neprihlásený Nedeľa, 22. decembra 2024, dnes má meniny Adela
Qualcomm uspel v spore s Arm, Snapdragon X sú zrejme v bezpečí

Značky: ARMQualcomm

DSL.sk, 22.12.2024


V spore spoločností Arm a Qualcomm týkajúcom sa licencií na nové ARM jadrá spoločnosti Qualcomm aktuálne na americkom federálnom súde uspel Qualcomm, hoci nepadlo definitívne rozhodnutie a spor bude mať zrejme ešte pokračovanie.

Spor sa týka ARM jadier pôvodne vyvinutých spoločnosťou Nuvia. Nuvia vyvíjala lepšie ARM jadrá najmä pre servery, na začiatku roka 2021 ju kúpil Qualcomm. Okrem iného jadrá Oryon, ktoré Qualcomm používa v tento rok uvedených výkonných procesoroch pre PC s označením Snapdragon X, sú postavené na technológii vyvinutej spoločnosťou Nuvia.

Medzi spoločnosťou Arm, licencujúcou architektúru ARM, a Qualcommom po akvizícii Nuvie vznikol spor týkajúci sa licenčných podmienok a Arm v roku 2022 Qualcomm zažalovala. Spoločnosti zrejme verejne detailne nevysvetlili všetky aspekty tohto licenčného sporu, podľa informácií Arm pri podaní žaloby sa Qualcomm pokúsil presunúť licencie Nuvie bez súhlasu Arm a licencie porušoval.

Arm počas sporu uskutočnila a avizovala viaceré zásadné kroky, ktoré by architektúre ARM ako takej neprospeli a Arm ich zrejme neplánovala nakoniec zrealizovať. Po zrušení licencie pre Nuviu spoločnosť ale okrem iného avizovala, že má právo žiadať zničenie návrhov jadier vyvinutých Nuviou, a v októbri tohto roka dokonca oznámila Qualcommu, že mu ruší licenciu umožňujúcu navrhovať vlastné ARM jadrá.

Výsledkom, ktorý chce Arm reálne dosiahnuť, môžu byť zrejme vyššie licenčné poplatky. Podľa agentúry Reuters mala totiž Nuvia platiť podľa svojej licencie vyššie sadzby licenčných poplatkov za predané čipy ako má vo svojej licenčnej zmluve Qualcomm.

V spore pred americkým federálnym súdom teraz podľa Reuters ale porota rozhodla, že Qualcomm licenciu neporušil a zároveň jeho čipy využívajúce technológiu vyvinutú spoločnosťou Nuvia sú korektne pokryté licenciou Qualcommu. Porota sa ale nevedela zhodnúť v otázke, či porušila licenciu spoločnosť Nuvia.

Keďže sa porota nevedela zhodnúť v jednej z otázok, proces sa môže opakovať a spoločnosť Arm avizovala zámer požadovať opakovanie procesu. Sudkyňa Maryellen Noreiková stranám ale odporučila, aby spor riešili dohodou. Podľa názoru sudkyne ani pri opakovaní sporu ani jedna strana zrejme nedosiahne jasné úplné víťazstvo.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli otočný USB-C kábel
Celoštátne DVB-T mierne zlepšilo SD rozlíšenie, ale znížilo počet riadkov
Telekom oznámil výrazné rozšírenie 5G siete
Chrome zrýchlil sieťovú komunikáciu podporou dvoch nových funkčností
Sprístupnená druhá testovacia verzia už Androidu 16
SpaceX začala poskytovať plošnú mobilnú sieť z vesmíru v prvej krajine
Intel zlepšil výkon posledných CPU v hrách, potrebné sú aktualizácie
4ka vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 42 staníc
USA majú zvažovať zákaz predaja routerov od TP-Link
Ďalšia zmena v dlhej podpore linuxového jadra, avizovaná podpora 6.1 zrazu predĺžená


Diskusia:
                               
 

aj v takychto technologickych sporoch rozhoduje porota zlozena z predavaciek a zien v domacnosti?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Myslim, že predavačky majú rovnaké štatistické zastúpenie ako predavači a zametači. Vrátane maskotov, doktorov, či gigolov a profesionálne spoločníčky... Ale nevyznám sa. To je len odhad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Práve pri technologických kauzách je nezaujatosť poroty priekazne mandatórna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

U nás sa ako predseda poroty osvedčil Paľo Habera.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár