neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Podľa rozsiahlej štatistiky sú najnespoľahlivejšími HDD od Seagate

Značky: HDDSeagateWestern DigitalHitachiSamsungToshiba

DSL.sk, 22.1.2014


Najmenej spoľahlivými vysokokapacitnými 3.5" pevnými diskami určenými výrobcami pre domácich a iných nenáročných užívateľov sú spomedzi značiek Seagate, Western Digital a Hitachi pri sústavnom používaní disky značky Seagate.

Na základe svojich skúseností s viac ako 27 tisíc diskami o tom informuje spoločnosť Backblaze, poskytovateľ zálohovacej služby vo svojom cloude.

Backblaze používa 4U servery, z ktorých každý obsahuje 45 diskov zaradených vo viacerých RAID poliach. Servery bežia permanentne, k dátam ale zákazníci pristupujú len občasne a disky často prechádzajú aj do režimov spánku so zastaveným otáčaním platní.

Spoločnosť si disky vyberá na základe ceny a spoľahlivosti, pričom v súčasnosti využíva najmä disky od Hitachi, 13 tisíc kusov, Seagate, 12.8 tisíc kusov, a Western Digital, 2.8 tisíc kusov. Z diskov Toshiba a Samsung nemá dostatočnú vzorku pre relevantnú štatistiku.

Zistená spoľahlivosť Backblaze sa samozrejme viaže na popísané podmienky blízke napríklad používaniu diskov v NAS-e pre domácnosť s intenzívnejším využívaním alebo menšiu firmu navyše v prostredí s vyššími vibráciami. Spoločnosť napríklad identifikovala dva modely diskov Western Digital Green 3 TB a Seagate LP 2 TB, ktoré dosahujú veľkú mieru kazivosti zrejme špecificky kvôli vibráciám v jej serveroch, a tieto disky tak do porovnania nezaradila.


Priemerná ročná miera kazivosti diskov podľa výrobcu a kapacít (graf: Backblaze)



Podľa výsledkov sú jasne najspoľahlivejšími diskami 2 TB až 4 TB Hitachi Deskstar 7K a 5K, s ročnou mierou kazivosti 0.9% až 1.5%. Western Digital Red 3 TB a staršie 1 TB Western Digital Green majú tiež pomerne solídnu mieru 3.2% respektíve 3.6%.

Výrazne horšie sú na tom modely Seagate. 2 TB Barracuda LP a 3 TB Barracuda XT majú ešte ročnú mieru kazivosti 7.2 až 7.3%, 3.0 TB Barracuda ST3000DM001 a 1.5 TB Barracuda LP už 9.8% a 9.9%, 1.5 TB Barracuda 7200 ST31500341AS až 25.4% a 1.5 TB Barracuda Green ST1500DL003 až 120%. Model ST1500DL003 získala Backblaze ale ako náhradný model pri reklamácii ostatných diskov a predpokladá možnosť dodania už použitých a zrecyklovaných diskov.

Jedinou výnimkou medzi Seagate diskami je 4 TB Seagate Desktop HDD.15 ST4000DM000, ktorý má mieru kazivosti 3.8%.

Do miery kazivosti započíva Backblaze také incidenty, po ktorých je disk nepoužiteľný respektíve ho nie je bezpečné použiť. Spoločnosť ale registruje aj menšie problémy s diskami, napríklad zaseknutie alebo dočasné problémy a vypadnutie z RAID pola, ktoré sa ale následne napríklad po resete odstránia. Aj v tomto ukazovateli sú najlepšie disky Hitachi s mierou problémov 0.01%, keď až 99.99% Hitachi diskov takéto problémy nezaznamenalo. Najhoršie je na tom opäť Seagate s mierou 0.28%, Western Digital majú mieru problémov 0.17%.


Percento nepokazených diskov jednotlivých značiek podľa doby používania (graf: Backblaze)



Backblaze samozrejme používa RAID a pokazené disky vie bez straty dát nahradiť, dôležitým faktorom pri nákupe nových diskov je tak aj cena diskov. Keďže disky značky Hitachi, v súčasnosti už vlastnenej Western Digital, nepatria medzi najlacnejšie, spoločnosť v súčasnosti pri nákupe nových diskov preferuje 4 TB model Seagate Desktop HDD.15 ST4000DM000 a 3 TB Western Digital Red WD30EFRX.

Bližšie informácie napríklad o kazivosti konkrétnych modelov s konkrétnym modelovým číslom je možné nájsť na blog.backblaze.com.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS
Starlink má mať podľa SpaceX v budúcnosti rýchlosť 2 gigabity / s


Diskusia:
                               
 

Totálne od veci, ale všimnite si výrobcu nabíjacieho modulu na obrázku v tomto článku http://a5.sk/3q "Microkia"
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

To že Hitachi sú naj je mi jasné, opravujem dosť počítačov a vadné hitachi som ešte nestretol, sú síce hlučnejšie, ale to nejako nevadí. Čo sa mi však nezdá je, že by bol Seagate horší než WD, možno nové modely hej, nepopieram, ale v starších počítačoch mením väčšinou WD, Seagate len občas. Osobne by som si WD nekúpil, mal som tri a všetky tri zdochli po pomerne krátkej dobe, väčšinou našťastie v záruke. Zato som mal Seagate a Hitachi, bežiace každý deň vyše 10 hodín staré aj viac ako 5 rokov aj novšie dvoj a jedno ročné a všetko fachalo, kým som to nepredal kvôli kúpe väčšieho disku a SSD.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Suhlas, ja mam presne rovnaku skusenost. WD by som nekupoval. Treba byt ale fer a povedat, ze sa to od serie k serii meni - tak ako s notebookmi. Niektore serie od tej istej znacky sa proste vydaria, ine nie. Neda sa pausalne povedat, ktora znacka je najlepsia.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Nesuhlasim s tym ze WD by som nekupoval, mam viacero diskov a podla SMART najhorsie mi vychadzaju vzdy seagate.
Napr:
Seagate momentus 500G - nabehanych 14700 hodin, realokovanych bad 160
WD blue: 320Gb - nabehanych 13200 hodin, realokovanych bad 0
WD blue: 320Gb - nabehanych 7200 hodin, realokovanych 0
seagate Baracuda 1TB nabehanych 2100 hodin, realokovanych 54 bad,
WD green 1TB nabehanych 3200 hodin, realokovanch 0,
nehovoriac o tom, ze pri seagate momentus niekolko krat zlyhal MBR a suborovy system
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

zavisi to vsetko od serie... serverove 24x7 disky su vyborne vsetky troje - nikdy som nezaznamenal ziadnu poruchu

ale co sa tyka beznych desktop diskov 8x5 tak tam mne osobne odisli tri 3,5" a jeden 2,5" co sa o seagate neda povedat... este by som spomenul aj samsung disky - s tymi som absolutne nemal tiez nikdy ziaden problem len su troska hlucnejsie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

mne skapalo dokopy 5 diskov:
2x 3,5" Seagate 40GB, oba davno po zaruke, ale bez nejakej vonkajsej priciny
1x 2,5" Seagate 320GB asi po troch mesiacoch, nastastie vacsina dat sa mi z neho podarilo vytiahnut
1x 3,5" Fujitsu 4GB takisto davno po zaruke sluziaci ako externy disk, dvakrat mi padol z ruky na zem, ten prvy pad este rozdychal, ale druhy uz nie :)
1x 2,5" WD 160GB po zaruke, ako externy disk som ho zhodil na zem asi z 20cm a asi spadol nejako extremne nestastne, lebo to uz nerozchodil

celkovo vzato, u mna su najhorsie Seagate
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Už mohli porovnať aj viacej diskov, aj menších rozmermi aj kapacitou. Len blbec si dnes kúpi lacný a veľký disk. Mám dobré skúsenosti s 2.5" HDD WD 5000BUDT ktorých už rok na trhu niet. Sú tiché, lacné a spoľahlivé a na bežnú prácu popri systémovému SSD bohato stačia. Dávam do PC už niekoľko rokov iba tieto HDD a som spokojný!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak budem prevadzkovat nejake velke ulozisko, tak asi nebudem kupovat disky s malou kapacitou.... A ta statistika je len vedlajsi produkt ich hlavnej cinnosti - prevadzky velkych diskovych poli.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

prave posielam 1TB FBYX RE4 do Nemecka na RMA. Delay-e na sektoroch, BAD blocks(niekolko opravenych), Read errory. Runtime 337days. Mam ho v desktope. Bezal s SSD v IRST. Momentalne som dal OS na SSD a disk zalohoval, lebo ho posielam. WDDlg zlyhalo. Okrem toho mam este starsie 500GB WD Green , 500GB SG 7200.11 a bezia nieco cez 3roky bezproblemov iked ich pouzivam uz iba na data. 1TB WD BLACK FAEX tiez nieco cez 2+ roky bezproblemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do 2 tyzdnov mi poslali naspet novy 1TB FBYZ, datum vyroby 24 JAN 2014. Seek takmer vobec nepocut a menej rezonuje, Sata 6Gb/s. Co viac som si mohol priat a doniesol mi ho UPS kurier.

kudos to WD ,takto si predstavujem RMA

btw: v case ked som pisal prispevok vyssie , disk este nebol na svete ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám doma 3 WD a idú roky bez chybičky podľa SMART.
Hitachi mi ide tiež, ale podľa SMART záznamov má miliony chýb pri čítani ale furt ide.
Kamoš mal zasa dva nové Seagate a tie už po mesiacoch mali stovky miliónov chýb pri čítaní.

Ja nedám dopustiť na WD. A aj keď sa mi dostal do ruk nejaký čo mal "vadné bloky čakajúce na overenie" tak po kontrole srandou od výrobcu fungujú ďalej bez realokovania, vynulovalo sa to.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

no to bude tym, ze WD do urciteho poctu realokacie nezaznamenava ... mal som WD s bad blokmi, diagnostika ponukla realokaciu a po oprave SMART vykazoval stale 0, takze WD vobec v tomto smere neverim ... to iste plati o chybach citania z disku, tie sa tiez nezaznamenavaju a aj ked WD pocas kopirovania hodim o zem, tak tam bude mat 0 ... Seagate a Hitachi su v tomto poctive, preto v SMART vyzeraju horsie ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nie nie, nemýľ si blok ktorý je poškodený a je realokovaný a blok ktorý "čaká na overenie". Ten blok ak sa podarí znova úspešne prepísať tak je plne funkčný a nieje realokovaný. Potom sa hodnota v SMART vynuluje
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne odislo uz dokopy 6 WD a Seagate ani jeden, preto sa tiez priklanam jednoznacne k Seagate, aj Maxtor boli super, vsak teraz uz patria pod Seagate.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

maxtory boli super, az kym prislo Sata. Toto rozhranie nezvladli a po problemoch s chipsetmi nforce4 to vzdali..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Keby mi ten 6.4GB PATA Maxtor nespadol z vrecka na beton, do dnes by siel :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

WD ale 2-3 roky dozadu diskovu diviziu Hitachi kupil..nie?
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ano WD ju kupil, ale nasledne predal vyrobu 3,5" diskov TOSHIBE, takze dnesne 3,5" disky HITACHI sa predavaju pod znackou TOSHIBA, je to napr. seria DT01ACAxxx, DT01ABAxxx... od 250 GB po 3 TB, predavaju sa aj u nas, napr. DT01ACA200 2 TB a DT01ACA300 3 TB su velmi tiche a rychle disky, maximalku maju okolo 200 MB/s, prekonavaju v rychlosti aj WD Black a povyhravali aj nejake tie testy.

Inak este si pamatam ako boli 3,5" disky pre desktopy prvej serie od TOSHIBY detekovane v BIOSE este ako HITACHI.

Inak TOSHIBA vyraba dlhe roky aj vlastne disky 1,8 a 2,5 palcove a aj 3,5 palcove urcene pre enterprise (podniky), a tak isto vyrabala TOSHIBA disky aj pre japonske Fujitsu a neskor ich diviziu pevnych diskov aj kupila aj s technologiami a este davno pradavno vyrabala TOSHIBA disky pre IBM, ktore si ich u nej nechalo vyrabat.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Takze nastastie 3,5" HITACHI disky pre desktopy ziju dalej pod znackou TOSHIBA :-) Este ze europska unia mala taku podmienku, aby WD opredalo vyrobu tychto diskov tretiemu hracovi, a bola to prave TOSHIBA komu ich predali. :-)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Mám tu zopár vadných aj od hitachi a seagate za minulý rok neviem či mali nejakú vadnú sériu ale extremne veľa 2.5" som menil a aj zopár 3.5" tak 2-3 roky staré .
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

presne take skusenosti s HDD mam aj ja .V ere ked sa pouzivali klasicke hdd tak seagate odchadzali u vsetkych zakaznikov ako na pase / hlavne 2,5 "
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ja to hovorim stale a kazdemu, kopa ludi to potvrdila - seagate su proste na hovno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"... ročnú mieru kazivosti ... 1.5 TB Barracuda Green ST1500DL003 až 120%."

takze zo 100 diskov sa mi rocne pokazi 120? ci?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

no niektore sa asi pokazia viackrat za rok :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ak sa ti pojebe disk mozes ho rovno zahodit.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

disk nie je jogobela
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

v sprave sa uvadza, ze do uvahy brali len chyby, po ktorych boli disky nepouzitelne. takze ak sa raz pokazil, tak ho vyradili, takze sa nemohol viac-krat pokazit...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ono je to pocet chyb za jeden diskrok. cize ak mam 100 diskov a priemerne odidu po 10 mesiacoch tak miera kazivosti bude:
100/(100*0.83) = 120%
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

odkial mas tie cisla?

a co ak by sa pokazili priemerne za 5 mesiacov?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

v tom povodnom clanku su dalej odkazy na to ako to pocitali

100/(100*5/12) = 240%
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

lepsie bolo to s tou jogobelou
Odpovedať Hodnotiť:
 

zo 100 diskov by si mal PO ROKU pokazenych 120. kedze ich mas len 100, tak to musia stihnut este skor ako za 1 rok
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Neviem ci som to prehliadol, alebo som to cital vcera v inom clanku, ale je tu jeden problem.
Nimi pouzite disky su urcene pre domacnosti a oni ich osadili do serverov 24/7, pre ktore vobec neboli urcene.
Pride mi to trochu ako podpasovka.
Sice je to zaroven dobry dlhodoby test, zadarmo pre domacich pouzivatelov, ale aj tak mi to pride trochu nefer.

Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

Su urcene pre NAS_domacnosti a oni ich pouzivali komerne, ale rovnako - HDD zaspavali a vobec ...

Inak - ako vyrazne zvysit zivotnost HDD?
max 25C v okoli, ziadne otrasy a nikdy nevypinat (nemyslim 5x za rok/restart, ale ziadne power save 5x al. 200x za den) ...

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

s tymto mam problem. asi rocny Seagate 1TB sa standardne stale uspava, cez HDPARM alebo take daco mu nastavujem aby sa neuspaval. akurat to treba pustat aj po zobudeni pc zo sleep-u. No i tak ma uz viac Load/Unload cycle ako cca8rokov stary WD
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja používam crystal disk info kde vypneš parkovanie hlavičiek raz a už sa nemusíš o to starať. Len program ti beží stále na pozadí, ale nie je to nič hrozné.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

praveze teplota nesmie byt priliz nizka, teplota ma byt nad 35-40

http://dopice.sk/8j4
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

HDD pre komerčné použitie akože 24/7 je len NÁLEPKA. Su to rovnake disky
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Mal som tiez Seagate, ten model co tam odchadzal firmware, nastastie sa mi to podarilo opravit a pomohol som aj par ludom, ktorym sa stalo to iste.Po oprave fw slape doteraz.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Spoločnosť ale registruje aj menšie problémy s diskami, napríklad zaseknutie..."

Co je konkretne toto zac? To sa naozaj vedia zaseknut platne v disku? :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

az kym som minuly tyzden nezalohoval 2TB baracudu, cvaka piska. 3rocna zaruka koncila pred mesiacom. Vdaka SGT.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja mam v desktope WD z 2005-teho, a potom seagate z 2007-meho a posledne kupovany 1TB seagate tusim kupovany v 2009-tom. Osobne mi na desktope este nikdy disk neodisiel musim zaklopat:) predtym disky co som mal (quantum/maxtor/ibm) tak tiez vydrzali ale bude sa kupoval potom novy pc alebo pocas upgradu sa tiez kupil novy disk a stary sa niekomu daroval, ci za nejaku smiesnu sumu predal / vyhodil.

ale v notasi mi odisiel par rokov dozadu disk od Fujitsu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Potom nechápem prečo posledných 15 rokov nosím na RMA stále iBM/hitachi, Samsung a z času na čas Seagate a WD som videl mŕtve snáď len dve za 20 rokov a to jeden bol blue...ale tak áno, štatistika ukázala...ehm.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mňa by len zaujímalo,ako je to s cenami diskov...viem,že tu bol pred nejakou dobou článok o tom,že tie ceny dvíhali,kvôli tej záplave,čo bola v tej krajine,v ktorej to vyrábajú a zaplavilo im výrobné linky...a že tú cenu držali zvýšenú,aj keď už nebol dôvod,keď už mali linky opravené a opäť sa vyhovárali na to,že to je kvôli tej záplave...zaujímalo by ma,ako to je dnes...či tá cena je ešte stále zvýšená alebo je na úrovni pred tou záplavou...inak čo sa týka tých HDD,tak som mal cca 2-3 disky 1TB od Samsungu,keď ich ešte vyrábal,tuším tú divíziu už predal niektorému z výrobcov,a všetky 3 mi do roka odišli...a inak som mal vždy v PC buď Seagate alebo WD a povedal by som,že WD sú o niečo spoľahlivejšie...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podla mojej skusenosti v NASkach odchadzali pomerne casto, nie len u mna, ale aj u inych WD Blue, bolo ich 5 a vsetkych 5 ks temer do 2 rokov na RMA, v PC som mal tiez jeden, WD Blue a ten vydrzal cca 1 rok , dalej odchadzali komplet WD Green...
Vsetky tieto disky boli tiez v nasadeni 24/7
Postupne som presiel na Seagate verzie zacinajuce ST1000VX1000 co jest 1TB a dalej 2TB a 3TB, tie prve ficia uz cez 3 roky samozrejme 24/7 a kupodivu nie vsetky su v NAS, ale aj v serveroch kde su web stranky a aj MySQL DB..
Bez jednej chybicky funguju doteraz
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Celkom zaujimava statistika. Robim na reklamacnom oddeleni IT dodavatela v Rakusku a nasa statistika je presne opacna. Seagate sa kazia najmenej na pocet predanych kusov, hlavne 24/7 su ultraspolahlive, a WD naopak najviac kazove, dokonca niektore serie sa viacnasobne vracali. Mne to pripada ako antireklama na SG.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No skvelé, a to som všera kúpil Seagate :D

Ale tak ja na Seagate nemôžem povedať nič zlé.

Mám 3x 3TB a jeden starý 320GB Seagate, všetky idú bez problémov.

Seagate ST3320620AS - Power on hours: 38059
Seagate ST3000DM001 - Power on hours: 11798
Seagate ST3000DM001 - Power on hours: 02224
Seagate ST3000DM001 - Power on hours: 00023

Disky pravidelne kontrolujem, a žiadne realokované sektory ani iné chyby nevypisujú.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

pred dvoma rokmi by som aj suhlasil,posledne dva roky sa mi v praci kazia hlavne v podstate iba nove WD.Po niekolkych skusenostiach menime uz iba za Seagate.Mozno robime zle,napriek rozsiahlej statistike . . . .a mozno nie
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Podla toho co som o tomto clanku cital na inych forach aj tu to vyzera, ze Seagate je prave najspolahlivejsi. Kazdy nadava najviac na Hitachi, ze im odisli disky do roka a WD je taky priemer.
Navyse pochybujem, ze je toto pravda, pretoze ak by boli naozaj tak malo spolahlive, tak by sa uz davno o tom vedelo ako o nejakom more a nikto by Seagate nekupoval.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pouzivat velkokapacitne desktopove disky do NAS moze len uchylak (teda uchylna firma), lebo ked sa prepocitaju rizika a vydavky, ktore suvisia s tolkou obsluhovanou kapacitou, tak im musi jednoznacne vyjst, ze sa neoplatia.

Mam v poliach osadene maximalne 600GB SAS a prave u nich som uz mal vadne kusky. 300GB a 146GB ficia uz roky absolutne bez problemov.

Navyse mat na diskovych poliach povolene uspavanie HDD, zvlast ked tam bezi aj RAID, moze iba niekto kto je na hlavu. Tie prudove narazy, ktore mozu vytvarat jednotlive disky, alebo aj bloky, pri spustani, davaju silno zabrat kabelazi a zdrojom.

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Myslim, ze pravw od tejto spolocnosti ti uz bola statistika, podla ktorej nizsia poruchovost serverovych diskov nie je umerna vyssej cene. S tolkymi diskami si urcite vedia spocitat, co sa im viac oplati.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Je to tak trosku otazne a samozrejme vec pohladu. Osobna skusenost mi vravi, ze napriklad na SK cim dalej viac setria na technike i technikoch a pripadne incidenty riesia skor roznymi poistkami - cize pokial nastane poskodenie/strata dat, vyuzije sa klauzula suvisiaca s poistenim a poistovna zacvaka vycislenu stratu.
Prevencia je az na poslednom mieste, lebo proste poistka + najlacnejsi HW + minimalny mozny pocet technikov (aj ich skusenosti) = vzdy mensia suma, ako kvalitny HW, monitoring/prevencia a aj ludia.

Momentalne nie je v mode robit nieco na kvalitu, ale sustreduje sa hlavne na kvantitu. Kedysi trval vyvoj SW/HW cele roky, teraz ich robia zvacsa copypaste rychlokvaskovia behom mesiacov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to zistili teraz? :D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ja mam WD Caviar v raid-o uz 6 rokov a stale funguju bez problemov!!!Momentalne mam nove Seagate,zatial maju len par tyzdnov a vsetko je ok!!! Chcel som len pridat moje skusenosti s HDD, takmer kazdy den vypinam PC cez USPORNY REZIM a uz niekolko dost rokov mi PC funguje bez problemov!!! takze neviem, comu by som veril o poskodeni platni, alebo hlavicky pri takomto vypinani.Rad by som si precital recenzie o takomto vypinani, musim zajtra pozriet google...Tolko moj nazor, znacka si myslim nehra najdolezitejsiu ulohu - mozu byt vyborny vsetci traja na dost rovnakej urovni!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je jedno aky vyrobca. Ked ide o dolezite data, tak aspon 2 disky. A najlepsie rozlicni vyrobcovia, urcite nie tie iste serie od toho isteho vyrobcu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Odjakziva som kupoval samsungy a nemal som s nimi problem (jediny krat som kupil uz pokazeny - asi preprava, a hned som ho vymenil) preto som presiel na seagate.
mam 6xSV35 3TB a nich som jeden poslal na reklamaciu lebo pomaly zapisoval (tiez rovno od kupi). K tomu mam asi 20-25 diskov roznej velkosti od 0,75-2TB od Samsungu, a vsetky idu.
Disky avsak pouzivam ako media na data cize cca 20h/mesacne pouzitie so zvysena manipulaciou.
Vsetko je to len o viere a stasti :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár