neprihlásený Štvrtok, 26. februára 2026, dnes má meniny Viktor
NASA presunie raketu SLS do hangáru zajtra, ľudia by mohli letieť k Mesiacu v apríli

Značky: NASAvesmírMesiac

DSL.sk, 23.2.2026


Americká vesmírna agentúra NASA plánuje po probléme presunúť raketu SLS, Space Launch System, ktorá má vyniesť misiu Artemis II k Mesiacu, zo štartovacej plošiny naspäť do hangáru v utorok 24. februára, ak to umožní počasie.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Takéto skoré presunutie po zistení problému v závislosti na jeho príčine a riešení umožní podľa NASA potenciálne stihnúť štart misie ešte v apríli.

V noci na piatok NASA úspešne dokončila test tankovania a simulovaného štartu SLS a misia mala odštartovať na začiatku marca. Ako sme ale upozornili v tomto článku, v noci na sobotu prišlo v rakete k problému s héliom. Hélium sa používa na čistenie motorov a tlakovanie nádrží s palivom.

NASA príčinu ešte nepozná a zistí ju až v hangári. Podľa skorších informácií šéfa NASA Jareda Isaacmana problém môže spôsobovať viacero rozličných príčin vrátane príčin týkajúcich sa jedného z filtrov, jedného z ventilov a jedného prepojenia.

Hangár sa podľa NASA nachádza od štartovacej plošiny približne 4 míle, v prepočte cca 6.4 km. Presun rakety bude trvať viacero hodín.

Misia Artemis II mala podľa plánov z posledného obdobia odštartovať pôvodne vo februári. Pri testovaní tankovania a štartu ale na začiatku februára prišlo k niekoľkým problémom, najvážnejším bol únik tekutého vodíka pri jeho tankovaní. NASA následne štart odložila na marec a teraz po probléme s héliom sa môže uskutočniť najskôr v apríli.

Program Artemis má za sebou prvú úspešnú misiu Artemis I, pri ktorej nová výkonná raketa SLS pri svojom prvom štarte v novembri 2022 vyniesla loď Orion, tá bez posádky letela k Mesiacu, uskutočnila pol obehu na vzdialenej orbite, vrátila sa a o necelý mesiac pristála na Zemi.

Pri misii Artemis II raketa SLS vynesie loď Orion ale už so štvorčlennou posádkou, ktorá v lodi obletí Mesiac. Orion má pristáť na Zemi približne týždeň po štarte.

Misia Artemis II bude prvým letom ľudskej posádky k Mesiacu a celkovo ďalej ako na nízku orbitu Zeme od misie Apollo 17 z decembra 1972.



Najnovšie články:

Podpora viacerých LTS verzií linuxového jadra predĺžená, už neskončí naraz
EÚ roaming sa má rozšíriť do viacerých krajín na Balkáne
Netflix nakoniec nemusí získať HBO, WBD sa začal zaoberať ponukou Paramountu
Predaje smart hodiniek sa vrátili k rastu, zvýšila sa ich cena
Trailer seriálu o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru, bude o konflikte Zeme a Marsu
NASA presunie raketu SLS do hangáru v stredu, bude to trvať 12 hodín
V USA pribudlo 57.6 GWh batériových úložísk, v domácnostiach 3.1 GWh
AV2 stále nebol vydaný, AOMedia vyvíja nový kompresný formát audia
Česku nestačí zrušenie úplného zákazu spaľovacích áut v EÚ, chce úplné zrušenie zákazu
Google začne ponúkať technológiu 25 Gbps optického prepojenia vzduchom


Diskusia:
                               
 

Kupil som si listok cez net aj spiatocny mesiac tam a spat tak som zvedavi na pohlad na plochu zem a tie fotosky inak jazdim na tesle a som pekny ako quasimodo
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

No to je super, ked poletíš k Mesiacu môžeš sa cestou zviesť na Tesle čo vystrelili do vesmíru):)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja na to kašlem. Vymenil som za lístky na koncert Micheala Jacksona.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som už na Jacksona bol , vidno že je už starší a ťažšie sa pohybuje…
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ts.... Ja mám radšej Elvisa! Aj tento rok bude vystupovať na Pohode.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak to ta sklamem. Mas listky na falosneho Jacksona. Ten pravy nafingoval smrt a stiahol sa do ustrania. Uz nevystupuje.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj Elvis si tým prešiel a pred pár rokmi sa vrátil a vystupuje pravidelne! Má už po 90tke, ale stále mu to hrá ako za mladých čias!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na 1.Apríla poletíme, poletíme, poletíme, ale že teraz už fakt naozaj! Na-na-na hej, hej, NASA-na, hej, hej :D:D

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V aprili, ok, ale 2026?. To som sa v korporate naucil, ze je dolezite spomenut :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hadam bude aj z tohoto priamy prenos, len skoda ze Kubrick uz nezije, nebude to prave orechove.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Budu musiet oprasit stare kamery aby nebolo poriadne nic vidno
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nepoletia. Neverím.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tesim, ze NASA ziska enormne skusenosti s presunom - rampa - VAB. Este tak 20x a su prvy na svete ...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár