neprihlásený Pondelok, 25. novembra 2024, dnes má meniny Katarína
Nesystematické kroky v DVB-T s kompresnými štandardami pokračujú, dva kanály prešli do H.265

Značky: DVB-TSlovensko

DSL.sk, 15.8.2024


Nesystematické kroky s kompresnými štandardami videa využívanými v celoštátnom digitálnom pozemnom televíznom vysielaní štandardom DVB-T pokračujú, keď prevádzkovateľ aktuálne zmenil dvom programom z platenej ponuky Plustelka zrejme minimálne bez dostatočného verejného oznámenia v dostatočnom predstihu kompresný štandard na novší H.265 / HEVC.

Keďže prechod na H.265 je nesystematický a doteraz boli iba dva kanály iba v tomto kompresnom štandarde, užívatelia sledujúci DVB-T vysielanie nemali veľký dôvod upgradovať svoje prijímače na novšie podporujúce H.265 a stále nezanedbateľná časť takýto prijímač zrejme nemá.

Celoštátne DVB-T vysielanie v otázke kompresných štandardov už hneď odštartovalo kontroverzne, keď začalo využívať MPEG-2 v čase dostupnosti nového a lepšieho štandardu MPEG-4 respektíve H.264.

Aj na MPEG-4 sa prechádzalo kontroverzným spôsobom, špeciálne v prípade verejnoprávnej televízie RTVS. Tá náhle na konci roka 2021 oznámila prechod z MPEG-2 na MPEG-4 a vysielanie jej staníc v pôvodne používanom kompresnom štandarde MPEG-2 ukončila len niečo viac ako dva týždne po oznámení tohto kroku.

Aj prechod na H.265 je pomerne nesystematický. Do februára minulého roka boli v H.265 vysielané RTVS Šport HD a v istom období Sport 2 HD, ktoré boli oba v danom čase zároveň vysielané na iných pozíciách aj v MPEG-4.

Vo februári 2023 začali byť v H.265 vysielané Joj Šport HD a Sport 2 HD, ktoré už neboli vysielané v inom štandarde a pre ich sledovanie začal byť potrebný prijímač s podporou H.265.

Minulý týždeň bol do ponuky pridaný nový kanál Joj Svet iba v H.265 a tento týždeň začali byť kanály Sport 1 a Nova Sport 1 HD vysielané namiesto MPEG-4 v H.265. Prevádzkovateľ minimálne verejne a napríklad cez médiá túto zmenu v predstihu zrejme neoznámil a oznámenia na webe služby podľa ich podoby informovali o zmene kompresného štandardu zrejme až s jej uskutočnením. Či prevádzkovateľ informoval o zmene existujúcich zákazníkov individuálne napríklad emailom a v dostatočnom predstihu nie je známe.

H.265 má samozrejme lepšie parametre ako predchádzajúce kompresné štandardy a umožňuje dosahovať lepší pomer kvality a bitratu, umožňuje tak okrem iného do multiplexov umiestniť viac kanálov. Kým napríklad v susednej Českej republike prešlo DVB-T vysielanie organizovane naraz do DVB-T2 a na H.265, užívatelia boli o tom dlho vopred informovaní a mohli si zakúpiť kompatibilné prijímače, na Slovensku je prechod nesystematický a neefektívny a v súčasnosti sa v celoštátnych multiplexoch vysielajú stanice v H.265, MPEG-4 a niektoré stále ešte v MPEG-2.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

O2 zvyšuje ceny programov Radosť
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W
Japonci uviedli ethernetový kábel s magnetickým konektorom
Starship by mohla za najbližšie štyri roky uskutočniť až 400 štartov
Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet


Diskusia:
                               
 

Nech, je to hnoj čo vysielajú a ľudia čo sledujú dané stanice a ešte majú predplatenú plustelku si to len zaslúžia kupovať nové prijímače. Keď majú čas na sledovanie takého odpadu a ešte si zaplatiť za plustelku, nech si zaplatia aj za prijímače. Aspoň hýbu ekonomikou
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

A akoze generovanie elektroodpadu nevadi? Kvoli tym par kanalom ziadnu novu modulaciu netreba. H.264 by tu bolo aj na vecne veky stacilo na tych par reklamnych kanalov. Zas tie prijimace zaplatia predovsetkym babky s malym dochodkom, co pozeraju Lux.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

.. toto je este horsie ako ked som v noci isjel a vysoky (high) opatok // se mi zapichnul do kanala. musel som robit rozne akrobatik kreations aby sem sa dostal pred usvitom domov, vo volnom time chodim v korzette ako queer queen ~~
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pri BA neprepojili 2 dialnice len aby koncesionar nemal nahodou naklady s opravou cesty kt. ma par rokov povinnost udrziavat a v pripade posahaneho DVBT je v popredi asi zaujem vsetkych TV providerov (na cele so skylinkom), aby nemali volne sirenu konkurenciu. Obycajny kartel pri ktorom najsilnejsia skupina este aj zaraba na tunelovani statnych penazi. Pozrite sa co za individum sefuje kulture. Tento "narod" je asi len odloziskom blbej EU genetiky, sudiac podla nasej politickej reprezentacie...(nezastavam ani opoziciu, na politiku poukazujem len ako na spicku nasho marazmu). Doteraz ako krajina v zahranici nemame vybudovanu ziadnu znacku, nastastie, lebo co by to bolo? Slovakia krajina blbcov? - ani by to neprelozili do anglictiny...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na tričku nebudeš nosiť nápis Batman ale Badman
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Trochu si aspon nastuduj preco ta krizovatka dopadla ako dopadla.
Koncesionarovi to bolo suma fuk, naopak by ju aj postavil, vsak by si zarobil.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mam uverit, ze skutocna pricina bola neschopnost uradnikov? Akoze pri tak velkom projekte by si nikto nevsimol, ze tak dolezite napojenie chyba? To je asi tak nepravdepodobne, ako ked si nevsimli, ze R1a, resp. aj cesta 64 z Komarna do Prievidze je v priamom smere vedena na parkovisko LandRoveru a na Prievidzu v skutocnosti treba odbocovat. Niekto si to tak objednal. Co napisu a povedia ovciam cez media je druha vec...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ministerstvo patrilo vtedy madarom, ti si vybavili krasny pristup do blavy. Sns bola s nimi vo vlade, takze zastupili ako zvycajne a slovaci sa na d4 nedostanu. Rovnako na vychodnom slovensku nakupil orban co sa dalo a vychodniari su za hranicami. A takto si tu zijeme uz 30 rokov. Mufty + robo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nespomína sa tu rozlíšenie. Lebo ak aj TV má napr. 1980x1080 má to príšerný obraz, či je kompresný štandard taký alebo onaký, proste to nemá potrebnú bodovú kvalitu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Myslis 576i?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemas pravdu.
Rozlisenie nieje to najdoleiztejsie.

Kludne obraz s HD rozlisenim moze byt kvalitnejsi/lepsi ako pri fullHD rozliseni.
Preco, lebo zalezi aky mas dostupny bitrate v danom multiplexe a podla toho musis nastavit kompresiu pri danom kompresnom standarde aby si sa do daneho bitratu vosiel.

Bitrate je nadolezitejsi, potom pouzity kompresny standard a az potom rozlisenie.

prechodom na H.265 bud budu moct pridat dalsi kanal, lebo pri zachovani rovnakej kvality im bude stacit nizsi bitrate. Alebo prechodom na H.265 budu moct zvysit kvalitu obrazu bez potreby vyssieho bitratu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Píšem o tom, že vstup, zrejme do kódovania je nekvalitný, alebo kódovanie samotné je nastavené aby príliš šetrilo a defakto zničilo kvalitu obrazu. Čo tam po bitrate, keď je niekto pribrzdený... Vidíš nejaký kvalitatívny posun pri bežných TV programoch? Aj futbal čo sa vysielal... Des.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vstup do kodovania nieje nekvalitny. To kodovanie je prilis nastavene aby sa voslo do volneho bitratu.

Mne je nejaka extra kvalita ukradnuta. To,co sa vysiela v DVB-T je pre mna v pohode. Pre mna je podstatnejsi dej. Spickova kvalita obrazu z toho neurobi obsahovo lepsi film.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ja by som to cele vypol a bol by pokoj. Tie prachy by som pouzil na zabezpecenie internetu a cez to kludne moze ist aj telka, alebo radio, alebo xyz hocico.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ale to by si musel spravit Ty. Lebo lubovolny nasi politici by tie prachy rozkradli. Kolko slo do informatizacie? 2 miliardy? Preco mam stale ako najvyssi mozny program ADSL 11/0.6?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Šíriť niečo rádiovými vlnami nebol nikdy až taký zlý nápad. Lebo kvalita príjmu nezávisí od počtu "sťahujúcich", teda žiaden limit "v sieti". Jediné čo rádiových prenosom hrozilo je, že naspäť cez prijímaciu anténu aj vysielajú frekvenciu pomocného oscilátora pre vytvorenie medzifrekvencie. Takže u FM rádií rušil o 10,7 MHz vyššie.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

kaslat an radiove vlny, vsade kde je elektrina moze byt aj optika a niekde v lese, kde mas solarne panely si zas das starlink. A mozes pozerat telku.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

A Starlink nie je rádiový prenos?
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Starlink je internet ale o tom ty nemat paru bo jaskynny muz jemne melodie in combo with rtvs
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Je jedno čo je nakoniec z rádiového prenosu.
Ten satelit čo vysiela? Aký signál? Rádiový!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vlastne to nie je celkom jedno, lebo vysielať jeden program cez vymedzené rádiové spektrum plošne je iné ako posielať ten istý program cez rovnako limitované spektrum xyzq rôznym individuálnym príjemcom signálu, z ktorých každý zaberie len pre seba časť spektra a nezdieľa ho s ostatnými.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No aj. Ale v princípe z minulosti som trochu iné myslel, lebo spomína niekto TV a rozhlasové vysielanie. Tak klasika mala svoje výhody.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Podstatné je, že v tom nie je úmysel, takže nejde o systematické kroky za nejakým potenciálne priekazne nezákonným účelom.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

tak to je pekny bordel. to uz kludne mozu vsetko prehodit na DVB-T2 + HEVC a aspon bude pokoj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokoj bude až vtedy, ak prestanú špekulovať, ako ten obraz či zvuk čoraz viac zakamuflovať a vymýšľať kadejaké "pokrokové" akože kodeky. Dosť. Aspoň na 10 rokov nech zostane stabilná situácia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:) :) :)
Že 10 rokov?!
Príde ten čas, keď všetky sk MUXy budú vysielané v kódeku H-265. A nebude to ani príliš dlho trvať! Len jedna vec je istá - aj keď je to ešte len testovacia fáza, existuje už aj H-266 kódek. Čiže v dnešnej dobe je 10 rokov stráaašne dlhá doba, počas ktorej sa toho veľmi veľa zmení a to hlavne v technológiách. A je úplne jedno, či sa to týka komercie, alebo výskumu. Už nie je 20.storočie, kde sa tešili napr. zo žiarovky 50 rokov. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár