimi-thriller, z politicko-vojenského prostredia menších post-komunistickích štátov Východnej EUropy, kde sa dej odohráva

a nitky dejovách zápletiek sa točia okolo.., zauzlujú,

..aby sa vzápetí, pri konci, nečakane rozuzlili, ba až rozsekli, prestrihli, prekvapivou pointou v závere príbehů


Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja som si film "taj. kap. kodu" naozaj dal guglit. zasluzim si povysenie?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

súre, nejmín na podplukovníka..
:p
(možno aj výš.. 8)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

...a pokračovanie to bude mať s názvom "Tajemství kapitánovho údu" .
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Trápne
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Minecraft na 120FPS to dá?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemáte niekto dobrý odkaz na video / článok kde by som sa poučil ako konkrétne takýto počítač "počíta" .. nie ako funguje vo všeobecnosti. Videl som zatiaľ toto: www.youtube.com/watch?v=JhHMJCUmq28 ale stále mi nie je jasné: Ak vždy keď sa na qubit pozriem vidím konkrétnu hodnotu a chem napríklad násobiť prvočísla. Dajme tomu, že mám výsledok ktorý je súčinom prvočísel (napríklad 6) ... kvantový počítač sa nastaví tak aby vykonával násobenie 3 qubity x 3 qubity a ja potrebujem dostať binárne 110 ... ako donútim kvantový počítač, aby bol výsledok 110 a vrátil mi vstupy, keď na začiatku poznám len to čo by som chcel vypočítať? Chápem, že klasický počítač by skúšal "jednu položku za druhou" ale ako k výsledku príde kvantový počítač?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

"..mám výsledok ktorý je súčinom prvočísel (napríklad 6) ... kvantový počítač sa nastaví tak aby vykonával násobenie 3 qubity x 3 qubity a ja potrebujem dostať binárne 110 ... ako donútim kvantový počítač, aby bol výsledok 110 .."

dost zložitý príklad, pre objasnenie základů principů..
(zbytočne matúce pojmy, a prekombinované zadaníe..
študenti by sa len zaplietli do toho..

mám kus lepšie:
(úplne najjednoduchšíe príklady, jen jako proof of concepts (of Q.C. ) :


Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

chceme, aby tzv."silný, wide-ranged, all-purpose Q.Comp. vyrátal tieto :

1. príklad: 2 + 2

2. príkl. 2 * 2

3. Prikl. 2 ^^ 2

4. Prikl. 2 * 4

(a 8 - 2 ,
8 - 4 )

5. nájst všetky spoločné násobky čísla 4

a čísiel 12, a 16


atd..




Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to je take strasne verejne tajomstvo, ze to nie je ziadny kvantovy pocitac, ale iba hybridny kvantovy pocitac?

ked mal minuly 1024 quibitov, tak 1000x vykonnejsi by mal 1034 quibitov (o 10 viac) a pre 10000x (t.j. dalsi 10x nasobok) vykonnejsi by bohate stacilo 1038 quibitov (t.j. o dalsie 4 quibity viac).

2048-quibitovy je 2^1024-nasobne, teda cca 10^300-nasobne rychlejsi od 1024-quitotoveho a nie 10^4-nasobne no a medzi 10^300-nasobkom a 10^4 nasobkom su NENAPADNE rozdiely ze ano

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

este len tot nedavno sme mali 5-quibotvy a uz je 2048-quibitovy? Velky prd. Ludstvo nie je zatial schopne urobit ziadny 2048-quibitovy kvantoy pocitac (v pravom slova zmysle), pretoze keby to takto slo dalej, cochvila bude mat d-wave 4K, 8K, 16K, 32K a 64K-quibitovy tzv. "kvantovy" pocitac a ak by bol napr. ten 64K-quibitovy (rozumejme 65536-quibitovy) ozaj kvantovy v pravom zmysle, rozdrtil by celu dnesnu kryptografiu aj so symetrickou 512 bit EAS ci asymetrickou 8192 bit RSA, osolene kolizie SHA3 na pockanie, a vsetky bitcoiny by vydoloval za poludnie aj pri zlozitosti 10^100- nasobne vacsej jak teraz ...

spamatajme sa a uvedomme si co je kvantovy pocitac a exponencialna rychlost pocitania naraz nad napr. 2^65536 moznostami
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

V článku samotnom písali, že nejde o univerzálny programovateľný kvantový počítač. Má procesor využívajúci jeden kvantový jav a dokáže riešiť len špecializované výpočty. Že na niektoré výpočty je fakt dobrý potvrdil aj Google ešte pred cca 2 rokmi. Takže áno nieje to univerzálny programovateľný kvantový počítač ako ten s 5timi qubitmi čo minule spprístupnil IBM ale má svoje využitie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nemas pravdu, kvantovy pocitac nema exponencialne rastuci vykon ako to niektori radobyodbornici zjednodusuju. To by umoznoval riesit NP problemy v polynomialnom case, teda BQP by bolo nadmnozina NP. Ale to nie je (DOI: 10.1137/S0097539796300933).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Radovo nemusi byt exponencialne.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nemas pravdu. Vykon (ako taky) kvantoveho pocitaca tak ako som ho popisal, ozaj rastie exponencialne.

To co sa tam da vypocitat alebo nie, to je druha vec. Problem spociva v tom, ze sa stotoznuje turingov nedeterministicky stroj a kvantovy pocitac. Tie su neporovnatelne. T.j. existuju problemy ktore velmi dobre (rozumej kratko, resp. pozname polynomialny alg.) pocita kvantovy pocitac a velmi zle (rozumej dlho...) aj turingov nedeterministicky stroj. Napodiv existuju aj problemy opacneho rangu, t.j. take ktore velmi dobre pocita turingov nedeterministicky stroj a zle kvantovy pocitac.

O dnesnych kremikovych pablboch sa skoda bavit, to su len hyper-ultra-rychle mega-blbe, deterministicke chrastitka jednotiek a nul, ktore by sice vedeli simulovat nedeterministicky turingov stroj (kedze ten sa da simulovat pomocou deterministickeho a na oboch sa da pocitat to iste), ale ide o to aky by tam bol pomer casov vypoctov, zrejme polynoialny na nedeterministickom ku exponencialnemu na determinitickom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tolko snahy a energie vynalozenej v prvom rade na to, aby nas to vsetkych lepsie pozabijalo.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No neviem, možno keď to niekto otvorí tak tam nájde 1000CPU a 100GPU

Podla obrázka, miesto tam na to je :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tiež si myslím že to tak je
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Marketing bezpecnostnej spolocnosti Temporal Defense Systems do vymyslania nazvu urcite investoval nemale prostriedky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Názov našej firmy založenej v roku 2367 (akurát oslavujeme mínus 350. výročie založenia) samozrejme vymyslela umelá inteligencia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zmysel pre humor je zrejme nutne zapracovat do vedeckej definicie, len to by trebalo ministerstvom skolstva zaviest nejaky interdisciplinarny obor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedy budu quantove netbooky na alza?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

100 qubitov tyzdenne, 100 qubitov tyzdenne...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

100 kebabov tyzdenne
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Same dristy na tom DSL nech napisu na co konkretne tento Dvawe sa da pouzit, ake vypocty ovlada a aku instrukcnu sadu ma.

To co moze byt mi je u prdele, mozem podat loteriu vyhrat miliony a jebat na robotu, ale realne budem o euro chudobnejsi.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Inštrukčnú sadu, hej?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Nie. To je úplne iná pesnička...
Inštrukčnú sadu, dup-dup-dup!

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

O DWAVE som sa zaujimal pre par rokmi. Uz si nepamatam ze ako to kvantovali ale garantujem vam ze je to ojeb. Oni ten treti bit len simuluju. Ziadny kvantovy pocitac to nie je. Da sa to pochopit hned aj so zakladnou skolou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha takže ak tomu správne rozumiem, tak je to prvý kvantový počítač "simulant". :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Simukvant pécé
Odpovedať Hodnotiť:
 

prosim Ta, aky treti bit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale vedomosti zakladnej skoly si zabudol, takze uz to ani nechapes. (Ja som na vedomosti zo ZS zabudol a priznavam si to, ze to teda nechapem.) A co ti brani to tiez vyrabat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz teraz mam kevanta pocitacov, naco su nam dalsie
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vec je to pekna ale asi hodne citliva na elektromagnericke vyboje ... po dobre zhodenej EM bombe sa mozu ti co to obsluhuju .. akurat skrabat v rozkroku ...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Lebo pri polovodicoch to tak nieje? Ach experti
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

polovodice sa ete daju restartovat (ak ich samozrejme nespali) ale vratit naspat kvantovu previazanost .. to bude oriesok.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty by si sa mal vypnúť, nie restartovat
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár