neprihlásený Štvrtok, 26. decembra 2024, dnes má meniny Štefan
NASA sa vesmírna solárna plachta mierne ohla, test bude stále možný

Značky: NASAvesmírnové technológie

DSL.sk, 30.10.2024


Mechanizmus solárnej plachty na satelite NASA s označením Advanced Composite Solar Sail System, ktorý má slúžiť ako test technológie solárnych plachiet, je mierne ohnutý.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Satelit vyniesla raketa Electron spoločnosti Rocket Lab v apríli, k rozvinutiu plachty prišlo na konci augusta.

Pohon v podobe solárnej plachty už bol v minulosti testovaný, hlavnou inováciou novej technológie Advanced Composite Solar Sail System má byť nový materiál a technológia rozkladacích ramien, na ktorých sa rozvíja plachta.

Nové ramená z flexibilného polyméru a uhlíkových vlákien majú byť ľahké, po rozvinutí pevné ale zároveň veľmi kompaktné v zloženom stave. V rozloženom stave sú tvaru trubky, dajú sa ale naplocho stlačiť a zrolovať. Rameno o dĺžke sedem metrov sa dá zrolovať do veľkosti zmestiacej sa podľa NASA do dlane.


Predstavenie misie Advanced Composite Solar Sail System (video: NASA Ames Research Center)



Plachta je inštalovaná na satelite formátu CubeSat o veľkosti iba 12 U, teda dvanástich kociek o hrane 10 cm. Zo satelitu sa v auguste rozvinula plachta štvorcového tvaru o strane približne 10 metrov s celkovou plochou 80 metrov štvorcových.

Podľa aktuálneho oznámenia NASA je ale jedno zo štyroch ramien mierne ohnuté. Podľa NASA k tomu zrejme prišlo pri rozkladaní plachty, pričom odvtedy sa ohnutie už mierne zmenšilo.

Hlavným cieľom misie bolo otestovať mechanizmus plachty a jeho rozkladanie. Otestovať sa má ale aj pohon pomocou solárnej plachty. NASA v súčasnosti predpokladá, že ohnutie jedného z ramien by nemalo zabrániť uskutočňovať manévre so solárnou plachtou.

Nie je ale jasné, kedy k tomu príde. Satelit má od rozvíjania plachty vypnutý systém pre udržiavanie natočenia a je v režime nízkej spotreby, pokiaľ jeho solárne panely nebudú natočené na Slnko. Následne sa zapne systém pre udržiavanie natočenia, jeho anténa pre vysokorýchlostnú komunikáciu bude presnejšie natočená, NASA získa viac dát a začne sa pripravovať na manévre so solárnou plachtou.

Nová technológia podľa NASA umožňuje aj oveľa väčšie plachty s plochou 500 metrov štvorcových a do budúcnosti potenciálne do 2000 metrov štvorcových.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Najsťahovanejším opäť seriál odohrávajúci sa pred Game of Thrones
Elektrická verzia dvojnohého robota Atlas skáče saltá, lepšie ako pôvodná verzia
Príjemné prežitie vianočných sviatkov
Asus avizuje veľmi ľahký notebook s výdržou až 32 hodín
Tatra banka odstavila staršie verzie mobilnej čítačky, aktualizovať sa dá ešte individuálne
Softvér eID klient pre občiansky v novej hlavnej verzii 5.0, je potrebná pre nové eID
Intel zrušil iniciatívu x86 procesorov iba so 64-bitovým režimom
Qualcomm uspel v spore s Arm, Snapdragon X sú zrejme v bezpečí
Japonci uviedli otočný USB-C kábel
Celoštátne DVB-T mierne zlepšilo SD rozlíšenie, ale znížilo počet riadkov


Diskusia:
                               
 

To sa stáva aj s ponožkami, keď sa nosia menej ako 12 dní v kuse. Test síce bude stále možný, avšak ide o indikáciu, že nepodávajú priekazne plný výkon.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

A ked sa ma chlapci z NASA pytali ze z coho tam maju spravit tie ramena na plachty a TRI krat som im prizvukoval ze nech nesetria a nech tam daju riadne traverzy, lebo fotony im to aj tak cele poohybaju, tak si nedali povedat.. a dali tam nejake papierove skladacie imitacie ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je tak, ked to zvarali nespravnou elektrodou a ani trusku riadne neocistili...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale ved pisem ze tam dali nejake papierove imitacie.. zvarali by to, keby tam pouzili tu traverzu.. ale traverza tam priekazne nie je..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to je tak ked sa inspiruju cinskymi vejarikmi. uz som sa tesil ze nam coskoro nasa bude davat disko gule lampiony stroby a kadeco. nic z vesmirnej disko sou si na ulici zabrejkujem asi az budem chodit o palicke zhrbeny ako paragraf. mali ta pocuvnut a hlavne nesetrit. mozno za to moze znizeny rozpocet kvoli ukrajine.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa im scvrkla . Plachty sa maju prať na 40 a nie na 60.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

aj mne sa scvrkol
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Plachty vždy na 60.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

da sa niekde docitat, ze ake teoreticke rychlosti vie toto dosiahnut?
Odpovedať Hodnotiť:
 

take ze vrauuuuuuuuuuuuuuuuuuu ... ale az za rok cca plus minus par mesiacov ,ked je to ohnute

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne iba Warp 0,2
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nedá. Je to publishnuté v takom z tých redakčných systémov, čo pri scrollovaní pridávajú na spodku stránky nové aktivity a prepínač na legacy browsing je kvôli dizajn flaw-u priekazne v pätičke.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teoreticky ľubovoľné až po c. Prakticky je to limitované tlakom žiarenia a tým, že čím ďalej odletí, tým je tlak menší, vo veľkých vzdialenostiach to klesá zhruba kvadraticky. Pri Zemi je to asi 4.5 μPa, pri 0.1 au to bude takmer 100× viac. Aby to bolo fakt účinné, treba priletieť blízko k Slnku a urýchľovať sa odtiaľ, vtedy sa dajú spraviť pomerne rýchlo tisíce km/s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

viem si predstavit, ze ako na potvoru bude letiet inemu slnku oproti a to ju zacne brzdit, az sa vrati naspat
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ale nie je zrovna na potvoru, nakoľko ak nemá brzdy s rovnakou deltou(čo asi nemá, lebo šak na čo by inak bola tá plachta), tak iným smerom ani nemôže. I na cikpauzu na nejakom odpočívadle treba priekazne rovno zabudnúť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Dobrý vietor a veľa svetelných rokov praje aj krstný otec. https://shorturl.at/eioIE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ratafak Plachta by bola dobra postava do nejakeho hororu, filmu abo serialu, @hbo, Netflix, dobre a poslusne deti, co sa dobre uciliy, by ho za odmeny mohli kukat, ale len v noci, v popolnocnych hodinach, a len po tom, co by museli vypit liter horuceho caju a logrovej kavy, a potom by ich starka, strynaa s velkymi zlatymi zubami poriadne vysscackala studenou mokrou, ladovou plachtou, a nedovolila im potom ist na zachod, a v posteli by pocuvali nadranom len mlcanie jahniat, a skrekot husi, holubov vo velkochove, ked ich zarezavaju!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

:pppp
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^ ..vyssvackala!
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je to jednoduche a ucelne. Na mensie satelity to staci, zrychlovanie prakticky konstantne, aka taka manevrovatelnost a nie je nutne ziadne palivo, len solarne clanky. za chvilku si take satelity vyrobime doma na kolene a posleme do kozmu packetou ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi pohonna sila by mala klesat s druhou odmocninou od vzdialenosti od slnka. To mi moc na konstantne zrychlovanie nevychadza.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ako nechcem sa hádať, ale definovať konštantnosť v rámci pevne zvoleného n-rozmerného systému je na úrovni náboženstva. Teda nie že nechcem, ale v náboženskej vojne jednoducho argumenty priekazne ani nemajú význam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tato druha odmocnina zo vzdialenosti sa da velmi jednoducho zrusit. Bohate postaci, ked bude sonda za sebou tahat vo vzdialenosti napriklad 5 kilometrov, jednotku so silnym reflektorom, ktory bude na tu jej plachtu neustale svietit.. problem nastane, ked sa v reflektore vypali ziarovka.. netusim totiz, ktory kaskader sa da nahovorit na jej vymenu v tych rychlostiach.. :-D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

S druhou mocninou, nie odmocninou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Treba si nastudovat, ako si ludia na prelome 19. a 20. storocia predstavovali rok 2000. Alebo ako sa v 60tych a 70tych rokoch hovorilo o dovolenkach na Marse a skolskych vyletoch na Mesiaci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ešte by bolo treba v strede zariadenia pripevniť horské slnko na selfie tyč, čím by sa zabezpečil vlastný pohon plachty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár